Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
1. črc 2013

@mvmk ale to je super, ze ona si to takto uvedomuje podla mna

kajiszek
1. črc 2013

Ahoj holky, hlásím se po dovče. Byli jsme v Jizerkách v hotelu Peklo. Sice nám tři dny pršelo, ale naštěstí tam je fakt milion heren a hraček a bazén, takže se děti ani chvíli nenudily, do toho jsme si dali ještě výlet do Liberce do lunaparku, takže taky zpestření... Zbylý dny se dalo ven, takže ZOO, výlet vlakem, lanovka, procházky, hřiště s trampoškou, bobová dráha... Bylo to prima, ani na větším kolotoči, ani na tý bobovce se děti nebály, naopak byly nadšený... Chytli jsme tam super pár z Prahy, s kterým jsme po večerech hráli Carcassone, já to do tý doby neznala, první tři večery jsem se to učila, druhý tři večery jsem všechny porážela a pak už se mnou nechtěl nikdo hrát 😀 😀

Netrénovala jsem tam s dětma nic, až dneska jsem na Nelu zase vytasila kartičky a docela teda ty otázky na hlubší porozumění už dávala, řekla bych, že tak 80% ukázala dobře a u těch, který neukázala, si myslím, že ani moc pořádně ani nemohla vědět... I na tý dovče mi přišlo, že nějak rozumí zase trochu líp, začala používat slovo "jo" na vyjádření souhlasu, když jí něco dám, tak říká "dík"... Ale stejnak mi prostě přijde, že mluví divně 😀 😀 Jasný, je malá, co bych chtěla, ale ona má prostě takovej jakoby přízvuk nebo jak to popsat, že to nezní jak jiný malý děti, co ještě neumí moc mluvit... A celkově působí mezi těma dětma tak jako retardovaně, ale to asi všechno souvisí s tou řečí... Jsem zase akorát měla schízu ze dvou holčiček, kterým bylo 3 a půl a 4 a obě mluvily naprosto neuvěřitelně... Jak si hrály, co řešily, o čem všem si povídaly... Oproti nim Vojta působil jak dvouleťák a Nela asi tak jako půlročák 🙄 🙄 🙄 Navíc Vojta byl fakt postrach, hrozně zlobil, házel po lidech balonky a další hračky a i když jsme byli důslední a vždycky jsme ho s řevem odtáhli do pokoje s tím, že jde spát, když neumí poslouchat (nejdřív jsme ho vždycky varovali), tak to nepomohlo a chodil takhle spát za trest každej večer, případně přes den musel jít za trest pryč z herny na pokoj atd... Případně i dostal na zadek, ale celý to bylo úplně k prdu, prostě pořád to samý dokolečka. Nepozornej, slon v porcelánu, málem tam autíčkem přejel malý miminko, holčičku trefil kostkou těsně nad oko, strašně ječela... Měla jsem pocit, že nás tam krom toho jednoho páru s dvouleťákem všichni nenávidí 🙄 🙄 🙄 Přitom jsem ho pořád usměrňovala, hlídala, okřikovala, snažila jsem se ho motivovat, nebo naopak trestat, ale prostě to celý bylo k ničemu. Jak jsem měla pocit, že možná nebude ADHD, tak po tomhle týdnu už jsem si zase na 100000% jistá, že ADHD je... Nevím, co to zase mělo znamenat, když chodil do školky, tak mi fakt přišlo, že se choval o dost líp, ale tady to zase byla jedna velká katastrofa. Pak člověk vidí ty holčičky, který byly mladší nebo stejně starý jako on, který si hrajou na princezny, na doktorky a když jsem ho nechala v prázdný herně 5 minut samotnýho a byla v druhý herně 10 metrů vedle, tak mi ty dvě holčičky přišly říct, že tam můj kluk dělá hroznej bordel a strašně zlobí, ať mu dám na zadek... Přijdu tam a kostky rozházený všude, balonky vyházený, pak jsem tam s ním půl hodniy seděla, než to všechno uklidí, musela jsem mu to opakovat tisíckrát za sebou, protože uklidil dvě kostky a pak už zase jakoby zapomněl a začal dělat kraviny... Takže po tomhle týdnu mám pocit, že mám totálně nenormální obě děti a že asi jednou stejnak skončím v Bohnicích 😅 😅 😅

kajiszek
1. črc 2013

@lenajsek Malej je nádhernej, moc ještě jednou gratuluju!!!

abbie
1. črc 2013

@kajiszek tam skoncime spolu, aspon sa nebudeme nudit 😀 to je parada, ze sa ti mala tak rozbieha, mne nikdy neprislo, ze by mala problem s expresiou v reci a ak by bol syn ADHD, tak ver tomu, ze by sa takto choval aj v skolke. Mala by si na neho kooopu staznosti ...
a toto poznam, maly je stale sikovnejsi, ale medzi detmi sa mi zda iny no ...

majkiki1
1. črc 2013

Tak my asi taky sem k Vam 😉 malej ma zjištěné ADHD, a o rok zpatky .....a na neurologii mu zjistili abnormalitu ale leky ma vysazene ted berem RItallin na soustředěnost takže trochu veselo ale zvladame v mezích normy i když začatek nebyl jednoduchy ...zjistili nam vše až v 6ti letech 😖

kajiszek
1. črc 2013

@dezyre Co Honzíček? Nějaké pokroky s Vojtovkou? Hrozně držím palce!!!

@mvmk Malá je šikula, přijde mi dle popisu, že se dost rozjíždí, jen tak dál! A fakt ti Němci mají nějaký vysoký nároky teda... U nás teda pexesu nedává furt ani Vojtík, na tabletu jo, ale v reálu je moc zbrklej a není ochotnej akceptovat pravidla... A třeba Nela umí spoustu barev, ukázat i pojmenovat (tou svou maďarštinou), ale tak třeba zase ta hra je úplně mimo... Ona je jak brácha - skáče, lítá, blbne, hraje si mechanicky, ale jinak teda ani prd 🙄

kajiszek
1. črc 2013

Jinak Vojta používá zase novou hlášku z kresleňáku, z Matýska... Tam kreslej krokodýla a najdou krkodýlí vejce a myslej, že to patří ptáčkovi a ten ptáček říká něco jako "ne to není moje vejce, tohle vejce patří někomu, kdo si staví hnízdo na zemi"... No a Vojta jak magor tuhle větu používá na všechno... Prostě třeba řekne "néééé, to nejsou moje hračky, tyhle hračky patří někomu, kdo si staví hnízdo na zemi"... Nebo cokoliv prostě... Nechce jíst, tak řekne néé to není moje jídlo atd... Takže jeho absence jakýkoliv imaginární hry, neposlouchání, patlání řeči, divná skladba vět a do toho tyhle jeho hlášky mimo mísu... A pak když člověk vidí ty echt šikovný děti, tak je to prostě depka jak sviňa 🙄 🙄 🤐 🤐

abbie
1. črc 2013

@kajiszek neee, toto je uplne normalne, ja si pamatam, ako som este na zakladke pouzivala jednu vetu. Pamatate si na reklamu s opicou na Toyotu ? "Nic nie je nemozneee, Toyotaaa" 😀 😀 vela krat som odpovedala na nieco takto haha

mvmk
1. črc 2013

@kajiszek ja musim treba ted kazdej vecer vypravet jak pejsek a kocicka myli podlahu 😉 a rano to chce skouknout v televizi, kdybych ji rekla ne tak hysterak. A beda jak bych chtela vypravet neco jinyho, tak hysterak taky. To mi prijde taky dost ulitly 😝

mvmk
1. črc 2013

@kajiszek a ten divnej prizvuk pri mluveni ma mala taky, takovej vysokej skrehotavej neritmickej zvuk 😝 , ale osobne jsem si toho u Nelinky nevsimla 😉

abbie
1. črc 2013

@kajiszek a co povies na toto, maly teraz stale pouziva vetu bojim ky(bojim musky) on sa teraz zacal bat hmyzu, ale na druhej strane to pouzive v uplne neadekvatnej situacii ... pri zaspavani, alebo ked mu nieco vysvetlujem, alebo kuka rozpravku a z nicoho nic to povie ...

mvmk
1. črc 2013

@abbie to delal muj bracha skoro do 4 let, uplne na vsechno. Kdyz prisla navsteva tak vydrzel sedet pod stolem a hodinu v kuse rikat bojim 😀 az vydepla navsteva utekla 😝

mvmk
1. črc 2013

holky myslite, ze je mozne, ze dysfaticke deticky maji Problem s rytmem, treba u pisnicek. Dnes tu sousedka mela vnoucka ten je o 2 mesice mladsi a ten si tu prvotridne vyzpevoval 😝 mi zvladame zatim jen ku ku u zezulicko kde jsi byla, jinak Rhythmus uplne mimo 😝

dezyre
1. črc 2013

@kajiszek Ahoj, děkuji za optání. Mě připadne, že se Honzík ohromě lepší, ale nechci to zakřiknout 😅 K vojtovce jsme přidali plavání, každý den plave. Pěkně mu narostly ramena a bicepsy 😵 Tak uvidíme, snad mu posílí konečně už i bříško a záda..

abbie
1. črc 2013

@mvmk samozrejme, ze maju, to bez debaty ...

dezyre
1. črc 2013

@mvmk Staník teda absolutně nezpívá, ani jsme to ještě nezkoušeli 😅

dezyre
1. črc 2013

@kajiszek a nejmenovala se ta paní z té dovči Lucka a neměla dvě holčičky?

mvmk
1. črc 2013

@abbie to znamena ze nejsou schopni zpivat, jelikoz si nezapamatujou melodii?

abbie
1. črc 2013

@mvmk v 3r. urcite nie, to ci si to nevedia zapamatat nikto nedokaze, ale kedze je narusena expresivna zlozka v reci, tak to nedokazu spravne interpretovat ... ja ale mam dnes vyrazy 😀 😝

martuulka
1. črc 2013

@nanai v červenci nás čeká klasické vyšetření na foniatrii, v srpnu psycholog

mvmk
1. črc 2013

@abbie no treba zpivat jen v lalala ale vystihnout melodii, taky nedokaze, takze si myslim ze i ta melodie je proste Problem, mozna proto nejde ani ta rec dopredu, pac i rec ma urcitou melodii.

mvmk
1. črc 2013

holky myslela jsem to cesky ne cinsky 😀 😀

abbie
1. črc 2013

@mvmk presne ako pises

kajiszek
1. črc 2013

@mvmk Nevím jak dysfatici, ale Vojta třeba dodneška nezazpívá ani ťuk, všecko recituje 😝 Já teda nevím, třeba taky nakonec dysfatik bude, kdo ví... Jen že jako ve 4 letech bych očekávala aspoň náznak melodie a prdlačky 😀

@abbie Tak asi jo no, já fakt nevím, já prostě neznám dítě, co by ty hlášky ze seriálů používalo a ještě úplně takhle mimo a furt dokolečka... On už to moc nedělal, tak jsem byla happy a teďka zase tahle blbina, kterou řekne desetkrát za den a já rostu... No prostě nesrovnávat nesrovnávat nesrovnávat, já vím 😀 😀 😀 On je chytrej a v lecčems šikovnej, ale pak začne provádět nějakou tuhle svojí mimózu a do toho vidí člověk mladší děti, co jsou chytřejší než rádio a mluví líp jak učebnice, a hnedka zase na povrch vypluje nejistota, jestli to moje dítě je aspoň trochu normální 😀 Nelu už ani neřeším, ta je hodně mimo proti vrstevníkům, ale proč aspoň jedno dítě nemůže bejt normální? 😝 😀 😀 🤐

@dezyre Super, jen tak dál!!!! Nakonec to bude ještě dobrý, uvidíš!!! Jinak ta paní z Prahy, se jmenovala Lucka 😀 Ovšem neměla dvě holčičky, ale klučíka Dominika... Teda ta, co s náma s manželem hrála Carcassone... Byli fakt hrozně prima, doufám, že je dotáhnu na návštěvu na další partičku... I když ten její manžel říkal, že už se mnou nikdy nehraje 😀 😀 😀

nanai
1. črc 2013

@martuulka Tak ať vám to dobře dopadne! Já pak dám v září vědět jak jsme dopadli my se sluchem . Teď před pár jsme byli ještě na EEG, do konce týdne by měl být hotový popis.

mvmk
2. črc 2013

@kajiszek jo jo, i kdyz ja jednoho normalniho Doma mam, tak si taky rikam proc nemuze byt mala normos holcicka jako vsichni ostatni 😝 A nemuzu se zbavit te starosti, co s ni treba jednou bude az bude dospela a prece jen se to nevykristalizuje v jeji prospech 🙄 . Kdyz tu sisstin pise ze do tech 3 let by se to melo pomalu srovnat a ja vidim ze spis ty rozdily jsou cim dal tim viditelnejsi tak moc nejasam 😝 jeste tyden a mala oslavi 3 narozeniny a rozjezd se nekona, a podle Meho ani konat nebude. Ono je to proste videt ze ty ditka co mluvi, premysli proste na uplne jine urovni 😔

sisstin
autor
2. črc 2013

@mvmk tak nevim, mně na tom třeba malá přijde v určitých věcech o dost líp, než byl Tygr...jak píšeš, že docela už mluví, krásně si hraje atd. Tygr sice v jejím věku už rozuměl normoš, ale neřekl ani ň, vůbec si nehrál, měl milion divností atd. 😉

sisstin
autor
2. črc 2013

jinak my máme ve zprávě od Baslíka přímo "amuzikální" 😝 on mi říkal, že má úplně špatný tempo řeči a vůbec ten důraz na slabiky, že má až dysfonický hlas atd. Mně už to nepřijde, ale jsem na něj zvyklá 😝

mvmk
2. črc 2013

@sisstin ja ho treba slysela povidat, a nemuzu tvrdit, ze bych slysela nejak zvlastni mluvu. Ale ja nejsem odbornik ze 😉

krystalka
2. črc 2013

@mvmk - já si myslím, že ty rozdíly se začínají smazávat až mnohem později, Jiřík byl ve 3 letech vedle ostatních dětí taky naprosto mimo...jak v mluvení, chování, tak v tom sociálnu - nemluvil, všeho se bál, dětí taky, nechtěl zkoušet nic neznámého jak ve hře, tak v jídle....., nějaký viditelnější skok ve všem byl vidět tak od 4 let, úplně největší pak ve 4,5... a teprve teď v 5 letech a 4 měsících začíná působit jako úplně normální dítě, které jen trochu hůř vyslovuje 😉