Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
6. kvě 2013

Ja se musim tak trosku pochlubit 😅 😅 dnes prisla pani z ranne pece a mala ji hned hlasila, ze ma Dijo a je kaput a ma choch (loch) - dira. 😀 Cos je dino kteremu chybi ruka pac je od playmobil tak ma malou dirku kam se ta ruka zacvakne. 🙂 🙂

sicinka
6. kvě 2013

@mvmk no tak doma na ní taky mluvíte a zatím to nefunguje, tak jak by sis představovala 🙂 a předpokládám že i paní učitelky ve speciálce mluví. Ono třeba pokud by se jednalo o školu tam bych uvažovala jinak a je asi dobré si odpovědět na to co od té školky čekáš - zapojení do kolektivu, vzdělávání, zvýšení míry sebeobsluhy, nějaké terapie (kroužky), hlídání po dobu co budeš pryč...... Protože to by ti mohlo napovědět co bude pro malou vhodné. Ale fakt bych se nebála že jí někdo potáhne dolů naopak, ono jí to může zvednout sebevědomí, protože bude tak šikovná a to je pro děti s poruchou komunikace hodně důležité.

sisstin
autor
6. kvě 2013

@mvmk no já nevim, TYgr je ukecanej jak svine a on naopak v tom kolektivu nemluví 😅 😅 😅

martuulka
6. kvě 2013

Ahoj, nějakou dobu jsem tu nebyla, musím vás dočíst.
Holky, nemáte nějaký tip, kam s M. v Brně. Co je to ta ranná péče? Martinek chodí do školičky, není to na úrovni školky, dělají tam tanečky, chodí ven, na písek, ale nevidím žádný posun. Jako jo, je v kolektivu, zkouší s ním nočník, je to jediná instituce, kde obědvá, ale já bych potřebovala najít ještě něco. M. se strašně zasek. Jak jsem psala, tak je u nás těžký vzdor, M. se úplně zasekl. Pozná něco, na něco reaguje, ale dneska mi ukázal na kravičku a řekl "kyti, kytika", pak na chlapa a řekl "pesek". ☹ Fakt už nevím, co s tím, asi bych potřebovala nějakou konzultaci nebo něco. Deptá mě to, že jsme neudělali žádný pokrok. Navíc je v plenkách, nejí, hubne trochu a začíná být trošku nezvladatelný. Na vyšetření jdeme až v srpnu.

dezyre
6. kvě 2013

@kajiszek a holky, tak tady je náš mrňous Honzík

cairka
6. kvě 2013

@dezyre , krásny 😵 gratulujem

martuulka
6. kvě 2013

@dezyre jůů, krásné miminečko, moc moc gratuluju 😵

sisstin
autor
6. kvě 2013

jinak k těm školkám, já nevim, proč jsou ty děti s MR třeba takovým strašákem (samo záleží na závažnosti), můžu vám říct, že mnohdy děti s LMR nebo DMO jsou na tom komunikačně i jinak lépe než dysfatici, samozřejmě třeba dítě 6letý s LMR na tom může být mentálně stejně jako 3,5-4letý dysfatik, a komunikačně na tom bude o dost líp. Takže pokud je ta třída namixovaná věkově, tak nikdo nikoho táhnout dolů nemůže, jak psala @sicinka oni nezapomenou, co už umí a ty učitelky se jim mnohem víc věnujou než v normo třídě.

Jako u té expresivní běžná dejme tomu, logo jako o.k, ale jakmile tam je porucha porozumění nějaká vážnější, tak to prostě na specku či stacík je 😉

mvmk
6. kvě 2013

@dezyre sladouckej, hned bych si ho ponuchnala 🙂 🙂

mvmk
6. kvě 2013

@sisstin myslis si, ze treba je potom mozna integrace do normalniho predskolniho zarizeni, kdyz ty deti nemaji moznost kontaktu s normalni skupinou deti, ja jsem porad tak nejak mezi, jo- ne jo- ne, aby nebyla jeste divnejsi nez uz je 😝 😝

krystalka
6. kvě 2013

@mvmk - mám stejnou zkušenost, jako sicinka - když bylo Jiříkovi 3,5 roku, tak jsem prostě věděla, že běžnou školku nedá...tak jsem zvolila miniškolku 1x týdně, byly tam 3 děti, Jiřík z nich byl nejstarší, mluvily tedy tak nějak všechny stejně, ale dělal tam obrovské pokroky. A pak loni v září nastoupil do speciální MŠ, taky jsem to chviličku zvažovala, ale představa malého kolektivu, individuálního přístupu a pravidelné všestranné péče jednoznačně zvítězila. A Jiřík i tady dělá obrovské pokroky, přestože patří do skupiny dětí, které mají nejlehčí postižení a dalo by se tedy říci, že ho nikdo "netáhne" dopředu, ale přesto je to pro něj nesmírně přínosné, hned si tu našel kamarády, chodí tam strašně rád... myslím, že klasická školka by pro něj nebyla žádný extra přínos, byl by tam ztracený, už jen to množství dětí kolem, nehledě na to, že při téměř 30 dětech ve třídě se o nějakém individuálním přístupu asi mluvit nedá... A co třeba nejdřív zkusit tu speciálku, jak se tam bude cítit a vyvíjet a pak by se vidělo?

krystalka
6. kvě 2013

@mvmk - já myslím, že by jí to tam mohlo prospět, jak už tu někdo psal - i třeba tím, že na tom bude z těch dětí nejlíp, tak se jí zvedne sebevědomí a důvěra ve svoje schopnosti, když bude mít větší možnost zažít nějaký úspěch. A já jsem třeba nezpozorovala, že by Jiřík nějak začal napodobovat chování autistických dětí nebo s ADHD, které tam ve třídě mají... a koneckonců i v běžné třídě MŠ se najdou děti, které se chovají nějak "divně" 😉

krystalka
6. kvě 2013

Holky, ještě něco pro pobavení - jsem zase dneska zírala, co ty děti ve školce řeší 🙂 - odpoledne sedíme u svačiny a Jiřík mi najednou povídá "Pepíčka maminka už je v porodnici! Akorát nevíme, jestli to bude kluk nebo holka..." 😀 - málem jsem spadla pod stůl 😀 (mimochodem myslím, že jsem mezi dveřmi zaslechla, že mají holčičku 🙂 ).

A ještě jedna hláška - jak jinak, než z autobusu - bus zastavil v zastávce a řidič chtěl otevřít přední dveře, ale narazil na vysoký obrubník, jen to zaskřípalo a zasekly se mu tam... Jiřík, sedící vepředu hned u těch dveří se okamžitě ptal, co to bylo, tak jsem mu to vysvětlila a on na to jasným hláskem povídá "no, to je ale hlavně vůbec ani neměl otevírat, viď maminko, mám pravdu?" 😀 😀 ...no, co mu na to můžete říct - pravdu měl 😉

mvmk
6. kvě 2013

@krystalka no ono tohle se jmenuje barevna skolka,(doslova) a to z toho duvodu, ze ty deti jsou ruzne postizene, v kazde skupince jsou namichane ty deti tak, aby se tak nejak hrube receno doplnovaly. Presto jsou ale ve srovnani s moji malou opravdu viditelne postizene. Tady je proste to klise, ze nemci nepripousti slabost, proto kazde tak trochu opozdene dite podobne me male je proste na normalni ms. Sice tam strada, ale je tam 😝 😝 No a tim te to jakozto bere moznost dat ji do skupiny stejne opozdenych deti. Ona ani neni tak opozdena, spis ta nerec, a Hypotonie ji proste bohuzel strpcuji zivot 😖 😖 Ale i ja zvazuji na 85% tu specialku 😎

krystalka
6. kvě 2013

@mvmk - u nás v té školce jsou ty třídy taky namíchané tak, aby to dobře fungovalo...jinak ale já mám právě dojem, že u nás to, že je tam Jiřík jakoby šikovnější, než většina dětí, právě dost pomohlo, rozhodně ho tam nic netáhne dolů, myslím, že se tam cítí vyloženě dobře, on má (měl) v zásadě problém hlavně s tou řečí a s tou sociální nezralostí, úzkostí a strachu z bližšího kontaktu s dětmi...nevím, ale připadá mi, že právě to, že tam jsou vlastně všechny ty děti něčím "jiné" mu dost pomohlo tu sebedůvěru zvednout. Rozhodně mu to prospívá víc, než kdyby byl v běžné třídě, kde by bylo jasně viditelné, že ten "jiný" je tam hlavně on...

lenajsek
6. kvě 2013

@dezyre Leni, Honzík je úžasnej!!!! 🙂 Moc se Vám povedl... už se nemůžu dočkat, až takhle za pár týdnů bude u nás ležet Tomášek 🙂))

Holky, dneska super den, Lukáška přijali v logopedické třídě v místní školce, mluvila jsem osobně s ředitelkou i s učitelkou z logo třídy, zatím bude chodit na 3 měsíce, zkušební dobu, ale snad si ho tam pak nechají...
Jsu ráda, že tohle máme za sebou, Lukin to snad nějak zvládne a učitelky taky, nebudu ho tam samozřejmě dávat na celý den, ale postupně... uvidíme, jak to půjde...

dezyre
7. kvě 2013

@cairka
@martuulka
@mvmk
@lenajsek
Holky moc moc moc děkujeme 😵 😵 😵

Leni, neboj ani se nenaděješ a dočkáš se, mě ty poslední týdny tak šíleně rychle utekly.. a ještě pokud třeba porodíš o malou chvilku dřív, tak to už máš za pár. Nás Honzík napínal až skoro do termínu ultrazvuku a nakonec se narodil přesně v den termínu podle menstruace 😀 😀 😀 Leni jak budu nějakej večer trochu ready, tak ti písnu na FB. Honzík má takovou večerní libůstku, která začne kolem páté šesté a skončí v devět večer - to ho kojím co půl hodiny, mezitím chovám a přebaluju, do toho krmím, koupu a ukládám Staníka .. no a po tomto kolotoči, padnu mrtvá někam a tupě zírám než se dokopu jít vysprchovat a spát 😅 😀 😀 😀

sisstin
autor
7. kvě 2013

holky, tak mě začíná fakt jako srát, že z naší logo třídy fakt dělají "odložiště" dětí s těžkými poruchami chování, kde bud řečová vada není žádná, nebo minimální a nosná je ta porucha chování. Těch dětí je tam hrozně moc, málo pedagogů, učitelky jsou z toho neštastné a mně už se to fakt přestává jako líbit 😒

hrusti
7. kvě 2013

@dezyre Honzíček je rozkošný!

@lenajsek Super, že vás přijali do logo školky. Držím palečky, at je tam Luky spokojený a dělá pokroky!

@sisstin Nedivím se ti, že se ti to nelíbí. Hlavně kvůli tomu, že Péťa je takové krotké a hodné dítě 🙂

Já jsem se dneska dozvěděla, že nás nevzali do té integrační školky. Sice jsem věděla, že je tam veliký přetlak, ale ve skrytu duše jsem doufala, že se na nás třeba usměje štěstí. Takže od září opravdu nastupujeme do normální školky. Mám z toho trošku obavy. Honzík má docela problémy se soustředit ve větším kolektivu, tak jsem zvědavá, jak to budeme zvládat.

Jinak jeden tip na výlet ... Kdo jste nebyl na Stezce korunami stromů, tak doporučuji. Děti byly nadšené 🙂

abbie
7. kvě 2013

@sisstin a kto tam prijma take deti, ked nemaju vadu reci a na zaklade coho?
@dezyre maly je uplne rozkosny 😅

baby co hovorite na Montessori skolku? asi nie je moc vhodna pre deti s OVR, ze? mozno by sa tam maly naucil lepsie sa sustredit, ale na rec to asi uzitok neurobi.... rozmyslam, ci Montessori, alebo logo

sisstin
autor
7. kvě 2013

@abbie ředitelka, prostě vezme každýho, kdo tam přijde a sama učitelkám řekla, že jako kam maj ty děti chodit, když je nikde nechtějí 😕

@hrusti jako ted se to furt dá v tom, že zvládají tu agresi, ale obávám se, že jak jich tam bude ještě víc, že už to zvládnutelný nebude a Tygrovi tam fakt někdo něco udělá 😔

sisstin
autor
7. kvě 2013

@abbie já ani nevim, kolik jich tam ted je, páč ona neustále přibírá během roku...řekla bych, že aspon 18 😕

abbie
7. kvě 2013

@sisstin hmm, no to je na druhej strane pravda, ze tie deti nikde nechcu ☹ ,ale ak je to vyslovene logo trieda, tak dieta bez vady reci by tam byt nemalo si myslim

sisstin
autor
7. kvě 2013

Holky, Tygr dneska dosel ze skolky a prej: druhou kvetnovou nedeli maji maminky na celem svete svatek, treba v Americe, v Evrope 😅

abbie
7. kvě 2013

Inak dnes som mm povedala, ze je lolo, ked si zo mna robil srandu a maly za nim stale chodil a hovoril mu lolo, lolooooo, lolo 😀 😀 sme sa nasmiali

develyn
7. kvě 2013

Ahoj, všem, nějak nebyl čas sem něco, ale četla jsem pravidelně.... 🙂
tak jsme byli dneska taky u Baslika v Brně, jsem zvědavá na tu zprávu. Kdo už jste tam byl, dostali jste hned nějaké procvičování? nám nic moc nedal, říkal, že až s tou zprávou. U nás v Jihlavě je nedostatek logopedek a ke které chodíme, tak má na nás čas 1/2hodiny jednou za 3týdny, co ž je hrozně málo, tak jsem jela k ktomu Baslikovi, jsem na to zvědavá.

@sisstin ten Tygr je skvělej, občas zírám, na ty jejich myšlenkový pochody, na co všechno přijdou nebo co si pamatují...
@abbie .. taky se rozhoduju mezi logo třídou a Montessori, ale když jsem viděla a zažila učitelku Montessori, tak jsem jedině pro ni, a sama mi potvrdila, že není problém s tou vadou, že si jen udělá na syna inviduální plán,ale ona není čistě Montessori úča, že si bere od různých pedagogik trochu, je to hodně na osobnosti pedagoga.. a taky záleží, jestli bude mít školka návaznost ina školu, , porotže pak jít z Montessori do normální třídy, si nedovedu představit... ☹ u nás se bude příští rok otvírat i škola, tak je to pro nás ideál. Do logo třídy jsem ho dát nechtěla, za prvé jsem v té školce pracovala s těmi postiženými, tak trochu vím, jaký jsou metody, učitelky, sice vybavení úžasný, ale ne vždy je to o tom, a asi jak píše sisstin.. všechny možný poruchy v jedné třídě, učitelky nešťastný a děti ještě víc.. a Matěj je hodně citlivý, taky nesnáší velký kolektiv, no prostě jsem to zavrhla..a ani Montessori učitelka mi to nedoporučovala. to spíš chodit do alternativní školky a řešit dobrou logopedii vedle toho, pokud to jde....

develyn
7. kvě 2013

.. taky přidám hlášku z dnešního dne... 🙂 Matějovi jsem dávala pusinky . na nos, na tvář, na ucho, na krk,... tak se smál a ještě se ho ptám, kam ještě chce pusinku? a on... na pindiíka!!!! 😀

sisstin
autor
7. kvě 2013

@develyn mne okopcil je ty listy k vyslovnosti,zbytek byl fakt az ve zprave 😉

sisstin
autor
7. kvě 2013

A jeste rikal,ze "nejlepsi mlicko je Nutrilon,dela zdravy brisko a miminka po nem rostou 😉 😅

sisstin
autor
7. kvě 2013

To jsem byla v soku,ze jim taky rikali ve skolce a on "neeeee,to jsem videl v televizi" 😅