Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lojzina
3. led 2013

@dezyre byly tam 2 asist.a jedna dr-asist.po me skakaly a dr ho tahala ven
taky si rikam,muze byt i hur....

dezyre
3. led 2013

@lojzina sice to nemáme až v takové míře, ale Staník je zase háklivej, když si mírně ucintne pití na tričko, špína mu ani tak nevadí, jako to pití, anebo když si trochu poleje ruku.. to je mela 😀 Jo a taky další dobrá Staníkova "úchylka" všude kam přijdeme a vyslíkáme bundu a čepici, tak se všude vyzouvá i z bot - já už jsem na to zvyklá, takže ke všem doktorům (tam kde se normálně chodí v botech), tak nosím papuče, protože lepší, než aby dělal melu a vztekal se a vyzouval, tak mu radši přezuju papuče a je to. Ale byl na Mikulášské besídce s babičkou a té jsem to zapomněla říct, takže Staník jako jediné dítko tam lítal bez bot jen v bílých ponožkách 😝

mandelinka1
3. led 2013

@lojzina
jojo, je to u dcerky lepší, ale jsem moc ráda, že jsem u Jahnové byla, opravdu mě přesvědčila, že se děti nesmí srovnávat, taky na ně nemá cenu tlačit....dcerka taky dlouho neopakovala slova, přesně jak píše sisstin, nejdřív musí mít děti zásobu

já mám holky 15 měsíců od sebe a paradoxně ta mladší v některých věcech táhne dopředu tu starší
dcerka se rozmluvila až po 3. roce, i když rozumět jí někdy nejde ani teď....vynechává písmenko L a R

nehorší je okolí, které samozřejmě má rozumy a radí.....například vy na ni nemluvíte, tak proto ona nemluví 🙂 naštěstí se tomu teď směju.....prostě některý věci ovlivnit nejdou, každé dítko je jiné, některé mluví v roce a některé ve 3 letech
jak jsem psala, holky jsou od sebe 15 měsíců a každá je jiná, i jejich vývoj je rozdílný

dívám se že máš 3 děti, určitě i jejich vývoj byl rozdílný....nebo ne?

lojzina
3. led 2013

@dezyre polity tricko-to je na roman 😀
@mandelinka1 ja se srovnavani posl.dobou uz neubranim,no 😖 .Okoli je strasne chytry,to jo 😠 😠

jj,jsou kazdy jiny.

lojzina
3. led 2013

taky se nam stava,ze na Sebika nekdy nekdo zavola jmenem a v 50%vubec nereaguje.ale vubec.takze nasleduji otazky typu:on neslysi?bylas s nim uz nekde?mluvis na nej?apod apod

dezyre
3. led 2013

@lojzina já už se ani nesnažím nikomu cizímu nic vysvětlovat, beztak se každej jen pořád ptá "proč to ten Staník dělá" "proč on se tak chová" .. Samozřejmě je pár výjimek - kamarádek a známých, kteří se tak neptají, ale i tak to nikdo nedokáže pochopit 😉 Začínám mít čím dál větší pocit, že jsme v pohodě, když jsme se Staníkem sami, ať už venku, doma, nebo kdekoliv. On je klidnej, hodnej, já na něj nemusím řvát, nic.. Nevím jestli je to zrovna správné řešení, se takhle izolovat, začali jsme to praktikovat tak cca před nějakýma dvouma měsícema, ale máme prostě klid. 😉

mandelinka1
3. led 2013

@dezyre
no u nás návštěvy byly hodně rychlé....první návštěva byla v pondělí (já sama) a druhá návštěva s dcerkou byla hned v úterý (uvolnil se jí nějaký termín, možná to byla náhoda)....bylo to fajn, určitě si i lépe pamatovala, co jsem jí řekla

když to Staník zvládne tam být sám (klidně i za cenu, že mu dáš do ruky bonbon nebo něco slíbíš), tak uvidíš, že to opravdu bude lepší.....
moje zkušenost:
když mě Jahnová po hodině zavolala a vešla jsem do místnosti, dcerka si hrála, byla spokojená a ukazovala mi, jak přiřazuje barvy a..... dělala to špatně.....tak jsem se snažila Jahnové vysvětlit, že doma to dcera zvládá a dělá to dobře....tak se Jahnová pousmála a vysvětlila mi to: já vím že to dcerka umí, však mi to ukázala......ale teď jste přišla vy a její chování je tím ovlivněné.....tímto jsem pochopila, proč je lepší, aby tam byly děti samy

doporučuji - sepiš si v bodech Staníkův vývoj, vše co tě napadne....určitě jí to pomůže.....a taky jí řekni i drobnosti, kterých si všímáš v jeho chování

dezyre
3. led 2013

@lojzina Staník vůbec nereaguje když ho volá někdo cizí. On se otočí jen když ho volám já, tatínek, babičky, dědové.. občas zareaguje na volání jednoho jeho kamaráda.. tím to končí

dezyre
3. led 2013

@mandelinka1 moc díky za rady.. Tak to je fajn, že ta druhá návštěva jde tak rychle, možná to byla náhoda, že jste šli hned druhý den, ale je vidět, že asi s druhou návštěvou neotálí.. to je dobře.. Tlačí mě docela čas 😀

lojzina
3. led 2013

ja kdyz dala sebikovi prirazovat barvy,tak vubec nevedel co po nem chci

lojzina
3. led 2013

@mandelinka1 p,Jahnova se vyptava nebo mluvilas sama??,

dezyre
3. led 2013

@lojzina a zvládá to přiřazování už? Staníkovi to docela jde, ale zatím jen s barvama z hřebíčkové mozajky - červená, žlutá, modrá, zelená ..

lojzina
3. led 2013

@dezyre ne.

dezyre
3. led 2013

@lojzina mě zase zaráží, že Staník dokáže roztřídit mozaikové barvy, ale když mu dám kostky z lega, nebo z člověče nezlob se, tak docela tápe ☹

lojzina
3. led 2013

tak a le uz jdu vazne spat 😀

dezyre
3. led 2013

@lojzina závidím, mě zase začíná šichta - Staník se právě vzbudil a má nejvíc na pilno si číst.. 😝

mandelinka1
3. led 2013

@lojzina
Jahnová hlavně nechá mluvit tebe.....co ji zaujme tak se zeptá.....já jsem měla pocit, že jí musím říct co nejvíce informací - indicií, aby věděla na co se zaměřit....tím že jsem řešila tu plínku, tak mi bylo jasný, že při "vyšetření" nebude mluvit s dcerkou o nočníku nebo plínce, ale bude zkoumat co umí a co ne....a nakolik je její vývoj přiměřený (říkala jsem jí věci typu: dcerka nestřídá nohy ze schodů, neptá se Proč, nechce si hrát s ostaními dětmi, nechce jezdit na kole.....)

mandelinka1
3. led 2013

@lojzina buď v klidu, mladší dcerka, která je cca stejně stará jako Sebík taky barvy zatím plete.....občas se trefí, občas ne.....u starší dcerky se to jednoho dne zlomilo.....a taky to dlouho pletla.....myslím že poznala barvy, dokázala pojmenovat a přiřadit až v těch 3,5 letech.....

beruthiel
4. led 2013

Ahoj.
U syna byla diagnostikována vývojová dysfázie. Logopedka ke které jsem chodili do teď, s touhle diagnozou neumí moc dobře pracovat, obávám se. Lekce u ní jsou utrpením pro všechny zúčastněné a pokrok nevidět. Nemáte tip na někoho osvědčeného? Praha a okolí.
Děkuji.

sisstin
autor
4. led 2013

tak už mám v Ipaduu Předškolní brašničku a Balonky - grafo...Tygr nadšenej.

Jinak jsem čuměla, že fakt umí skládat slova...tam je aplikace, že je namalovanej např. pes, a vedle jsou písmena..Tygr k tomu sednul a říká "první je P, druhý U, třetí S" a složil to a jel dál 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
4. led 2013

teda druhý je E 😅 😅 😅 😅

vestr28
4. led 2013

Dobrý den,
potřebovala bych poradit, mám syna podruhé v první třídě. Poprvé nezvládl čtení,bohužel ani letos mu to moc nejde. Vůbec mu nejde slabikovat, čte po písmenkách a slovo někdy složí ,delší -6 a více písmen nesloží. Nevím kam se obrátit. V PPP moc nepomohly. Jsem z toho neštastná a nevím jak mu pomoct. Děkuji za každou radu.

dezyre
4. led 2013

@sisstin Až Tygr bude mít jít do školy, tak s takovou bude moct nastoupit rovnou do druhé třídy 😀 Fakt mazec, odvedla si s ním kus práce a ty výsledky jsou úžasný. To je alespoň motivace pro nás všechny ostatní 😵

dezyre
4. led 2013

@vestr28 Dobrý den... a byli jste už u nějakého odborníka? Někdo, kdo Vám poradí jak máte procvičovat? Co učitelky na to říkají?

misadof
4. led 2013

Ahoj holky moc ráda bych se zapojila do vaší debaty asi probíráte stejnou věc nad ,kterou poslední dobou přemýšlím Já ! Proč můj syn jednou řekne barvy bez chyby a po druhé začne hádat a vymýšlet si ,když se ho zeptám za hodinu nebo druhý den řekne to jednou dobře ,pak zas něco dobře a něco špatně...nevím jestli to dělá naschvál nebo zkouší moje nervy 😀

vestr28
4. led 2013

Loni jsme byli v PPP a moc mi neporadily,jen,že je nesoustředěný a měl mít odklad,že doporučují opakovat 1 třídu. Paní učitelka říkla,že by ještě počkala,že to třeba naskočí,ale já se bojím,že to nepůjde. Nevidím žádné zlepšení. Můžu jít i k normální psycholožce? Poradí mi? Nebo musím jen do PPP.

sisstin
autor
4. led 2013

@dezyre jako on v tomhle neměl problém nikdy, co už nebyl "mimo", my hlavně musíme zapracovat na tom sociálnu a bloku v mluvení s dětmi a cizíma lidma 😉 protože je sice hezký, že vše umí, ale pak to neumí prodat že 😉

sisstin
autor
4. led 2013

@vestr28 já bych šla určitě ke klinické psycholožce, ta udělá synovi vývojový profil a může zjistit, proč mu teda to čtení nejde... 😉

dezyre
4. led 2013

@vestr28 Co znamená to PPP? (já ještě nejsem tak zdatná, teprve procházíme různýma vyšetřeníma 😅 )

vestr28
4. led 2013

Děkuji za radu... a můžu si psycholožku vybrat? musím mít doporučení? Já myslela,že když chodíme do PPP jinam už nemůžu.