Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

verbalinka
2. led 2015

@josefina79 ahoj, teď dočítám celou diskuzi a všimla jsem si, že jsem ti neodpověděla - promiň 😅 Wavroszová synovi vlastně žádnou diagnózu nedala. V podstatě říkala, že je normální, ale má problém se sociální složkou - nechápe, kdy už něco není legrační a má přestat, měl problém mluvit jako syn @sisstin , takže odpovídal maximálně jednoslovně. Dala jsem i dotazník do školky a z něho vylezlo, že ve školce mluví maximálně v jedno až dvouslovných "větách"... apod. Dost mě to šokovalo - ta školka. Přitom se učitelky zdaly a zdají jako výborné. Po homeo "medikaci" se fakt zlepšil. Ale stále, i když něco ví, tak to prostě nezařve jako ostatní děti. On už ve čtyřech normálně četl a psal, počítal rovnice a až po půl roce mi tohle jeho učitelka s nadšením oznamovala, jestli to vím. Nevěděla jsem, jestli se smát nebo brečet. Ale teď má jiné učitelky a ta jedna je tak skvělá, že o něm vše ví, povídá si s ním. Dokáže skoro udělat jeho profil 😀
A Wavroszová radila klasické věci typu, ať mu dám jakože na začátku dne 5 bodů a za "špatné" chování, které si jasně vyspecifikujeme mu ty body budu sbírat. Hned jsem jí říkala, že to nebude fungovat, ale on si stála na svým. Druhý den jsme zkusili a po hodině byl v -20. Jemu to bylo úplně jedno a přítomnost pro něho byla důležitější, než nějaká odměna večer (v té době mu bylo kolem 5 let).
Pořád mám podezření, že nějakou lehčí diagnózu má, nebo měl, ale už to nějak neřeším. Tipuju u něho možná ADD, ale to se pozná až ve škole, ve školce funguje vzorně, doma pořád jen kouká mimo a musíme ho pořád upomínat, že má jíst, stříhat, malovat apod.
Ježiš, to je román 😅

Jo a ještě - řešila jsem nástup do školy v pěti, kvůli jeho vědomostem, ale W. nedoporučila právě kvůli sociální složce. Což ve školce nechápou a pořád poslouchám, že jsem ho měla dát aspoň do nulťáku. Já jsem ráda, že má konečně kamarády, ve školce ho to baví a aspoň tu sociální dožene. Takže W. byla přínos a jsem ráda, že jsme tam byli. Objektivní náhled je vždy lepší, než domácí odhadování 😉

verbalinka
2. led 2015

@kriistin ahoj, pediakid jsme nezkoušeli, ale určitě neuškodí a vypadá jako dobrá pomůcka. Ale jeden je pro spánek a druhý pro jídlo - co vlastně potřebujete zlepšit?

kriistin
2. led 2015

@verbalinka a jeden na uklidnení při hyperaktivitě.

kriistin
2. led 2015

@verbalinka Podrobný popis výrobku PEDIAKID Pro uklidnění 125ml
PEDIAKID Pro uklidnění je určený pro neklidné a hyperaktivní děti. Obsahuje výtažky z mučenky, meduňky, hořce,chmele a květu pomerančovníku s vitamínem B6, hořčíkem a fosforem. Nezpůsobuje ospalost. Aktivní výtažky z rostlin obsažené v řadě Pediakid byly přísně vybrány tak, aby spolupůsobily a navzájem zesilovaly svoje účinky. Sirup Pediakid obsahuje prebiotika přírodního původu, která udržují rovnováhu střevní flóry, a tak umožňují lepší vstřebávání vitamínů a minerálů. S příchutí černého rybízu.

ladida.l
2. led 2015

@verbalinka taky chodíme k Junkové. Jestli si Vás nechá v péči, nevím, chce asi udržet rozumné objednací lhůty, doporučuje doktorku Novákovou nebo Soukupovou, uvidíte 😉

verbalinka
2. led 2015

@kriistin já bych to zkusila, zní to dobře 🙂

@ladida.l díky. Uvidíme, jak dopadneme. Zdá se, že slova přibývají. Otázka je, jestli si je bude pamatovat a používat. Zatim se s ní stále domluvím jen já. Včera jsme potkali známého chlapečka mladšího o tři měsíce a ten mluvil krásne jasně a srozumitelně ☹ A co u vás? Jak jsem četla celou diskuzi, tak toho máš hodně za sebou. Byl autismus potvrzený, nebo je to nakonec jen VD?

ladida.l
2. led 2015

@verbalinka Byli jsme u Junkové uz 4 krat a pro treti navsteve napsala tezkou smisenou VD s poruchou pozornosti, ted so nebyla jista, zda to neni nakonec autism 😠 us, zpravu nemame, zatim. Mluvila o tezke percepcni poruse, moznem MR... Rikala, ze pokud pujdeme k
Do Aplz, urcite MU autismus daji. Ona nam ale radi jeste cekat...

verbalinka
2. led 2015

@ladida.l to je mi líto ☹ Vůbec bych to neřekla, z toho, co jsem četla. Ta "nálepka" autismu má asi smysl ve chvíli, kdy potřebuješ příspěvek na péči. Jinak bych počkala - třeba se ještě zpátky posune "jen" k těžší VD.

sisstin
autor
2. led 2015

@verbalinka to mluveni s cizima uz je u nas lepsi, ale porad proste odpovida strucne, urcite to neni dite, co se bude s cizima dlouze bavit 😉 ale jako domluvi se vzdy a vsude uz, tak to je hlavni 🙂 ale v cizim prostredi je furt nejistejsi a zakriknutej, ale to spis uraduje uz vrozena povaha taky ve velky mire...

teravo
2. led 2015

@ladida.l Ahoj, můžu se tě prosím zeptat - ta Soukupová a Nováková, o kterých píšeš, ordinují kde? Nebo nevěděla bys celé jméno - něco podle čeho by se na ně dal najít kontakt? Uvažuju nad tím, nechat syna zkouknout ještě někým jiným... Díky moc, a se synem držím palce, ať mu autismus nepotvrdí....

calabasa
3. led 2015

@teravo Tereza Soukupova v Thomayerove n. http://www.ftn.cz/pacientum-a-verejnosti/oddele... byla jsem u ni dvakrát, je příjemná, objednavala jsem se mailem, čekacka asi 2 mesice

sisstin
autor
3. led 2015

@verbalinka jinak nultak je stale pouze pro deti ze socialne slabych rodin. Chteji to ted udelat, aby tam mohly prave deti s problemy, co maji odklad, ale primarne je to stale pro deti, ktere do te doby nenavstevovaly zadne predskolno zarizeni 😉

teravo
3. led 2015

@calabasa
@ladida.l Děkuju moc.Nevíte ještě, jestli k nim potřebuju doporučení, nebo si muzu vyšetření i zaplatit a jít tam bez žádanky? Zatím to nechci resit s dětskou.... Díky moc .

calabasa
3. led 2015

@teravo Já si o žádanku řekla, takže jsem jí měla. Zeptej se jí mailem, zda to nejde i bez ní. Bez žádanky to jde určitě k doporučované Kamile Wawrozsové, ta je na Suchdole http://www.detsky-klinicky-psycholog.cz/ Nevím, jestli bere, před rokem zrovna nebrala.

peggy722
3. led 2015

@teravo Nováková chtěla žádanku, já jí měla, takže nevím, jestli by to šlo i bez ní. Jinak je moc dobrá. Cekačka taky asi dva měsíce.

sisstin
autor
3. led 2015

Novakova je moc fajn, byla na tom prvni setkani rodicu deti s VD v Tyrsovce. Hlavne sama ma dite s VD, ta osobni zkusenost je celkem neprenosna 😉 jsou na ni pozitivni komentare, delala s Krejcirovou i dobu 😉

josefina79
3. led 2015

@calabasa @teravo - Kamila W. bere, resp. v září jsem k ní objednávala syna, objednací lhůta cca měsíc.

verbalinka
3. led 2015

@sisstin ta komunikace s ním vždy vázla, neboli doma mluvil, ale neprobíhal moc dialog. Stále kecal o tom, co ho zajímá, ale nebyla to klasická diskuze. A s cizími nemluvil vůbec, nebo minimálně v rámci nutnosti. Teď už dialog probíhá, odpovídá na otázky, funguje v rámci "normy" 🙂 Sám si najde kamarády, povídá si s nima. Fakt paráda 🙂 Ale stále to prosazení svých znalostí a talentů vázne. Ale určitě se to oba, můj i Tygr, časem naučí 🙂
A u nás do nulťáku chodí i normální holčička. Chtěla hodně do školy, ale rodiče nechtěli, aby šla v pěti (je říjnová). Tak ji dali do nulťáku. Ale je to skoro to samý jako školka, nic navíc by to Willovi nedalo. Tak nechápu, co by tam dělal. Takhle si užívá volno, hraní, blbne a má ještě volný režim. Ale, dle mého názoru, by do nulťáku automaticky měli jít všichni odklaďáci - je tam přece jenom větší příprava a rok by lépe využili. Většina rodičů děti stejně během odkladového roku nijak nepřipravují (ty jsi výjimka 😉 ) a takhle by aspoň uvolnili místa ve školkách a měli by komplexnější přípravu 🙂

sisstin
autor
3. led 2015

@verbalinka oni to prave ted chteji zmenit, doted tyhle deti mohly do pripravek "podvodem", ale fakt je to momentalne porad pro deti socialne znevyhodnene. My mame v praci 18 deti a velka cast deti nechodila do skolky a je to sila, jak je to znat 😉 jinak Tygr se teda ve skolce nenudi, i kdyz je mu uz skoro sedm a ctvrt, on prave ted socialne uplne kvete a hrozne tam chodi rad, ma i nejlepsiho kamose, to driv moc nehrozilo 😉

sisstin
autor
3. led 2015

@verbalinka jinak my uz se taky nijak extra nepripravujem, chodi jen jednou tydne na Elkonina a na logo jednou az dvakrat mesicne... Fakt tenhle rok hlavne utuzuje socialno, znalosti ma v poho 😉

amymol
3. led 2015

@sisstin Nemáš prosím zkušenost s psycholožkou Štovíčkovou z HK? Jsme tam se synem objednaní, tak co od ní můžu čekat.. Děkuju moc

verbalinka
3. led 2015

@sisstin v tomhle máme ty děti stejné - právě proto jsme ráda, že je ve školce a užívá si přátelství. S jeho znalostmi mu přípravka nic nedá 🙂

sisstin
autor
3. led 2015

@amymol bohuzel neznam, z HK jen psychiatricka Hanusova 😉

amymol
3. led 2015

@sisstin Děkuji🙂 Hanušovou nám myslím doporučovali z Rané péče, psychiatrie bude nejspíš další v pořadí. 😝

petra4040
3. led 2015

@peggy722
@sisstin
Ahoj, před pár dny jsem se ptala na receptivní dysfázii. Napíšu Vám podrobnosti a prosím o váš názor. Předem se omlouvám za román.
Takže dceři je 4,5. Narodila se vyvolávaným porodem v 37 plus něco, protože dva týdny před porodem se zjistilo, že přestala růst. Po porodu vážila bez pár gramů 2 kila. Příčinou byla nejspíš příliš malá placenta. Měla novorozeneckou žloutenku, byla svícená. Jinak vše bez komplikací. Kojená nebyla. Ale na UM krásně prospívala. V 6-ti týdnech měla klasickou porodní hmotnost. A za dalších pár týdnů vše váhově dohnala. Patří k vyšším dětem - máme vysokou postavu v rodině. Jediné, co byl zádrhel s UM - asi ve 2,5 měsících měla z ničeho nic hnusnou smradlavou vazkou zelenou stolici (Nutrilon Nenatal). Zkusili jsme Nutrilon Comfort nic. Tak jsem zkusila Hipp a druhý den už kakala žlutě. Občas mi doteď přijde, že jí trochu smrdí z pusy, ale stolici má normální, netrpí na vyrážky apod.
Měla predilekci hlavičky a hypotonii, s hypertonem za krkem. Cvičili jsme vojtovku. Už ve 4 měsících jsem si všimla, že oční kontakt není úplně dobrý. Chodili jsme na cvičení s kojenci. Všechny miminka ležely a nechaly si dělat paci paci atd. Naše se propínala a jakmile se naužila otáčet, tak totální nezájem.
Otočení 5 měsíců, lezení 8 měsíců, stoupnutí 9 měsíců, sed 10. Sama se naučila chodit (za ruce jsem nevodila) rok a 14 dní. Jo a lezla. Všechno dělala včas, ale kvalita byla špatná (proto vojtovka). A chvíli měla široké balení, takže dlouho lezla jako žába, než se dostala na kolínka.
Jako malé miminko byla přes den velmi dráždivá, ale v noci spala tvrdě. Dělala paci paci, veliká. Kolem roku na otázku, jak dělá pejsek, řekla haf. A takhle asi 6 zvířat. Ukazovat začala až v roce a půl. Bojovali jsme s kouskama v jídle (20 měsíců). Venku nechodila, ale běhala. Odmítala jít za ruku. Doma pořád někam lezla.
Ve dvou letech se víc rozmluvila, začala řadit, ale nevadilo jí, že jsme řady zbourali. Nemusela je mít pořád stejné. Venku - od 2 ro 4 let jakmile jsme někam šli, kde to nezná řev, řev a řev. Nebo když jsme šli domů odkudkoli, tak řev. To bylo asi to nejhorší. Ale dělala to hlavně mě. Manžel s ní mohl jít, kam chtěl a byla v klidu. Problémy se samostatností (jídlo, oblíkání).
Ve dvou letech se jí narodil mladší brácha. Ve dvou a půl letech žárlila šíleně.
Skoro ve třech a půl šla do školky. A tam se rozjel kolotoč vyšetření. Po 3 měsících mi učitelky řekly, že mají podezření na autismus. Protože jen celé dny bloumá po třídě, odmítá se zapojit, nemluví, nebo je echolálie, řadí. Později to zmírnily na Aspergerův syndrom. Jo výborně staví puzzle.
Vyšetření - EEG v pořádku. Ale nikdo jednoznačně diagnózu nedal. Byli jsme u 3 psycholožek, 1 psychiatr, neurologie, SPC, terapie hrou.
Ale ona se u každého chová úplně jinak. U někoho spolupracuje, u jiného jakoby neslyšela. Nebyli jsme tedy na podrobnějším očním ani ušním. Žádný doktor se o tom nezmínil. Mě to nenapadlo. Protože mi přijde, že slyší i vidí dobře. Jen jakoby hůř rozuměla. Ale jen u někoho.
Takže má různé diagnózy - zkřížená lateralita - levá ruka, pravé oko. Navíc třeba kreslí levou, jí a stříhá pravou. Oční kontakt nic moc. Ale když třeba říká básničku z paměti, tak se kouká. Porucha koncentrace, náznaky LMD, sourozenecká rivalita, disharmonický vývoj a kvůli asistentce podezření na Aspergerův syndrom. Možná i mutismus. Perfekcionismus.
Doma mluví ažaž od rána do večera. V loni ve školce nemluvila skoro vůbec. Ale je pravda, že dlouho mluvila v echoláliích (doma i ve školce). Ale vždy k věci. Nikdy nevykřikovala nic bezdůvodně. Doma už to teď opadá. Ale právě někdy, když mluví sama za sebe, aniž by používala odposlouchanou větu, tak občas špatně skloňuje. I jí pustily skoro všechny rituály doma i venku. Ale jakmile má velkou radost, tak začne skákat a třepat rukama jako ptáček. Ale jenom při radosti. Už neřadí. Ideálně, když je všechno podle ní, je to malá generálka. Ale už na to nepřistupuju. Barvy umí bez problémů od dvou let. Logicky je nad průměrem, sociálně pod průměrem. Má výbornou paměť. Párkrát jí něco přečtu a už to umí zpaměti. Třeba i pohádky jako kočička a pejsek,... Není mentálně retardovaná, ani autistická. Jen náznaky toho Aspergera. Umí si hrát na něco - jako že vaří. Staví si ZOO. Bez problémů přijme, že žlutá kostička lega je med, bílá mouka, jindy sníh, modrá voda. Červená kečup nebo džem. Jo a "co to je" se začala ptát až ve 4 letech. Od té doby neustále se zajímá. Co to je, co děláš.
U psychologů nám skoro nic neřekli. Jediné rady - vymezte si čas jen pro ni bez mladšího. Dávejte ji spát dýl, než jeho. Přihlaste ji do Sokola. Psycholožka, která jí napsala asistentku, řekla, přijďte na kontrolu za rok.
Jak jsem přišla na dysfázii. Mladší (teď 2,5) se narodil 3500g. Ale taky třepotá rukama při radosti, poskakuje, když je fakt nadšenej, tak se projde i po špičkách. Když jdeme ven a kolem jezdí auta (to se mu líbí), tak v kočárku propne nohy a jako se zachvěje. Rád přehazuje věci z místa na místo. Rovná so kostičky z lega na podložku. Ale má výborný oční kontakt, ukazoval před rokem, je velmi empatický, neřadil, ˇjen běžně opakuje, žádné velké echolálie. Mluví v 1. osobě (dcera až ve 3,5). V jídle je samostatný. Ale jakmile mluví, tak slova samozřejmě komolí. Dává dohromady věty, ale občas na něm vidím, jak se zebe ta slova úplně mačká. Nikde jsem s ním na vyšetření nebyla. Ale právě kvůli tomu, jak se sebe ta slova "mačká" (hlavně dřív), tak mi to napadlo.
Ještě k dceři, když jsem s ní byla ve školce na besídce, tak se chovala jako doma. Nebo když jsme šli k sousedce na návštěvu, tak je jí všude plno. Vůbec se nestydí. Nikdo by netipl, že ve školce se úplně stáhne, uzavře. I když tento školní rok je to lepší (mají všechny nové učitelky). Možná se tam loni něco stalo. Protože, když nastupovala, byla doma opravdu hodně živá, vztekavá. Jakmile jí řeknu, ať se ztiší, tak začne řvát jako pominutá. Možná ji učitelky usměrnily až moc. Protože hned za šatnou sklopila hlavu a šmitec. Teď si prý už i s někým hraje. Nemá problém s cizími lidmi, ale dělá jen to, co chce ona. Jakmile si usmyslí že ne, tak s ní nikdo nehne. Nedávno jí změnili asistentku a novou přijala bez problémů. Před nástupem do školky neměla kontakt moc s vrstevníky. Neznám nikoho se stejně starým dítětem. Na hřiště s ní nešlo chodit, protože nevydržela na místě. Byla jak motorová myš. Doslova. A já měla ještě malýho, který, když se zastavilo s kočárem, tak se hned vzbudil. Ale čím je starší, tím je to lepší. Ale právě kdyby byla ADHD, tak by nevydržela být ve školce v tak extrémním klidu. Jo a pořád se drbe. Teď třeba nově si škrabe obočí. Jako malá, když jsem jí vysvlíkla, tak si poškrabala celé bříško. Exém nemá. Jen suší kůži. To je zatím vše, co mě napadlo. Je toho tolik. Omlouvám se za zmatenost, ale nechtěla jsem na nic zapomenout. Mohla by to být disfázie? Nebo to může způsobovat i ta zkřížená lateralita? Samozřejmě Asperger se stále ve hře. Ale řekli mi, že u ní je to nejednoznačné, takže nejdřív v 7, 8-mi letech mohou říct ano ne.

petra4040
3. led 2015

Jo a teď si s bráchou hrajou a jsou nerozlučná dvojka. Vzájemně se napodobujou. Jako dvojčata.
A malá má právě hezkou výslovnost i R a začíná naskakovat Ř.

josefina79
3. led 2015

@verbalinka díky za (do)vysvětlení.
Třeba najdete nějaký fígl, jak na něj a nebo z toho vyroste.
Ale jinak co píšeš, tak je fakt šikovný, až koukám 🙂

petra4040
3. led 2015

A ještě jedna věc, která je zarážející. I když byla ve školce uzavřená, tak tam chodila ráda a těšila se tam. Ale skoro z ní nedostanu, co se tam děje. Třeba mi řekne, co měli k obědu, kde byli venku. Ale když se začnu vyptávat víc, tak začne hystericky řvát: Já ti to neřeknu!
Ale taky se to lepší.

merunkova
3. led 2015

@petra4040 Jsem z toho taky zmatená 😀 Ale když to tak v rychlosti čtu - byla jsi s ní už na logo? Možná jsem to přehlédla v přemíře informací.....Dysfázie se pozná docela lehce hlavně ve špatné řeči....Posuzuji to jednak z pozice toho, že mám syna s dysfázií, diagnostikované ve 3 letech, dnes je mu 7 pryč a stále chodíme na logo a pak taky z pozice učitelky v mš. Tyto projevy tvé dcery mi nepřipadají nijak zásadní.Mám tam děti od 2.5 let a můžu ti říct, že proti některým je tvá dcera silně nadprůměrná 😀 Třeba jeden klouček ve 3 letech stále říkal jen dada a pak po prázdninách začal mluvit slova i věty.Máme spoustu dětí, co se nezapojí do ničeho a jen koukají, nehrají si ...nikdy by mě nenapadlo je nutit, ani se to nesmí, jen je mohu motivovat.Každé dítě je jiné doma, jiné ve školce, škole atd atd.Máme děti, co se neobslouží, počurají i ve 4 letech, někdy i v 5 si neutřou zadeček, špatně mluví, řadí, pak zas neřadí.... - mmch i můj syn řadil věci za sebe 😀 . A kdybys viděla, kolik dětí si dnes neumí hrát námětově - na něco - to já ze svého dětství vůbec neznám,.To bychom pak v každém dítěti mohli vidět náznak nějaké choroby. Každé dítě je jiné, má své tempo, rozhodně bych na něm nehledala takové podrobné "mouchy" a nechala ho být.Kór když lékaři nezjistili nic vážného.Pokud jsi nebyla na logo, tak bych tam zašla - v případě, že máš podezření na špatnou řeč, ale jinak bych ji nechala vyvíjet v jejím tempu. 🙂