Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

erinnuska
2. pro 2012

@ditule76 koľko má rokov?

erinnuska
2. pro 2012

kočky ja mám dnes straašnú depku z toho môjho dieťaťa ☹ ☹ Mám pocit, že nikdy nebude normálne fungovať, keď si predstavím že o dva roky a niečo by sme mali ísť na zápis do školy, mi to príde ako sci fi 😲 . Reč stagnuje, občas nejaké to slovíčko , ale úplne jednoduché napr. zima, maťo, nič zložité nehrozí. Sociálne správanie tiež o ničom, trošičku sa zlepšila hra, ale hrá sa len so mnou inak vôbec, s bábikami, domčekom aj s kockami iba so mnou. Konečne sa naučila trošku vyskočiť, odlepí sa od zeme asi na 2 cm, tak aspon niečo 😲 . Dnes sme sa naučili tatíí a mamí, môj syn to povedal v 16 mesiacoch !! , ideme fakt slimačím tempom, mám pocit že aj slimák je rýchlejší ☹

marrka
2. pro 2012

@erinnuska nebojte se to se zlepší mi na tom byli stejně a ted už je to lepší hlavu vzůru nám taky kamarádka říkavala je tohle my jsme uměli už před půl rokem a vy se to teprv učíte ale na kámošky se vykašli nechápou to jaké to je starat se o takové děti ale vždycky to budou naše zlatíčka

ditule76
2. pro 2012

@erinnuska V únoru mu budou tři roky.

bocianka123
3. pro 2012

@sisstin - prečítané, palec hore, 1000 lajkov 😉 pekne napísané - myslím teraz článok v Mama a ja .

sisstin
autor
3. pro 2012

@erinnuska a vy teda máte dysfázii diagnostikovanou? 😕

sisstin
autor
3. pro 2012

@ditule76 a kolik mu je přesně? JInak v HK o ničem nevím, většina znás je u dr. Krejčířové z Thomayerovky 😉

sisstin
autor
3. pro 2012

a já ho absolvovala v sobotu 🙂

mvmk
3. pro 2012

@erinnuska ja ji mam taky, nelezi to treba na pocasi 😝 Moje mala je uz asi tyden neschopna spoluprace pomalu se vzdavam.

mvmk
3. pro 2012

@sisstin ahojky, prosim porad mi jak mam malou motivovat na karticky, abbi tady poslala odkaz jak jeji kloucek krasne ukazuje predmety. Ja zkousim vzdy dat dve karticky, pri prvni spoluprace tak tak, druhou uz zacne vetsinou zahazovat, dnes vylozene ukazovala vzdy neco jineho, myslis ze je u techhle deti mozna nejaka stagnace.
Nevim jestli mam vubec pokracovat, nebo proste pauza at si dela co chce.

zuzana76
3. pro 2012

@mvmk mala je zlata, ona ma potom problem s generalizaciou, ked nevie spoznat napr akykolvek iny domcek, len ten nauceny z knizky, a co psika? rozozna akehokolvek psika? nakresleneho, hracku, rozne rasy psov?

abbie
3. pro 2012

@mvmk nevzdavaj sa, to ovocie pride ... my sme mali tiez take obdobie, to bolo este pred jeho rokom a pol, snazila som sa ako som chcela, ale otocil sa mi a siel si robit svoje, teraz ma taha, aby som bola s nim a vsetko chce robit so mnou 😉

inak dnes sme boli na sedeni u klinickej logopedky a povedala, ze z velkej casti za tieto problemy u deti moze epiduralka ☹ ja som ju samozrejme mala ...

sisstin
autor
3. pro 2012

@mvmk no ona zřejmě neví, co na těch obrázcích je, proto to nechce dělat. Asi by jste měli začít základním strukturovaným učením a to tříděním 😉

mvmk
3. pro 2012

@zuzana76 rasy psu? To je naprosta utopie ona nekdy rika haf i na klokana 😀

mvmk
3. pro 2012

@sisstin prosim te mohla bys me to strukturovany uceni popsat. Dekuji

zuzana76
3. pro 2012

@abbie ja som mala spinal u tohto mladsieho co ma OVR, u starsieho som bola uspata celkovo a ten bol uplne ok, aj ked mal zase hypoxiu, ale ziadne taketo problemy nemal

@mvmk hmmm takze fakt problem s generalizaciou a chodite uz k nejakej logopedicke? to mi nejako uslo

mvmk
3. pro 2012

@zuzana76 zaciname od 8. ledna.

abbie
3. pro 2012

@zuzana76 ono nie je ani problem, ze bola epiduralka podana, ale kedy a ako ... ak sa poda prilis skoro, ako je potrebne, tak si ju to dieta vychutna uplne celu ☹ a to bol aj nas pripad, dali mi ju skoro a v case porodu uz ani neucinkovala, cize maly si ju celu vychutnal a mne ani nepomohla

bocianka123
3. pro 2012

@abbie @zuzana76 ja som mala spinál pri oboch (obaja boli cisárskym) , starší ešte dokonca mal silnú žltačku, a nemal takéto problémy. tak ktovie...
@abbie u koho ste boli?

zuzana76
3. pro 2012

@bocianka123
@abbie ja fakt neviem z coho to, ale je pravda,ze je velmi vela takych deti, co maju problemy s komunikaciou a aj ked sa z toho dostanu ako tak, tak neskor to bude asi dysgrafia, dyslexia, dyskalulia

mvmk
3. pro 2012

@sisstin poradis mi kde se k takovym listum dostanu

dadlenka
3. pro 2012
abbie
3. pro 2012

Mam cca 10 suborov naucnych karticiek, aj by niekto chcel, tak kludne poslem na e-mail, nasla som vela nametov na zahranicnych montessori strankach, ale je to skor pre mensie deti - cicavce, zelenina, ovocie, doprava, slovesa 😉

mvmk
3. pro 2012

@zuzana76 ja beru vsechny tri poruchy najednou,jen at to boze neni to ceho se nejvice obavam ☹ ☹ ☹ ☹

lenajsek
3. pro 2012

@erinnuska Ahoj, ani nevíš, jak Ti rozumím... a to můj syn mluví ještě daleko míň, než Tvoje malá, kolikrát si už ani nemyslím, že snad bude někdy mluvit normálně... on ani neumí říct mami, tati, ani mama... 😢 Trénujeme každý den, furt něco s ním dělám, kolikrát si říkám, že to snad už není možný, že to jde tak šíleně pomalu, ale asi je to možný... ale z toho, co se tady píše, tak vidím, že náš Lukin prostě mluví úplně nejmíň ze všech, co kdy nemluvili, to mě celkem děsí

lenajsek
3. pro 2012

@mvmk Ahoj, až teď se dástávám k Tvému dotazu - neměli jsme žádnou předdiaognózu, jako nezralou CNS, nebo hypotonii, nic takového.. v 18měs měl od neurologa lehce opožděný psychomotorický vývoj, EEG opakovaně v pořádku. Porod byl vyvolávaný, týden po termínu, malý nebyl ale kříšený, špatně se teda přisával, kojila jsem s kloboučkem asi tři měsíce, ale jako je možný, že kdybych na to měla nervy, tak bych ho mohla odhodit už dřív, ale zkoušela jsem to takhle. S příkrmama nikdy problém nebyl, krásně baštil cokoli, i s kousky nebyl problém, kousal a polykal vždycky bez problémů. To teď je trošku s jídlem problém, hlavně co se týče druhů jídel, ale myslím že je to ještě tak nějak v normě, znám děti, které jedí hůř než náš Lukin a jsou "standartní".
A na tu terapii - zkoušíme míčkování ORF, máme obrázek obličeje a pěnový míček, takže masírujeme tím míčkem podle obrázku obličej, pak zkoušíme před zrcadlem různé logo cviky s jazykem, hodně foukáme do brčka, frkačky, aby tu frkačku nebo brčko držel v puse a tím trénoval i horní ret, retní uzávět, který má ochablý... pak klasika lízátka, jedlý papír který do nedávna nesnášel, tak teď mu už nevadí, gumoví hadi, musí je vcucnout do pusy bez držení rukou, nafukovat tváře a tak... víc zatím neděláme, ono jak se to u něj nedělá formou hry a zábavy, tak bych ho akorát odradila a bylo by to o ničem. Logopedka říká, že tohle zatím stačí... a je fakt, že foukání se už zlepšuje, i ten retní uzávěr je lepší, dřív měl pořád pusu dokořán nebo pootevřenou, teď ji mívá dost často už zavřenou, zvlášť, když přemýšlí 🙂 i jazyk je trošlu víc ohebný, ale pořád je to asi bída, no... teprve teď kolem třetího roku začal říkat písmeno "U", k písmenu "O" jsme se ještě nedopracovali... a tak je to se vším ☹

zuzana76
3. pro 2012

@mvmk to ti verim, ze ten strach je strasny, preto to chce cim skor vyhladat odbornikov, ja som mala take stavy v juni, juli - / červen, červenec/ , nejedla som, nespala, len som sa stale trapila, tak teraz beham po odbornikoch ja, som si zarobila na nejaky problem so zaludkom a 12.12 idem na sondu do zaludka, takze si davaj pozor, taketo dlhodobe trapenie je hrozny zaberak na nervy

zuzana76
3. pro 2012

@lenajsek to je mi luto, ze to mate take tazke a mate uz urcenu aj nejaku diagnozu? preco mu to nejde?

miawa
3. pro 2012

Nečetla jsem úplně všechno tady... Ale Leni @lenajsek, jestli to nevíš a jestli tě to uklidní, tak Maty do 4 let neřekl ani slovo, ani bů. Asi teda ty vedlejší diagnozy nějakou roli hrají, že byl na kyslíku, že měl hypotonii atd... ale to neznamená, že by Lukášek neměl mluvit. 😉