Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
17. zář 2012

@moudivlacek tak tohle je první nějaká normálnější kresba, co u něj vidim 😉

sisstin
autor
17. zář 2012

@moudivlacek no je to možný, Tygr má prostě takový specifický zájmy, protože k nim nepotřebuje moc tu řeč...zná hodiny, čísla, písmena, s dědou ho strašně baví dělat známky....to vždycky nechápu, děda mu ukáže známku a Tygr už přesně ví, v jakým katalogu je a na jaký stránce atd. V něčem je prostě fakt úplně jinde než vrstevníci, ale zas v něčem je prostě mimo....díky té řeči špatné...

krystalka
17. zář 2012

@sisstin - no, teď už docela dokážu, pokud by tam těch dětí právě byl menší počet a musel by to vést právě nějaký chápavý pedagog, přesně jak píšeš...a vím, že bych tam asi tak alespoň dvakrát musela být s ním, než se tam rozkouká, záleželo by to hlavně na tom, jak by se mu zamlouval člověk, který to vede.... jinak, to že mu něco nejde - podle mně záleží hodně právě na tom, jak s tím ten pedagog umí pracovat, jak je umí povzbuzovat a namotivovat, aby je to bavilo aspoň zkoušet...stejně tam přece všechno nepůjde dobře všem, tak se vždycky najde něco, kde bude mít navrch zase třeba on...Jiříkovi v té miniškolce taky všechno nešlo, tak ho paní nenutila, jen se koukal a příště už to třeba opatrně zkusil....a vlastně tam taky byl mezi běžnými dětmi, sice byly cca o půl roku mladší, ale např. v mluvení byly prakticky všechny lepší, než on, ale on se zase dokáže pro některé jiné věci tak zapálit a je přitom ohromně vytrvalý a soustředěný, že s sebou strhl i ostatní děti, co to třeba nechtěly dělat....

sisstin
autor
17. zář 2012

@krystalka jo, právě ve školce jak píšeš, tam ho nenásilně přivedly i k tomu, co nedělá rád - malování, vyrábění atd. Ale právě se bojim, že přímo na kroužku na něco zaměřeném by byl fakt neštastnej. Uvidíme no, ted máme 2x týdně to logo a jedenkrát reha, to jsou taky jakoby kroužky, tak možná až ten odkladový rok třeba něco. Taky se budu umět líp vyjadřovat a říct si, co by třeba chtěl dělat 😕

krystalka
17. zář 2012

@sisstin - no, já bych ho právě taky jen čistě na výtvarku asi nedala, jako jemu to nevadí, ale zase celou hodinu jen tvořit, by na něj asi bylo moc...právě se mi líbila ta Pohádka, že je to takové výtvarně-dramaticko-pohybové, je tam prostě víc činností, které se střídají, ale mají jedno téma a když to měli na tom příměstském táboře, tak u nás bylo vidět, že to mělo i dobrý vliv na tu řeč 😉

krystalka
17. zář 2012

@sisstin - jinak, u nás to vidím za pár let nejspíš na nějaký železniční modelářský kroužek, pokud ho to nepustí 🙂 , tam si ho docela dokážu představit, on má ruce docela šikovné na takové ty jemné činnosti a mašinky zbožňuje v jakékoli podobě a navíc se u toho nemusí moc mluvit 😉

sisstin
autor
17. zář 2012

@krystalka Tygra právě bavěj ty známky, "námky" 😅 😅 😅 to je každej den " dědo, budem dělat námky" 😅 😅 😅

krystalka
17. zář 2012

@sisstin - tak Jiřík už dlouhodobě miluje veřejnou dopravu 😀 , vlaky, autobusy, tramvaje, metro, už si i pamatuje názvy stanic, kam jezdíme a vůbec ho zajímá všechno kolem toho, nádraží, vozovny, depa, semafory, tunely, zná všechny typy autobusů, tramvají, teď už i čte čísla na busech a tramvajích, pořád jezdíme na nějaké železniční dny, dny otevřených dveří ve vozovnách a depech, modelových kolejištích apod., drží ho to už od necelých 2 let 😉

krystalka
17. zář 2012

@sisstin - hmm, tak to je možná budoucí filatelista, co? 😉 Škoda, v tomhle věku pro ně ještě žádný kroužek asi není 😀 ...

sisstin
autor
17. zář 2012

@krystalka právě, on má takový záliby, který děti jeho věku nemaj a žádný kroužky na to nejsou 😀 ale to je fuk, on je rád, že zvládá tu školku...dneska zas po víkendu ráno smutnej ksichtík za oknem mávající 😔

krystalka
17. zář 2012

@sisstin - tak snad si časem zvykne... Jiříka naštěstí to prvotní nadšení dosud neopustilo, naopak mám pocit, že se tam těší čím dál víc, fakt je vidět, že mu letos ty učitelky sedly a na rozdíl od lońska se už zajímá i o děti, hlásí mi kdo tam nebyl a že zase seděli s Beátkou při obědě vedle sebe a tak... 🙂

sisstin
autor
17. zář 2012

@krystalka jo, to on je pak prej v pohodě za chvíli, ale prostě ty rána 😝

krystalka
17. zář 2012

@sisstin - já vím, to je docela nápor na psychiku, leckdy jsem pomalu brečela...my jsme to tak měli právě loni ty dva měsíce, co začal chodit do té speciálky. Každé ráno otevíral oči se slovy "neci do školky", po cestě fňukal, že mě má rád, fakt byl z toho taky smutný, při předávání někdy pobrekával, ale pak byl celé dopoledne v pohodě a v poledne nechtěl pomalu domů....ale letos je to úplně o něčem jiném, on se tam fakt těší 🙂 . Jsem strašně ráda, čekala jsem, že po pár dnech zase přijde "do školky ne" a zatím nic 🙂

sisstin
autor
17. zář 2012

@krystalka on právě jako ráno doma vůbec, normálně tam jde, všechno v poho..jdu s ním do třídy a tam začne, furt mě pusinkuje a už vidim, jak se tváří 😝

krystalka
17. zář 2012

@sisstin - tak to by mi možná snad ani tolik nevadilo, to je prostě asi ten moment odloučení, já jsem byla právě nejvíc smutná z toho, že už se s tím probouzel, tudíž doma žádné pohodové ráno, ale spíš stres ☹ ...proto jsem se teď docela bála, ale naštěstí je to v pohodě, ve třídě už mi ani pomalu nezamává🙂

hrusti
17. zář 2012

@sisstin Jééé, to je náhodou moc hezký obrázek!
A jak píšeš, naše děti (bohužel) potřebují malý kolektiv a chápavého pedagoga/lektora, takže tím se výběr různých kroužků atd. dosti zužuje 😒
Jinak my jsme chodili, když jsem byla těhotná, na výtvarku spojenou s hudebkou. Chvíli se kreslilo, chvili hralo a zpivalo, tak to jakz takz dal, ale kdyz mel "svůj den", tak jsem ho honila po herne a nic moc jsme neudelali 😒
Dneska mě Honzík překvapil. Školku přestěhovali o kousek dál, do většího, mají i větší herničku a Honzík v šatně hlásil, že nejde domů, ale jde do školky 😅

marta1982
17. zář 2012

Ahoj holky musim sdilet radost 🙂 muj klucik dnes ve 28 mesicich rekl auto a hlavne na nej ukazal prstem o cemz se mi ani nesnilo 🙂)))

blka
18. zář 2012

@krystalka To je super s tou školkou 🙂 . Ale u nás je to taky tak. Mareček chodil od půlky května do konce srpna do soukromé, protože jsem musela nastoupit do práce. A jak píšeš, byl to stres pro nás oba, ze začátku jsme brečívali oba. A až do konce každé ráno fňukal, že nemám chodit do práce, o víkendech se mě ptal, jestli nejdu do práce, prosil, že půjde se mnou do práce, bude s taťkou, dědou, prostě vymýšlel, jen aby tam nemusel. Od září chodí do státní k nám ve vesnici a úplný obrat. Brečel jen ten první den, celý týden pofňukával a tento týden vůbec. Krásně jde. A i odpoledne je jak vyměněný, veselý, to nebýval. Prý se mu ve školce líbí, to v té soukromé se mu nelíbilo, jen výjimečně (většinou, když se šli podívat na koníky). Ráno se mě sice ptá, jestli jdu do práce, ale když řeknu, že jo, tak to vezme v pohodě a když fňukne, tak jen proto, že se mu ještě nechce vstávat. A občas se mě "ptá", jestli jde do té školky k nám a né do té soukromé. Jsem fakt ráda, že je to takhle 🙂 . A navíc se mu tam fakt líbí, protože za ten týden a kousek, co tam chodí, přidal strašně moc nových slov, určitě tak 20 😵
@marta1982 Úžasné, super 🙂 . Shodou okolností auto naučil i můj muž syna v neděli 🙂

krystalka
18. zář 2012

@blka - tak my jsme to měli ještě tak, že vlastně celý minulý rok chodil do soukromé miniškolky a tam se mu právě líbilo hrozně moc, miloval to tam, a pak od května mi ho vzali do státní a tam to teprve začalo, ale myslím, že mu asi nesedly paní učitelky, teď od září chodí do té samé školky, ale do jiné třídy a je tam nadšený, ráno se tam těší, dneska cestou i utíkal 🙂

blka
18. zář 2012

@krystalka To je super. Ono je fakt, že i ty učitelky udělají hodně. I když, v té soukromé byly taky moc hodné. Ale on je mamánek a možná mu pomohlo, že má ve třídě kamarádku (i když si spolu moc nehrají) a nebo, že je doma, nikam nedojíždí, zná to, tak se nebojí, že ho dávám někam pryč.

krystalka
18. zář 2012

@blka - no, naštěstí tam Jiřík byl jen ty dva měsíce, protože v létě je naše školka zavřená...nebo mu pomohlo, že si o prázdninách od všeho odpočinul a hodně jsme si o tom povídali, byli jsme se na konci prázdnin kouknout ve které třídě bude zapsaný, popovídali jsme si s paní učitelkami, vybral si značku na věci....to myslím všechno pomohlo hodně, 3.září jsme pak už přesně věděli, do čeho jdeme....ale zarazilo mne, co rodičů v pondělí ráno, když přivedli děti, začali teprve zjišťovat, kam je jejich dítě zapsané apod. ☹

krystalka
18. zář 2012

@blka - jinak my do školky dojíždíme asi půl hodiny dvěma autobusy, ale v našem případě je to spíš plus - Jiřík veřejnou dopravu miluje, takže ho ta cesta i baví....a mně to dojíždění taky nevadí, mám to pak po cestě do práce a navíc poblíž nás žádná taková podobná školka není - chodí do speciální, mají jen 12 dětí ve třídě, 2 paní učitelky, 1 asistentka 🙂

blka
18. zář 2012

@krystalka To je super. Chodí do nějaké logopedické?

krystalka
18. zář 2012

@blka - no, není to přímo logopedická, je to klasická speciálka pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, nicméně drtivá většina dětí tam má různé vady řeči, dysfázii, pak jsou tam taky nějaké děti s ADHD apod. a několik autistických dětí, ale většinou vychází jeden autík s asistentkou na třídu. Funguje tam SPC, kde jsou logopedky, speciální pedagožka a psycholožka, logopedky si berou děti průběžně ze třídy podle potřeby...myslím, že to bylo to nejlepší, co jsme pro Jiříka mohli najít 🙂 . Kdyžtak se koukni na www.mssslunicko.cz 🙂

monikapalo
18. zář 2012

Mamicky, neviem, ci to uz nahodou v niektorych z prispevkov nebolo uvedene, ale skusim sa predsa len spytat, neviete mi poradit nejake hry, hracky, pomocky pre rozvoj reci? Zacali sme chodit ku logopedicke. 🙂

hrusti
18. zář 2012

@monikapalo Mrkni do albíčka nebo na blog k Sisstin, má tam hodně pomůcek pro děti s poruchami řeči 😉

abbie
18. zář 2012

@monikapalo ja som pre maleho teraz objednala hru Zajac vo vreci, je to genialna hra podla mna 😉 a vela uzitocnych hraciek mas aj na stranke www.predskolak.eu
napr. na rec - http://predskolak.eu/68-jazykova-vychova alebo http://predskolak.eu/13-rozvoj-reci

sicinka
18. zář 2012

Ahojky, hlásím se po návratu z dovolené 🙂 u nás je pořád optimisticky uvidíme zítra po školce. Dádovi mám pocit pobyt u moře strašně pomáhá. Při cestě domů si Dáda povídal s cizí paní a byl chválen jak krásně mluví 🙂 jsem chtěla dodat obligátní, ale jemu jsou už tři. No a Dáda ji to řekl sám, odpovídá na dotaz jak se jmenuje, suveréně používá jo a aha, pořád se ptá (proč tedy ne), prostě je sice pozadu, ale už je to skoro normální komunikace. Kdyby mi to někdo řekl před půl rokem tak nevěřím 🙂 Hurrá.

sicinka
18. zář 2012

@moudivlacek za mě s těma plínama skus vydržet, Dádovi to trvalo snad měsíc, všichni popisují jak jednou nedali a do týdne bylo hotovo, ale u nás ne. Do sedačky a na noc jsem ji dávala, jinak ne a prala. koupila si sušičku a blahořečila kolik máme oblečení. Jinak u Dády je dotěd stres nebo velký zážitek a opět se klidně zapomene, prostě náhradní kalhoty sebou nosím pořád, ještě před půl rokem klidně troje 🙂 Kakání do záchoda před měsícem, prostě u nás je tohle fakt špatný.

lenajsek
18. zář 2012

Holky ahoj, já jen nakukuju a ani nestíhám dočítat, jsme u mamky vždycky po tom pobytu v logo, tak není moc času.. Je to tam s Lukáškem docela náročný, těžko si zvyká na nový tváře, ale musím zaklepat, že teda u žádnýho vyšetření nepředvadl hysterickej záchvat, jak v tom červnu u psycholožky Jahnové... Sice chce pořád někam odcházet, moc v klidu nevydrží a nechce něco třeba dělat na povel, ale je to daleko lepší, než jsem čekala. Nejlíp mu to jde na logopedii, dneska udělal další pokrok v trénování jazýčka a docela i úkolky na logo plní...
U psycholožky jsme byli jednou, zítra jdeme znova a ještě jedno vyšetření tam bude, tak to si myslím že už bude lepší jak minule, paní psycholožku už zná a už třeba nebude tak prostestovat, že něco nechce dělat.
Za půl dne máme třeba 4 různá vyšetření nebo procedury, tak je toho na něj docela dost...
Koncem týdne bychom měli dostat kompletní zprávu z neurologie, dneska dělali znovu EEG, foniatrie (sluch má v pořádku, ale má ochablé ty orofaciální svaly, i měkké patro ☹), a z té psychologie a logopedie.

Tak držte palce, aby byly výsledky tak nějak v normě, aby se s tím pak dalo něco dělat.. zatím to vypadá, že má největší problém s tou pusinkou.. a to musíme prostě masírovat, trénovat.. a uvidíme, co psycholožka.

Mějte se krásně, dočtu asi až o víkendu.