Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

margareta76
7. črc 2012

Pred par dnami som sa stretla s otazkou - Naco takto "trapite" syna, ved podla nas skor ci neskor bude rozpravat. Nepozname dospeleho cloveka, ktory by nerozpraval.
Pod slovom "trapite" mali na mysli pracu s: Logicom, Zahadným hradom, Pocitanie soba Boba, pravidelna navsteva logopeda...

Uz ste sa aj vy stretli s takouto hláškou? Ako ste odpovedali prosim? Dakujem 🙂

miawa
7. črc 2012

@margareta76 To snad ne tohle...

Já osobně jsem poznala dospělou paní, která špatně rozuměla a vydávala pouze skřeky. Když na ni člověk mluvil jasně a zřetelně, tak rozuměla a uměla znakovat. Dg. praktická hluchota, němota. Ale já jsem si prostě říkala, že by to mohla být dysfázie. Ale o té před 40ti lety nikdo nevěděl. To jen na okraj, to je takový extrém.

Ale kromě toho jsem poznala pár dalších dospělých lidí, kteří trpí vadou řeči. Většinou teda dyslálie, že si šlapou na jazyk nebo neumí R, Ř. V druhém případě je koktavost.

No a v neposlední řadě nesmím zapomenout na to, že pokud dítě špatně mluví a má nevyrovnané složky vývoje, hrozí mu při nástupu do školy poruchy učení.

Takže bych řekla akorát to, že bude mluvit určitě bude, ale že mi záleží na tom, jak bude mluvit a taky na tom, aby se bez problému naučil číst a psát. A v neposlední řadě na tom, aby z něj něco bylo. 😉

sisstin
autor
7. črc 2012

@margareta76 já jsem se naštěstí s žádnou takovou poznámkou nesetkala, max. když jsme začli chodit na logo ve dvou letech, tak jestli to není zbytečný...ale já takhle osobně moc kamarádek s dětma nemám, samé bezdětné, tak to neřeší a s rodinou širší se nějak nestýkám a žádné malé děti ani v rodině nejsou. Mně se do toho nikdo nemontuje...

sisstin
autor
7. črc 2012

@margareta76 a určitě dospělí autisté nebo lidi s extrémně těžkou VD nemusí mluvit v dospělosti vůbec nebo jen omezeně. Akorát dřív takový lidé byli v ústavech, takže se o nich moc nevědělo. To bude známější až ta generace našich dětí... 😉

julianne
7. črc 2012

@margareta76 Ahoj, mám bratranca, ktorý má nejakú poruchu reči, a rodičia ho zadedbali. Nehceli s ním chodiť k logopédovi, nečítali mu, keď už začali navštevovať logopedičku (čo už bolo neskoro), aj tak s ním doma necvičili a nevenovali sa mu... Keď mal dva roky, nepovedal ani slovo, 5ročný nepoznal farby, keď sme jeho rodičov upozorňovali, aby s tým niečo robili, ešte sa urazili a dokonca sa hnevali, ak sme sa mu v tomto smere venovali my (teda ja a naši starkí)... Teraz má 13 a poviem to narovinu, moja 2ročná dcérka rozpráva ďaleko lepšie ako on. Nevie sa súvisle vyjadrovať, utvoriť vetu... Tak som tým len chcela povedať, že presne pre toto má zmysel "trápiť" detičky. Keď sa to zanedbá, je to zlé :(

alecramka
8. črc 2012

Ahoj všichni,dlouho jsem tu nebyla a tak bych chtěla vědět,jestli jsme s nějakým dítětem na stejné úrovni atd. Domča bude mít v říjnu 5 let,ted začíná dávat dohromady věty,trošku se snaží sklonovat,do schodů chodí tak,že nahoru střídá nohy,ale dolů ne. Nevíc mě ted trápí ale to,že ve školce nechce vůbec s nikým komunikovat a ani s nikým cizím. Kdyby se tu našla mamina nekde od zlína,budu ráda. Všem přeji krásné léto. 🙂

sisstin
autor
8. črc 2012

@alecramka Ahojky, Tygr bude mít taky v říjnu pět...ale on je na tom asi už trošku líp 😉 mluví v podstatě už normálně (v dlouhých souvětích, sklonuje, časuje atd), občas má agramatismus, ale není to nic strašnýho...u nás je to hlavně o té katastrofální výslovnosti 😉 v motorice se po rehabilitaci (9měsíců chodíme cca) strašně zlepšil, střídá nohy do i ze schodů, vyleze po žebříku atd, prostě už je v normě. Jako není nějakej extra na motoriku šikovnej, ale prostě už to není střevo 😉

Ve školce jsme taky měli problém, že strašně málo mluvil, jen odpovídal 1-2slovně atd, ale ted ke konci roku už se tam rozkecal dost, asi to chce čas (chodí od září do školky, takže prvním rokem) 😉

adosek27
8. črc 2012

@alecramka Ahoj,mám témě stejně starého,v lednu mu bude 5 let,jsme taky ze zlinského kraje(Vsetín).Od logopedky mu byla diagnostikovaná expresivní vývojová dysfázie,podle ní je to ale jen lehčí forma.
Syn mluví ve větách,má ale problémy s výslovností, gramatika se mu pomalu upravuje,ale stále to není ono...
Do schodu střídá nohy,ale ze schodu se většinou ještě přidržuje.Když mu ale řeknu,ať to zkusí bez držení jako velký kluk,tak to zvládne,ale je na něm znát,že se musí soustředit. Dělá mu problém skok snožmo,na trampolíně dokáže skákat,jen když ho někdo krží za ruce. Co se týká jemné motoriky dokáže navlékat uplně maličké korálky,ale stříhání mu nejde a grafomotorika je taky bída.Malování ho nebaví,namaluje max sluníčko, maminku(hlavonožce),nejraději maluje jak on říká tornádo 🙂 .Chodí rok do běžné školky,kde se od nástupu hodně zlepšil v samoobsluze,ale ještě stále má co dohánět.Ve školce s dětmi komunikuje,je hodně kamarádský,ale s učitelkama moc nemluví jen,co nutně potřebuje.Taky mě trochu mrzí,že nechce moc komunikovat s cizími lidmi,když se ho někdo cizí na něco zeptá mlčí a jen kouká,až když ho pobídnu,ať odpoví, tak teprve se vzpamatuje.
Jestli to nemáte od Vsetína moc daleko,tak bychom třeba mohly ty naše kluky seznámit a my bychom mohly popovídat?

margareta76
8. črc 2012

@miawa, @sisstin, @julianne: Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede. Tak nejako som aj ja odpovedala až nato, že ja nepoznám vo svojom okoli nikoho kto by mal nejaké extra výrazné poruchy reči, až na pár ľudí, ktorí račkujú alebo sa zajakavajú.

miawa
8. črc 2012

@adosek27, @alecramka Jestli vás to uklidní, tak Maty taky cizím lidem na nic neodpoví. Jako přijít někam na návětěvu, nebo když někdo přijde k nám a tak, to se většinou během chvilky oklepe a něco řekne. Ale potkat někoho na ulici a odpovídat mu na otázky je scifi. 😀

dukie
8. črc 2012

@margareta76 U nás to o "zbytečném trápení" zatím nebylo. Jen manžel nechápal, co řeším (když kluk ve 3,25 letech měl asi 8 slov - ne že by to dnes bylo kdovíjak závratně lepší...), že se rozmluví... že je zbytečné obíhat ty doktory, že si jako komplikuju život... no, nedávno už konečně (když nám jej v logopedickém stacionáři coby zdravotnickém zařízení, kam se asi nedostane jen tak pro nic za nich, zařadili na první místo mezi čekateli) sám od sebe řekl, bylo to v otázce: "Takže my vlastně máme tak trošku handicapované dítě, ne?"... jsem odpověděla, že konečně pochopil...

Spíš jsem měla problém s tím, že třeba tchýně taky nechápala, co řeším... a bohužel to nechápe ještě stále ani naše pediatrička. 😝 A když jsem jí donesla zprávu z psychologie a nález od neurologa, že má skrytou epilepsii, tak mi přišlo, že se jí vůbec nerozsvítilo a tak se na mě podivně usmívala a říká mi: "Já si myslím, že děláte chybu, že mu rozumíte." Čímž mi jako chtěla dát najevo, že kluk je prostě línej mluvit, proč taky, když mu matka rozumí i takhle, že?... jsem zvědavá, jak se bude tvářit, až jí tam za 14 dní přijdu s papírama z toho stacionáře, aby je před nástupem potvrdila... jestli to ještě pořád bude vidět jako že "je naprosto v pořádku"... 😀

sisstin
autor
8. črc 2012

@dukie bože, já jsem na tyhle řeči, že dítě je "líný" a nemá potřebu mluvit, když mu rodiče rozumí naprosto alergická 🙄 🙄 🙄 bych jim to fakt přála zažít 😝

dukie
8. črc 2012

@sisstin No to mi povídej... ale přijde mi hlavně šílený, že to řekne pediatr... 😒 Nota bene když má v ruce papír, který tomu dává "hmatatelný" základ...

Teď jsme se o tom shodou okolností bavily s mojí maminkou (díky "nevšímvavosti" dětského lékaře mi umřel v 6 letech bráška... ona si odborné vyšetření vydupala, ale už bylo jaksi pozdě... teda jak sama říká, těžko říct, jestli by včasnější zásah pomohl, každopádně prostě pediatr s tím nedělal nic, její argumenty naprosto ignoroval, dokud si tam jednou nesedla a neřekla, že neodejde, dokud ji někam nepošle)... že člověk slepě věří doktorům, páč tomu nerozumí... a že dneska mi spousta věcí docvakává. Toníček byl extrémně uplakané dítě (fakt, třeba 18 hodin za den plakal, to nebylo u nás nic zvláštního... poprvé během dne spal někdy v 5. měsíci, a to asi 20 minut po 40 minutách uspávání...), zlepšovat se to začalo někdy v 8. měsíci, jak začal lézt... ale potíže se spánkem (a hlavně usínáním, plus se často budil) měl cca do 3 let. A když jsem doktorce říkala, že mi pořád řve, krčila rameny a říkala, že z toho vyroste. No vyrostl, no. Ale já sama musela zasednout a vyhledat informace o dráždivých dětech (na ten pojem mě tehdy upozornila kolegyně z práce, která si totéž užila s dnes třináctiletou dcerou a taky jí to nikdo neřekl, až se jí na ten pláč jako miminko ptal psycholog, když se projevily s nástupem do školy zásadní poruchy pozornosti) - že je to jako nezralost CNS... a teď se mi to tak trošku spojuje... v podstatě ty EPI výboje taky bývají jako nezralost CNS charakterizovány... a že epileptici mívají potíže se spánkem (především nepřerušovaným), že je pro ně velmi důležité nastolit pravidelný spánkový režim atp... prostě jsme si s mamkou říkaly, že jsme teda naprosto laici, že to možná chápeme špatně, ale že nám to málo, co dnes víme, vlastně tak nějak všechno do sebe zapadá...

alecramka
8. črc 2012

@adosek27 díky za vyčerpávající odpověď,my bydlíme skoro ve zlíně,tak na kafíčko je to daleko,ale někdy o víkendu by to možná šlo se navštívit a seznámit. vypadá to,že jsme na tom skoro stejně,náš bude asi o trošku horší,ale dělá teď pokroky každým dnem,tak to chce zkrátka asi více času a asi i hodně pracovat na všem... 😉 Určitě budu alespon ráda v kontaktu,pokud nevyjde seznámení,zatím díky. 🙂

sicinka
8. črc 2012

Ahojky, tak se hlásím po návratu z itálie a koukám že bylo hezky, takže je možné vás i dočíst 🙂 a u nás hlásím jeden velký pokrok a to že si Dáda začal zpívat. Postupně jsme zjistili že "umí"asi 20 písniček a navíc i všechna říkadla o která neměl nikdy zájem. Jako když se k vám vrhá tříleté dítě a řve berany berany duc tak to asi nepůsoví tak zázračně, ale já mám rádost 🙂 Takže si mohu odškrtnout začal dělat dětské hry 🙂 Jinak u nás jakoby probbíhají všechny fáze mluvení, ale teď už probíhají velmi rychle. Nicméně jak jsou ty fáze přeházené tak nevím co bude následovat, ale směr to má tak neřeším. Jo a taky začal plavat bez vesty na plavání zatím tedy 2- tempa a dost, ale vzhledem k tomu jak malej vypadá tak mi ho nějací italové lovili z vody a zle na mě koukaly. Ono vidět dvouleté dítě, jak dělá šipky do vln a pak se ponoří a vyplave a matka si klido sedí na břehu, tak ji ho možná vylovím taky (no třeba přes léto vyroste a začně na ty tři i vypadat 🙂

sicinka
8. črc 2012

@margareta76 u nás v rodině se dětí "trápí" už přes generaci, takže tam mě naštěstí nic podobného nečeká 🙂 Ale od známych jsem to už jsem něco podobného slyšela, ale přiznám se že je mi to fuk. Já si zase o pár dětech co znám myslím že by jim cílená péče, psycholog logoped neuškodili ale nechávám to na rodičích.

hrusti
8. črc 2012

@sicinka Super, že jste si užili dovču a Dáda dělá pokroky. H. mě taky ted odboural, když si z ničeho nic začal zpívat Holka modrooká. Sice výslovnost horší, ale byla jsem schopna písničku rozkodovat 🙂

@margareta76 Já se bohužel ve svém okolí setkávám s lidmi, kteří nechápou, že se synovi denně věnuji a "trápím" ho. když řeknu, že máme OVŘ, tak si myslí, že je to prostě jen to, že začne později mluvit, i když bych se mu nevěnovala. Naše logopedka říká, že pro děti je to "trápení" obrovská příprava na školu, protože budou zvyklí "pracovat".

sicinka
8. črc 2012

@hrusti akorát on neumí nic üdělat normálně 🙂 ještě před odjezdem začal mluvit víc a aktuálně mluví doslova furt, kdybych to neměla doma tak nevěřím že se to může změnit tak rychle, dostáváme se do fáze jak zlatý dyl když mlčel 🙂 no a pak jsem ho zaslechla že si začal zpívat a zjistila jsem postupně asi 8 písniček, tak jsme mu začli všichni víc zpívat a po dovolené jich střídá určo tak 20. Taky taková ta brambora, leze žába atd prostě to najednou umí říct i je mu rozumět. Jako pořád neumí ano, říct barvy atd. Tohle je takové to mechanické memorování, ale prostě u něj nastalo až teď. Včera v noci jsme jeli domu a dostal nás protože si sám zazpíval ukolébavku (melodie super slova jak co, ale rozhodně poznám o co se má jednat.

adosek27
8. črc 2012

@alecramka My do Zlína občas zajedem,takže by to setkání mohlo být reálné...Budu rada v kontaktu s někým,kdo má podobné starosti jako my.
A jak je na tom váš Domča momentalně s řečí?Mluví ve větách i souvětích,skloňuje,časuje?A co třeba předložky?
Jak často se synem nějak cíleně pracujete?Já mám trochu výčitky,protože s ním nepracuju,tak intenzivně,jak by potřeboval,má totiž ještě 21měsíčního syny,který vyžaduje hodně pozornosti.

dezyre
8. črc 2012

Ahoj holky,
Hlásím se po pár dnech strávených na Nových mlýnech (jezera) a jdu se taky pochlubit s pokrokama, a že toho k chlubení mááááme 🙂)) Bohužel musím zkonstatovat, že naše dítě je opravdu líííííné a pohodlné. To co tady rozebíráte, že nesnášíte, když to někdo o Vašem dítěti řekne (taky to nesnáším, protože co se týká řeči tak to tak není, ale všeho ostatního ano), tak musím zkonstatovat, že Staník je prostě pohodlnej chlap. Holky, ono když nikdo nebyl na blízku - vylezl z bazénku, obul si boty - SÁM a správně a ne jednou a jakmile byl někdo u bazénku s ním, tak hned podával boty a chtěl obut, tak mu říkám, ať si je obuje, že už to krásně zvládl sám, tak prostě vstek, zuřivost, a ne a ne.. a takhle je to se spoustou věcí 😒 Jinak už si jeden den začal říkat o pití - sice řekl pipí, ale bylo to cíleně, protože jsem se zeptala, jestli chce pití a on se hned vrhal k láhvi. Ale to říkal jen jeden den a pak zas nic 😒 No a hlavní pokrok - začali jsme střídat nohy při chůzi do schodů 😵 Do vyšších schodů střídá jen když se drží za ruku, ale do schodů k domečku na hřišti, které jsou nižší, se drží zábradlí a střídá nohy na všech schodech. Po schodech dolů zatím jde klasika na nestřídačku. Holky ještě jsem se chtěla zeptat, jestli by měl Staník ve 2 letech a 2 měsících zvládnout sám skákat na velké trampolíně? Staník trampolínu miluje, ale vyžaduje abychom skákali pořád s ním. Prostě já skáču a on se drží za ruku a nadskakuje pod mou váhou..

lenajsek
8. črc 2012

Holky ahoj, vidím, že pokroky jsou, to je paráda, mám velkou radost!!! 😉

S tím "trápením", mně to teda v okolí nikdo neřekl, spíš si jen domýšlím, že by to někomu možná přišlo zbytečné (dokonce v naší rodině), ale spíš se setkávám s pozitivními komentáři, že se mu snažím věnovat, všestranně ho stimulovat a tak, a drží palce, aby se jednou rozmluvil...

A s těma pediatrama to je opravdu hrůza, jsu moc rád,a že my máme tak výbornou dr, že si chce spíš vše ohlídat, než aby na to dlabala... jen možná nás mohla poslat daleko dřív na rhb, když měl Lukin kolem půl roku, kdy bylo jasné, že špatně pase koníky a pak teda pozdě seděl, pozdě lezl. Kdybychom cvičili Vojtovku, tak by možná byl jinde s mluvením a všeobecně rozvojem, než je teď, ale to jsou jen spekulace...

@dezyre Ahoj, to je super, syn začal střídat sám od sebe nohy? Tak to můj ne, musela jsem mu to ukázat a jeden den už střídal sám, teď na to zase zapomíná, ale když budu důsledná, tak snad si to osvojí automaticky, jen se u toho teda musí přidržovat...
A s tím skákáním snožmo, Lukin začal skákat oběma nohama zaráz až kolem 2,5let, čili před chvilkou a ještě to nemá pořádně vypilovaný, ale u něj je handikep i to, že je docela bojácnej, takže se nebude pouštět do něčeho, když si není 100% jistej, že to má zmáknutý... Myslím že je tam čas do tří let, stejně jako s tím střídáním nohou do schodů, ze schodů ještě později... 😉

filmuska_01
9. črc 2012

@margareta76
aj ja som sa stretla s tym ze sa udajne nudim na materskej a preto s dcerkou tolko vymyslam,.

Ja si myslim, ze zrejme by sa rozhovorila aj sama ale ten nemy cas by sa premietol do ostatnych znalosti a zrucnosti.A ak by to mala dobiehat vsetko naraz, bol by isto vleky handicap, to by som nechcela.

Za najvacsieho podivina som vsak bola si v jej 1.5-2 rokoch, ked sme znakovali. Bola mi dana rada ,ze mam reagovat,a az ked veci normalne povie. chuda to by sa rok nacakala, vsak co. 😠

a ked svokra nasla nase cestoviny na navliekanie,skoro sa jej prekrutili oci okolo hlavy,lebo to teda s nehovorenim uz vobec podla nej nesuvisi a radsej by som si mala doma upratat.
😲
Nase hranie s Logicom a pod. velmi nerozoberam tak ludia ani nevedia a malu to bavi, vcera si to tiez sama vytiahla 😀
Dolezite su pokroky deticiek a nie reci inych. 🙂

filmuska_01
9. črc 2012

@sicinka super, tak u z mate doma spevaka, my si tiez vyspevujeme spolu 😀
mam pocit ze to vlemi pomaha reci,aj ta rytmickost.

Do talianska sa len chystame. AKurat s tym plavanim je to zahada, chodime tiez na baby plavanie,malu to aj bavilo,ale ked vynechala viac ako tri tyzdne furt si chyta uska a nehcce. Trenerka mi povedala ,ze j to tym tlakom vody,ale moc sa mi to nelubi. PO 2-3razoch to posutpen zmizne.tak neivem.

filmuska_01
9. črc 2012

@dezyre na trampolinu na skananie znozmo ma cas este. u nas iank skace stale tak nasiroko nozickami,aj ked uz nemusi drzat. aj klbyma stale take ohybne bedrove ako babo, chyti si nohy v leze a urobi komplet roznozku. Pediatricka mi hovorila ze to byva u tychto deticiek taky nerovnomenry vyvoj celkovo. Mate to dakto?

filmuska_01
9. črc 2012

Este pridam kus nasej konverzacie.

U nas je to sranda , dcerka je velka a ked zacne hovorit je ako vacsie babo.
ale aspon si zas vybavi ,co chce.
Minule v detskom centre sedelo jedno dievcatko ona jej oblubenej trojkolke, tak k nej dosla a hovori > TOTO MOJE a vzala jej to spod noh a doniesla jej vzapati maca na vymenu>TI MATA. 😀

sicinka
9. črc 2012

@dezyre já koupila trampolínu v jeho dvou letech a skákat sám uměl okamžitě, ale do teď ho to samotného tolik nebaví. Neustále se u nás ozývá pod skákat musis skákat. Já to beru jako cvičení pro mě, ale za ruce ho moc nedržím skáčeme do kola nebo vedle sebe. Jinak malé děti pokud na to příjdou samy skášou na trampolíně přesně tak jak se má, pokud se to učí později třeba kolem 4-5 let tak už jsem je přeučovala chyby 🙂 tak jen do toho. Ale Dáda je na sport opravdu šikovnej, vzhledem k ostatním úspěchům (říct barvy ho učím třičtvrtě roku a pořád ne) budeme tento jeho talent podporovat 🙂

sicinka
9. črc 2012

@filmuska_01 to že mají nohy trochu od sebe a skáčou na paty je správně 🙂 dáda z této pozice umí skočit do provazu, obrat o celé kolečko, skrčit nohy k bradě atd... Oni to sami dělají správně, pak jim někdo poradí skákej na špičky a pak už to tak zdravé není 🙂

sicinka
9. črc 2012

@filmuska_01 mi na plavání nikdy nechodili jelikož v okolí se platilo kolem 500 za půl hodiny, což mi přišlo jako tahání peněz z rodičů. MY plaveme asi od 4 měsíců normálně ve velkém bazenu. Od roka má obleček Konfidence a "plave" sám. Ale i přesto dostal první vlnou a do moře se bál chtěl jít za ruku, pak si zvykl a na mělčině jsem ho nechávala bez oblečku a on s udělal tak ty tři tempa a odrazí se od země. Hele kdyby mu šlo mluvení tak snadno jako jakýkoliv sport tak mluvíme od roka 🙂

sicinka
9. črc 2012

@lenajsek když tě tak za ten vynechanej týden čtu, tak bych ještě nějakého psychologa zkusila, třeba tu Kamilu, pro tvůj klid. Takhle mu může třeba růst zub něco ho bolet a ty uvidíš regres ve vývoji a stresovat Vás to bude oba. Teda aspon já to tak mám a Luky je šikulka s tím záchodem, příborem to jsou velké pokroky .-)

filmuska_01
9. črc 2012

@sicinka tak to je fakt sportovec, to je super 🙂
takze skakat na paty, tak skusim aj ja spravne 🙂

Snad sa nenahnevas,ale mozem sa ta spytat od veci mozno,ale Miska sa mi hrbi,ma lopatky od seba,je velmi chudunka,co mi poradis, ako zlepsit to drzanie tela?su nejake cviky ? Plavanie zatial nehrozi,vlemi sa boji.

s tymi farbami si inak velku hlavu nerob, dolezite je ci ich rozozna, kvoli farbosleposti a ci ich pomenuje je ine. Starsia dcerka je vlem sikovna a o farby sa nezaujmala vobec, naucila sa ich aj neskoro pomenovovat, poznala v tom veku asi 3.5 roka uz pojmy ako nizky vysoky, kvader,kocka, stvorec apod. a fialovu farbu pomenovala stazka a zelenu i cervenu si dokonca mylila.
Dada ta ma naopak vkus od mala a je zladi si farebne oblecenie hadam od roka a pol a aj farby zacala priradovat skor aj pomenovat, je to aj o zaujme dietata. Aj ked pediatricky sa prave na to pomevanie farieb pytaju aj u nas na trojrocnej prehliadke.