Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
22. črc 2013

@anlek no jinak neznam dysfatika, co by tvoril vety pred tretim rokem ( pokud nejde teda o cistou receptivni, ale tam zas vazne porozumeni), takze podle me mate OVR 😉 oni radi neurologove a foniatri davaj vsemozne diagnozy, pritom tohle ma v kompetenci psycholog.

saurian
22. črc 2013

@piestankapn
ahoj ja chodim do trnavy s obidvoma chalanmi do centra detskej reci. neviem co konkretne potrebujete - akeho logopeda, ako stara je dcerka. zo starsim expres.dysfazia + adhd chodim ku zachardovej, s mladsim - DA - Buntovej. s obomi sme spokojni.

saurian
22. črc 2013

@abbie
dik. nie nemyslim ze strasiak, my ho zvazujeme ale nevieme sa rozhodnut stale. myslela som tak, ze proste nedoporucuju lekari nie preto ze by nebol dobry ale maju malo informacii a skusenosti a preto nedoporucuju.
my sme ku kormanovej chodili s mladsim, potom sme presli buntovej. oni su obe uzasne. to som sa pytala skor zo zvedavosti, lebo kormanova ako maloktori logoped ide aj po "fyzickom" zdravi.

abbie
22. črc 2013

@saurian ano, robi presne take vysetrenie ako Krejcirova a je perfektna, nie je nic, na co by nevedela odpovedat ... ja som sa prave stretla s opakom, odporucila nam to Sedibova, Kormanova ho odporuca a ked sme boli v Sinalgise na neuro vysetreni, tak tam maju na recepcii letaky a potom ho aj neurologicka spomenula, ze s nim maju dobre skusenosti u deti s ADHD

piestankapn
22. črc 2013

@saurian Dakujem, a prosim Ta, kde sa to centrum reci v TT nachadza. Dcerka bude mat o par mesiacov 3 roky, ale ma problem s recou. Chcem s nou ist na logopediu, len neviem kde...a to je sukromne? Preto sa pytam,aby sme dlho nemuseli cakat.

piestankapn
22. črc 2013

@abbie Dakujem, skusim si na nu zohnat kontakt, nejake info...nakolko ma dcerka problem s recou. Musim s nou niekde zacat chodit. Preto zhanam informacie.

piestankapn
22. črc 2013

@surian A este sa chcem spytat, ako prebieha vysetrenie, ako pracuje logopedicka s tvojim mladsim syncekom?

anlek
22. črc 2013

@sisstin Já si už taky myslím, že má jen OVŘ. Zítra jdeme k psycholožce, ať na to je i papír. Ale je fakt, že za ten poslední čtvrt rok udělal neskutečný skok. Hlavně za poslední měsíc.

saurian
22. črc 2013

@piestankapn
to je nam. J.Herdu. neviem ci to pochopis lebo nie som trnavcan, ale... ak vies kde bolo kupalisko slavia a sportova hala a hasicska stanica, tak: pojdes tak ze po pravej strane budes mat hasicsku stanicu po lavej postupne byvale kupalisko slavia (neviem co je tam teraz), potom sportovu halu slavia, novy internat, potraviny a starsiu multifunkcnu budovu - to je vlastne uz pred krizovatkou (krizovatka kde dolava kopanka, rovno tesco, napravo neviem co). a v tej multifunkcnej budove pracuju. maju aj internetovu stranku s mapou centrumreci.sk
nie su zdravotnicke zariadenie takze neberie sa cez poistovnu, neviem organizacne ako to presne je ale je to skolske zariadenie s neziskovkou a plati sa 14e. teraz myslim maju dovolenky, okolo 10teho augusta by tam mali byt ale neviem s istotou ci uz dovolenkuju. buntova neviem ci si vas vezme, lebo mne starsieho uz nezobrala, k nej by si sa dostala mozno za mesiac. zachardovej skor - k tej chodime raz za 3 tyzdne.
a ze co robi s mensim? to patri skor do diskusie vedla, ale napisem - postupne sme isli cez to aby pochopil vyznam komunikacie, navodzovanie interakcie cez ucenie sa ukazat co chce, potom zakladne gesta daj, pod..., napodobnovanie cinnosti na vyzvanie, tolerovanie kratkych komunikacnych uloh (u nas skor na porozumenie zatial
a pripojenie vokalizacie ku ziadosti.
obe pracuju samozrejme podla konkretneho dietatka ale systemom ze nam nieco ukaze ako a vysvetli ako a preco a to dostaneme akokeby ulohu zvladnut do dalsieho stretnutia co na dalsom prediskutujeme. drzim palce

martuulka
22. črc 2013

@sisstin děkuji za info, jinak ve zprávě od Makovské stojí zatím expresivní porucha řeči a susp. auti

a jak poznat čistou perceptivní dysfazii od smíšené? Já mám podezření na smíšenou, ale je zas fakt, že věty tvoří "tati tady", ale teď nevím, dělá mezi tím pauzy, tak jestli je to věta.Jako čistě expresivní dysfazie to rozhodně nebude. Makovská mě trochu naočkovala, tak mi M. přijde čím dál tím víc autistický. Je někdy uplně mimo, když něco říká, tak se na nás nedívá, tak nastřídačku nedívá/ dívá. Nebo ta závislost s plněním a vyprazdňováním beden. Nebo skříně plní kostkama. 😨 Makovská nám řekla jasně, že neví, co si o něm má myslet. 😀

martuulka
22. črc 2013

Právě jsem si dočetla celou zprávu a jsem z toho teda celkem vyřízená. ☹ Je fakt, že tam nic moc nepředvedl. Musíme doufat a nezbláznit se.

sisstin
autor
23. črc 2013

@martuulka no deti s cistou receptivni mluvi tak nejak v norme- prvni slova, spojovani dvou sliv a vety, mluvi i pomerne ciste, ale porozumeni hodne vazne, deti maji echolalie, mluvi od veci atd. U smisene je viditelne narusena i rec 😉

sisstin
autor
23. črc 2013

tak na FB mě namluvili na kukuřičnou stavebnici a dobrý, dokonce i Tygr, kterej tvoření nesnáší, se zapojil 🙂 já dělala "vrtulník", Tygr zbytek 🙂

krystalka
23. črc 2013

@sisstin - pěkný 🙂 , taky už jsem na to před časem koukala, Jiříka teď žádný stavebnice moc nebaví, ale třeba modelína ho celkem bavila, ale dělal s tím teda všude binec, drobilo se to, nedovíral ty kelímky, takže to bylo hned ztvrdlé (Play-dooh), z té obyčejné ho to zase nebavilo, že je moc tvrdá...ale tohle vypadá pěkně, to je něco jako kukuřičné křupky, ne? A lepí se to dohromady vodou? A jde to pak zase rozebrat, nebo se to rozdrobí?

sisstin
autor
23. črc 2013

@krystalka jo, to je fakt obyč kukuřičná křupka nabarvená....lepí se to vodou, pak to od sebe oddělíš plastovým nožíkem. Ale teda pokud ten váleček zplácneš, ohneš nebo tak, tak už to samo do původního stavu nedáš 😉 pokud netrváte na barvách, tak stačí koupit pytle obyč nesolených křupek a máš to to samý 😉

krystalka
23. črc 2013

@sisstin - no, to je fakt a navíc ty výtvory potom můžeme i sníst, že jo... 😀 , to je super nápad, v Albertu mají ty křupky asi za 9,- pytel 🙂

sisstin
autor
23. črc 2013

@krystalka mně teda tyhle přijdou takový trošku jiný, že to není tak křupavý jako ta křupka...no můžeš to zkusit, asi ty na jídlo nepůjdou tak tvarovat 😉

krystalka
23. črc 2013

@sisstin - ale to se asi nenamáčí celé, že jo, jen tu styčnou plochu, ne?

sisstin
autor
23. črc 2013

@krystalka jj, jen tam, kde to potřebuješ mít lepivý a jen trošku, je k tomu taková houbička 😉

sicinka
23. črc 2013

@krystalka
@sisstin kupte křupky v lékárně nesmí to být ty hodně nafouklé, ale takové tvrdé já použila pohankové a nabarvit se to pak normálně dá bud potravinářskými barvami nebo mi to barvili akrylovýma. Docela hezké věci vzniknou když mu nakreslíš vzor na papír a on bud na to nebo dle vzoru lepí ty křupky na papír (menší obtížnost pro malé děti 🙂

krystalka
23. črc 2013

@sicinka - díky za tip, my bychom to asi ani nebarvili, ale spíš brzy snědli 😉 , poněvadž už takhle ty výtvory nemám kam dávat, už je to tu celé ověšené a obestavěné různými výtvory ze školky, příští týden ještě určitě něco přibude z toho příměstského tábora...

krystalka
23. črc 2013

Jo, holky, jinak Jiřík má příštý týden ten příměstský tábor a myslím, že se mu to bude docela líbit, pořádá to paní v té miniškolce, kam loni chodil, loni měl ty tábory dva - jeden měl téma Jedeme na tábor - to se učili zabalit si batoh, postavit stan apod., tvořili z různých přírodních materiálů a na závěr si na zahradě udělali táborák 🙂 , druhý měl název Vláčkem do pohádky - to probírali každý den jednu pohádku - četli si jí, hráli jí jako loutkové divadlo, vyráběli postavičky, nebo malovali apod., na konci pak měli každý veliký karton s nakreslenými vagonky, na každý den jeden a do těch malovali něco typického z každé té pohádky...pořád to má vystavené v pokojíčku 🙂 .
No a letos mají téma Cesta do pravěku, budou si povídat jak vznikla Země, co je to sopka, dělat otisky - "zkameněliny", povídat si o dinosaurech, dozvědí se a vyzkouší si, co uměl pravěký člověk apod., budou prý i venku a máme doporučení dát starší oblečení, že se ušpiní 😉 , tak myslím, že bude s tématem spokojený 🙂

piestankapn
23. črc 2013

@saurian dakujem ti velmi pekne....skusim tam zavolat a uvidim co dalej.

sisstin
autor
24. črc 2013

tak mi na FB doporučily holky tyhle učebnice od Frause, no jsou úplně úžasný, vzala jsem matiku a genetickou metodu čtení a uvolnovací cviky 😉 kdyžtak mrkněte na netu, jsou tam i ukázky 😉

sisstin
autor
24. črc 2013

a konečně jsme se dostali k těm Šimonovým pracovním listům 19 - rozvoj jemné motoriky. Jinak jsme v pyžamu oba, to neřešte 😅 😅 😅

miselka252
24. črc 2013

ahojte, moja neterka ma 5 a pol, diagnostikovanu vyvojovu dysfaziu, dyspraxiu, dysarthriu a ADHD /momentalne podla jednej psychologicky iba ADD/. Ziju v PRAHE na Vinohradoch. Mate vyslovene dobre skusenosti s nejakymi zariadeniami v tejto oblasti? Chodi do logopedickej skolky, ale chyba tam aj specialny pedagog. Teraz zvazuju centrum LOGO. Mate pozitivne skusenosti? Alebo kam chodite, ako pracujete s detmi? Nemaju ziaden plan, coho sa drzat, ako postupoveat, co by mala kedy ako zvladat.. Diky za vase rady.

martuulka
24. črc 2013

Holky, prosím vás, jdu si pro radu, kdyby vás něco napadlo. Martinek neustále vhazuje věci (kostky, pastelky...) do krabic, boxů, škvír, krabiček, i do aut, do poliček, no a pak je zas vyskládá, vysype. Strašně tomu propadá. Všechny boxy odkládám na skříň, ale on si vždycky něco najde, nutkání je silnější než on. Makovská nám říkala, že mu to máme zatrhnout. Jen že já se mu musím věnovat 100% času, abych ho od toho odpoutala nebo mu to zatrhla. Dřív si hrál sám,ale poslední dobou dělá jen toto. Občas se najde světlá chvíle, ale je to snad horší než bývalo. Nakonec i ten jeho styl prohlížení knížek- listuje to pořád dokola, pak vezme další knížkua zas. Fakt nevím, jak ho to odnaučit.

Další věc. Odmítá dělat spoustu věcí, co umí, ale my si myslíme, je neumí. Dělá to špatně a ještě si za to zatleská nebo řekne "tááák". Jen že pak se stane, že to začne dělat správně, až neuvěřitelný, co předvádí- třídí už i podle velikosti, umí poskládat od nejmenšího po největší, i barvy roztřídí. Obrázky skládal ze 3 částí uplně blbě (nebo tu jednu část vynechal) a pak měl chvíli, kdy je složil fakt pečlivě (žádná náhoda). No a to hlavní, co mě zarazilo dneska, že začal ten určitý úkol vykonávat sice správně, ale děsně neuroticky a rychle. Myslíte,že je to nějaký projev neurozy?

martuulka
24. črc 2013

druhý odstavec je kapku chaoticky, já už jsem vážně přetažená

sicinka
25. črc 2013

@martuulka s tím že něco umí a pak ne, to máme taky a já osobně to svádím na poruchu pozornosti. U nás je to ještě mnohem víc vidět v kolektivu, kde teď dělá úkoly, které chápal doma před rokem, ale prostě ho ty děti rozptýlí. Zlepšilo se to čím umí lépe mluvit, on mi teď prostě řekne co mi to dáváš to nechápu nebo to mě nebaví. Dřív bud řval nebo koukal jako puk. Jinak se to ale uvádí hodně často u autistu, když jsem hledala osobně si myslím že to má většina nestandardních dětí (možná i všech dětí) prostě ta výkonost není vyrovnaná a spousta věcí ji umí ovlivnit.

cairka
25. črc 2013

Ahojte. Počujte, vy čo máte väčšie deti (ku tým 4 rokom a viac), ako pôsobia medzi deťmi? Mne sa aj doma zdá, že sa malá zlepšuje, že ide dopredu a som mala pocit, že dobieha rovesníkov...ale včera sme mali jedno fajn stretko, boli tam dievčatká jedno o 3m staršie a druhé o 10m. mladšie!....a to moje malé tam medzi nimi pôsobilo ako také bábo. Aj skonštatovala tá kamarátka (a som rada, že to povedala do očí), že ona stále pôsobí ako také 2apolročné dieťa, pritom za chvíľu má 4 roky 😒 A ja som zas na pochybách, či ten IQ test, čo jej bol robený má nejakú výpovednú hodnotu 😝 Akokeby sa tá priepasť medzi ňou a rovesníkmi prehlbovala a nie zmenšovala 😕 Ako v konečnom dôsledku bola za kamarátku roka, pretože sebou nechala manipulovať 😝 Tie 2 zvyšné dievčatká mali stále nejaké nejasnosti o tom, kto velí 😀 Hrali sa na mačičky, boli im vymyslené mená mačička Líza... no ani za svet prijať, že je Líza, ona je Dia a že by sa mohla hrať, že je mačička Líza absolútne nechápala, pritom tá malá, čerstvo 3ročná úplne automaticky začala robiť mačičku... a viac tam proste bolo takých chvíľ, kedy tá malá mala jasne nad ňou prevahu jak v motorike, tak v schopnosti vyjadrovania a asi aj schopnosti myslenia.
Len to sa mi zdá divné, že takto mám pocit, že už začína celkom pekne reagovať, že sa aj čo to naučila, len som asi mala skreslené predstavy o tom, čo by mal 4ročák vedieť, priznávam, že to na mňa doľahlo, práve preto, že som myslela, že sme na dobrej ceste.