Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

nellygray
29. lis 2012

@marrka hodně dětí z téhle diskuze má vývojovou dysfázii... doporučuju zkusit pročíst aspoň pár stránek, třeba odzadu, dovíš se strašně moc věcí. Zejména doporučuju Tvé pozoronosti příspěvky od @sisstin
Já jsem na téhle diskuzi načerpala víc vědomostí, než kde jinde. 😉

mvmk
29. lis 2012

@nellygray no ona miluje jennifer lopez, po ty zkousi i nejake tanecni kreace 😀

mvmk
29. lis 2012

@nellygray mala treba snese hlavne pisnicky, kde ma nejky vizualni podnet, treba tady v detske skupince mame pisnicku o rybach a zraloku, a k cele pisnicce jsou doprovodem znaky, pohyb rukou jako ryba atd. to se ji hrozne libi

nellygray
29. lis 2012

@mvmk to je dobře, že aspoň na něco takhle hezky reaguje. 😉 U nás donedávna absolutně nic, právě ani tanečky, ani zpěv.

nellygray
29. lis 2012

Jinak info pro pražské-dnes jsem si povídala s jednou maminkou v mateřském centru a náhodou jsme narazily na to, že její 6i letý syn má dysfázii. A velmi si chválila logo školku v Šumavské na Praze 2.

sicinka
29. lis 2012

@nellygray teď jsem koukla do alba a mám fotku na které Dáda vypadá úplně jako Toník. Je sice modrookej, ale na fotkách mu ty oči vypadají tmavé. K té školce díky za info, já se úplně děsím toho že bude potřebovat logo školku a jelikož máme trvalé bydliště na Praze východ tak mi ho prostě v Praze nevemou a jinde není ani soukromá.

sisstin
autor
29. lis 2012

@marrka no mně to bylo jasný, že to nebude opožděný vývoj řeči, ale dysfázie 😉 obecně, co se týče řeči, děti dysfatické bud nemluví hodně dlouho vůbec, nebo ten vývoj řeči začne normálně okolo roku, ale pak už se rozvíjí opravdu šnečím tempem, nebo dokonce děti přestávají mluvit. Když už se řeč rozběhne, tak mají děti malou slovní zásobu, nemluví ve větách, mají obrovské problémy s gramatikou a výslovností (přehazování slabik, vynechávání souhlásek, mají "svoje" slova atd.). Pak co se týče těch ostatních projevů, tak záleží na závažnosti té dysfázie, některé děti opravdu jen špatně mluví a žádné jiné problémy nemají, některé děti mají narušené všechny složky vývoje a ta dysfázie je tam citelně znát i jinde, než v řeči. Mrkni na můj blog www.tichysvet.blogspot.com a tam si můžeš všechno přečíst, založila jsem ho, když měl syn skoro tři roky, takže ho píšu už dva roky a něco, a krásně tam uvidíš ten celkový vývoj diagnozy 😉

@abbie jj, paní mi včera psala, že už vyšel 😉

@bocianka123 to už ti tu holky napsaly, pervazivní je všepronikající, momentálně tam patří všechny typy autismu, Dětská dezintegrační porucha a Rhettův syndrom. Prý do budoucna tam bude spadat i vývojová dysfázie 😉

matso
29. lis 2012

Ahojte mamicky. Myslim, ze aj my mame svojim sposobom nestandardne dieta. Nelka ma teraz 3 roky a jeden mesiac a sice rozumie vsetko, ale rozprava len jednoduche vety. Donedavna rozpravala o sebe aj o nas v tretej osobe, teraz uz trosku zacina pouzivat "ja" "ty"... aj ked malokedy spravne. Co je ale vacsi problem, tak to je to, ze sme zacali tento mesiac chodit do skolky a ucitelky su z nej velmi unavene. Mam pocit, ze ju tam moc nechcu, ale nemozu si dovolit mi povedat, ze mame prestat chodit. My sme totiz v Nemecku a tu zaucacia doba je 2 tyzdne, kedy by sa mala z 1 hodiny postupne predlzovat az na dohodnuty cas (5-7 hodin). My sme si zaplatili 5 hodin, lebo som nevedela, ako sa adaptuje, no a chodime 3 tyzden a horko-tazko sme sa dostali na 2,5 hodiny aj to len preto, ze som to dohodla s riaditelkou. Dlhsie ju tam nechcu nechat, lebo vraj si vyzaduje vela pozornosti, stale beha, skace, vystraja, nepocuva ich, hadze hracky.... proste za tie 2 hodiny su z nej ucitelky vycerpane.... Je tu nejaka mamicka, ktora ma podobne zive dieta? Ako zvladaju taketo deti skolku? Aky cas je potrebny, kym si zvykne a nauci sa ich pravidla?

marrka
29. lis 2012

@nellygray jéé tak to ti moc děkuji za radu určitě si to přečtu protože o tom nic moc nevím díky moc 🙂

lenulinka21
29. lis 2012

HOLKY zase jen na skok.. 🙂
Takže: začíííínáme MLUVIT větičky 😀 a to OBA! No je to ale prča 😝 naše nejdelší věta:
Tomášek: "mamíí já cíí čaj tam jo" 😀 😀 Jinak běžně třeba: mami jo, mami toto chci, tati ham tam, a jiné
Přibylo plno nových slovíček fakt mám radost 🙂 ještě ve stacíku u Tomáška je LOGOPEDKA a malý ji naprosto miluje, prej nejvíc spolupracující dítě ze školky... málem jsem upadla a plakala radostí. 😀 Nechce od ní vůbec odcházet. Na to že je údajně ADHD dobrý né? 😉
Doma s oběma dělám v rámci času (máme nějaké nové věci z rané péče),tak jak tu ted byla inverze doma nuda nebyla. A fakt je i ten HOLKY,že hooodně nám pomohlo pořád na ně MLUVIT ale furt co to šlo 😝 dokola, krátce, jednoduše... 🙂
ted máme nějaké dechová cvičení absolutně nenáročné: foukání do pinpongového míčku po koberci, brčkem do vody, nebo vany,foukání fo různých frkaček, foukání na svíčku, je toho hodně stačí pár min DOMA a hl. je to formou hry.. 😉

hrusti
29. lis 2012

@lenulinka21 Jéé, to je super! Moc gratuluji!

Já jsem předevčírem koupila H. takový plastový saxofon, tak mu ho taky párkrát za den dám, at si foukne. Ale jen párkrát za den, abych se z toho nezcvokla 😅 😀

dezyre
30. lis 2012

Ahoj holky,
tak už jsem se konečně dovolala Mgr. Jahnové 🙂 Jsme objednaní na 11.1. Akorát mám na první návštěvu přijít bez Staníka. Někde jsem četla, že je to normální postup u psychologů. Ale mě trošku tlačí čas 😒 Protože to budu zrovna začínat třetí trimestr a mám strach za jak dlouho po první návštěvě nás objedná na druhou návštěvu ☹ Nemáte s tím některá zkušenost? Že by třeba mezi tou první a druhou návštěvou už nebyla tak dlouhá čekací doba? Pokud budeme čekat zase dva a půl měsíce, tak to už se Staníkem k ní asi já nepojedu ☹

sisstin
autor
30. lis 2012

@dezyre to mám pocit, že to pak je celkem rychle za sebou 😉

lojzina
30. lis 2012

ahoj 🙂
@dezyre my to mame stejne-ja jmam prijit sama toho 8.ledna a az pak me rekne dalsi termin.....ja si taky myslim ze to pak pujde tempem 😉

mvmk
30. lis 2012

@sisstin ahojky, chtela jsem se te jeste zeptat, jaky je rozdil mezi dysfazii a disartrii, jelikoz kdyz tu ctu jak se vsem maminkam ty deti kolem 2,5 meni a rozpovidavaji a vic rozumi, tak u me male u toho nemuze byt rec. Ten psych. kdyz slysel ze rika mama haji neba papa brm brm, tak to pro nej byla dvouslovna spojeni a tim pade vse OK. Ale ona tohle rika uz od 1,5 roka a tam to opravdu uplne zamrzlo. Sice vidim opravdu pokroky co se tyce slovni zasoby ale tempo naprosto sneci 😖
Me ta dysartrie napadla z toho duvodu, ze ona hodne komunikuje takovymy dost nedefinovatelnymy zvuky 😀
Kdyz ji slysi nejaci lide co ji neznaji tak vylozene valy oci 😕
No a i ta motorika by k tomu sedela. koordinace hruza, schody pouze s prislapem atd.

sisstin
autor
30. lis 2012

@mvmk je to rozdíl, u dysfázie je problém v tom, že mozek špatně "vypouští" ta slova ven, do hlavy "naskáčou" v normální podobě (čili dítě rozumí), ale ven pak jdou špatně. U dysartrie jde o to, že mozek nedává signály těm mluvidlům, a proto to dítě mechanicky není schopné mluvit a vyslovovat, a nebo hodně špatně 😉

jinak Tygr jako fakt do těch 2,11 neřekl naprosto nic, ani nežvatlal, on jenom ukazoval a dělal takový to "eee" 😝

sisstin
autor
30. lis 2012

@mvmk pak samozřejmě záleží na tíže postižení, zrovna Maty od @miawa má ve třídě holčičku s těžkou dysartrií (4. třída) a holčička mluví jen v samohláskách, a tam ta šance na nějakou normální řeč do budoucna už moc není 😉 naopak děti s lehkou dysartrií mají jen artikulační problémy, které se dají časem úplně odstranit...

mvmk
30. lis 2012

@sisstin no to jsme na tom podobne. mi mame taky eee a iii. I kdyz ona je uplne zamilovana do tvyho malyho, ja jsem si s prominutim dovolila pouzivat tve nahravky doma jako ucebni pomucku. Ona taky zacala opakovat.
Treba mi s ka, zvladne super ale dohromady uz to nespoji, ja kdyz ji treba potom reknu " emmi a ted dohromady myska"
tak se na me rajsky zasmeje a prijde jenom eeeeeeee 😝
Takze kdyby to byla disartrie tak by asi tohle nezvladla?

mvmk
30. lis 2012

@sisstin No tak ze ty dysartrii trpici lide vsemu rozumi? Nebo existuje i smisena podoba treba neco jako disartrie s dysfazii dohromady 😅

sisstin
autor
30. lis 2012

@mvmk jako já o té dysartrii moc nevím, ale myslím, že asi nezvládla 😕 on právě Tygr při nácviku byl velmi dobře vždycky schopnej opakovat (v porovnání s tím, jak mluvil spontánně). Třeba ted fakt při nácviku mluví už úplně super skoro, že tomu je normálně lidsky rozumět...ale jakmile zas mluví on spontánně, tak to je o dost horší. On nemá problém vyloženě s artikulací jako takovou, řekne jednotlivě vše, ale je to přesně o tom, že pak ten mozek to slovo vypustí prostě blbě a naučí se ho, až když ho řekne třeba tisíckrát 😝

sisstin
autor
30. lis 2012

@mvmk to myslim, že ne..u dysartrie narušené porozumění není, tam jde vyloženě o tu motoriku pusy a mluvidel...ale prý může být i dysfázie s dysartrií, už jsem o někom slyšela, ale bude to hodně vzácné 😉

mvmk
30. lis 2012

@sisstin promin, jak se rika tonouci se stebla chyta, ja mam ted obdobi tezke spekulace co s moji malou je. Kdyz me by zachranilo i kdyby uz konecne zacala rikat treba ne a jo 😉

mvmk
30. lis 2012

@mvmk Jeste mi prosim porad kde se dostanu k tem kartickam co ty pouzivas, treba kde nekdo neco dela treba tuka a tak. diky 😉

sisstin
autor
30. lis 2012

@mvmk ono to "ne" a "jo" je u dětí, které mají poruchu porozumění dost těžké, protože logicky, když nerozumí, na co se ptáš, tak nevědí 😉 jinak Tygr šíleně dlouho hlavou ano a ne nekroutil, učila jsem ho to mechanicky a musel si stejně pomáhat rukama, pak hned jak začal mluvit, tak to byly jedny z prvních slov. No a zjistila jsem, že u něj to kroucení hlavou byl vyloženě motorický problém, ne, že by nechápal, jak se ta gesta používají, ale prostě fyzicky je nezvládnul udělat 😝 páč ted už to dělá naprosto normoš, když jako fakt chce něco zdůraznit, že bud jo nebo ne, tak to k tomu slovu ještě doprovodí tím kývnutím nebo zavrtěním 😝

jinak ty kartičky najdeš ve všech logopedických publikacích, tak třeba jestli by ti to příbuzní tady nekoupili a neposlali např. A zkus si zadat logopedické kartičky - citoslovce, třeba ti vyjede nějaký odkaz na stáhnutí 😉

mvmk
30. lis 2012

@sisstin super dekuju, tak u nas je to trochu jinak ona vylozene uz jako jo a ne dava tim kroucenim najevo uz tak min. od 1,5 roku.
Ale asi jako kazde dite je jedineccne a neopakovatelne tak i ty symptomy budou u kazdyho jinak.
Ja se fakt priznam i kdyz se za to nenavidim 😠 ze me stale napade budto nejaka lehka ment. ret. nebo nejaky hodne atipicky autismus ☹

sisstin
autor
30. lis 2012

@mvmk tak LMR v tomhle věku poznat nejde 😉

bocianka123
30. lis 2012

@sisstin ahoj, tak u nás krútenie hlavou akoby "nie" - začal asi pred mesiacom, mám pocit, že je to možno aj to "nie", lebo väčšinou to môj robí ked niečo nechce, ale niekedy to robí len tak - vtedy si skôr myslím, že objavil nový pohyb hlavou, a ten stále skúša. alebo žeby nejaký "tik" ? lebo ked niečo odmieta, tak aj rukami odstrkuje a odvráti hlavu.

sisstin
autor
30. lis 2012

@bocianka123 no to "ne" je tuším první, to kývnutí by mělo být až potom 😉

bocianka123
30. lis 2012

@sisstin aha, tak prvé a možno aj jednoduchšie, ved deti väčšinou radi odmietajú 😉 . a kývnutie myslíš na "áno", však?

lenajsek
30. lis 2012

@mvmk Ahoj, my máme diagnostikovanou dysartrii, protože malý má opravdu velmi špatnou motoriku mluvidel, dodnes není schopný si olíznout horní ret např, není schopný nodmálně fouknout, našpulit pusu, jazyk nemá moc ohebný, měl u ztuhlé svaly kolem pusy.. teď je to už lepší, ale i tak pořád bída... dysfázii zatím diagnostikovanou nemáme, ale už jsem taky slyšela, že se tyhle dvě dg. můžou spojit dohromady... u nás si ale myslím, že bylo i narušený porozumění a možná do určité míry ještě je... no vlastně pořád nevím přesně, co opravdu malýmu je, na kolik je ta dysatrie závažná a na kolik to opravdu u něj ovlivňuje to, že nemluví...
I když poslední dobou se mi zdá, jakoby se snažil napodobovat pár slov, sice to samo neřekne stejně, jen jednou slabikou, ale na požádání to zkouší, to dřív vůbec neexistovalo, zkouší intonovat, snaží se to fakt napodobit... tak nevím...