Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

teravo
25. bře 2013

Jo a ještě - od jakýho věku se tak dá iPad použít pro nějaký hry atd., a měly byste nějaké tipy? Pardon, vím, že se to tu už asi psalo.... ale nenajdu to a nenajdu....

teravo
25. bře 2013

@mvmk 🙂 Jako máš pravdu, já vím, že teď jsou na to ještě malí, já je do toho nebudu cpát teď. To jen že jsme dostali nabídku výhodně koupit iPad z druhé ruky, tak jsem se chtěla mrknout, co je za možnosti - vím, že to tu hodně používáte. No a vytáhnout to třeba za půl roku nebo tak.... oni by to teď stejně ještě nepochopili. Možná nějaký čmárání - na manželově mobilu si "kreslí" 😀

dezyre
25. bře 2013

@mvmk Staník měl taky právě laryngitidu. No a v pátek jsme byli na kontrole u Dr., ta říkala, že průdušky má čisté, že musí jen odlehnout ten kašel (prochrlal celou noc ze čtvrtka na pátek - nespali jsme). NO a v pátek večer co následovalo, to bylo otřesný, vůbec jsem nevěděla co s ním 😖 Padla půl osmá večer, Staníkovi začaly hořet tváře, horká hlava, měřila jsem teplotu, máme teda ušní teploměr, ten naměřil, že má 36,5, tak jsem si myslela jakej máme krám, že natuty musí mít teplotu, do toho začal plakat a pořád si sahat na hlavu, že au au. Vždycky tak na deset dvacet min. usnul a pak se zase probudil, plakal.. a když to tak udělal asi 4x tak jsem mu frkla Nurofen, ještě asi dvakrát se takhle vzbudil, pak usnul na cca 3 hodiny a začal se dávit kašlem - super, další probdělá noc. No a ze soboty na neděli to samé. Úplně ten samý scénář s tím, že začal takhle fňukat už kolem půl šesté. Tentokrát jsem byla připravená a půjčila si digi teploměr pod paži do tchýně. A ten taky nic nenaměřil. Jako už jsem si připadla jak debil, že si myslím, že má teplotu, když ji nemá. Ale fakt úplně hořel. No nic, dali jsme Nurofen a spal se mnou opět v ložnici. Chudák manžel spal ve Staníkovým pokojíčku 😀 To už si ale v tu sobotu večer ukazoval na hlavu, na ucho, na krk.. jako byla jsem vyřízená. Pak mě napadlo, že to můžou být ucpané dutiny. A taky že jo.. začal se mu spouštět nechutnej sopel a další noc naprosto v pohodě - z neděle na pondělí.. Ale řeknu ti, že ty dvě noci, kdy jsem nevěděla proč tak hoří a teploměr nic neukazuje byly fakt otřesný 😖 Proto se i docela divím, že má nějaký pokroky.. Celkově ti povím, že mě už doma solidně hrabe - prvně bylo hnusně větrno, nedalo se jít pořádně ven, pak týden nemocný, zase doma.. Staník začíná být nesnesitelný a já taky 😅 Zítra už se konečně chystáme ven 😀
Je pravda, že pro Staníka skluzavka, hřiště, schody je vše normální. Pohybově si myslím, že je na tom fakt dobře. Hrozně brzo zvládal i takové ty lanové žebříky, dokonce i dětskou horolezeckou stěnu (jak bývají na hřištích). Neboj malá půjde pomale dopředu.. Uvidíš. Co se týká sociálna, mentálna a tak, tak se začal Staník zlepšovat až teď po novým roce - někdy ve dvou letech a osmi měsících.. Mám jen strašnou obavu, aby se to zase nezastavilo 😅
Miminko zlobí, opět hlavou nahoře, doktor tipuje, že na nás bude už do konce vystrkovat zadek, takže mimís zatím nebude, děsím se, že se mě v jeho poloze rozjede přirozenej porod 😝 Kdyby byl hlavou dolů, tak už bych rodila hned 😀 😀 😀 😀 Nebo spíš bych chtěla, aby už bylo alespoň 10.4. 😅 😀 .. ale alespoň máme jméno, bude se jmenovat Jan - strašně se mě líbí Honzík, Jeníček 😅 😀 😀 😀

mvmk
25. bře 2013

@dezyre no chudinka, to jsi si uzila, ona moje homeopatka tvrdi, ze kazda nemoc, znamena i pokrok 😉 cloveku se zda ze regres, ale najednou zjistis, ze se proste neco urciteho deje, co predtim nebylo. No u nas ted po te nemocnici, fakt sel hrozne dopredu ten motoricky vyvoj, ted je proste den co den neco noveho, co proste pohybove driv vubec nezvladala nebo ani nezkousela 😝 😝 Ted jsem si treba cetla, ze rec a mentalni vyvoj nejvic zacina dozravat, kdyz dite dokoncilo motoricky vyvoj. Jelikoz mi jeste nejsme na 100% muze to mit i spojitost. Aspon doufam, ono tonouci se stebla chyta 😀 Ted asi tyden strida nohy kdyz jde po schodech. Samozrejmne se pridrzuje me, nebo zabradli, ale strida 😉
A Jenicek je moc hezky, u nas je taky spousta Honziku, a moji nejlepsi kamaradi taky samej Honza. Muj manzel kdyz jsme spolu byli jeste kratce, vzdycky rikal: Jmenujou se tu vsichni Honza ci co? 😀

mvmk
25. bře 2013

@dezyre Jo jeste, podle toho co popisujes, mel tvuj Stanik to samy jako Vincent, ten mel taky opravdu Mega rymu a hrozne becivej Kasel. Opravdu tyden lezel ani nevystrcil nos, a to je co rict, pac on si vetsinou nestezuje a lezet nechce 😝 😝 A opravdu taky hrozne skuhral, ze ho hrozne boli hlava a ze je horkej .

krystalka
25. bře 2013

@sisstin - u nás je kalkulačka už dlouho jedna z nejoblíbenějších hraček 🙂 , i když teda pojem milion apod. ještě nezná... Jinak, u Jiříka měli dneska ve školce velikonoční jarmark - byli oblečení do takových jako venkovských krojů (kupodivu i Jiřík si nechal na sebe oblíknout kostým - měl na sobě nějakou plátěnou košili a na hlavě čepici "bekovku" - vypadal úžasně 😅 ). Na začátku zpívali jarmareční písničku o té bábrli, co škobrtla přes kočku 😀 a pak tam měli stolečky, u kterých si sami prodávali svoje výrobky....pak prý za ty penízky pojedou někam na výlet, nebo nakoupí nějaké hry do školky, jak se prý s dětmi dohodnou... .bylo to moc milý, tak jsme si taky nakoupili domů a Jiřík z toho měl obrovskou radost...i když teda na něj tam bylo moc lidí, takže skoro nemluvil, jen se pobaveně rozhlížel kolem a nevěděl co sledovat dřív 😉 - ale když zpívali, tak zpíval taky a dost si to užíval 🙂

kajiszek
25. bře 2013

Holky, a to střídání nohou je nějak hodně důležitý? Nela teda nestřídá ani omylem, ale Vojta taky nějak ne, nebo nahoru jo, ale dolů pořád ne... Mám ho to nějak cíleně učit?

mvmk
25. bře 2013

@kajiszek Ja sice nemam az takovy srovnani, protoze muj syn byl extreme sikovnej, ale myslim ze schody dolu jsou dost Problem pro vetsinu deti, kdyz je to dite opatrny, tak proste dolu bude chodit s prislapem. Syn moji kamaradky slezal schody po ctyrech asi do 4,5 let 😉 😉

mvmk
25. bře 2013

@kajiszek Jo a k tomu stridani nohou, ja sice nevim jak to souvisi s dysfazii nebo tak, ale moje Reha. mi rekla, ze stridani nohou do schodu je dost dulezity, tam je zapotrebi dobre komunikace a harmonii obou mozkovych hemisfer, a cim lepe spolu tyhle 2 pulky komunikuji, tim lepe pro celkovy vyvoj ditete 😉

martuulka
25. bře 2013

@kajiszek děkuji za povzbuzení. Kartičky jste někde stáhli? My používáme metodické tabulky ze stránek rvp. Pořád ukazujeme, co je co, ale bez efektu. Předčítání z knížek, čtení říkadel, to mám vynechat?

martuulka
25. bře 2013

Střídání nohoudo schodů u nás občas, bojí se sám chodit do schodů. Motorika se u nás vyvíjela dost nerovnoměrně. Brzy začal lézt po čtyřech už v 6 měsících, sedl si sám a brzy se začal stavět, ale pak šlus, nic. Čekali jsme celých 12 měsíců než začal chodit (v 18. měs.). Utíká, je šikovný, ale neskáče, jen péruje.

martuulka
25. bře 2013

kartičky jsem už našla na webu oskola 🙂

hrusti
26. bře 2013

@dezyre Jeníček je moc hezké jméno 😀 😝 Jinak náběh na lyringitidu poznáš podle toho, že to dítě začně mít štěkavý, takový divný kašel, jiný než jindy... nevím, jak to popsat 😅 A večer nebo v noci pak záchvat. Pomáhá strčit hlavu do zimy - ven z okna nebo do mrazáku 😉

@teravo S tím ipadem je to individuelní. Honzík měl tablet poprvé v ruce někdy kolem 3 let a hned ho to chytlo. Momentálně je na něm závislý, ale má to jen za odměnu 😉 S malou jsem na tabletu zkoušela přiřazování, ted je jí rok a 3/4 a bavilo jí to jen chviličku. Knížky, kartičky a kostičky jsou pro ní v téhle chvíli určitě lákavější 🙂

@kajiszek Honzík taky nestřídá nohy dolů ze schodů. Ale u nás je to tím, že máme výtah, takže schody moc nepoužíváme. Když nám nejel 6 týdnů výtah, dělali nový, tak už při upozornění se na to soustředil a kus poschodí ušel střídáním nohou. Ale asi to zapomněl, protože ted když jdeme někde po schodech, tak opět nestřídá.
Ale v neděli jsme byli na chatě a vytáhli traktůrek a to se snažil dokonce i šlapat a střídat nohy. Snad to dopilujeme na tom kole, co dostane k narozeninám 😉

dezyre
26. bře 2013

@mvmk to jsem taky už někde slyšela, že děti po nemoci jdou hrozně dopředu, tak jsem zvědavá 😀
@hrusti já jsem teda nepoznala, že má laryngitidu, ale bylo mě hrozně divný, že dávám dopoledne spát zdravé dítě a vzbudí se mě chroptící uplakanej chudáček, a ještě s teplotou (to bylo v úterý), naštěstí dr. měla ten den na odpoledne tak jsme tam hned sjeli a tam nám říkala, že je to počínající lar. a že v pátek na kontrolu, no a v pátek už měl průdušky čisté, zůstával jen hlenový kašel. NO a víkend už jsem popsala 😀 😀 😀 Ale snad už dobrý .. sice ještě kašle a soplí, ale už normálně jí a je čilej, to je důležitý 😉

sicinka
26. bře 2013

@hrusti tak to ji měl Dáda taky, asi po hodině dusivého kašle mě napadlo vyvětrat a pak naštěstí usnul. My tedy dopředu nejdeme, ve školce jsem mluvila s maminkou má pocit že její syn se jen brání a má na to právo Dádovi vytrhnout vlasy nebo ho kousnout, takže to holt nechávám na učitelkách a budu doufat že nebudeme hledat jinou školku. Jinak Dáda se po nemocí nezlepšuje kéž by, aktuálně by potřeboval teplo lítat venku má přebytečnou energii, ve školce pořád odmlouvá, já bych nejradši někam za tím teplem odjela, ale nehodí se to.

sicinka
26. bře 2013

@dezyre s těmi pokroky, vy jste teď ve věku kdy se OVŘ láme a ty děti začínají mluvit u nás se ty slova potom přidávali opravdu rychle. A gratuluji k jo, Dáda ho začal používat až o 4 měsíce starší.

sicinka
26. bře 2013

@martuulka záleží na dítěti, pokud ti knížky zahazuje a když mu zpíváš tak si zacpává uši, tak to ten efekt mít nebude 🙂 Oni ty naše děti projdou těmi fázemi vývoje řeči podobně jako vrstevníci, ale mají je posunuté a k těm knížkám prostě jednou dospějí. Určitě bych poradila co nejvíc rozvíjet jemnou i hrubou motoriku. mluvit jednoduše a komentovat vše kolem sebe i to co děláš nebo vidíš ty. Jemná motorika (psaní prstem v mouce, různé přelívaní vody, navlíkání korálků na chlupatý drátek, stavění klasických kostek, třídění třeba fazolí a hrachu - spousta inspirace je na webu). Hrubá motorika, zkoušet kopat do míče, klidně i velkého gymnastického nebo nafouknutého balonku na tyčce, skákat odkudkoli do náruče, trampolína (pokud nemáte trampolínu dá se stejně využít velký gymnastický míč), houpání na houpačce ale snažit se aby se dítě odráželo samo třeba od tvých rukou, udržování rovnováhy chodit někde po obrubníku, kladince na hřišti (nedržet dítě za ruku, ale nechat ho jít a jistit v pase), zkoušet držet rovnováhu na nestabilní podložce, overbal, deska a velká plechovka psího žrádla, my máme čočku pro fyzioterapeuty. Dále pak práce s dechem bublifuk, foukat brčkem do nádoby s jarem, foukat pingpongové míčky, položit si míček na bříško a zkusit ho nafouknout až spadne nebo naopak ho schovat aby byl míček v dolíku. Kdyby jsi chtěla ještě nějaký tip na hrubou motoriku tak napiš.

mvmk
26. bře 2013

@sicinka koukam, ze to mas vymakany 🙂

sicinka
26. bře 2013

@mvmk až na to že Dáda je motoricky napřed 🙂 takže s ním sice cvičím, ale jen tím tu jeho nevyrovnanost podporuji. Jinak roky trénuji gymnastky, tak zrovna o rozvoji hrubé motoriky něco vím 🙂

sicinka
26. bře 2013

Jinak teď mi volali učitelky ze školky že Dádu ten chlapeček pokousal na krku a poškrábal mu obličej, že jim to přijde jak kdyby ho ta maminka navedla ať se mu mstí, takže teď sedí asistent u chlapečka a brání mu ve fyzických útocích na Dádu, fakt super situace a pak se divím že nechce do školky. Řešit to bude ředitelka, jsem zvědavá jestli ho zítra umluvím aby šel do školky, prý hned jak si toho asistent všiml tak je trhal od sebe, nicméně Dádovi to museli ledovat má oteklý obličej, tohle mi fakt nepřijde normální.

mvmk
26. bře 2013

@sicinka no to je docela sila, ale bohuzel takove matky jsou, meli jsme v sousedstvi ruskeho chlapecka, a maminka mu rekla,kdyz te nekdo zlobi tak mu to musis nandat, muzes hazet i kameny, a tak zautocil na jine dite a Hazel doslova balvany 😝 😝 , ja sice mela neustale konflikty ve skole s malym, ale maminka toho chlapecka vedela, ze jeji syn je komplikovany a stale se to snazila resit po dobrem, chudak 😉 ono to, ale stejne nemelo dlouho trvanlivost. Ono jak se jakoby ve skupince najdou dva jedinci co se takhle nesnesou tak to bude asi porad. Aspon je to muj nazor,
Muj syn je opravdu dobry zak, ale prave v te 3 tride, tam to zaclo byt neunosny, a malej zacal nosit i 5, potom si vdzycky stezoval, ze Alex sedi vedle a celou pisemku mu rika, stejne to nevypoctes, stejne si blbej, a tak, ja mu to napred neverila, ale potom mi to potvrdily i jine deti 😝 . Pani ucitelka treba vykazala toho chlapce ze tridy, a on ji rekl nikam nejdu blba kr... muzes mi polibit pr... a tak, docela sila, Resili to tim ze vzdy volali maminku aby si pro nej prisla. Ted uz chapu, ze on chudak za to nemohl ani sve chovani zmenit nemohl, ale myslim si ze proste nepatril do normalni skoly. Jedina moznost je si dat schuzku z maminkou a resit to spolecne s vedenim te skolky, domluvit se na urcitych pravidlech. Tak jsme to delali, a treba i 6 tydnu vkuse to vydrzelo byt dobry 😝 😝 Ja uz to potom taky resit nechtela, proste jsem rekla budto ho budes ignorovat a zustanes od nej co nejdal, nebo si nestezuj 🤐

hrusti
26. bře 2013

@sicinka To je mi líto, že musíš řešit takovéhle nepříjemnosti. Honzíka taky ve školce jeden chlapeček pokousal na zádech, zůstala mu tam jizva, ale byl to naštěstí ojedinělý případ. Navíc učitelka se mi hrozně omlouvala. Nicméně říkala, že Honzík toho chlapečka pořád provokoval a chlapeček už asi nevydržel. Do školky naštěstí chtěl jít, ale hned po příchodu se upnul na paní učitelku a prý se jí držel celý den 😉
Jinak jako já chápu, že se děti snaží si vydobít svoje místo v kolektivu a musí se naučit i bránit, ale má to určitě meze a trhání vlasů a kousání mi tedy přijde až moc 😖

mvmk
26. bře 2013

@sicinka jen si tak predstavuji,ze kdyby se tohle stalo moji male, tak by asi nevylezla mesic z domu 😝

dezyre
26. bře 2013

@sicinka díky moc, doufám, že to tak bude, na ten třetí rok se začínám upínat jak na spásu 😅 I když ohledně výslovnosti - absolutní katastrofa, tak alespoň má zájem, snaží se. Jde vidět, že u něj je to opravdu ten začátek řeči. Jako když malý mrňata začínají mluvit, doufám, že i ta výslovnost nějaká se přidá. Zatím má svoje pojmenování. Ve většině případů stále jednoslabičné ..

sisstin
autor
26. bře 2013

@kajiszek střídání nohů do schodů hranice 3 roky, ze schodů 4 rok. U nás 3,9 a 4,5roku 😝

dezyre
26. bře 2013

Holky, tak Staníkovi začíná asi období vymýšlení, co chce za pohádku. Dřív mu to bylo jedno, co jsem pustila, na to čučel. Teď je půl hodinová domluva abych zjistila co chce 😀 Poslední dobou to byl "ky" - krtek, nebo hu-u-u-u (požárník Sam) a dnes novinka uuuaaa a tak říkám kurńa, co asi chce. Ptám se jestli hasiče (jestli to třeba nepopletl) a on že ne, tak samozřejmě mě hned napadla opička, ale nejsem si vědoma, že bychom měli pohádku o opičce, tak se ptám, jestli chce pustit nějakou opičku a že "to", jako furt jsem nechápala, nemohli jsme se domluvit a pak mě osvítil duch svatý a napadlo mě, že ráno jsme koukali na jim jam a tam byla písnička five little monkeys, kde opičky skákaly na posteli a pokaždé jedna spadla, měla bouly a tak taková holčička volala doktora.. no prostě jsem mu to tak ráno komentovala a heurééééka bylo to ono.. Ale řeknu vám, že začíná být fakt makačka se s ním domluvit, když začíná mít svůj "rozum" a nemluví 😅

mvmk
26. bře 2013

Holky, ja bych potrebovala docela poradit, chodime 2 x tydne na logo, zezacatku jsem byla docela prijeme prekvapena, zdalo se mi ze pani Logo. je docela profesionalni, ono tady najit dobre terapeuty je docela makacka 😝 😝 Orofacialni stimulaci delala pouze prvnich 5 sezeni, docela dobre malou otestovala. Ted uz mam tu orofac. provadet pouze ja Doma, ale bohuzel se mi to nedari tak jak ji v praxi. A ted zacala proste klasickou logopedii, sedime 45 min. opakuje, ona vyslovuje slabiky, ktere doprovazi urcite gesta, ja to zkusim nafotit, nedokazu to presne popsat. Problem je v tom, ze mala nechce naprosto spolupracovat, stale se valy po stole, mne si oci, snazi se schovavat si hlavu ke me pod pazdi. Pani je tim ocividne vynervovana. 😝 Pozaduje aby mala sedela sama na stolicce, ona samozrejme nechce, na pocatku vzdy breci, potom stejne preleza ke me. Dnes mluvila na ni tim smyslem, jako : Emma uz je velika,a kdyz si velika muzes sama sedet na stolicce, velike deti umi samy jist lzici, velike deti taky chodi na toaletu 🙄 a rikala to tak hnusnym zpusobem, ze jsem penila.
Samozrejme, ze vi ze se u nas zachod nedari,, samostatne jist sice umi ale moc toho nesni. Ted opravdu nevim ci ji mam dat jeste nejakou sanci, nebo se poohlednout po nejake jine strategii 😒

abbie
26. bře 2013

@mvmk no mam dost, okamzite vymenit 😕

sisstin
autor
26. bře 2013

@mvmk Tygr nesedím sám na židli ani po třech letech 😅 😅 😅

dezyre
26. bře 2013

@mvmk toto se mě zdá teda opravdu docela tvrdý ☹ Nevím jaké oni mají postupy při motivaci dětí, anebo jestli tím cíleně něco sleduje, ale jako Staník by se nechoval jinak. On by tam nevydržel sedět a opakovat nějaké slabiky. Absolutně ne.. a konečná by teda byla, kdybych tam byla s ním. To by se babě vůbec nevěnoval. A Emička je myslím mladší o nějakej ten měsíc než Staník, pokud si dobře pamatuju, že?