Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dezyre
8. čer 2013

@krystalka Jako bych četla o Staníkovi s tím nakupováním nových věcí 😀 Ale mám už na něj fígl. Když jsme byli jednou nakupovat tak si vybral tričko s Cars, ale mě se zdálo úzké, tak mu říkám, že si ho musí zkusit, spustil scénu, že ne, tak jsem dala tričko na věšák a odtáhla ho bulícího pryč s tím, že když si ho nechce zkusit, tak ho nekoupíme. Od té doby když něco kupujeme (jemu se beztak líbí poslední dobou všechno), tak si to zkouší. Dokonce i boty 😀 Pak je ale mela, protože v nich chce rovnou odejít. Dřív jsem na něj nové boty nedostala, to bylo slzavé údolí a "au au au" 😅

krystalka
8. čer 2013

@abbie - a ještě, jak tu psala lenajsek o tom, že Luky otevírá a zavírá ty dveře, třeba v neznámém prostředí, nebo když se nudí, tak tohle Jiřík dělá doteď a to je mu 5. Když se doma nudí, tak začne třeba otevírat a zavírat dveře u linky, nebo u skříně, nebo u sprchovýho koutu, když jsme někde na návštěvě, nebo prostě v cizím prostředí a mají tam např. ty harmonikové skládací dveře, nebo nějaké šoupací, tak to je konec - to je tam schopný stát půl hodiny, už to teda pomalu slábne, ale pořád to dělá...ale tak nějak se to měnilo v průběhu času - když byl menší, tak to prostě jen mechanicky zavíral a otevíral, teď si při tom hraje na metro, nebo autobus, že otevírá, někdy u toho i hlásí stanice 😀 ...a někdy si prostě jen užívá ten kravál, že s tím schválně bouchá...ale fakt ještě teď, když se nudí a stojí třeba v kuchyni, tak prostě začne jen tak bezmyšlenkovitě ty dveře otevírat a zavírat. Jo a když někdy jdeme do IKEA pro něco, tak tam se vždycky zasekneme u kuchyní - fascinují ho ty samodovírací šuplíky 😀

dezyre
8. čer 2013

@lenajsek Leni nastupujeme v pondělí. Jsem strašně nervózní a hrozně se bojím ☹ Jinak Luky je ohromná šikulka, konečně se krásně rozjíždí, že?

mvmk
8. čer 2013

Emma obleceni taky poznava, kdyz vesime pradlo, tak ho podava a vse komentuje, papa, Mama, Vinci, no a pac svoje jmeno nerekne tak na sebe ukazuje , ze je to jeji 😅
Holky, kdy vam deti zacali rikat svoje jmeno, nebo popripade ukazovat Kolik je Jim let? Kdyz se ji ta mila 😠 😠 pani reditelka hned na to ptala. Ja s ni sice ted resim narozeniny, a ze ji budou 3 a ted ma 2, ale ona jen tak opakuje ta cisla ale jsem presvedcena, ze nema ani paru co ji tim chci jako rict 😖

mvmk
8. čer 2013

@krystalka u nas ty dvere taky frci 😝 ona hlavne nesnese kdyz je neco otevrene, treba pootevreny suplik to okamzite zavira. A dela to i u sousedu, kdyz si nechaji pootevrena dvirka, tak se je hned vehementne snazi zavrit. Kdyz ji to nedovolim tak zacne hysak 😅

abbie
8. čer 2013

@krystalka ja mam doslova nocnu moru, ked viem, ze musime skusat caoice, co ten robi v obchode, ani za nic mu nesmiem dat nic na hlavu, nastastie pani v obchode ma stale pre deti chrumky na stole, tak ho uplatim nimi 😀 no a pred mesiacom mu vypadol dudel cez balkon a kazdy jeden krat, ked pride na balkon mi porozprava "dida hapa"

krystalka
8. čer 2013

@mvmk - tak Jiřík začal registrovat, že má narozeniny a kolik mu je až ve 4 letech, první a druhé narozeniny ho moc nezajímal ani dort, teda jen ty svíčky na něm, jinak ho ani nechtěl ochutnat a kolik mu je a kolik mu bylo předtím, to mu bylo úplně fuk 😉 . Kdy přesně začal říkat svoje jméno to už si nějak nevzpomínám, ale tuším že někdy po 3. roce a znělo to "iíš", jinak třeba "mami" mně začal říkat až ve 3 letech, tátovi o něco dřív...

abbie
8. čer 2013

@mvmk toto mame presne aj my, neznesie, ked je nieco otvorene, hned bezi to zatvorit, aj v obchode, na navsteve, vsade 😝

krystalka
8. čer 2013

@dezyre - tak já až do loňska zkoušela z oblečení jen ty čepice a boty, ostatní jsem vždycky nějak odhadla podle toho starého...já zase spíš měla opačný problém, všechno mi na něj připadalo moc široké - trička, kalhoty v pase apod., on je takový hubeňour, že, když je tričko dlouhé, tak ho nosí klidně 3 sezóny, protože prostě neztloustne, to samé kraťasy, ty má jen každý rok o kousek kratší a v pase je mu to pořád stejně 😀 , zato ovšem boty jsme třeba ten první rok kupovali hodněkrát, protože třeba v dubnu ve 13 měsících měl první botičky vel. 22 a na podzim už jsme zimní kupovali 25 - to mu byl rok a třičtvrtě...teď mu poprvé vydržely zimní boty na 2 zimy 🙂 , momentálně má 31 😉

krystalka
8. čer 2013

@abbie - jo, to Jiřík taky dělává, že hned všechno dovírá, zavírá, když doma něco někam přemístím, tak si toho hned všimne a co prý to tam dělá, že to má být jinde 😀 , nebo když někde přibyde něco nového, sebemenší detail, okamžitě to zaregistruje... ovšem zdá se mi, že to pomaličku časem slábne, svoje hračky si třeba hlídá a uklízí podle svého, ale už rozhodně nemá každá věc nějaké stálé místo jako dřív, teď už si to dává pokaždé jinak, ale většinou si pamatuje kam si to dal 😉

abbie
8. čer 2013

@krystalka to budu mat manzelky nasich chlapcov radost 😀 vsetko pekne ulozene na svojom mieste haha

mvmk
8. čer 2013

@abbie treba az budou velci, tak je muzem seznamit ne? Treba si hned padnou do oka kdyz uz ted toho maji tolik spolecneho 😀 😀 😀

abbie
8. čer 2013

@mvmk suhlasim 😀

dezyre
8. čer 2013

@krystalka on Staník je taky docela hubeňour, na 104 cm má 14,5 kg (ve 3 letech), ale to tričko se mě právě zdálo dost úzký. Jinak s kraťasama máme podobný problém 😀 Tchýně včera Staníkovi koupila nový kraťásky, fakt pěkný a já jí říkám, že se mě to zdá docela velký a ona povídá, no mě taky, ale je to 86 😀 😀 😀

martuulka
8. čer 2013

M. je taky hubený. Jak tu psala krystalka, nosí jednu věc několik sezon. Má kolem 90cm a nosí kratasky 68 a ještě mu padají. Dneska se dají sehnat skinny hadry, to je jediná spása.

sisstin
autor
8. čer 2013

Tygr už má v 5,5 celých 16,1kg 😅

krystalka
8. čer 2013

@dezyre - Jiřík to měl ve 3 letech podobně - 15 kg a 100 cm, teď v 5 letech má 18 kg a 114 cm 🙂

dezyre
8. čer 2013

Holky ale to jsme tu už probíraly, že ty naši nestandarti jsou ve většině případů nejedlíci, že jo 😀 Jinak se podržte, Staník dnes byl celý den venku, i navečer, pak přišel na večeři a snědl jeden celej krajíc chleba a pak ještě třičtvrtě z druhého, namazané se sýrem a s plátkama goudy, zalil to třičtvrtě litrem šťávy a pak chodil, držel si bříško a plakal, že au 😀

teravo
8. čer 2013

@abbie Prosim te, kdyz jsi psala, ze s malym delas doma od 15ti mesicu, nemela bys nejake tipy pro takhle male deti?
Holky a kdyz pisete o tom pouzivani vasi ruky, jak to presne vypada? Me to totiz asi deti-hlavne syn-delaji taky, ale neni to vetsinou, kdyz neco chce-to si na to normalne ukaze, ale treba si prohlizime knizku, a on ukazuje obrazky, a pak chce, abych mu ukazovala ja, tak chytne moji ruku a taha mi ji na tu knizku...nebo mel takovou hracku se zvoneckem, a slo s tim zazvonit dost tezko, on to vzdycky chvili zkousel a pak budto ukazal na me prstem, abych mu s tim zacinkala, anebo mi taky chytl ruku a tahal mi ji na ten zvonek...ale ja tohle za to "pouzivani moji ruky" nepovazovala, on si umi ukazat a dela to, spis fakt takhle obcas pri hre to dela. Nebo mu zvedam ruce, aby si lip krknul🙂, a rika u toho "ruce nahoru, a on z toho ma srandu a taha mi ruku, abych mu jeste ty ruce zvedala...ale to je asi celkem normalni, ne?

abbie
8. čer 2013

my mame za 2 mes. 2,5 r. a momentalne ma 98cm a 15 kg 😀 a s jedlon sme na tom nastastie od narodenia dobre, rad papa a zje toho veru dost ...
@teravo my sme si na zaciatku pozerali hlavne knizky a pomenuvala som mu rozne obrazky, mal rozne didakticke hracky na napichovanie, trenovali sme jemnu motoriku, ta je velmi dolezita aj pre rec, od 22 mes. sme chodili 1x do tyzdna na logo, potom som si z Oskoly nakupila rozne naucne karticky, vela sme prirdovali obrazky a ich tiene ... jeho take dost bavilo nastastie 😉

saurian
8. čer 2013

ahojte baby tak sa tu k vam pripojim ak mozem, sem-tam si vas citam a chodim "po rozumy".
vidim ze ste prebereli "divnosti" vasich deti v suvislosti s obavami ze ci nejde o auti.
podla skusenosti s mojimi zbojnikmi mozem povedat ze to ze maju deticky "zvlastnosti" a kolko ich maju nehovori nic o tom ci auti su alebo nie.
a tiez este k tomu ze deti nespolupracuju. prave autisti dokazu skvele pracovat za stolikom, pretoze struktura im vyhovuje, je to pre nich situacia ktora je ista, jasna a casto pracuju ako hodinky. a prave neurotypicke deti pred tretim rokom na spolupracu tazko presvedcit, najme ak ide o tie tvrdohlavejsie, pripadne s adhd tam je to takmer nemozne.

abbie
8. čer 2013

@teravo to nepouziva tvoju ruku v tom pravom zmysle slova, ale pri tomto ti dava najavo, ze aby si nieco stlacila, otvorila, precitala ... nevie ti to povedat slovne, tak ti to nazorne ukaze, to robil aj moj prcek, ked nevedel nieco otvorit, tak chytil moju ruku a polozil mi ju na danu vec, teraz uz povie "mama otvor"

lenajsek
8. čer 2013

@dezyre Leni, tak rozjíždí to se ani nedá říct, jako s mluvením určitě ne, u nás je to mluvení a každý nový slovíčko opravdu doslova a do písmene vydřený, teď zkouším pokaždé, když splní úkol dobře (hlavně u Logica) se ho zeptám, jestli to má dobře a když jo, tak aby nejen zakýval hlavou, ale aby i řekl "jo". No jako nevěřila bys, co to je u něj za obrovskej problém to "jo" vyslovit, vlastně se mu to pořádně ještě nepovedlo, spíš tak něco zamrčí... Nebo chci po něm, aby když někomu něco dává, tak aby u toho řekl "na". Takový prkotinky, normální dítko by to prostě po pár chvilkách řeklo, Lukin prostě nic, vždycky z něj vyjde nějakej zvuk, ale to slovo to prostě není ☹ ☹ Jako nevzdávám se, jednou to snad přijde, ale opravdu to mluvení je u nás bída s nouzí...
Moc na vás v pondělí budu myslet a celý týden, tfuj tfuj tfuj!!!

A ohledně těch dveří, to je přesně, jak píše @krystalka, když se fakt nudí tak to dělá i v kuchyni doma, nebo čas od času začne zase otevírat shrnovací dveře taky co jsou v kuchyni, si k tomu sedne a prostě to otevírá a zavírá, jen proto, že se nudí... a přesně někde v obchodě, stojí u dveří a otevírá a zavírá, v Ikei, kdybychom byli v oddělení kuchyní, tak tam asi stráví dětství, nebo ho fascinují samozavírací dveře na fotobuňku, to by otevíral pořád... jako nechápu to, že ho to pořád tak baví a fascinuje, někdy mám den, kdy mě to víc rozčiluje, někdy to nechávám víc plavat... ale je to prostě u nás každej den... 😝 😝 😝
A taky musí dovřít něco, co je pootevřené, třeba dvířka od mikrovlnky, šuplík, atd atd... 😝 😀

A věci si snad teda pozná, bude holt muset... boty určitě pozná a oblečení snad taky, no uvidíme, stejně by mě zajímalo, jak tam bude fungovat...

A Lukin ve třech a půl letech má 104cm a 17kg, za půl roku přibral kilo, což je u něj nevídané... ale stejně je samá ruka samá noha, z vrstevníků je jeden z vyšších, ale taky hubenější...

lenajsek
8. čer 2013

@teravo Lukin nám taky bere ruce a chce, abychom něco udělali, taky to neumí vyjádřit slovně, tak si pomáhá takhle, nebo nás tahá ta ruce a chce někam odvést, nebo chce, abychom ho hladili, tak si vezme třeba mou ruku a dá si ji na hlavu, nebo záda a chce, abych ho hladila... to bude asi podobný případ...

teravo
8. čer 2013

@lenajsek
@abbie Holky diky, ja tohle tak nejak pocitove taky povazuju fakt za spis normalni, ze mi bere ty ruce, no ale tak resim unej taky par divnosti, tak je mi lip, kdyz me nekdo uklidni 🙂.
Jeste jsem se chtela zeptat, mate tu asi dost zkusenosti s ruznymi logopedy, nevedely byste mi nekoho dobreho doporucit v Praze, kdo se zabyva malymi detmi a orofacialni stimulaci? Potrebovala bych pro malou, ona jak je hypotonicka celkove, tak ma i tu pusinu slabsi, silene slinta a i mimika je takova min vyrazna, doporucila mi nase rhb, aby se na ni nekdo podival, ze bysme kdyztak treba masirovali...Diky moc.

teravo
8. čer 2013

@dezyre A vam drzim hrozne moc palce, at vsechna vysetreni dopadnou dobre a vyjdete z toho "jen" se cvicenim vojtovky, i to je zahul, ale ma to vysledky. Citim s tebou, dobre si pamatuju ten stres, s malou jsem byla v jejich 4 mesicich taky hospitalizovana na neurologii a nevedeli jsme, co bude...Urcite to dopadne dobre, budete muset hodne makat s vojtovkou, ale jak clovek zacne videt vysledky, jde to hned trochu lip...a ja dekuju bohu za to, ze takove moznosti, jako je vojtovka, vubec jsou. Moje mala by na tom bez cviceni asi moc dobre nebyla. Tak se drz.

abbie
9. čer 2013

@teravo no ja si pamatam, ze ty si povazovala za zvlastnost to, ze vlaci kalbel po byte 😅

teravo
9. čer 2013

@abbie Sakra, ja myslela, ze to zapomenete 🙂). Ne, tak jako ja vim, ze to mozna zni divne, ale to mas jak s tou vasi veci, vsichni ti rikaj, ze to nic nemusi znamenat a taky te to stresuje - a jako to, ze si to dite hraje celej den s kouskem provazku, kdyz je kolem spousta jinych hracek....a hlavne bys proste musela videt to absolutni zaujeti a soustredeni.... A jako taky to neni jediny - taky ty svetylka, treseni hlavou, jak jsem psala, tak dava oci v sloup kdyz se nudi, je sileny detailista, neustale na nekom zkouma nejakej detail na obleceni atd. Ale je pravda, ze ted sice jsem obcas nervozni, protoze sem proste takovej neurotik trochu, a taky sem na ty deti dost precitlivela, prave po tom, co jsme si prosli s malou, ale jako nemyslim si, ze je kdokoliv z nich autik, to by asi fakt nemeli takovy kontakt v tomhle veku, sdileni pozornosti, ukazovani atd. V cizim prostredi je to sice hruza, ale to se snad zlepsi casem... Ted jsem pro zmenu vystresla z ockovani MMR, zatim ho uspesne odkladam, vypada to, ze pujdem tak ve 20 mesicich, ale rada bych to posunula aspon do 2 let, coz teda nevim, jestli mi tak uplne projde u pediatry, no bude to boj.

abbie
9. čer 2013

@teravo to je ale uplne bezne v jeho veku, zaujima ich vsetko okolo, hracky maju okukane, ja som praveze bola stastna ako blcha, ked sa mi zahral s kablom atd. lebo vacsinou nevedel co by robil a nevedel sa sam hrat a to mu trva dodnes ...

hrusti
9. čer 2013

Kuk holky,
tak jsem se vás snažila dočíst ...

@dezyre Držíme palečky a myslíme na vás!

Ad zavírání a otvírání dveří ... Doma to naštěstí děti moc nedělají, ale když se jdeme mrknout na kolegy do práce, tak se oba hned po příchodu vrhnou na skřínky, co máme v kanceláři a hrají si s nimi až do konce návštěvy 😅 Kolegové z toho mají srandu. Prý proč dětem kupuji hračky, že stačí skřínky 😝

Ad oční kontakt ... u nás je taky blbý a nezlepšuje se to. Kolikrát na něj mluvím a on na mně a kouká úplně někam jinam. Musím ho vyloženě požádat, aby mi koukal do očí a stejně hned uhývá ☹(

Jinak Honzík ted má taky specialitku. Hraje si, že je autobus. Jak doma, tak venku, funí jako autobus a říká stanice. Kolikrát se po něm lidi otáčejí, protože vypadá jako blázen a manžel nad tím taky kroutí hlavou.
No a konečně máme první vlaštovky "proč". Sice do mě nehučí celý den, ale když mu řeknu, at něco udělá, tak mi odpovídá "A ploč, mami? " 😀