Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
9. dub 2014

@mvmk Ještě mně napadlo, jestli nemáš možnost vidět, jak se v tý školce chová, když tam nejsi ? Nemůžeš jí sledovat někde aniž by o tobě věděla ? A když by to nešlo, tak jestli by ty učitelky nebyly ochotný jí nahrávat, abys viděla, jak to tam zvládá. A učitelkám jsi říkala, že na ní mluvíš česky, že němčině špatně rozumí ?
Já bych fakt zkusila, když teď budou ty prázdniny na ní mluvit jenom německy, hlavně by si tím zjistila, jak to vypadá v tý školce, když tam několik hodin neslyší nic jinýho než němčinu.

peggy722
9. dub 2014

@krystalka Tak to Elča ta má super tréning. Když jí Lucka naštve, tak jí dokáže tak zmydlit, že chlupy lítaj 😝 .
Zrovna včera jí nabančila. Ta právě konflikty řeší ručně a stručně, teda venku a ve školce už ne, to se krotí a snaží se to vyřešit nějak slovně, ale doma ? To si servítky moc nebere, než by jí něco pracně vysvětlovala, tak jí nabančí, je to rychlejší 😅 . No občas chudáci sousedi, protože nejvíc konfliktů u nás probíhá večer, když už jsou unavený.

mvmk
9. dub 2014

@peggy722 No ono so to lehce rekne, ale tezce vykona, ted si vem, ze mas pocit, ze uz takhle ti dite hur rozumi, a zacnes mluvit reci ktere ocividne rozumi jen minimalne 😝 A ono je hrozne dulezite, aby ses s ditetem domluvila, neporozumeni je stress na obouch stranach. A hlavne ona ted chce porad povidat pohadky a zpivat. Mam strach ted tu cestinu vypustit 😝

mvmk
9. dub 2014

@mvmk Spis mne strasi, ze jakoby ta reakce na rec vubec je nejaka divna ☹ Dokonce prestala rikat proc. Vcera tedy jen jednou rekla, kdyz chtela jit ven a ja ze ne. Tak rika a proc? Protoze prsi. Tak usoudila ze si vezmeme destnik 🙂

krystalka
9. dub 2014

@peggy722 - jo jo, to znám, Jiřík je sice sám, ale taky to vždycky bouchne večer, konkrétně u nás okolo 18 h, kdy většinou večeříme, poslední dobou pravidelně scéna u jídla, která často přejde následně ve scénu při koupání, pak když zaleze do postele a jdeme si číst, tak se srovná a je to to nejmilejší stvoření pod sluncem....ale ta kritická hodina se většinou nese v duchu vztekání, dohadování se kvůli jídlu, nejedení přestože sám podle něj má ale hlad...občas nás i bouchá, kope apod...už fakt nevím, co bych na ty večery zkusila, společná večeře se tak stává spíš noční můrou, než klidným příjemným zážitkem....tak mu to asi příště holt strčím na stolek k televizi a my se aspoň v klidu najíme....zatím se mi nepodařilo najít žádný fungující způsob, jak tomu jeho podvečernímu řádění zamezit....jako není to úplně každý den, ale několikrát do týdne určitě...a je to velmi vyčerpávající pro obě strany.....takže jestli tohle máš doma dvakrát, tak to jsme my na tom ještě vlastně dobře 😀

peggy722
9. dub 2014

@mvmk Chápu, já si tohle taky nedovedu představit, jestli bych to vydržela. Já právě tohle moc neznám, Ela i když blbě mluví, tak mi vždycky rozumněla. Nikdy jsem na ní nemluvila krátce, jasně, stručně 😅 . Já to ani moc neumím a tím, že jsem většinou mluvila i na Lucku, tak jsem mluvila normálně. A nikdy s tím problém nebyl.
Tak to zkus aspoň den, dva a když to nepůjde, tak se na to vykašli. Kdyby jí to nějak moc stresovalo. Ale možná by fakt nebylo od věci vidět, jak se v tý školce vlastně chová. Jestli tam vůbec nějak komunikuje.

peggy722
9. dub 2014

@krystalka No my společně zásadně nevečeříme, protože manžel chodí domů až pozdě večer. To už holky i někdy už spí, takže to bysme se nedočkaly. Ale i tak je to náročný. Lucka je hlavně v poslední době dost náladová, asi fakt ta puberta. A hrozně ráda Elu provokuje.

cairka
9. dub 2014

@mvmk , OK, konečne nejaké dieťa, proti ktorému je na tom fajn 😉 idem poštdovať, čo som písala pred 3/4 rokom, je fakt, že za posledné obdobie urobila veľký skok 😵 ale sa aj objavili iné veci, kde to hapruje 😅 ale stále je nádej, že o 2 roky bude norma 😅

peggy722
9. dub 2014

@cairka Dva roky jsou dlouhá doba. Já taky doufám, že za ty tři roky bude Ela úplně v pohodě. Teda doufám, že to bude dřív.

mvmk
9. dub 2014

Ja se nejak neodvazuji doufat, 😖 Co jsem si tak procitala, jakmile je narusene porozumeni tak je to vzdycky spatny.

peggy722
9. dub 2014

@mvmk To sice jo, ale nikdo ti neřekne do jaký míry je to ovlivněný tím dvojjazyčným prostředím. 😒 Kdo ví, třeba kdyby vyrůstala v Čechách, tak by to nebylo tak hrozný. A nechceš zkusit jí nechat zdiagnostikovat někde tady ?

cairka
9. dub 2014

@mvmk , hm, toto sú príspevky moje z júla 2013 - takže vo veku tvojej malej, fakt sa na ňu nechytá? :

cairka Ahojte. My sme boli na tej diagnostike, čo som spomínala a konečne sme sa pohli ďalej. Prvýkrát za rok a pol, čo riešim, že mám INÉ dieťa ma nepresviedčali, že hľadám problémy, kde nie sú a malá je dostatočne šikovná. Ešte nás čaká veľká diagnostika, 4apolhodinová, ale až na jeseň, na teraz máme nejaké výsledky a rady, čo robiť. Takže z vyšetrenia vyplynulo, že je zjavný neurologický problém. Malá nemá zaniknutý ani jeden z novorodeneckých reflexov, pohyby, ktoré vykonáva vykonáva úplne nesprávnym spôsobom, preto je tá motorika a rovnováha taká slabá. Rovnako nemá zaniknutý ani sací a prehĺtací reflex a necíti si jazyk, takže preto sa reč nevyvíja správne. Poradili mi masáže, ale teda žiadne jemné hladkanie, ale naozaj silné stláčanie postupne celého tela, pretože sme zistili (a prekvapilo ma to, keď som to videla) , že malá necíti bolestivý stisk ani na prstoch, končatinách, ani pri puse, na hlave....Okrem toho doporučili cvičenie bobathovou metódou a cvičenie podľa Veroniky Sherborne (s tým bude problém, nenašla som terapeuta, len knihu, tak iba podomácky čo to budeme robiť podľa knihy, ale nebude to úplne onô, lebo tam ide aj o kontakt s ďalšími ľuďmi).
No a že kým nedáme dokopy fyzično, nemôžme očakávať zázraky v psychične, takže terajší cieľ nie je rozvoj reči a myslenia, ale práve naopak cvičenie, aby vymizli tie novorodenecké reflexy a nabehli tie vyššie a rozvoj reči a myslenia by mal prísť potom sám. Takže ideme do boja emoticon
20. júl 2013 o 09:02 • 2 deti • Odpovedz • Pošli IP •

cairka Ahojte. Počujte, vy čo máte väčšie deti (ku tým 4 rokom a viac), ako pôsobia medzi deťmi? Mne sa aj doma zdá, že sa malá zlepšuje, že ide dopredu a som mala pocit, že dobieha rovesníkov...ale včera sme mali jedno fajn stretko, boli tam dievčatká jedno o 3m staršie a druhé o 10m. mladšie!....a to moje malé tam medzi nimi pôsobilo ako také bábo. Aj skonštatovala tá kamarátka (a som rada, že to povedala do očí), že ona stále pôsobí ako také 2apolročné dieťa, pritom za chvíľu má 4 roky emoticon A ja som zas na pochybách, či ten IQ test, čo jej bol robený má nejakú výpovednú hodnotu emoticon Akokeby sa tá priepasť medzi ňou a rovesníkmi prehlbovala a nie zmenšovala emoticon Ako v konečnom dôsledku bola za kamarátku roka, pretože sebou nechala manipulovať emoticon Tie 2 zvyšné dievčatká mali stále nejaké nejasnosti o tom, kto velí emoticon Hrali sa na mačičky, boli im vymyslené mená mačička Líza... no ani za svet prijať, že je Líza, ona je Dia a že by sa mohla hrať, že je mačička Líza absolútne nechápala, pritom tá malá, čerstvo 3ročná úplne automaticky začala robiť mačičku... a viac tam proste bolo takých chvíľ, kedy tá malá mala jasne nad ňou prevahu jak v motorike, tak v schopnosti vyjadrovania a asi aj schopnosti myslenia.
Len to sa mi zdá divné, že takto mám pocit, že už začína celkom pekne reagovať, že sa aj čo to naučila, len som asi mala skreslené predstavy o tom, čo by mal 4ročák vedieť, priznávam, že to na mňa doľahlo, práve preto, že som myslela, že sme na dobrej ceste.
25. júl 2013 o 14:49 • 2 deti • Odpovedz • Pošli IP •

P.S.: Po prečítaní musím uznať, že pred tými 9 mesiacmi by ma nenapadlo, že sa tak zlepší, ale ako píšem, stále sú veci, ktoré dosť svietia... a hlavne pri kontakte s rovesníkmi...

krystalka
9. dub 2014

@peggy722 - tak to věřím, že je to náročný, zvlášť, když jsi na ně večer sama.... i když já ti mám někdy takový pocit, že Jiřík daleko líp funguje když jsme někdy náhodou spolu večer sami....on vůbec nejlíp funguje, když je to jeden na jednoho, jakmile se o tu pozornost musí s někým dělit a nebo naopak jí sám musí věnovat víc lidem najednou, tak ho to rozčiluje... My právě večeříme všichni spolu, když nejsem v práci, mám dlouhý a krátký týden, takže buď jsem doma celý den a nebo chodím až kolem 21h. Manžel ráno odchází před 6 a vrací se každý den kolem 13:30 - má ze zdravotních důvodů poloviční úvazek....dřív ty naše večeře byly fajn, ale posledních pár měsíců je to pořád něco - chce jíst, pak zase nechce, tohle mu nechutná....navíc je schopný u jednoho jídla bez polívky sedět nejmíň 45 minut a stejně nakonec nevydržím a ten zbytek ho dokrmím, protože on hlad má, to se zase vzpouzí, když mu to chci vzít, ale prostě není ochotný u toho sedět a jíst, dělá u toho všechno možné, shazuje kde co....přitom jinak je šikovný a pozornost udrží, ale to jídlo je katastrofa, jsem zvědavá, jak to bude vypadat od září ve škole, jestli tam na ně paní učitelka dohlédne a nebo bude chodit domů permanentně hladový....

michaelasno
9. dub 2014

@saurian ahoj, ja mam dcerku 5 rokov, problem rec a sluchova pamat, na jednej strane je sikovna, ale na druhej strane ma problem veci vyjadrovat v reci. Tieto deti ako je aj moja dcera potrebuje dennodenne specialneho pedagoga plus logopeda, moja dcerka ma odlozenu dochadzku do skoly, takze az ked bude mat 7 nastupi do skoly, zvazujem otvorit od septembra predskolske zariadenie, ktore sa bude venovat takymto detom, mal by tam byt specialny pedagog aj logoped. Ja som taktiez ucitelka pre predskolsky vek a bohuzial som zistila, ze pre taketo deticky nemame zariadenie v celej Bratislave 😢 bud vas supnu do specialnej alebo budete v normalnej, kde s dietatom pri 25 detoch nehrozi individualny pristup.

zuzao
9. dub 2014

@michaelasno presne ako píšeš, umiestniť dieťa s VD v Bratislave je nonsens. Moja má čerstvé 4 roky, chodí do špeciálnej MŠ na Mišíkovú (hodnotím vysoko pozitívne), kde má takmer individuálny prístup aj logopéda priamo v škôlke. Plus k tomu ešte extra berie logopéda v Dúbravke. Síce tu sú ešte MŠ pre deti s narušenou komunikačnou, ale ja mám takú skúsenosť, že tam rátajú len s kozmetickými vadami typu zajajkavosť alebo dislália. Ako keby tu o probléme ako VD ani netušili, katastrofa... 😠

bubliii
9. dub 2014

@mvmk me obe logopedky jak ta nase v ambulanci i ta ze stacionare doporucily vynechat druhy jazyk. My ale zijeme v Cechach a jediny problem by byl, ze se manzel s malou moc nedomluvi. Taky mi neprijde spravne, ze by na ni mluvil svou lamanou cestinou. Zpozdeni v reci urcite neni dane bilingvismem a i kdyby biligvni nebyly tak by pry u nich problem s reci nastal, takhle to maji jen jeste o kus tezsi. No paradoxne se to u nas vyresilo tim, ze manzel ted pracuje daleko a jezdi jen na vikendy. 😒

sicinka
9. dub 2014

@mvmk tak moje dítě narušený porozumění mělo, myslím si že pořád je v porozumění pozadu, ale že by bylo špatný si nemyslím (ale asi bude odklad to jo). Jen k té školce, Davidovi se tam nic špatného neděje, nikdo ho nebouchá a stejně tam nerad chodí, stejně hledá každé ráno milony výmluv proč tam nepůjde atd. Pokud máš možnost a nemáš pocit že jí to něco dává tak ji nech doma. Kdybys tu možnost neměla nebo měla pocit že jí ta školka něco dává rozvíjí ji tak bych ji nestahovala, oni si na to zvyknou. My máme doma dohodu nemusí školku milovat, ale chodit tam musí. Odpoledne samo pak nechce domů, poslední čtvrtrok nedává změny.

alisek
9. dub 2014

ahoj holky, tak jsme se byli včera podívat ve speciální školce u nás ve městě (Chrudim), musím sehnat posudek a neměl by být problém aby Honzíka od zářípřijmuli, akorát měsíční platby trošku dražší 700,- za asistenta, školkovný nemusíme hradit. Doufám že to klapne.

Nemáte některá zkušenosti se žádáním o příspěvek na péči o osobu blízkou? Ředitelka mi říkala že by H mohl mít nárok dletoho co jsem řekla a co poté potvrdí Dr..

alisek
9. dub 2014

@ladida.l ahoj, jak jste dopadli na neuro u Brabce? My tam chodíme prakticky od propuštění z prodnice. Vzala bych si od tebe kontakt na tu psycholožku z Prahy? A nechceš se sejít? Včera jsembyla s H na dni otevřených dveří ve školce Svatopluka Čecha, u kina, ředitelka byla moc milá a školka vypadá moc hezky. ještě se ale podívám do té tovární. Unás myslím bude spíš třeba ta speciální, nevim s jakým krytériem berou dologopedické. H rozumí aspoň dle nás 😉 , horší je že se s cizími nedorozumí, bojí se mluvit a když už mluví tak šeptá, to dělá ale občas i nám.

alisek
9. dub 2014

Nemáte tady zkušenosti se šeptáním u dětí? Dítě umí mluvit i v krátkých souvětí-vyjíměčně, jinak jednoduché věty ale v cizím prostředí pouze šeptá, někdy i se svými blízkými.

sisstin
autor
9. dub 2014

@alisek ted je to Příspěvek na péči, POB už se to nejmenuje. Musíš jít na socku a zažádat, oni ti dají papíry pro pediatra (prý nejvíc záleží na tom, co tam napíše on), a přiloží zprávy od všech dalších odborníků. Do půl roku k vám přijde sociální pracovnice a bude s tebou procházet ty body (jsou na netu) a pak někdy ti přijde rozhodnutí. No spíš počítej, že to nevyjde, je to dělaný výhradně na fyzická postižení, jako s VD je to docela těžký, ale tak už je pár případů, kdy to dopadlo dobře, ono záleží i na kraji a posudkářích, žádná spravedlivost v tom není 😉

alisek
9. dub 2014

@sisstin děkuji za informace,no zkusím to, ale něco jsem četla a taky si myslím že moc velká naděje to nebude..ředitelka myslela na toho asistenta a dovoz dítěte do školky, máme to 14km,no když nic tak nás to do dluhový pasti snad neuvrhne. jen doufám že nebude marodit jako letos, páč to by byli fakt vyhozený peníze.

Nemáš zkušenosti s tím šeptáním, nemyslím od tygra ale tak jestli jsi se s tím nesetkala.

sisstin
autor
9. dub 2014

@alisek tam je problém, že ono se neřeší, o kolik ne finančně náročnější ta péče, ale o kolik fyzické péče on potřebuje víc, než zdraví vrstevníci 😉

no šeptání je většinou to, že se prostě dítě stydí 😉

krystalka
9. dub 2014

@alisek - syn jeden čas taky šeptal - s námi mluvil normálně, no tedy spíš doost nahlas 😉 , ale jakmile jsme potkali někoho venku, na logopedii, u doktorů...prostě v cizím prostředí, tak najednou odpovídal téměř neslyšně a maximálně ve dvouslovných větách, spíš i jednoslovně, zatímco doma už používal delší souvětí...teď je mu 6 a už to dělá jen výjimečně, většinou třeba u těch doktorů, kde je poprvé, nebo u zápisu ve škole, kde byl vykolejený množstvím dětí a lidí kolem sebe, ale jinak tam, kde to už trochu zná, tak mluví normálně....momentálně poslední dobou všechny uzemňuje tím, jak krásně hlasitě a sám od sebe zdraví, to donedávna taky jen tak něco vedle mě špital, teď většinou lidi překvapeně koukají 🙂

alisek
9. dub 2014

@sisstin je mi to jasný, četla jsem ta krytéria 😉
Hele to šeptání není o stydlivosti, částečně určitě ano ale v tom případě by se styděl i před námi, s učitelkama ve školce komunikuje zásadně jen šeptání, s jedněma prarodičema taky

sisstin
autor
9. dub 2014

@alisek no pak je ještě mutismus a to dítě se bojí slyšet svůj vlastní hlas, čili nejdřív šeptá a pak už nemluví vůbec s určitýma lidma 😉

alisek
9. dub 2014

@sisstin to slyším prvně,je zvláštní že mluví normálně se všemi a v zápětí šeptá, nejvíc když chce něco "zakázaného" sladkost, nebo nějakou věc co bežně nemá v ruce..vůbec se v tom nevyznám

krystalka
9. dub 2014

@alisek - hele, ale v podobných případech to Jiřík dělá taky, i teď....přesně jak píšeš, když chce něco "zakázaného", nebo co mu běžně nepovolujeme, nebo si není jistý, jestli si o to vůbec může říct, nebo si myslí, že je to něco, co by ostatní neměli slyšet....asi bych v tom nehledala nic divného....

alisek
9. dub 2014

@sisstin děkuji ti moc za info, už jsem si to našla na netu, přijde mi že to je selektivní mutismus..

alisek
9. dub 2014

@krystalka no divný to trochu je,no ale už jsem si zvykli a nenutím ho do řeči