Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

nelaja
31. srp 2012

@sisstin fakt, myslela som ze do troch

sisstin
autor
31. srp 2012

@nelaja no do tří by ta řeč měla být, ale nárok právě na tu špatnou gramatiku, výslovnost atd. maj až do pěti let. Oni jako Aspíci mívají problém s řečí (ale ne ve smyslu dysfázie)celkem často, není to tak výjimečné, jak se to popisovalo dřív. Navíc tvoje holčička má ted řeč, co se týče slovní zásoby atd., i nad věk 😉

zbranda
31. srp 2012

sisstin děkuju za vysvětlení...On muj syn má totiž těch zvláštností víc,ted je mu 4,8K.dyž byl menší (tak 3-4 roky) problémy s mytím vlasu,střídáním nehtu,čistením zubu.oblibene hračky různí panáčci,přetrvává az do dnes,ale uz si hraje i s jinými hračkami.pri hre mu vadí,když má postavička končetinu jinak vykřivenou,než si sám představuje.Kdyz mu bratr nebo sestrenka sebere věc,kterou chce on,začne se nepřirozeně třepat,ale u cizích dětí to nedělá.Znepokojuje mě že po druhých někdy opakuje,co mu říkají,Občas se zahleďuje do neznáma.Pri radosti dřív třepal rukama,dnes uz spíš poskakuje.Někdy ho musím oslovit víckrát,než zaregistruje,že na něho mluvím.Když se ho na něco někdo cizí(někdy i z rodiny)zeptá musím ho většinou upozornit ať odpoví.Vybíravý v jídle,vubec nejí zeleninu a některé ovoce.Dětská pitíčka musí mít jen dva druhy,z jiných se nenapije, vadí mu když má pomačkanou flašku.Někdy si povídá sám pro sebe,když se ho zeptám,co dělá,že si hraje,nebo,že mluví na mě.
Připadá mi,že málo vítá a loučí se,když pro něho příjdu do školky,jako by si ani nevšiml,že tam jsem,klidně mě přehledné a zareaguje,až když na něho zamávám nebo na něho promluvím (není to vždycky ale stava se to),na druhou stranu když přijde někdo,koho má oblíbeného vítá pěkně.Nerad zkouší nové věci,musíme ho do nich trochu popostrčit.
Tento týden jsme byli po pul roce u psycholožky,které jsem popsala tyto zvláštnosti syna a ona mi řekla,že jí to příjde normální,že každé dítě má nějaké zvláštnosti.Syn má podezření na expresivní vývojovou dysfázii,proto psycholožku navštěvujeme...Řekla mi ,že syn na autistu nevypadá,že hezky spolupracuje,má dobrý oční kontakt,udrží pozornost,je inteligentní...Já ale stále nevím,jestli ho nemám objednat,k nějakému odborníkovi na autismus.

sisstin
autor
31. srp 2012

@zbranda no když to takhle popíšeš, tak to ale jako varovné znaky autismu teda má 😉 ono jako každé dítě s vadou řeči je nějakým svým způsobem "šáhlé", ale co popisuješ ty, když to takhle rozepíšeš, tak jako mi to vcelku přijde takové auti. Asi bych se teda objednala do Aply nebo ke Krejčířové 😉

sisstin
autor
31. srp 2012

@zbranda on jako takový ten "běžný" psycholog moc není schopný diagnostikovat třeba AS nebo vysokofunkční autismus atd., oni poznaj fakt jenom takovýho "echt" autíka, a to ještě ne vždycky. Takže jestli nechodíte k někomu, kdo je vyhlášený, že je odborník přes autismus, tak bych určitě zvažovala vyšetření jinde. Přes net těžko říct, ono to nejde úplně posuzovat, protože jednak ten rodič nikdy nemůže být 100% objektivní, a jednak každý má tu hranici, co je ještě normální a co ne, jinde 😉

Já ti jen můžu říct, že syn má expresivní dysfázii a nikdy tolik auti rysů jako tvůj chlapeček neměl, pár jich měl do tří let, ale jakmile začal mluvit, tak to vymizelo a dneska je už v chování standardní dítě, které teda špatně vyslovuje. Je starý jako ten tvůj, o dva měsíce starší.

zbranda
31. srp 2012

@sisstin Tak to jsi mě moc nepotěšila ☹ ,spousta věcí u něho ale zase na autismus nevypadá,je hodně kamarádský,lehce se zapojí do kolektivu,děti ho mají rády,je empatický, mazlivý,hraje si imaginárně.
Na listopad jsem syna objednala k Makovské do Brna,ale po návštěvě té naší psycholožky,která mi ten autismus vyvrátila,jsem si říkala,že to zruším a ani tam nepujdeme,ale teď už zase nevím,asi pro klid duše tam zajdeme.

sisstin
autor
31. srp 2012

@zbranda no jako fakt těžko říct 😉 v dnešní době se fakt ta diagnostiku autismu posunuje, takže to, co se dřív u autíků vylučovalo (jako že např. neukazují, nebo se neumí vmísit do kolektivu), je dnes běžné i u autistů. Takže k té Makovské bch určitě šla, ta má být poměrně dobrá 😉

zbranda
31. srp 2012

@sisstin teď se dívám že jsem špatně napsala,věk kdy měl problémy s mytím vlasu, strihanim nehtu... Bylo to mezi 2 a 3 rokem,v té době ještě moc nemluvil,ale na tom asi nic nemění že těch rysu tam má dost ☹

sisstin
autor
31. srp 2012

@zbranda no zrovna o to stříhání nehtů by snad ani nešlo, to nemá rád každej druhej...ale spíš to, že nereaguje občas na to, že ho voláš, třepe rukama a skáče, občas tě nevítá tak, jak je obvyklý, a pak má hodně takových těch speci rituálů typu pitíčko atd. Jako ono každý dítě může mít něco, ale u vás mi to přijde jako až dost celkem...myslíš, že rozumí řeči na 100%, jak by měl v jeho věku? 😉

matula74
31. srp 2012

my sme mali podobné maniere,dnes má syn 13 rokov chodí do autistickej triedy-ma autistické rysy-aspergerov syndrom,je velmi inteligentny ale v bežnej triede by to nezvladal☹

zbranda
31. srp 2012

On se do toho kolektivu ani tak nevmísí,třeba včera jsme byli na hřišti byla tam partička asi osmiletých cizích dětí,ktere si hrály na obchod,syn je chvilku pozoroval a slo vidět,že se chce zapojit do hry. Jednomu klukovi z nich řekl ahoj a jestli si s nima muže hrát,oni že jo,tak si šel natrhat listky,se kterými děti platily a šel nakupovat,normálně si s nima hrál a nakupoval,ptali se ho jak se jmenuje,on že Tom jsou mu 4 a to vedle,že je jeho bráska.Pak se toho kluka syn pta jestli si budou hrát na vojaky,kluk ze jo,tak běhali a jako po sobě stříleli.Pak se s nimi,rozloučil,že už jdeme domu.Myslíš že autík je schopný takového sociálního kontaktu a hry?
Všichni kolem mi říkají,že je uplně normální citlivý kluk,jen já,že na něm pořad něco vidím 😒

zbranda
31. srp 2012

Třepal když byl menší,ted uz jen když má z něčeho velkou radost,tak poskakuje.Rozumí stoprocentně, psycholožce odpovídal i na veci,ktere jsou urcene pro sestilete deti.Na mě reaguje vždycky,jde spíš o lidi co moc nezná nebo s nima nebýva moc casto...

sisstin
autor
31. srp 2012

@zbranda fakt těžko říct takhle po netu, ono je důležitý rozklíčovat, proč ty auti rysy má, ne vždy je způsobuje jenom autismus. Může mít nějakou obsesi, nebo právě úzkostnou poruchu, cokoliv...ale rozhodně mi z popisu nepřijde jako běžné dítě s expresivní, fakt bych to řešila ještě jinde 😉

sisstin
autor
31. srp 2012

@zbranda jo, a úroven té řeči jako takové má jakou? 😉

sisstin
autor
31. srp 2012

@matula74 a nezvládal by to ani s asistentem? Mně přijde celkem škoda dávat Aspíky do auti tříd, páč tam nemají moc šanci "okoukat" to běžné chování, které je si Aspík do určité míry schopný osvojit (samo dle závažnosti postižení).

zbranda
31. srp 2012

K té Makovske teda zajedeme,myslíš že je schopná dát diagnozu už po jedné návštěvě nebo mám spíš počítat,že ho bude chtít vidět víckrát?

sisstin
autor
31. srp 2012

@zbranda to fakt nevim, ale má už skoro pět let, tak jako by jedna návštěva asi stačit měla...i když jakmile má dítě diagnozu, tak stejně prostě na to rediagnostiku chodí, ty diagnozy se některé můžou postupem času měnit, i u fakt dobrých odborníků 😉

zbranda
31. srp 2012

Mluví v souvětích, občas nějaký agramatismus,slovní zasoba k věku,ale patlá a některé hlásky špatně vyslovuje,ale na tom pracujem a je jich už málo co neumí...

sisstin
autor
31. srp 2012

@zbranda to mi právě zrovna jako dysfázie nepřijde, páč jako syn je na tom v té výslovnosti asi 1000x hůř, a má lehčí formu...ona právě ta horší mluva může být způsobená lehčím autismem nebo As. No nevim, těžko říct, ale zas na dysfatika by byl hooooodně lehký dysfatik, to spíš hraniční...ale zas to jeho chování moc dítěti s dysfázií (kde není narušené porozumění) neodpovídá, fakt si tam zajděte k té Makovské, stres to pro něj nebude, když je spolupracující 😉

matula74
31. srp 2012

nám dala diagnozu psychiatrička,chodil do špecialnej školky-rozne postihnutia, takže tam sa nič nenaučil,až vtejto špeciálnej triede začal napredovat´.Teraz je to trochu horšie začína to stagnovat-učivo sa mu zdá ťažke.Komunikacia ja v pohode ale,myslím že každemu dojde že nieje uplne v poriadku.

zbranda
31. srp 2012

@sisstin On právě tu řeč má na dysfatika na dobré urovni,ale zase kresba a grafomotorika je na o hodně horší urovni ...
Ono třeba s těma děckýma pitíčkama je to tak,že on normálně pije ze skleničky cokoliv,ale když jsme na nákupu a chce koupit pití,že má zrovna žízeň,tak chce koupit ty jeho dvě oblíbené,ale když je náhodou nemají,tak ho jde přemluvit,ať si vybere jiné,ale vidím na něm,že z toho není moc nadšený,jak se flaška při pití pomačká,tak si ji hned narovnává...

sisstin
autor
31. srp 2012

@zbranda no takhle, když to zase podáš, tak to vyzní hned jinak..prostě přes net to fakt nejde moc posoudit, a pro klid duše bych šla někam, kdo tomu fakt rozumí 😉

janasim
31. srp 2012

@nelaja No dnes som prave dostala na tuto doktorku tel.kontakt od znamej.Ona sa zaobera diagnostikou autizmu?Sisstin pise ze by to asi na nas sedelo,tak myslis ze ona by mi maleho zdiagnostikovala?Ako vas vysetrovala,vyjadrila tvojej malej podozrenie?

janasim
31. srp 2012

@janasim A neskusali ste ist do Andreasa?Fakt sme za opicami u nas,nemas s tym dietatom kam ist,ked potrebujes.Ziadna Ranna pece,rehabilitacie,nic.Diagnozu si musis sama vypatrat.Dnes som zacala citat Maleho tyrana od Jiriny Prekopovej,velmi zaujmave ma nazory na vznik Autizmu.

sisstin
autor
31. srp 2012

@janasim Prekopovou si zase rychle vyřad,za chvíli si tahle dáma ani neskrtne v odborných kruzích. Jinak já netvrdím nic u vás,prostě autismus potvrdit nebo vyloučit může jen odborník,rozhodně nějaký problém spojeny i s porozuměním řeči mít budete.

janasim
31. srp 2012

@sisstin Myslela som ze je v cechach ziadana autorka a psychologicka,pevne objatie sa uz neodporuca?

janasim
31. srp 2012

@sisstin Ved ja som ti vdacna za kazdy tip,novy napad,ze co by malemu mohlo byt.A nejake ine knihy co by nas posunuli niekam,nevies nahodou,o VD konkretne som nic nenasla.

sisstin
autor
31. srp 2012

@janasim najdi si oficiální vyjádření Aply k téhle metodě a pak na Fb je skupina Říkáme ne metodam pevného objetí,a tam si teprve o Jiřince počtes zajímavé věci. Co se týče dysfazie,tak max. to,co popisuje Krejčířova ve své Vývojové psychologii,a pak myslím knihy od Kutalkove. Ale vy máte uznávanou logopedku Katarínu Horňákovou- Kniha o detskej reci.

janasim
31. srp 2012

No tu prave mam uz davno od Hornakovej,ale je zamerana ako prebieha zdravy vyvoj reci,praveze tie nase problemy su spomenute len okrajovo.Skoda ze nie je o Vyvinovej dysfazii nieco, o Autizme som si vsimla je dost aj u nas.Zvazujem sa objednat k tej Dr.Janosikovej co chodi Nelaja,Ku Krejcirovej mozem akurat snivat.Inak vysokofunkcny autizmus,znamena nejaka lahsia forma?

sisstin
autor
31. srp 2012

@janasim u toho Vfa je řeč a není mentální retardace,ale taky může mít těžkou symtomatiku,co se týče chování. Právě o dysfazii se toho moc nedozvíš,spíš z bakalarskych prací. Jinak u Kr.bylo dost holek ze Slovenská