Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lenajsek
10. srp 2012

Ahoj, jen nakukuji, dávám si kafíčko a za chvilku jdu dělat na zítřejší oslavu Krtkův dort, jedem na grilování, ale má být kosa a přeháňky... 😝 😝 😝

@sisstin Teri, já pořád moc držím palce, aby se u Tygra ta výslovnost začala zlepšovat, snad to jednou naskočí, musí!! Úplně Tě chápu, že z toho máš blbou náladu, když ty slova umí krásně rozeslabikovat správně, ale jak to má říct normálně, tak to nejde... snad se to jednu zlomí!!! A co na to logopedka?
Ty hry vypadají fajn, to je ale asi pro starší, že?

Jinak na hřišti, Lukin miluje akce, takže je u nás v kurzu od jakživa skluzavka (jaká byla moje úleva, že si na ni dokázal loni už vylézt sám), houpačky (ale na těch dvojitých, co jsou naproti sobě, tak se nechce s nikým houpat, to tam musí sedět sám a já ho musím houpat), houpačka zavěšená (tam vydrží jen chvilku, pak chce dolů, za chvilku zase nahoru a furt dokola 😝) a ty houpačky na těch pérkách, pak ho začínají zajímat i prolízačky a tak...
Loni ho písek vůbec nezajímal, letos už jo, už tam i docela dlouho vydrží, přesýpá si písek, zkouší dělat bábovky, nabírá do kyblíku a pod... už tam vydrží i s dětma, ale nesmí jich být moc, před pás měsíci toto vůbec neexistovalo...
Celkově se mi zdá, že se u něj to sociálno zlepšuje, jak jsme byli na chalupě, tak tam dokonce seděl na velké houpačce pro víc osob vedle dvou starších místních vesnických kluků a dokonce se nechal od toho nejsratšího chytit za ramena, jsem zírala!!!!
Jsem jim ze srandy říkala, jste kluci moc hodní, že se Lukáškovi tak věnujete, ještě super by bylo, kdybyste ho naučili mluvit. 😀 V neděli tam jedem zas, tak to hřiště už bude pro nás nutností, moc se mu tam líbí... 🙂
No a dneska dopol. dokonce na velké trampolíně se 4 dětmi zaráz, to je taky pokrok, předtím by tam nevydržel ani náhodou...
Ale má taky nevýhodu, sice je teda hubenej, ale je docela vytáhlej a ze svých vrstevníků je nejvyšší, tak taky vypadá, že je starší... a nemluví, ani "máma" nezavolá... 😔 😔

lenulinka21
10. srp 2012

Jinak Tomís už naříká táta,ale tati 😀 že by 1 sklonování?? 😝 Nějak mu to ted ve 3letech najíždí. On vlastmě jako,že mele celý den... ale samé zkomoleniny, a nejradši má slovo NE 😅 dneska další nové slovo dá-li se to tak nazvat:máme kamaráda VIKIHO a náš Tomís ho pojmenoval IKI 😀 Nic valíma na zahrádku na pivo s kámoškou a jejím hodným malým, já tam zase nechám kus nervů, s těma dvěma hyperaktivcema. za to aspon netrpím nadváhou. 😀 😀 při své výšce 177cm 61kg.Lidi nevěří,že jsem rodila 😀 a ještě dva kusy 😝
S dvojkama jsem přibrala 27kg a nezůstalo mi LAUTR NIC 😉

sisstin
autor
10. srp 2012

@lenajsek logo na to neříká nic, je dysfatik, takže normálně může mluvit v sedmi letech, v deseti nebo taky nikdy že 😝

sisstin
autor
10. srp 2012

@filmuska_01 mně to Logico prostě přijde lepší, je to takový všestranný....ten MiniLuk je jenom takový najdi stejný obrázek, najdi zrcadlově otočený obrázek, spoj dva obrázky, rozliš dva překrývající se obrázky atd. 😉

hrusti
10. srp 2012

@sisstin Na mě to taky jednou za čas padne, depka jako blázen. No jo, ale člověk prostě dělá maximum a zázraky neumíme 😉
Jsem zvědavá na recenze. Ty zvířátka vypadají dobře, to by se Honzíkovi líbilo. Od jaké je to firmy a kde jsi to objednávala? Děkuji.

sisstin
autor
10. srp 2012
margareta76
10. srp 2012

@sisstin: Tiez som sa hovorila nasmu nech povie - "jahody" a on "dadody". Aj ja mavam niekedy take tazsie dni, ked rozmyslam ako to bude asi dalej. Esteze mame este dalsich dvoch a vela casu na premyslanie nie je 😉

sisstin
autor
11. srp 2012

@margareta76 mě to chytlo tak nějak teď, poslední asi dva tři týdny se mi fakt zdá, že v té řeči úplně stojí, je to furt takový stejný...a do toho ta výslovnost 😖 pro mě jsou zlomový tak nějak ty pátý narozeniny, který má za necelý tři měsíce....prostě ta mluva je furt bída s nouzí 😒 jinak jako už je fakt v pohodě, řekla bych i šikovnej...ale k čemu mu to je, když furt mluví jak tatar 🤐

fass
11. srp 2012

U nás byly zlomový taky páté narozeniny.Do té doby mluvil sice jak tatar,chytrej jak rádio a celkově zvláštní chování,ale furt sme si říkali i teda doktorka že je malý a vyroste z toho.Logopedce se však pořád nezdál v pořádku,řeč stála a když měl opakovat ,tak se vzpouzel a začal koktat.Na pětileté prohlídce už zbystřila i dětská doktorka a doporučila nám jinou psycholožku a tento týden u syna diagnostikovala aspergra s zřejmě s neporušeným intelektem.Zbytek testů mu bude dělat za 14 dní,nebot v půlce odmítl pokračovat,že jde domů.

lenulinka21
11. srp 2012

@sisstin možná má ted takový stojící období, a pak to zase půjde krásně nahoru. 😉 Tak vše má svůj čas a on pokud vím,tak má tu lehčí formu dysfázky. Má skvělou mámu a dobrou školku a taky je to i na něm 😉
Zkrátka u tebe je to jen dočasné 😉

sisstin
autor
11. srp 2012

@fass ty jo, to nebývá tak častý, že by Aspíci měli špatnou řeč...to je spíš malý procento 😕

sisstin
autor
11. srp 2012

@lenulinka21 jo, má lehčí formu, ale ono se to posuzuje spíš podle toho, jak moc má narušený ty ostatní složky vývoje...a to on už nemá vůbec, vše má v normě 😉 a má dobrou slovní zásobu, to už má v širší normě, nemá ani tak špatnou tu gramatiku...ale prostě výslovnost je problém číslo jedna, on má typ té expresivní dysfázie "oro-motorická", což je právě to, že hrozně patlá, zaměnuje slabiky atd.

Jinak kdyby vyslovoval normálně, tak ti asi ani nepřijde, že by měl vadu řeči...ale prostě když se s ním bavíš, tak je to třeba jako s tříletým, ne se skoro pětiletým, i když vědomostně je na tom v lesčem líp jak zdraví vrstevníci, ale ta řeč je prostě taková opožděná, neumí se tak vyjadřovat, neumí házet hlášky, odmlouvat a tak 😉

fass
11. srp 2012

On má totiž i tu dysfázii spíše expresivního typu.Ale to už nám diagnostikovali dřív.Proto to divné chování přičítali tomu.On blbě vyslovuje,ale mluví jak mladej starej.

sisstin
autor
11. srp 2012

@fass ale dysfázie a AS dohromady být nemůže, to se vylučuje 😕

sisstin
autor
11. srp 2012

@fass jako je určitý procento Aspíků, co fakt mluví ze začátku špatně....ale není to úplně obvyklý...už jsem jako slyšela, že někdo měl AS a dysfázii, ale to dávaj psychologové z Horní dolní....např. Apla nebo Krejčířová to prostě vylučuje, Aspíci nemůžou mít vadu řeči ve formě dysfázie....

a ted už snad ani nebude možný, aby byl DA +dysfázie dle nových kritérií 😉

sisstin
autor
11. srp 2012

@fass většinou blbě vyslovují, protože je díky autismu nebo teda AS nenutí ten sociální tlak se přizpůsobovat naší řeči a trvá to, než se to naučí...ale není to o tom, že by mozek ta slova ven pouštěl ve špatný podobě jako to je u dysfázie, tam je právě prostě příčina ten autismus 😉

fass
11. srp 2012

Asi nevylučuje,nebot mi to potvrdila logopedka i ted ta psycholožka.Že prý je prostě mixlej těmito dvěma vadami.Já sem se ptala jestli to jde mít obě vady a prý že jo.Prý je to tak,jakoby člověka bolelo v krku a zároven i koleno.Prý to může být různě namíchaný.

sisstin
autor
11. srp 2012

@fass no to spíš asi chodíte k psycholožce někde u vás ne? Bch ti doporučila se objednat do Aply 😉

sisstin
autor
11. srp 2012

@fass jako dítě může mít víc diagnoz, ale prostě AS +dysfázie ne 😉

sisstin
autor
11. srp 2012

@fass tady můžeš napsat přímo Thorové thorova@apla.cz, ale objednací lhůta ted už minimálně rok i více...a vyšetření stojí 4tis Kč, ale pokud půjdete přímo k ní, tak to je fakt špička v CR 😉 asi by to před školou chtělo, tam fakt budeš mít vyšetření několikahodinové, podrobnou zprávu, individuální plán, zajištění další péče atd. 😉

fass
11. srp 2012

To už je druhá psycholožka,a tato má v péči i takovéto děti.První stála za prd a nic neřešila.Nevím kam nás ještě pošle,to mi prý řekne až příště až budou hotové všechny testy.Do školky ho vzali u nás do klasický,ale prý jak to tam nepujde a řeč bude stát bude muset do logoškolky.No čekají nás samé pěkné věci 😒

sisstin
autor
11. srp 2012

@fass já bych se fakt na psychology v místě bydliště vyprdla, s tím máme zkušenosti všechny, že prostě tomu nerozumí.....je fakt lepší si počkat na nejlepší odborníky tady v Cr, i když jsou čekací lhůty a např. v té Aple se to musí platit, ale máš jistotu fakt správné diagnozy, správné péče atd. Ona špatná integrace, špatná diagnoza atd. může to dítě šíleným způsobem poškodit 😒

fass
11. srp 2012

No ještě se schválně na to zase zeptám.Ale nic na tom nezmění ,že blbě mluví at je to od čehokoliv.Budeme muset makat a makat,jak nám teda Elík dovolí.Když nechce nikdo s ním nehne.

sisstin
autor
11. srp 2012

@fass jo, to je jasný, ale zas ono ta reedukace je fakt jiná, když má dítě dysfázii - tam je hlavní logopedická systematická péče, než když má dítě např. As, tam vůbec nejde o to nějak drtit logopedii, ale spíš ho zas reedukovat po té sociální stránce, aby se líp orientoval v našem chování, dokázal se "naučit" adekvátně reagovat v různých situacích..a to zlepšení řeči pak přijde v podstatě samo 😉 to by max. pak už jen piloval třeba kdyby neuměl nějakou hlásku 😉

fass
11. srp 2012

Já vím,že všem doporučuješ Prahu,ale tak k čemu jsou ti ostatní psychologové dobří.To by k nim vubec nikdo nemusel chodit.Že je něco v nepořádku poznám i já a psycholog nejsem 😀 😀

sisstin
autor
11. srp 2012

@fass no u nás kvalita klinických psychologů je prostě katastrofální, to je asi 10lidí v Cr, kteří tomu fakt rozumí....máme hodně kvalitních terapeutů, kteří řeší různé psychické problémy atd. Ale diagnostika je prostě katastrofa, a je to o tom, že terapie je dnes lukrativní obor, to chtějí dělat všichni....a pak na tu diagnostiku každej prdí, je to ve školách jenom opravdu okrajově, přitom to je alfa a omega všeho...a pak to tady bohužel vypadá, jak to vypadá 😉 😒

fass
11. srp 2012

@sisstin Přesně to mi říká logopedka,že u něho je zbytečný chtít po něm opakování hlásek,že to k ničemu nevede.Dělá s ním různý kartičky s věcma okolo nás.Žádný opakování hlásek,sem tam po něm chce aby hlásku opakoval,tak ji řekne,už sem ti to jednou zikala a konec 😅 .on má blbou i gramatiku a rody neřeší. 😀

sisstin
autor
11. srp 2012

@fass já o té péči, co se týče AS moc nevím, to by ti poradily holky třeba na FB ve skupine pro rodiče s dětmi, co AS mají.... každopádně třeba @dadlenka psala, že s integrací Aspíků do logo školek jsou dobré zkušenosti...jenže to musí být opravdu logo školka, která je zvyklá i na děti, které nemají jen vady řeči...protože třeba konkrétně v naší třídě Aspík nefungoval a nemohli ho tam mít.

Protože jednak je tam ted už od září 17dětí, je tam na ně jedna učitelka a hlavně koncepce té třídy je, že se systematicky pracuje, na "volné" aktivity tam mají času mín, než je to v běžných školkách a požaduje se tam, aby dítě spolupracovalo a zúčastnovalo se všeho...což jako zrovna s Aspíkem by šlo dost těžko...

chce to tu třídu fakt vybírat, zjistit si, kolik tam je dětí a učitelek, jakou mají koncepci té třídy, zda mají zkušenosti i s dětma s PAS atd. atd.

alfabet
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lenulinka21
11. srp 2012

@sisstin a co se ještě prosím tě s dysfázkou vylučuje? 😕 Vím, že je k tomu často přidružená ADHD (vím o tom své 😝 ) U nás se to už začíná pěkně projevovat chybějící písmenka....pletení Pája, Jája, Tája...no uvidím, až naskočí větičky.