Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

adosek27
2. bře 2012

Holky dekuju za vase reakce,je pravda,ze ho asi az moc pozoruju.
@sisstin S tou dysfazii jsem to tak trochu nasi logopedce nadhodila ja, protoze mi pripadalo,ze ty pokroky v reci jsou hodne male a na netu jsem se docetla o teto poruse.Logopedka mi to spis potvrdila na zaklade mojich domnenek.Ty si teda mysli,ze to na tu dysfazii nevypada?On ma jeste hodne velke problemy s grafomotorikou, stezi namaluje kolecko a to je maximum,vic ani tuk,k malovani ma hodne velkou nechut.

vevercaci
2. bře 2012

@sisstin ukáže mě a tátu, když se zeptám kde je TOmáš/bratr/, neví která bije..

anarae
2. bře 2012

@jolinka malej do tři a půl všem říkal babi a bylo.Holky byly babi,lidi byli babi,máma a táta říkal už v roce.O sobě nemluvil jen občas ukázal.Jmeno jako že je Ondřej se naučil je to cca dva měsíce..........poprvý to řekl v tom Motole a já to ořvala 😵 normálně sem regulerně plakala.Ted okonce na otázku :kde bydlíš? odpoví: e staím domé(ve starým domě..-nemáme udělaná fasády a dum vyadá staře přestože vevnitř je předělaný 😀 ) a nebo řekne na otázku : bydlíš s mámou a tátou? odpoved: "ne s tejdou ovíkem(ne se strejdou rovíkem- to je ten Martin jak nám pomáhá)",nebo:" ne s atím(ne s natíkem)"nebo :"ne s olkama".

sisstin
autor
2. bře 2012

@adosek27 jako vyloučit se to určitě nedá, ale teda jestli dysfázka, tak fakt hodně lehká...páč teda většina 4letých dysfatiků určitě řeč na takový úrovni nemá 😉 s grafo právě může být problém i u OVŘ 😉 a obecně kluci v té grafo občas můžou pokulhávat, a rozjede se to třeba až po 4.roce

Jako ani ne 4letý dysfatik, který mluví v souvětích, to je celkem výjimka 😉 o tom si teda můžu nechat leda tak zdát zatim 😉

@vevercaci a jako o bráškovi mluvíte? Neříkáte třeba o něm, že to je "mimi"? 😉

anarae
2. bře 2012

@adosek27 jako něco tam bude určitě,ale nemusíš toho bát ,jak psala Terka bude to ta lehčí forma.Spojení s ostatníma věcma to vypadá huř ,ale fakt jde jen o to jak se k tomu postavíš.U nás třeba vubec nefunguje proč?,a to malej bude mít za 4 měsíce pět let:(

sisstin
autor
2. bře 2012

@anarae Tygr se taky zatím neptá proč, my jsme teprve u "co to je, kde to je, kdo to je a kolik je hodin" 😅 😅 😅 běžný dítě se ptá ve 3letech, Tygr je v tom obsahu řeči tak o dva roky pozadu..takže tipuju, že pokud nebude nějakej extra velkej spurt, tak se "proč" bude ptát někdy okolo pátýho roku 😉

vevercaci
2. bře 2012

@sisstin Já nemyslím bráchu v břiše, já myslím staršího 8mi letýho 😅 Jinak mimi on používá, jsou to pro něj všechny děti jakýhokoliv věku a malý zvířata, malý auta apod..

sisstin
autor
2. bře 2012

@vevercaci a toho vídá jak často, a jak moc o něm mluvíte? Jako třeba Tygr doted neví, jak se jmenujou všechny děti ve školce...zná jména svých oblíbenců, ale s dětma, se kterýma v tý třídě až tak nepřijde do styku, tak ty jména prostě nezná 😅 😅 😅

anarae
2. bře 2012

@sisstin tak hodiny to mužu uplně vynechat u nás je furt áno...a nídaně 😀 ale fkt sem ráda ,že už aspon pokročil k tomu,že na danou otázku odpoví,sice možností nečekanou ,ale pravdivou.Jo a kupodivu začíná asi "chápat" humor.Chce napít ,udělám mu pití a řekne mi, že už nechce a vzápětí si flašku vezme a řekne :"to bya andicta(to byla srandička)" 🙂

vevercaci
2. bře 2012

@sisstin tak to byl příklad, vídá ho pravidelně, má tu i svůj pokoj, fotky a tak..ale třeba babičku, kterou vídá častěji na fotce neukáže, když se zeptáš, kde je babička..

sisstin
autor
2. bře 2012

@vevercaci přitom on jinak rozumí dobře vid celkem? To je zvláštní 😕

anarae
2. bře 2012

@vevercaci a co zkusit třeba tu babičku spojit s něčím co si jakoby zapamatuje a odliší jí o cizích lidí?U nás to zabralo.Malej babičky nevídá dost často a tak když u nich jsme všímám si co sho tam zaujme a pak když nacvičujem "kde je babička" a "ukaž babičku",říkám např."kde je babičko co má motorku?"

vevercaci
2. bře 2012

@sisstin JJ, rozumí podle mě naprosto v pohodě jinak, jen ty lidi ho prostě nějak netankujou nebo co 😕

sisstin
autor
2. bře 2012

@anarae tohle zrovna psal Michal, že u dětí s PAS nebo auti rysy, je dobrý lidi připomínat dle nějaký indicie..ne podle jména, páč prej pro ně je to stejný, jako kdybys jim řekla, že tahle sušenka je Anička a tahle sušenka je Pepíček 😉

sisstin
autor
2. bře 2012

@vevercaci a říkáte babičce "babičko"? Nebo ji říkáš "mami" atd., ono tohle může mít hodně příčin 😉

anarae
2. bře 2012

@sisstin přesně ,takhle sem ho učila i jmena holek a lidí co máme v nejbližším okruhu,proto třeba Martin není strejda martin ale rovík podle auta,Martin jezdí v land roveru a říká mu rovík,a malej v tom aute jezdí .Pak třeba máme Pepíčka(segry syn) toho mu připomínáme to je Pepíček co má doma to lego a robota,vybaví si pak obličej 🙂

vevercaci
2. bře 2012

@sisstin jo, říkám jí babičko i já..mami jen když s ní telefonuju, což Honza většinou spí..

mery.luu
2. bře 2012

@sisstin díky moc....Jsi skvělá v tom co děláš, že nám tady všem pomáháš, klobou dolů před Tvou ochotou a iniciativou!!!
Tobíkovi se na logopedii podařila říct povedená "věta" - ČAJA MAJA PA ČIČIJA PIČ = čáry máry paní učitelka pryč .......logopedka je u něj taky paní učitelka (tedy pa čičija).... tolik slov mi dohromady ještě nespojil 🙂

alecramka
2. bře 2012

Zdravím,dneska jsem tu poprvé a vidím,že jsem konečně našla stránky,kde se něco dozvím.
Mám syna 4 letého,který má vývojovou dysfázii.Asi je to u těchto dětí podobné,mluví málo,jen asi tak 30 slov.
Hrubá motorika je od narození opožděná,stejně tak i sebeobsluha.Letos začal chodit do normální MŠ,ale všichni nám radí,abychom ho dali do Logopedické třídy do jiné školky,kde je logopedie každý den a hlavně je ve třídě max.14 dětí. Od té doby co chodí do mš je velký pokrok,hlavně v sebeobsluze,ale taky začíná pomalu přidávat slovíčka.Jinak je velmi šikovný,myslím,že rozumí skoro všemu,domlouvá se s námi hlavně grimasou,kterou používá velmi funkčně,rozumí mu skoro všichni. Také bych se chtěla dočkat,tak jako asi všichni tady,až začne mluvit ve větách,ale jak říkala naše logopedka,je to běh na dlouhou trať,ale jednou se to prý zlomí,jen u každého je to jiné.A čím se to mohlo stát??Nevíme,ale měla jsem v těhotenství boreliozu,tak si myslím,že tam něco napáchala. Kdyby měl někdo radu a zkušenosti ze zlínska,budu ráda.

sisstin
autor
2. bře 2012

@alecramka Ahojky, no předně by jste měli absolvovat kvalitní (což je problém dost) psychologický vyšetření, aby se určitlo, jaká ta dysfázie je...on tohle jenom logoped prostě způsobilý posoudit. U vás ta slovní zásoba je fakt malá na ten věk a vzhledem k tomu, že píšeš, že "rozumí skoro všemu" (co já vždycky zbystřím u slova "skoro") by to mohla být i dysfázie smíšená, kde je narušené to porozumění řeči 😉

Schválně to doma zkus, najdi si na netu odpovídající obrázky, vytiskni si je (nebo najdi v knížce atd.), ve 4 letech by měl zvládnout otázky typu: jaké zvířátko nám dává mléko (ukáže na kravu), jaký zvířátko má dlouhý uši (ukáže na králíka), na čem maminka vaří (ukáže na sporák), co uděláš, když máš zízen (pití), co svítí v noci na nebi (měsíc), co létá na nebi (pták, letadlo), co nám měří čas (hodiny) a prostě otázky tohohle typu. Jestli to zvládne, mělo by to porozumění být ok 😉

Takže jestli dysfázie expresivní (tj. že jenom špatně mluví, ale rozumí), tak to už asi nějaká těžší forma. Syn má 4,4roku..slovní zásoba už bude okolo 1000 slov (takže jako k věku), ale právě to užití řeči jako takové (tvoření vět atd.) odpovídá asi na max. 2,5roku, gramatika se mu začíná jakž takž tříbit až od toho 4.roku, ale stále oproti "normálním" dětem je to katastrofa. A nejhorší je samozřejmě výslovnost, to mu skoro nikdo nerozumí...i když se to taky trošku lepší.... 😕

sisstin
autor
2. bře 2012

@alecramka jo, jinak s motorikou měl a má problémy...do těch tří let to ještě jako tak vidět nebylo strašně, ale pak už to lezlo hodně...do školky nastupoval v 3,11roku s tím, že se neuměl sám obléct, neuměl se ani moc najíst atd. To se tam fakt hodně vylepšilo, on v té školce má víc trpělivosti, než doma a taky jsme začli chodit na rehabilitaci motoriky. Střídá tvůj syn nohy ze schodů a začal je později (limit je 3roky) střídat do schodů? To je taky jako dost typický dysfatický znak. Syn začal střídat až někdy v 3,9roku a ze schodů začíná střídat až ted, a to se to vyloženě s tou rehabkou učí a já sama ho musím upozornit, aby střídal..jinak jde přísunem 😝

sisstin
autor
2. bře 2012

@alecramka kdyžtak mi mrkni na blog, máme asi podobně staré děti, třeba se ti bude něco hodit 😉 hlavně záložky Pomůcky, Jak doma pracujeme a Videa 😉 možná i Diagnoza VD

www.tichysvet.blogspot.com

alecramka
2. bře 2012

@sisstin no střídá nohy jen do schodů a to začal až nedávno,ze schodů nestřídá a musí se držet,nejlépe madla a ještě mamky. já si myslím,že rozumí dobře,proto se divím,že to jde tak pomalu s těmi slovíčky.

sisstin
autor
2. bře 2012

@alecramka no ono si to myslí hodně rodičů, a pak to dítě právě nerozumí 😉 ne tak, aby to bylo nějak extra viditelné, ale prostě jak ty nevíš, na co se ho máš přesně ptát, tak si to porozumění prostě neotestuješ 😉 Tím netvrdím, že jako 100% má opožděnou nějak i tu recepci, to vůbec....ale vzhledem k tomu, že těch slov má fakt málo....tak jestli teda ta expresivní, tak už ne zrovna lehká 😉

U tý dysfázie (i kdyby jenom expresivní) by to měl vždycky posoudit klinický psycholog, protože ten přesně pozná, jaký složky vývoje ta dysfázie zasáhla a v jakém poměru, tudíž stanoví i jak je asi cca těžká a ty hlavně víš, co s ním přesně procvičovat a na co se hlavně zaměřit. Páč dysfázie není rozhodně jenom o řeči 😉 a tohle logoped prostě nikdy neposoudí 😉

alecramka
2. bře 2012

Tvůj blog jsem objevila nedávno a mám velkou radost,že je někdo takový,kdo tuto diagnozu zviditelňuje.Jsi šikovná a pomáhá to druhým.Jinak jsem se nikde jinde nic nedozvěděla a u nás v kraji je to asi ještě horší,než všude jinde.

sisstin
autor
2. bře 2012

@alecramka o nikom na Zlínsku bohužel nevím, já vím jen Praha a Brno 😉

hrusti
3. bře 2012

@sisstin Tak máme za sebou vyšetření u Krejčířové. Podle ní to vypadá na OVŘ.

sisstin
autor
3. bře 2012

@hrusti supeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeer 😀 😀 😀 😀 😀

sisstin
autor
3. bře 2012

@hrusti a jaká byla Honzíkova spolupráce? 🙂

hrusti
3. bře 2012

@sisstin Docela spolupracoval, tedy v rámci možností a znalostí. něco prostě nevěděl nebo mu to nešlo. Za hodku jsme byli pryč.
Nicméně má paní doktorka podezření na ADHD ☹