Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mamkamarketa
6. led 2012

@sisstin dekuju,no nase mudra to bere desne vazne.na jednu stranu super,pozna zanedbany dite,ale zase si myslim,ze to byl zbytecny stres i pro me natoz pro Tomise... 🙄
dekuju za rady a omlouvam se za vstup do diskuze 😉

nicole_1
6. led 2012

@sisstin jinak teda moje mamka a segra říkají, že kdybych nechodila do logo školky tak doted nemluvím, takže ho určitě mám dát anebo vyslechnout víc názorů, akorát kde sehnat opravdu dobrého, já na tuto logopedku dostala kontakt od jiné logopedky, že si ji lidi chválí, zatím jsme tam byli 3x a nemůžu posoudit ještě jaká je, zatím mi přijde dobrá...neznáš nějakého dobrého logopeda v Brně?

smardik
6. led 2012

@nicole_1 mi zas logopedickou školku nebo třídu v běžné školce doporučují všichni-naše logopedka, logopedka ze SPC i psycholožka, osobní zkušenost nemám ale ptala jsem se tady v okolí jak jsou maminky s logo školkou spokojené a jsou. kdyby se tam náhodou nedostal tak pak přichází v úvahu integrovaná třída v běžné školce

nicole_1
6. led 2012

@smardik no já byla taky rozhodnuta ho dát do logopedické třídy,tak mě tento názor trochu překvapil 😒

nicole_1
6. led 2012

ted jsem se dočetla, že prý dobrá logopedie je na Vsetínské v té Logo klinice, asi by nebylo špatný tam zajít at se na něj kouknou i oni a to asi budu potřebovat novou žádanku od pediatra,ne?

sisstin
autor
7. led 2012

@nicole_1 tak víš jak, to je jako u normálních školek..jsou dobré logo školky a špatné 😉 ale pochybuju, že by v celém Brně nebyla jediná dobrá logo třída 😉 U nás ve školce třeba žádný logoped není, učí je přímo jejich učitelky, které mají vzdělání ve speciální pedagogice a logopedii 😉 Jako běžná školka dítěti s "jenom" expresivní dysfázií neublíží, ale vždycky je prostě lepší kvalitní logo třída. Někdo tvrdí, že se tam děti naučí špatně mluvit od ostatních, ale to u dysfatiků neplatí, oni mluvní vzor nepřebírají, ani ten dobrý, ani ten špatný 😉 Jsou rádi, že mluví vůbec nějak a ta řeč se upravuje prací a pak i spontánně, "nechytají" mluvu od jiných dětí 😉

Co se týče té Logo kliniky, z Prahy nás nemá dobrou zkušenost víc, v Brně je ta pobočka rozhodně lepší...ale žádanku zase potřebuješ, takže pokud už někam chodíte na žádanku, tak k dalšímu logopedovi chodit nemůžeš, je kdyby sis ho platila 😉

nicole_1
7. led 2012

@sisstin no já spíš přemýšlela, že bych zkusila jiného a k této už nechodila, ale na druhou stranu až na ten její názor na školku, mi nepřišla tak špatná a po 3 návštěvách se to ještě nedá poznat, poznala hned, že ten sluch není ok a jdeme na ten zákrok, říkala, že ta řeč by se pak trochu mohla zlepšit, tak uvidíme....taky ta dysfázka není jistá ukáže se to až časem, zatím ty hodiny probíhají tak, že mi ukazuje co máme doma dělat, jak cvičit mluvidla, má prý hodně žvýkat a otvírat pusu, a zkoušet jednoslabičná a dvojslabičná slova podle obrázků, ale vše nenásilně

sisstin
autor
7. led 2012

@nicole_1 no tam se musí dodržet 3m doba pro tu změnu 😉 on zkušený psycholog by tu dysfázku už asi poznal...tam nejde jenom o to mluvení, ale taky jak plní ty vývojové testy 😉 dítě s dysfázií je splní trošku jinak (neznamená to, že špatně) než dítě zdravé 😉

nicole_1
7. led 2012

@sisstin ona nás zatím k žádnému psychologovi neposlala, mám si zajít sama, nebo zatím ne?
A taky u nás je problém se školkami, letos si můžu podat pouze jednu, a když mě nevezmou, tak mi město samo najde jinou, pokud by bylo místo, tak ho asi přihlásím k nám, kde je i ta logo třída, a bud půjde do té logo anebo do klasické třídy

sisstin
autor
7. led 2012

@nicole_1 já bych si zašla sama, u vás to asi zas tak nespěchá (že bys nutně potřebovala ted hned diagnozu), tak Krejčířová bude objednávat na začátku dubna, tak by jste mohli jít někdy o prázdninách na řadu. Budeš mít téměř 100% jistotu, že tu diagnozu máte správnou. Jestli je to expresivní dysfázie nebo jenom opožděný vývoj řeči ona pozná na 10000000% a ještě budeš přesně vědět, jak na tom je ve vývoji 😉 Většinou do těch logo tříd už ale potřebuješ nějaký papír, od pediatry a od logopedky, vy i z té foniatrie, kdo má, tak i od psychologa....a kdyby vás tam nevzali, tak holt půjde do běžný třídy...uškodit by mu to fakt nemělo nějak 😉

sisstin
autor
7. led 2012

@nicole_1 ještě u vás v Brně je dobrá celkem Makovská a Jahnová, ale tam to není úplně 100%, nejsou si u těch menších dětí třeba jisté...to Krejčířová bude už ted 😉

nicole_1
7. led 2012

@sisstin takže té Krejčířové mám zavolat nebo napsat mail začátkem dubna?

sisstin
autor
7. led 2012

@nicole_1 piš mail, dovolat se tam nedá...ale fakt až prvního dubna, ted to nemá cenu...napsala by ti, že se máš ozvat až v dubnu, nebo by tě odkázala na kolegyni 😉 mail je dana.krejcirova@ftn.cz

nicole_1
7. led 2012

@sisstin ona sídlí v Praze, že? My chtěli jet v létě do Prahy, tak si uděláme výlet 🙂

sisstin
autor
7. led 2012

@nicole_1 jj, v Thomayerovce v Krči 😉 když napíšeš fakt toho prvního někdy hodně brzy ráno, tak by ten červenec mohl být reálnej 😉

smardik
7. led 2012

@nicole_1 já bych řekla že fakt záleží na školce,možná měla logopedka s nějakou blbou zkušenost. Já vím že u nás jsou 3školky kde je možnost TOma dát-hned za barákem je školka kde jsou 2logo třídy - malý počet dětí, chodí tam i logopedka, pak je integrovaná třída v jedné školce - berou děti s různým postiženým, spolupracují i s logopedkou a pak logopedická třída v jedné školce kde vím,že berou i děci co jen hůř mluví a celkově moc chvály na tu školku není,většina si ji fakt nechává kdyby dítě nevzali jinde jde tam- a asi něco na tom bude,my tam taky na zápis byli a vím,že brali děti co měli 3 roky až v dubnu,prostě at naplní kapacitu zatímco ty dvě předchozí odmítli každá přes 30dětí-3letáků,i pár 4 tak to asi taky o něčem vypovída

já koupila dneska Tomíkovi ten první kvíz od granny tak jsem zvědavá, chlap si vybral letiště od smartu tak ho dostane na svátek

miawa
8. led 2012

Tak jsem se tady zaregistrovala, kvůli e-shopu, jak mi poradila Terka - sisstin 🙂 A snažím se zorientovat, koho z vás znám z diskuze na FB. 🙂

miawa
8. led 2012

@smardik Chlap si možná vybral blbě, Letiště je strašně primitivní smartovka, i když je až od 8 let :D

smardik
8. led 2012

@miawa no tak to zůstane klukům splním mu přání a pak to zůstane klukům, dorostou. co bys doporučila pro dospělé?

miawa
8. led 2012

@smardik Tak z těch, co máme doma, mi přišel nejtěžší Antivirus - já jsem u posledních dvou levelů strávila dohromady měsíc... 😀 A pak ještě Titanic, princip trochu podobný, u Antiviru se hýbe molekulama a červená - virus se musí dostat ven, u Titanicu lodičkama + se do nich nakladájí panáčci... Posledních asi 15 levelů Titanicu je taky celkem síla. 🙂 Dobrý je i Metro, nadchne téměř každého dospěláka, co k nám přijde. Až dohraju Caniball Monsters, které dostal Maty k Vánocům, tak podám recenzi, zatím jsem u 36/48 🙂

smardik
8. led 2012

@miawa jo ten titanic jsem měla v plánu koupit původně, no třeba ho přesvědčím a když tak to fakt zbude klukům 🙂 ale dík za radu

smardik
8. led 2012

škoda že není půjčovna her, to by se mi líbilo

miawa
8. led 2012

@smardik My se známýma a širokou rodinou půjčujeme hry pořád. Půjočvnu mívá i Albi - v létě jsme měli půjčený Flex - mimochodem taky dobrý hlavolam, ale stejně jsme si ho pak koupili a hned ve dvou variantách. 🙂 Už se navrhovalo, že by půjčovna her, pomůcek, hraček mohla být na dysfazie.eu... Ale kdybys chtěla, tak ti můžu nějakou smartovku poslat, až budu posílat Tomíkovi ty kartičky, když ji mi ji pak zase pošleš zpátky 🙂 Akorát Titanic je zrovna půjčený.

smardik
8. led 2012

@miawa super ráda si to půjčím, neboj vrátíme 🙂

janaaminocure
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sisstin
autor
10. led 2012

@janaaminocure ahojky, no syn třeba mluví až až...není problém s tím, že by nemluvil (nemluvil teda do tří let, ale pak se rozjel)....ale je to typicky dysfatická řeč - tj, patlavá, opožděná a agramatická 😉 ale jinak mele furt celý den.... 😉

ono těch terapií je víc, třeba EEG biofeedback, a pak různé "alter"metody, které nejsou přímo procvičování verbality...ale jednak je těžké něco takového sehnat a jednak to bývá i dost finančně náročné. Já třeba jsem zastáncem spíš klasiky, tj. s dítětem doma každý den pracovat, chodit na logopedii, trénovat motoriku atd...pokroky vidím a hodně se i zlepší časem (jelikož je to vada vývojová)...ale vím, že některé maminky zkušenosti s jinými metodami mají, např. kyneziologie atd. Ale spíš na jiných forech 😉

smardik
10. led 2012

@janaaminocure já třeba u nás nepovažuju za největší problém to že nemluví-je to problém nemůže říct co by si přál, co dělal, zapojit se do her vrstevníků ale větší problém pro nás a hlavně něj je to že nerozumí pokynům, zvládá ty jednoduché-dones si boty, pojd se přebalit ale jinak je to problém.

a jinak jsme nezkoušeli nic, mám pdoobný názor jako sisstit a to jsem zastáncem klasiky takže se synem doam dělám věci na celkový rozvoj, chodíme na logopedii, k psycholožce, chodí do jeslí at trénuje i to sociálno a hlavně sebeobsluhu, snad bude chodit do logo školky

já bych možná i do něčeho šla kdyby byla možnost, ale nic tady prostě pořádně není a peněz taky není takže klasiak to jistí

sisstin
autor
10. led 2012

holky, přidala jsem dost zajímavý článek o narušení vývojových složek u dysfázie, zejména teda ve vztahu k motorice..u nás to sedí 100%.... 😔

sisstin
autor
11. led 2012

Bré ráno,

tak dneska ve školce dělají tzv. permutace. mají dlouhou čtvrtku a na ni malují proužky barev v přesném pořadí (vytvářejí šálu). V podstatě na podobném principu je právě to Navlékej, nečekej 😉 ale to už je těžší samozřejmě.

Jinak po včerejší diskuzi na FB v pondělí valim k pediatře pro tu žádanku na reha, koho by to zajímalo, tak jsem o tom sesmolila na blogu post: http://tichysvet.blogspot.com/2012/01/dysfazie-...

smardik
11. led 2012

dobré ranko, my dneska po dlouhé době na logopedii tak jsem zvědavá, ale asi to dneska bude o ničem Tom má blbou náladu a je protivný a musím vzít Hanyse sebou nemám hlídání. ale tak třeba překvapí