Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ditule76
4. pro 2012

@sisstin slova jsem počítala je jich tak 30. Téměř všechna slova, která používá teď se naučil asi kolem roku. Přesně to už fakt nevím, sice jsem měla takovou vizi, že si budu všechno zapisovat, ale....Sám je schopný si oblíknout tepláky, trenky, jakžtakž ponožky. Bačkory většinou, aby si vzal správnou, mu dám jednu já, druhou si nazuje sám. Byli jsme se jednou podívat ve školce, tam ho zajímaly auta, děti bych řekla vůbec ne. Jen, když mu někdo vzal hračku, se kterou si hrál on. Ale měl jich vytažených několik. Samozřejmě jsem mu vysvětlovala, že jsou to hračky pro všechny děti. A když jsem mu doma říkala, že jsme se byli podívat ve školce za dětma, jediný co na to říkal bylo: "auto, auto". Ale když příjde domů ze školy starší dcera, je syn úplně šťastný, že jí vidí. Chce po ní, aby si s ním hrála. Nebo když někdo příjde na návštěvu - dítě- je rád. Když jdeme ven, musí mít v ruce klacek, jenže se bojím, když jde někdo s námi - další dítě, že mu ublíží. Divné mně příjde, že si jen tak z ničeho nic lehne na zem a leží. Ani si nehraje, jen prostě leží a dívá se. Nedávno zalezl takhle pod křeslo, jsme si mysleli, že tam snad usnul. Ale ne prostě jen ležel. Když já právě nevím, čemu všemu by měl rozumnět. Jako když po něm něco chci, jako že jdeme navlíkat korálky, podej tohle a tohle?? Tomu podle mě rozumí. A ještě teda máme problém s nočníkem. Malou potřebu vykoná bez problémů, ale na velkou tam nechce jít ani za nic. Zkoušeli jsme to i na WC. Ale bez úspěchu, nechává si to do postele do plíny. Zkoušeli jsme to po dobrým po zlým, nic nepomáhá. Snad z toho brzo vyroste.

sisstin
autor
4. pro 2012

@ditule76 pokud má v tomhle věku 30slov, tak to spíš už fakt vypadá na dysfázii, na opožděný vývoj řeči už moc ne 😉 co se týče porozumění, v tomhle věku by měl chápat: "čím se jezdí, z čeho se pije, co se kutálí, co si vezmeš, když venku prší, co svítí ve dne na nebi, co nám měří čas" apod. Měl by znát "nahoře, dole, velký, malý, suchý, mokrý" atd.

U těch nemluvících/blbě mluvících dětí se to testuje před obrázky, prostě před něj dáš odpovídající obrázky (hrnek - z čeho sepije, auto - čím se jezdí, sluníčko - co svítí ve dne na nebi atd.) a on ukazuje správné odpovědi 😉

ditule76
4. pro 2012

Tak tomu asi rozumnět nebude, zkusím to. Teď jsme byli venku, tak jsem ještě přemýšlela, co dělá divnýho. Stojím třeba u kuchyňský linky, něco připravuju a syn se rozběhne hlavou proti mně a narazí mi tou hlavou do stehna. To dělá i občas i dceři, ale ta jak je menší narazí jí hlavou do břicha. Nebo má jen tak z ničeho nic na chvíli křečovitě zkousnutý vyceněný zuby a úplně se při tom třese.... Často rád sám sebe hladí po vlasech. Za mnou příjde taky několikrát denně se pomazlit. V létě naprosto normálně říkal: "tau" (to je čau), teď už to řekne málokdy. Teď denně říká: hají NE, koko NE, to NE atd. ale někdy to nemá ani s ničím souvislost.

sisstin
autor
4. pro 2012

@ditule76 no pokud tomu rozumět nebude, tak už by to byla dysfázie, kde je narušený i porozumění řeči, ta už je závažnější 😉

ivular
4. pro 2012

@sisstin Omlouvám se, že se vám pletu do dialogu, ale opravdu je 30 slov v necelých třech letech, jak píše @ditule76 už dysfázie? Safra, safra, já se uklidňuju, že ten náš do 2,5 let nemusí umět ani slovo a je pořád v normě 😅

ditule76
4. pro 2012

@ivular To vůbec nevadí, že se přidáváš do diskuse. Já jsem byla taky dlouho v klidu. Každý mě uklidňoval, že je to kluk, že jsou pomalejší. A taky znám chlapečka, který do 3 let nemluvil a pak to začalo....Ale na to se nechci vůbec vymlouvat. Já jsem máma, mám svoji hlavu. Teď mám na sebe vztek, že když jsem viděla, že syn nemá zájem o nějakou činnost, že jsem to hodila za hlavu s tím, že je ještě malej. Ale když jsem byla v tý školce se podívat a viděla jsem, jak se chovají ostatní děti, viděla jsem ten rozdíl. A děsí mě představa, že by tam měl jít můj syn od března sám. Máme tady jednoho autistu a vím, jak se maminky "zdravých" dětí hrozí, hlavně aby nechodil s jejich dětma do třídy. Já jsem hrozně lítostivá a už teď, když ještě ani nevím o co se pořádně jedná, jen si na to vzpomenu už mám slzy v očích. Ne kvůli sobě, ale kvůli synovi 😢

sisstin
autor
4. pro 2012

@ivular já měla za to,že chlapeček má 3,3roku,takže to už by na Ovr moc nevypadalo. Děti s těžkým ovr se rozjížději tak v 2,9. On to je pak rozdíl velký. Jinak Tygr měl v 3,5 250slov cca.

ditule76
4. pro 2012

@sisstin tak zkouška dopadla, špatně ☹ . Syn když viděl obrázky reagoval jen: "auto a mňau". Na otázky neodpovídal, nic neukazoval. Odešel od stolu. Ještě bych se chtěla zeptat, jak děláš asistentku, jaké je nutné vzdělání. Mám vzdálenou příbuznou, která nedodělala stř. školu, protože byla těhotná. Tudíž má zákl. vzdělání. Pokud vím, žádnou jinou školu dálkově už nestudovala. A teď dělá na jedné vesnické základní škole asistenta. Já to samozřejmě dál řešit nebudu, ale asi to moc v pořádku nebude, že? A synovi budou za necelé 3 měsíce 3 roky.

sisstin
autor
4. pro 2012

@ditule76 aha,takže jsem blbě četla,promiň. Tak ve 33měsících ta šance na ovr ještě je,i to porozumění stačí na bázi z čeho se pije,čím se jezdí atd. To s hodinami,sluníčkem a tak znát ještě nemusí.

sisstin
autor
4. pro 2012

@ivular jako pokud neříká v 2,5 fakt NIC, tak jako norma to být může, ale min. OVR už to je...to pak právě uvidíš okolo těch 2,9, zda se to nějak hodně rozjede a začne mluvit normálně, nebo to půjde tím dysfatickým směrem. Ale šanci máte ještě velkou, pokud jinak normoš rozumí a chová se standardně 😉

@ditule76 na osobního nemusí být vzdělání žádné, stačí mít vztah k dětem a umět se o ně postarat. Na toho pedagogického, který je k ruce učiteli a s dítěti pomáhá s učivem, tam už musí být normoš pedagogický vzdělání, nebo aspon SS + kurz na toho asistenta 😉

cairka
4. pro 2012

My sme dnes boli s neterou, ktorá malú nevidela vyše mesiaca, tak dostala malá pochvalu, ako sa rozkecala 🙂 takže sa to nezdalo len mne, že reční lepšie 🙂 Ale s úlohami sme moc nepokročili. Robili sme časovú postupnosť, máme takú hru "Hygiena" sú tam kartičky vždy po 4 kusy ako je špinavé, umyje sa, utrie, je čisté... no ani po tom, ako som s ňou urobila 4 príbehy piaty neposkladala sama. A to mala pred sebou len tie 4 kartičky , keď som skúsila nechať 8 bola stratená. O roztriedení kartičiek, ktoré každý príbeh má iné farebné pozadie môžem len snívať, to je čisté hádanie...Takisto sme skúsili a zistili, že vôbec nerozumie predložkám, keď mala tie kartičky položené na stole, v priestore, keď jej poviem, že má niečo niekam položiť, tak už to ako tak ide, ale ako som jej položila 4 kartičky so známymi vecami na stôl - ako na hodinách 3-6-9-12 - a dávala som jej iné kartičky, nech ukladá podľa predložiek, tak tiež bola stratená...

Máte niekto skúsenosť s centrom Dialóg v Žiline? Som pozerala, že tam zhodnotenie celkového PMV stojí skoro 100€ , tak by som rada mala nejaké referencie aspoň 😅

ivular
4. pro 2012

@sisstin Malý blábolí celé dny, ale jsou to jen slabiky. Slova má cca tři 😖 A neuroložka cca poslední půlrok připisuje do závěrečné zprávy opožděný rozvoj expresivní složky řeči 😖 Rozumí celkem dobře, i když teď jsem trochu zaváhala, když jsem si pouštěla nějaké Tvé video na youtube a říkáš tam, že to by mohlo zvládnout už 18 m dítě. Nevím nevím, jestli náš Jeník bude chápat ten princip, že má něco k něčemu přiřazovat. Chystám se to objednat z oskoly a sama jsem zvědavá. Nechci tě ale otravovat - maminek s těmito problémy je tu na Tebe až až 😉 Já jen, že máme závažnější neurologický problém, tak malého asi sleduju víc než je zdrávo 😝

sisstin
autor
4. pro 2012

@ivular no nějaké to základní přiřazování mezi těmi 18měsíci -2roky by zdravé dítě zvládnout mělo. Samo těch obrázků na přiřazování tam bude málo. To přiřazování je takovej základ všeho 😉 zatím to můžete zkoušet s klasickým pexesem, kdy tu mu dáš dvě kartičky na stůl, do ruky mu dáš tu párovou a on to přiloží 😉 jinak pokud máte neurologické obtíže, tak tam ta řeč může být nějak opožděná, aniž by měl dysfázii 😉 ale fakt ve 2,5 je šance velká, že do těch tří se nějak víc rozpovídá 😉 ono to jde pak fakt rychle. I Tygr jako dysfatik nasbíral 250slov za půl roku 😉

lenajsek
4. pro 2012

@miawa Marti, to jsem nevěděla... tak to je na tom teda Lukin líp, než Maty v jeho věku... tak aspoň nějaká vlaštovka.. 😉
Dneska jsem ho naučila další slovo - aa, jakože jde čurat, nebo se vyčural... pomalu začíná opakovat jednoduchá slovíčka, co je schopný vyslovit, teď zkoušíme mama, dneska byl už náznak i baba... 🙂
Já jsu fakt zvědavá, co nám Kr. řekne, jestli nám potvrdí ten autismus, nebo to opravdu bude "jen" dysartrie, nebo to nakonec bude dysartrie s dysfázkou, no jsu fakt zvědavá...

@zuzana76 máme zatím od foniatra, logopedky a psycholožky vývojovou dysartrii a OVŘ, s podezřením na PAS... ale to nemáme ještě napevno...

lenajsek
4. pro 2012

@sisstin Teri, jsem o tom včera přemýšlela, jak jsem viděla to video, tak jak fakt Tygr už měl docela dost slov kolem toho třetího a půl roku... třeba oproti Tomáškovi od Janči, který má daleko míň slov, že? Takže ono asi taky záleží, jaký typ dysfázie to dítko má a myslíš, že i když mají dvě děti stejnou diagnózu, budou ve stejném věku mít zhruba stejný počet slov, nebo to může být taky velký rozdíl?

lenajsek
4. pro 2012

@ivular co se týče přiřazování, tak to jsme začínali na jednoduchém pexesu, věci kolem nás, pěkné barevné jednoduché obrázky, měl je i zalaminované, tak se mu dobře braly do ruky, měl cca ty dva roky. A docela mu to šlo rychle, ovšem přiřazování barev, co by měl zvládat taky kolem toho druhého roku, zvládá až teď...

zuzana76
4. pro 2012

@lenajsek aha, takze to mate komplikovane, zelam vam nech vyviaznete bez toho autizmu , na tu dysartriu som aj myslela, ze to asi mate, kedze nevie artikulovat jednotlive hlasky

sisstin
autor
4. pro 2012

@lenajsek jako určitě, záleží na typu té dysfázie a i na té závažnosti. Tygr má "jenom" expresivní a ještě lehkou, u nás fakt nikdy nebyl problém se slovní zásobou, jako ze začátku s gramatikou a ted s tou výslovností, ale od tý doby, co začal mluvit, tak fakt mluví hodně a pořád 😉 To porozumění tam dělá strašně moc, pokud je dítě opožděné v porozumění (a nemá teda čistou receptivní), tak prostě začíná mluvit mnohem dýl, než dítě, které rozumí normálně.

A taky je ta dysfázka vidět v těch ostatních složkách, takže dítě s lehčí dysfázií prostě v tom vývoji a hlavně kognitivně bude o dost líp, než dítě s těžkou dysfázií. To je fakt jasně vidět na té mé klientce, která je o rok starší jak Tygr, ale teda kognitivně je na tom proti němu fakt dost blbě 😉

miawa
4. pro 2012

@lenajsek Jo, to na tom Lukášek asi o něco líp bude. 😉 A že začíná opakovat, to je fakt možná první vlaštovka. 🙂 A jinak určitě děti se stejnou dg. na tom budou jinou, někdo má víc zasaženou slovní zásobu, někdo výslovnost, někdo gramatiku. Já jsem několikrát slyšela názor "neexistují dvě stejné děti s dysfázií" - a to mluví celkem za vše, porovnávat se prostě nemá. 😝 😀

A ještě jak se tady řešila ta příčina a proč jsou naše děti nestandardní. Neříkám, že dříve tyto poruchy komunikace nebyly a že se taky všechny neodhalily, ale realita je taková, že dětí s poruchou komunikace i dětí vůbec přijatých do logopedické péče v posledních letech přibývá. Ale to, proč to tak je, opravdu probádané není. Jen v televizi, co chvilku běží reportáž, že to je z toho, že rodiče na děti nemluví a že je nechávají sedět u televize. A to samozřejmě není pravda.

zuzao
4. pro 2012

@sisstin
ahoj, náhodou som narazila na túto tému a je to práve to, čo potrebujem. Simonka má 32 mesiacov a podľa toho, čo som si prečítala v tvojich článkoch má pravdepodobne dysfáziu. Momentálne žijeme vo Francúzsku, prišli sme sem keď mala Simonka 6 mesiacov. Od 18 mesiacov chodí 2krát do týždňa na popoludnie do jasiel medzi fr. detičky. Používa cca 30 jedno al. dvojslabičných slov. Práve včera sme mali prvý krát sedenie u orthofonistu, budeme pokračovať v sedeniach 2krát týždenne. Zaujímalo by ma, či má bilingválne prostredie vplyv na špecificky narušený vývin reči al. nie. Vyčítam si, že sme začali niečo riešiť až teraz, stále sme jej opozdenie prikladali tomu, že S. vyrastá v bilingválnom prostredí... Pre úplnosť dodám, že Oliver / syn začal rozprávať veľmi skoro, v 18 mesiacoch rozprával vo vetách.

sisstin
autor
4. pro 2012

@zuzao v tomhle věku se expresivni dysfazie nediagnostikuje. Pokud rozumí a vyvíjí se v normě,tak může mít jen opožděný vývoj řeči vlivem bilingvalnosti.

zuzao
4. pro 2012

@sisstin
no, rozumieť rozumie drvivej väčšine pokynov a požiadaviek ako v slovenčine, tak aj vo francúzštine. Akurát že nie vždy spraví čo sa po nej chce. K orthofonistovi sme sa dostali na odporúčanie jasličkárskej psychologičky (tu je taký systém, že každé jasle majú svoju psychologičku, ktorá pokrýva cca 2-3 zariadenia v najbližšom okolí). Tá deti pravidelne monitoruje počas hry a Simonka sa práve do spoločných aktivít nejak nezapája. Radšej sa hrá sama, minimálne reaguje aj na žiadosti a motivačné finty učiteliek, aby sa pripojila. Práve včera sme dostali od orthofonistu domino s obrázkami a má priraďovať rovnaké obrázky vedľa seba. Jasné, že nejaví záujem. Neviem, mám ju priklincovať k podlahe, aby tomu venovala nejakú pozornosť 😅
Ak by to bolo pre jej dobro, od júna budúceho roku by som sa mohla vrátiť s deťmi na Slovensko a škôlku by mohla začať tam. Neviem, čo by bolo lepšie, či ju naďalej "trápiť" s franinou tu, alebo sa vrátiť domov .

abbie
5. pro 2012

moje prvé pokusy 😀 ešte zohnať suchý zips

margareta76
5. pro 2012

Ahojte. Syn si dosť myli mužský a ženský rod. Preferuje skôr rod mužský. Dá sa mu nejako pomôcť? Alebo to iba po ňom mam zopakovat správne a on sa časom "chytí".

sisstin
autor
5. pro 2012

@margareta76 tak rody jsou u nás katastrofa pořád, máme na to i takové cvičení, ale podle mě jinak, než že se jim to bude opakovat a opravovat do aleluja se to nenaučí, nemají na to ten přirozený cit, co mají běžné děti 😉

sisstin
autor
5. pro 2012

@zuzao tak že se v tomhle věku nezapojuje mezi děti, na tom zas tak strašně divného není nic. Jednak děti do tří let si spíš hrají vedle sebe než spolu a s těmi řízennými činnostmi je to taky těžké, vždyt je to hrozně malej prcek 😕 jinak já si s dětma nehrála až někdy do 6let, prostě mě vůbec nezajímaly 😝

akorát s tím porozuměním, to bych trošku pochybovala, zda opravdu rozumí všemu...protože spousta rodičů si myslí, že děti rozumí, jen nechtějí...ale to v tomhle věku fakt takhle není, děti tohle nedělají naschvál, že by si řekly "tak, a ted prostě budu dělat, že neslyšim". V tomhle věku je přirozený, že se děti chtějí rodičům zavděčit. Ale to musí posoudit psycholog, jak na tom s tím porozuměním je, pomocí obrázků a vhodných otázek 😉

margareta76
5. pro 2012

@sisstin: Ďakujem veľmi pekne a keby si taká zlata, napíšem mi prosím o ake cvičenia ide, pomocou ktorých rody precvicujete. Ďakujem.

margareta76
5. pro 2012

@sisstin: Ďakujem, si milá 🙂

erinnuska
5. pro 2012

@sisstin tvoj Péťa mal v 3,5 roku 250 slov? čo si rátala ako slovo? Naša teda povie všetko , ale máločo povie normálne ako celé slovo, napr. mama, tata, baba, zima, tých slov je strašne málo. Inak okomentuje všetko, ale väčšinou používa iba slabiky, alebo svoje skrátené skomoleniny, ktorým iba ja rozumiem, môžem aj toto rátať ako slovo? Ešte ma trápi, že vôbec nepoužíva žiadne otázky, zatial nič sa nepýta 😢