Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
23. srp 2012

@sicinka a s tím by i souviselo to, že neumí říct ano 😉

sicinka
23. srp 2012

@sicinka hele tohle je dle popisu první co mi na něj sedí 🙂 sedělo by to i na to že když se ho na něco zeptám vtahuji do komunikace tak mluví podstatně líp včetně té výslovnosti. Si o tom budu muset něco najít....

sisstin
autor
23. srp 2012

@sicinka no nevim, jestli si o tom něco najdeš..zkus spíš v aj 😉 tam jakoby strašně záleží, jak je to porucha těžká...třeba v tý formě, co má Dáda (jestli ji teda má samozřejmě) si toho nikdo ani tak moc nevšimne, všimneš si toho ty, protože jsi s ním furt. Tam je ze začátku právě problém s tím porozuměním, to se pak dá do pořádku...i když jako nějaký problémy tam jsou, ale to právě poznáš, až když to dítě mluví.... ale s nástupem porozumění taky dítě začíná mluvit (a celkem jako slušně), ale opět, neumí tu řeč jako tak nějak užívat spontánně ke komunikace, prostě jak ty popisuješ, mluví jen, když chce 😉 a to není zas tak často 😉

Krejčířová to popisovala třeba tak, že když se ho zeptáš "Co uděláš, když se řízneš", tak dítě se s-p ti řekne "poteče mi krev" a ne "vezmu si naplást" 😉

sicinka
23. srp 2012

@sisstin víš co mi to připomíná jak si hrál s tou plastelýnou jako s vláčkem a když se zeptám si čím si hraje tak ti řekne s plastelýnou. On nás takhle oddzbrojuje často, prostě si najde tu nejryzejší odpověď.

krystalka
23. srp 2012

@sisstin - tak my zase zastavujeme (nebo aspoň zpomalujeme) u každého zpomalovacího prahu na silnici a pokud to jde, tak čekáme, až přes něj pojede nějaké auto 😝, když fakt pospícháme, tak si to teda naštěstí nechá vymluvit, ale je na něm vidět, jak ho to hrozně přitahuje 😀
Jo a s tím mluvením o sobě ve 3.osobě, to dělá Jiřík ještě teď, ve 4,5 ale už je to tak půl na půl s tím "já" 😉

janasim
23. srp 2012

@sicinka Dakujem za tu stranku rustovyhormon,uz som tam aj pisala do poradne.

ponik25
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sicinka
23. srp 2012

@sisstin tak jsem si něco nastudovala a pokud by to bylo ono tak velmi mírná forma což jak většinou píšou už neberou jako poruchu, ale jako povahový rys 🙂 Jinak dnes mi řekl poprvé na větu chceš mliko jo, tak uvidíme tyto schopnosti mu většinou nevydrží.

Pro zajímavost a jen upozorním že nejsem nějak zdatný angličtinář:
0-2 roky
Zlaté dítě
Samotář
Nedívá se vždy na toho s kým mluví (asi horší oční kontakt)
Batole bez pudu sebezáchovy
Vybíravé v jídle
Nepřiměřené reakce na smyslové podněty
Pozdní porozumění
Nepoznává sebe v zrcadle nebo na fotografiéch
Netrvá na hračce pro uklidnění (medvídek do postele)
Nezájem o děti při hře
často působí hluchým dojmem

2-4 roky
Lépe mluví doma než ve školce
Neumí jednat s ostatními dětmi
Nechce se dělit
Nestaví ze stavebnící typu lego
Použávý naučené fráze dospělých lidí nebo televize, různé znělky
Nadprůměrné v jasně definovaných úkolech barvy, čísla tvary
Musí se vyzívat k použití pozdravu
Pozdě kreslí dle vzoru preferuje klikyháky
Miluje hudnu a má výbornou pamět na melodie
Nežádá o pomoc, raději zkouší samo
Rádo pomáhá s reálnými činnostmi (obsluha myčky, pračky)
Zaměřuje se na detail a né celek
Nerado se obléká
Dlouhé období vzdoru
Často vyřazeno z běžné školy
Preferuje určity zájem a činosti s ním spojené (chce si číst o mašinkách, kresli mašinky atd... )

No když to tak píšu tak se v tom najdeme skoro všichni 🙂

sisstin
autor
23. srp 2012

@sicinka já jsem kdysi viděla takovou tabulku, a tam to prostě bylo udělané tak, že jako kousek z autismu, kousek z As, kousek z dysfázie (receptivní) a kousek z běžného člověka..prostě je to takový mix všech těhlech poruch, a hrozně záleží, jak jsou ty určitý složky narušený a jak těžce 😕

ale jinak o tom fakt nikde nic moc není....

miawa
23. srp 2012

@sicinka Když čtu to 2-4 roky, tak to Matyho nesedí doteď, kromě těch melodií a lega. 😅 Nebylo to tam třeba i dál nad 4 roky? 🙂

miawa
23. srp 2012

Tak já jsem našla tohle... a to taky naprosto sedí 😖 😖

Jedinci s poruchami učení mají zvláštní potíže s pochopením významu toho, co říkají ostatní, a to třeba v používání jazyka vhodně, aby si jejich potřeby byly uspokojeny, a komunikovat s ostatními. Děti s touto poruchou se často projevuje:
zpožděný vývoj jazyka
otázky obtížnost pochopení
výběr obtížnosti porozumění a rozhodování,
rozhovory obtížnost následující nebo příběhy. Rozhovory jsou "off topic", nebo "jednostranný"
potíže extrahování hlavní body z rozhovoru nebo příběhu, mají tendenci ztratit v detailech
Koktání nebo nepřehledná řeč
Opakující se slova nebo fráze
potíže s slovesných časů
potíže s zájmen
potíže vysvětlovat nebo popisovat události
tendenci být konkrétní, nebo raději fakta příběhy
mají potíže pochopit satiru nebo vtipy
potíže pochopit kontextových podnětů
potíže při čtení s porozuměním
potíže se čtením řeči těla a čtení / pomocí neverbální komunikace
Problémy s neverbální, jako osobní prostor mezi ostatními
Obtížnost se psaním
potíže při vytváření a udržování přátelství a vztahy, protože opožděné vývoje jazyka
obtíže při rozlišování útočných poznámek
potíže s organizačními schopnostmi

sicinka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sicinka
24. srp 2012

@miawa řekla bych že rozdíl je zejméa v tom že dle tohoto článku se předpokládá, že to dítě velice dobře mluví, ale chová se jinak nestandardně. A řeši se to ve vztahu k aspergově syndromu (tam ty děti mluví dobře do 3 let) taky se předpokládá že se řeč zcela srovná myslím do pěti let. Nejedná se tedy o ty těžké formy. Jinak tohle jem vybrala pro to že mě zaujali ty věkové skupiny, vypadá to jako poznatky rodičů z praxe. Jo a jinak nejsem přesvědčená že by to Dáda měl jelikož on nepoužívá věty naučeně naopak se je skládá sám a s tím se pojí ta hrozná výslovnost. Tyhle děti by spíš měli mít problémy s tou gramatikou protože ji nechápou a díky perfektní paměti si to skládají ze situací a vět ltkteré slyšeli. Ale zase pamět perfektní má, neznám moc dětí které si ve třech zapomatují celé puzzle ze 40 dílků a pak staví po paměti obrázek, Nebo přezpívá opravdu hezky znělku pohádek o mašinkách, ani já ani manžel zpívat neumíme. Jo a z toho co jsem přečetla je tohle opravdu porucha kterou v mírné formě není legrace diagnostikovat ani v mladším školním věku natož ve třech letech 🙂 takže si počkáme

sicinka
24. srp 2012

Sakra se mi vložilo něco co nemělo nějak tam ten google vložil šílenou historii článku. Mjusím napsat na adminy at ten příspěvekk vymáznou. Pak to přeložím a dám do pořádku.

miawa
24. srp 2012

@sicinka V pěti letech mluvit správně mi přijde celkem blbost. To si vem, kolik dětí v dnešní době, správně nemluví, když má třeba jen dyslálii, a pilují některé hlásky ještě v 1. nebo 2.třídě... Maty mluví správně na výslovnost už skoro rok, jen trochu patlá sykavky. Jenom ta gramatika je u něj naprosto příšerná + fakt všechno, co jsem napsala výše. 😖

sicinka
24. srp 2012

@miawa tak s tím srovnáním jsem to napsala špatně oni mluví v souvětích, ale mají je naposlouchané. Reagují na sitaci a k ní přiřadí celou větu. Tedy výslovnost je správná gramatiky kulhá, ale zase nemusí moc. Viděla jsi ten školní věk nebo jsi tu byla když to admini vymázly? Já to vložím znovu správně. V tom školním věku mi přišlo se to víc shoduje s tím co tam máš ty.

sicinka
24. srp 2012

tak zdroj toho textu nahoře
ttp://www.myaspergerschild.com/2009/08/connection-bet... a ten školní věk jsem nepřekládala jen jsem to nechala projet prekladačem

školní věk:

1. Objeví se hrubý nebo může říkat věci, které vás ztrapnit.
2. Přístupy lidé nevhodně od líbání, nebo ovinul paži kolem nich, nebo stojí příliš blízko.
3. Nemůže vyrovnat v davu, jako je montáž nebo stranami.
4. Nelze sledovat téma práci ve třídě.
5. Nelze získat jeho myšlenky na papíře.
6. Nelze říct, co udělal ve škole bez sdílení znalostí.
7. Obtížnost zvládání školních obědů (např. potraviny výstřelky, pomalý eater, okolní hluk, konverzační očekávání).
8. Distractible ve třídě.
9. Nevidí sebe jako člena skupiny.
10. Nežádá učitele o pomoc.
11. Nevyměňuje oční kontakt nebo výraz obličeje vhodně.
12. Nemá rád fotbal nebo složitou právní úpravu založenou hry.
13. Není opravdu sledovat děj knihy.
14. Není se střídají v rozhovoru.
15. Nerozumí abstraktní pojmy, jako jsou: zítra, příští týden, myslím, přejí.
16. Nepoužívá tolik gesta jako pokrčil rameny ramena.
17. Vynikající řada konceptů, ale potíže s + nebo - nebo určování času nebo hodnoty peněz.
18. Řečník, ale chce jen mluvit o tom, co pro něj důležité.
19. Vyplývá své vlastní zájmy, spíše než třídu.
20. Vyplývá pravidla otrocky, a očekává, že všechny ostatní taky.
21. Dobrá paměť pro místa a události.
22. Nemá žádné zvláštní přítele, ale ovládne některé děti nebo hraje na jeho vlastní.
23. Musí být řečeno, jak se chovat.
24. Pozdní čtenář nebo "super" čtenář.
25. Doslovný porozumění neví, kdy jste je sarkastický nebo legraci.
26. Naivní a schopen vidět podvod v jiných.
27. Obsedantní výslechu. Odpovědi nesplňují ho.
28. Špatná rukopis
29. Zdá se, že mnohem více dětinský jeho věku, než jeho inteligence by naznačovaly.
30. Zní jako dospělý až někdy.
31. Podle provedení ve škole.

sisstin
autor
24. srp 2012

tak máme kartičky na výslovnost 😝

sicinka
24. srp 2012

Ha jsem napsala dlouhej příspěvek a on se mi vymazal. Z toho co jsem k tomu včera večer našla tak mi přišlo že se to hrozně mění podle toho jestli se jedná o web o autismu, dysfazii, aspergově syndromu a byly tam i podstatné rozdíly v těch popisech. Oběcně toho bylo vemi málo nebo se texty na sebe odkazovaly. To na co jsem dalal odkaz bylo tak nejdelší a zaujaly mě ty detaily stylu lego nebo nechtěl medvídka na spaní 🙂 to vypadalo z praxe. Na nás by jinak seděli 0-2 roky skoro přesně, ale co zlepšil hlavně v tom porozumění tak ty 3-4 tolik ne.

sisstin
autor
24. srp 2012

@sicinka ono je to tak, záleží na diagnostikovi. Třeba Krejčířová to má jako podtyp smíšené dysfázie, v Aple to spadá pod atypický autismus, např. 😉

margareta76
24. srp 2012

@sisstin: V com su prosim ine Karticky na vyslovnost oproti obycajnym Kartickam s obrazkom? Dakujem.

hrusti
24. srp 2012

@sisstin Hezká hromádka 😀

sisstin
autor
24. srp 2012

@margareta76 tak v ničem, pokud máš xy obrázků na každou hlásku, tak je samozřejmě nepotřebuješ 🙂 já nic takovýho neměla a něco hledat na netu se mi fakt nechtělo 🙂

margareta76
24. srp 2012

@sisstin: Dakujem 🙂

zuzana76
24. srp 2012

@sicinka to je pre semanticko-pragmaticky syndrom? tie znaky co si napisala? dakujem

sicinka
24. srp 2012

@zuzana76 ano, plus výše je uvedený zdroj na poměrně dlouhý článek.

bocianka123
24. srp 2012

Ahojte maminky
Najskôr by som vám všetkým chcela vysloviť nesmierny obdiv nad vašou obetavosťou, s akou sa venujete svojim deťom. Túto diskusiu sledujem už dlhšie, veľmi veľa som sa z nej dozvedela a ďakujem @sisstin , že túto tému založila. Robí úžasnú prácu pre ostatných rodičov, ktorým táto téma veľmi pomáha.

Už dávnejšie sa zaoberám myšlienkou vám napísať svoje postrehy čo máme doma my. Dokonca som vlani v decembri napísala svoj príspevok do témy o autizme, kedže vtedy mal môj mladší syn akési zvláštne obdobie, prestal úplne reagovať na podnety , a ja som mala podozrenie na autizmus. Teraz má môj mladší syn 15-mesiacov. Jeho vývoj bol od narodenia dosť komplikovaný, narodil sa trošku skôr ako mal , prvé tri mesiace pobudol s menšími prestávkami v nemocnici, bral asi 9 druhov ATB počas prvých troch mesiacov života... .

Je tu vec, ktorá ma stále ťaží ohľadom „autizmu“ – nedáva pápá (kedže toto sa udáva ako jeden zo signálov autizmu ) – vôbec asi iba párkrát v živote to zatiaľ ukázal, aj to až daleko po roku. A ťapi ťapi to vie a to aj robí... tiež však až od roka.

A terajší vývoj – prvé lastovičky ukazovania prstom sa u neho prejavili dosť neskoro – až okolo 12-teho mesiaca, teraz asi na prelome 14/15 mesiaca začal ukazovať už ja na veci vzdialené, čo ho zaujímajú – ale nie vždy. Avšak ostatné reakcie má vcelku primeranú – rozumie niektorým „povelom“ , ale aj to iba ked sa mu chce, aj mi donesie hračku, alebo vec, ked niečo nájde, prípadne potrebuje pomôcť (napr. otvoriť dvierka na kamione...) . v knižkách nevie ukázať nič, ani na obrázkoch. nezaujíma ho to.
s rečou je to problém – on si iba džavoce tie svoje džavotance, ale cielené slová – iba „am“ – teda ham – a „mam..“ – teda mama – ale to hovorí na všetko, nielen na mňa. Dokáže však rozoznať – ked sa ho spýtam kde je starší syn – tak to reaguje hned – bud sa začne obzerať ku vchodovým dverám, alebo do izby.

. Už sme absolvovali aj sedenie u špeciálnej pedagogičky v 12-tich mesiacoch. Odchádzal som od nej s konštatovaním, že zrejme u malého sa o autizmus nejedná. Moja neurologička mi povedala, že jej dcéra tiež „nikdy“ nedávala pá pá ako malá... ani ostatné veci neukazovala... a je v poriadku...

a ešte jedna vec – teraz sme absolvovali aj 15-mesačnú poradňu – ale žiadne otázky ohľadom rozprávania, poprozumenia, ukazovania a pod. – sa dr. nepýtala. Pediatri sú podľa môjho názoru v tomto strašne pozadu... odpovede typu „na to má ešte čas“... asi už v tomto veku nie sú na mieste. Jedna známa mi na to povedala, že dr. však zrejme vidí na dieťati, že niečo nie je v poriadku. No neviem, či sa dá z 5-minútového pobytu v ambulancii pediatra niečo „vyčítať“ z tváre dieťaťa.. možno skúsený dr. to vie...

Prepáčte, napísala som trochu dlhší príspevok, aby som sa dozvedela, či aj vaše deti boli v tomto veku zhruba na tom podobne, lebo ked pozerám naživo deti naokolo, aj mladšie, až mi dych niekedy vyráža, ked 10 mesačné dieťa beha s natiahnutým prštekom pred sebou a všetko ukazuje, zaujíma sa... u nás mi to príde, že je to všetko také "vydreté", ťažkopádne a dosť neskoro. stále som v tom, či malý nemá akúsi poruchu porozumenia.

dakujem za vašu trpezlivosť a prečítanie môjho príspevku 🙂

miawa
24. srp 2012

@sicinka jj, ráno jsem četla, i teď - je to už přehlednější 😉 Fakt to na Matyho naprosto sedí. 😖 A je to zvláštní, že člověk najednou po X letech zjistí, že všechny ty divnosti a problémy asi nejsou jen špatnou řečí nebo zvláštní povahou. 😕

@margareta76 Jsou to vlastně obyčejné kartičky s obrázky, ale ty sady jsou udělané tak, že se každá zaměřuje na nějakou hlásku a jsou tam slova, která tu hlásku obsahují. Navíc tam jsou ta slova napsaná a hláska je zvýrazněná. 😉

margareta76
24. srp 2012

@bocianka123: Ahoj. Iba v kratkosti. Momentalne ma moj najmladsi syn 10 mesiacov a okrem slova - mama, samostatneho sedenia, stvornozkovania a statia v postielke nevie nic, akurat este dobre papá (ma "az" 2 zuby 🙂 A to je vsetko. Svagrina ma o 2 tyzdne mladsieho syna a okrem 4 zubov navyse je uplne rovnaky 🙂

krystalka
24. srp 2012

@bocianka123 - ahoj, tak okolo 10 měsíců si syn teprve začal sedat, obcházel nábytek a žvatlal "amam" apod., zub neměl ještě žádný, první mu vyrostl v 15 měsících 😉. Má expresívní vývojovou dysfázii (zřejmě lehčí). Popravdě už si ani moc nepamatuju, kdy začal ukazovat apod., pá pá taky dlouho nedělal, ale jinak s námi vždycky skvěle komunikoval neverbálně, rozuměl skvěle a v podstatě všechno si dokázal vykomunikovat, aniž by řekl jediné slovo. Vlastně až tak nejmíň do 2 let jsem tu komunikaci nijak zvlášť nesledovala, domluvili jsme se a to bylo hlavní, navíc jsem tehdy ještě vůbec netušila, že existuje nějaká dysfázie a další komunikační poruchy. Naše pediatrička se mne vlastně na řeč nikdy ani neptala, na pravidelných prohlídkách Jiřík vždycky jen řval (doslova) - a to i když ho jenom poslechla, měřila a vážila, takže by stejně nic víc nepředvedl 😒 . Začala jsem se znepokojovat až když se blížil ke 3.roku a pořád prakticky nemluvil, ve 3 letech měl cca 50 slov, ale max dvouslabičných a to ještě typu "máma, ham, bum, hají, hačí....plus zvuky zvířátek, slova vůbec nespojoval. Od 3,5 chodíme pravidelně na logopedii a ta řeč se začala rozbíhat rychlejším tempem až chvíli před 4. rokem. Teď ve 4,5 mu bleskovým tempem naskakuje gramatika, i výslovnost není tak špatná, samozřejmě bude ještě dlouho co pilovat, ale pokroky jsou vidět doslova každý den, do školy máme ještě 3 roky (i s odkladem), tak věřím, že to spolu zvládnem 🙂