Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

hest
5. srp 2014

@dezyre hihi to jsme asi ve stejné FB skupině -))

alisek
8. srp 2014

Holky, neznáte někoho nejlépe z okolí HK a pardubicka, kdo se věnuje/provádí bazální stimulaci? předem díky za odpověď. Alča

krystalka
14. srp 2014

@mvmk - ahoj 🙂 , já už sem teď tak často nechodím, jsem spíš na FB....to je fajn, že malá udělala takový pokrok a že to porozumění je už k věku, to je super, to ostatní přijde časem, Jiřík se začal víc rozjíždět až právě po tom 4.roce, ve 4 letech tvořil jednoduché větičky, absolutně bez gramatiky.... největší skok byl pak kolem 5.roku....to bude dobrý, uvidíš, je moc šikovná a krásná holčička 🙂

mvmk
16. srp 2014

@krystalka diky moc, ja se take moc tesim z pokroku co prave dela. Uz mne konecne preslo z ni delat autistku 😅

listecek00
25. srp 2014

Zdravím všechny, už je to delší čas co jsem tady psala.

Mám dcerku s VD, poruchou pozornosti, jemné a hrubé motoriky, dnes nám potvrdili alergii na roztoče, takže víme proč neustále u logopeda huhňáme.

Ale k jádru pudla, dcera mě inspirovala a taky další občanské sdružení k vytvoření skupiny na facebooku pro rodiče z Havířova a okolí. Dcera nastupuje v září do školy a musí dojíždět do Ostravy, takže se snažím vůči magistrátu vytvořit skupinu rodičů, kteří mají děti s podobnými potřebami, abychom zlepšili školství nejen v Havířově, ale v celém kraji.

Zatím je to spíše diskuzní skupina, která vznikla nedávno. Tak kdo chcete připojte se k nám nebo dejte o nás vědět dále.

https://www.facebook.com/groups/910328732315115/

simankolenka
26. srp 2014

Ahoj holky, můžete mi prosím někdo poradit dobrého klinického psychologa a klinického logopeda v Plzeňském kraji popřípadě v Praze? Malá pořád vůbec nemluví,neřekne ani máma, už ji budou 3roky. Vůbec není soběstačná, pořád má plenku a musím jí krmit, ani si neumí hrát a ani s dětma moc nemusí být, spíše se jich straní. Vypadalo to na autismus a nyní to spíše vypadá na vývojovou dysfázii.
Chodíme k psycholožce a speciální pedagožce do FN Lochotín Plzeň, jenže ty se pořád nevyjadřujou co s malou je. Pak chodíme do speciálně pedagogického centra a chodí k nám paní z rané peče a tyto dvě paní si myslí, že malá je autista. Jeden čas to tak vypadalo, ale nyní mi to vůbec nepřijde.

listecek00
26. srp 2014

@simankolenka Ahojky, zkus na Fb skupinu Rodiče dětí s vývojovou dysfazií je tam plno maminek z různých krajů učitě ti poradí. https://www.facebook.com/groups/230141233788298/

josefina79
29. srp 2014

Milé dámy, ráda bych se Vás zeptala na názor.
Začínám mít velké obavy o svého chlapečka. Před pár dny jsme byli na prohlídce v korigovaném věku, doktorka nás poslala na logopedii. To mne trochu znervoznilo, pořádně jsem si pročetla vše kolem psychomotorického vývoje a zjistila jsem, že v něktérých věcech má F. dost velké nedostatky :(.

Františkovi je 14m, korigovaně 12. Žvatlá omezeně, občas (1–2× za den) uděla tatatata, mamamama, dededede. Jinak hýká (nevím, jak to jinak napsat, prostě po mne tak jako pokřikuje, jako když otevřeš pusu a jenom vyrážíš vzduch) – ať už radostně nebo naštvaně. Už ten zvuk nemohu ani slyest :oops: , stydím se, ale je to tak.
Z hrubé motoriky – leze (cca měsíc), před tím se cca 2-3 m plazil (hrubou motoriku má opožděnou kvůli hypotonii), stojí, obchází nábytek. Umí postavit na sebe kostičky (3–4) , navlíknout kroukžky na tyčku, umí udělat Pá-Pá (občas i na požádání) a občas Tik-Tak hodiny, ale PaciPaci nebo cokoliv jiného nezvládá.
Neukazuje. Když něco chce, přileze a začne ke mne natahovat ruce a hýkat.
Do pusy si nic nedává – jídlo rukou je u nás neznámá věc, ani když najde nějakou drobnost, tak jí nestrká do pusy. Dnes jsem s ním 15 minut přebírala fazole (prý máme cvičit jemnou motoriku, nenapadlo mne nic lepšího … zvládal to v klidu, hezky je sbíral a přendaval, opravdu velmi šikovný, až jsem byla šokovaná), ani jednou ho nenapadlo si jí strčit do pusy… tak je to se vším.
Nerozumí mi. Řeknu mu Kostička a on nic. Řeknu kocour a on nic, s jídlem to ani nezkouším o to on nemá zájem… nereaguje na žádný pokyn.

Co myslíte? Je to v rámci normi? Je to VD? Teď čekám na termín na Logopedii (Dr. Eva Tomanová) a také ho budu objednávat do Centra řeči a komunikace Carpe Diem. Máte s tím někdo zkušenosti?

josefina79
29. srp 2014

Ad Biofeedback (viděla jsem, že tu zmiňujete) - mám bohužel velmi, velmi negativní zkušenosti s Biofeedbackem a přímo se zakladatelem Biofeedbacku panem Tylem. Nechci to ventilovat veřejně, klidně napíšu do IP.
Nejde o soukromý spor, jde o medicínskou záležitost přímo s BF a možnými nežádoucími účinky.

hest
1. zář 2014

@josefina79 ahoj, naúpíšeš mi, proč s tím máš špatnou zkušenost?

misuulka12
2. zář 2014

Po dlouhé době přispívám, od včera chodíme do školky - Horáčkova, Praha 4. Včera to bylo celkem v pohodě, přišly jsme, Míša si začala hrát a že jsem odešla - nezájem.
Dnes překvapení, už od zastávky busu - maminko, půjdeme domů, to samé v šatně a ve třídě se mě držela za nohu a paní učitelka jí musela držet a já zdrhala. Je tam jen do 12.30 hod a prý pobrekávavala průběžně celou dobu, jídlu taky moc nedá.
Chci se zeptat maminek už zkušenějších předškoláků, jak jim trvala dlouho adaptace a jestli se to třeba stupňovalo, myslím odpor tam být?
Vysvětluju, že si pohraje, napapá a pak pro ní přijdu, ale jak začnu, tak hned školičku ne, nechceš.
Třeba mě někdo povzbudíte 🙂

dezyre
3. zář 2014

@josefina79 ahoj, nějak moc odborně ti neporadím, ale slyší dobře?? Nemusí být úplně hluchý, ale může hůř slyšet a už to nadělá takovou paseku. Měli by jste obejít celé kolečko - neurolog, foniatr, psycholog a ten potom doporučí logopeda. Nebo už máte toto za sebou? Předpokládám ale že na neurologii chodíte, pokud byl předčasňátko.

dezyre
3. zář 2014

Holky jdu také po delší době a tak trochu se svěřit a poradit. Jak jsem tu před pár lety, měsíci řešila u Staníka tak jako všechny - vývojovou dysfázii, případně autismus, ADHD, tak teď mám normálně podezření stále pořád buď na ADHD, anebo dokonce lehkou mentální retardaci. Staník jednu dobu - dost přes rok, stagnoval v rozumovém vývoji - šla dopředu jen motorika, teď za poslední rok a půl udělal obrovský pokrok - jak v myšlení, tak v řeši. I když řeč je opravdu špatná, slovní zásoba si myslím, že k věku rozhodně není.Začal teď chodit do školky, od pondělí, do logopedické třídy, kde je 12 dětí, 3 učitelky, super, ale má dost velké problémy s chováním. S učitelkou jsem ještě o tom moc nemluvila, ale Staník se doma přizná, že zlobil, že neposlouchal, že nechtěl dělat to a to. Neumí pořádně nic namalovat. Když doma maluje, tak maluje takový věci, jakože si vezme třeba vodovky, udělá hnědý flek a povídá, že namaloval šišu, nebo namaluje červený flek a řekne, že namaloval vylitou šťávu, co se týká postav - namaluje klasického hlavonožce - hlava, z ní ruce, nohy, oči, nos, pusa. Teď měli ve školce malovat sluníčko a to mě doma řekl, že nechtěl malovat, protože sluníčko neumí, přitom vím, že ho umí. Ale nejvíc mě teda trápí to jeho chování, nechce poslouchat nikoho cizího. Ještě nedávno to bylo tak, že když mu někdo něco říkal, i lidi,které prostě zná od vidění,třeba maminky dětí, se kterýma se stýkáme pravidelně, tak nevnímal. Teď taky moc nevnímá, ale když mu řeknu, Staníku teta na tebe mluví, tak se milostivě otočí a poslouchá co mu kdo říká. A o tom, že nechce moc v ničem spolupracovat, o tom ani nemluvím. Mám pocit, že Staník je tady pomale taková rarita, že co čtu, tak vaše děti, byť nemluví, tak alespoň se snaží spolupracovat, učit se, kdežto Staník má svou palici, u ničeho dlouho nevydrží. Třeba puzzlíky neskládá ještě teď.

josefina79
3. zář 2014

@dezyre ahoj!
My teď jdeme příští týden na logopedii (tam nás poslali z rizikové poradny v Podolí). Až půjdu k pediatře pro žádanku na Logo, tak si řeknu rovnou o žádanku na foniatrii.
Neurolog ho neviděl, sledují ho v UPMD v Rizikové poradně, ale ti doktoři tam myslím nejsou neurologové. Musím to zjistit a případně ho objednat na dětskou neuro.
Jinak mám zažádáno o termín konzultace u Mgr. Kamily W. - vezme nás někdy v říjnu. Snad do té doby se vše upraví, pokud ne, tak alespoň jsme tam objednáni.

dezyre
3. zář 2014

@josefina79 ono to určitě nezaškodí zajít k psycholožce, pokud se trošku vymyká. I když tvůj syn je opravdu ještě prcek. Je pravda, že já jsem si u Staníka začala všímat odlišností taky někdy po roce, kdy moc nedělal pápá a nereagoval na dětské říkanky, nezajímal se, neukazoval na věci kolem sebe.. Za holkama jsem sem přišla když měl Staník dva roky a ve dvou a půl už jsme měli první návštěvu u psycholožky.
Snad bude Vaše pediatrička trochu ochotná, vím,že tu maminky měli problémy s tím, aby dostali žádanky na různá vyšetření před třetím rokem. Naše pediatrička je super, ta nám dala hned žádanku na neurologii a odtud jsme putovali potom dál.

josefina79
3. zář 2014

@dezyre děkuji!
Vidím, že čekáš miminko, přeji ať je vše v pořádku!!!

dezyre
3. zář 2014

@josefina79 Není vůbec zač. Určitě dej vědět, jak jste dopadli na té logopedii. Děkuji, snad už jsme si vše špatné vybrali a třetí bude za odměnu 😉 I když se říká, že na posr*ného i haj*l spadne 😅

josefina79
3. zář 2014

@hest
Ja jsem mela hodne negativni zkusenost primo s panem dr. Tylem, hlavnim propagatorem a skolitelem biofeedbacku.
Po par terapiich , ktere mely byt zamerene na zvysovani koncentrace, jsem zacala mit kazdodennj bolesti hlavy. Dr. Tyl kategoricky odmital jakoukoliv souvislost, stavel se k tomu velmi neprofesionalne a jeho zduvodneni bylo - jeste jsem se s tim nesetkal, ze by nekdo mel nezadouci ucinky, takze to neexistuje.
Kontaktovala jsem pak i Dr. Hammond (snad si speavne pamatuji jmeno) v US, ktery je tam kapacita pres biofeedback. Ten mi potvrdil, ze negativni ucinky mozne jsou, viz. http://www.neurofeedbackconsult.com/files/hammo...
Navic programy do BF, ktere se tu v CR pouzivaji jsou na trochu jinem principu a pokud to spravne chapu, tak i takova "prvni generace".
Nakonec po 3 letech bolesti hlavy vse pomalu odeznelo a nikdy se neprislo na pricinu. Ja verim tomu, zd BF
neco spustil, poporil....proste pomohl to vyvolat. A I pokud to BF nebyl, tak to způsob, jakým se k tomu Dr. Tyl postavil mne přesvědčil o tom, že to zrovna moc vědecká metoda není.
Píšu pouze svoji osobní zkušenost, jak říkám, je možné, že ty bolesti hlavy s FB souvislost nemají, ale stejně tak to možné je.

hest
3. zář 2014

@josefina79 děkuju, každá zkušenost dobrá, vím že jsme kdysi s gymplem byli na exkurzi na biofeedbacku tak mě právě zajímalo, věřím, že to klidně spustit mohlo..přeci jen ten mozek je nevyzpytatelný

katerinaoo7
3. zář 2014

@misuulka12
každý prcek je samozřejmě jiný, ale nám trvala adaptace cca 14 dní a to jsme první týden brečeli denně oba. Pak už nebrečel, ale nijak nadšený nebyl ... no a cca po těch 14ti dnech už v klidu. Myslím ale že pořádně se těšit do školky začal až jak byl starší, v druhém oddělení a výš ... Vydrž, bude fajn 🙂

sisstin
autor
5. zář 2014

Tak u nas kupodivu breceni nikdy nebylo, odjakziva chodil v pohode a to do ty doby se bal kazdyho ditete, ale vloni a letos uz tam chodi vylozene nadsene, predtim proste sel bez kecu, ale ted je videt, ze tam chodi strasne rad 😉

josefina79
5. zář 2014

@sisstin - poklona za blog! Ted ho pomalu ctu. Díky I dalším holkám z téhle diskuse za spoustu dobrých rad.
Na začátek října jsme s Františkem objednáni na diagnostiku k Mgr. Kamile Wawroszové.
Františkovi bude 13 m korigovaně.
Na co se máme s tak malým miminkem připravit?

mvmk
7. zář 2014

@dezyre ahoj, myslim, ze Stanik je asi tak stary jako moje mala. Moje ma sice slovni zasobu doopravdy super, bohuzel stale bojujeme s gramatikou osoby, casy atd. Tak zatim neves hlavu 😉 No a co se grafo tyce, tak to je asi ted v Momente nejvetsi Problem. Mala sice opravdu dobre dohani hrubou motoriku, dnes dokonce ujela par metru na firstbike s nohama nahore aniz by se zabila 😀 Ale malovani porad hruza, dnes se ji podaril ctverecek, ale to je spis nahoda. Jinak take porad neco cara a rika co to je, ale podoba zadna 🙄

dezyre
8. zář 2014

@mvmk Staník teda s hrubou motorikou problém nemá - dokonce už letos začal jezdit na kole bez koleček, jen teda samozřejmě ještě nevymakal rozjetí, takže s rozjezdem mu pomůžu, pak normálně jede a i zastaví a sleze, aniž by spadnul. Ale ta kresba, to je šílený. Jinak jako takhle barvy zvládá, má občas postřehy, že koukám, kde to slyšel, že by mě ani nenapadlo, že na to se svou slovní zásobou vůbec přijde sám. Tvoje malá je super, jak to mluvení dohnala. Staník ještě taky občas poplete gramatiku osoby, ale nejvíc už jen u středního rodu, třeba neřekne to kuře, ale ten kuře. Jinak ženský a mužský rod už zvládá. Časy také plete minimálně, ale není to ještě stoprocentní. A to jsme toho to nijak neučili, jen prostě když to řekne špatně, tak ho opravujeme. Tak i tvoje malá to naposlouchá sama. Ale já si myslím, že tvoje holčička je mladší než Staník. Staník má necelé 4,5 roku.

krystalka
8. zář 2014

@misuulka12 - ahoj, tak já už mám čerstvého prvňáčka, ale taky jsme si tím prošli, ono to často bývá tak, že první den jsou děti ve školce celkem spokojené, nové hračky a tak....ale postupně jim buď druhý den, nebo během pár dní dojde, že teď už je to tak napořád a většinou začnou plakat, nebo do školky nechtějí a tak....syn jinak chodil do školky moc rád, paní učitelky byly úžasné, celkově školka taky, ale přesto jsem řadu týdnů každé ráno poslouchala "do školky ne...!" , chce to čas, u nás pomáhalo moc to nerozebírat proč tam musí apod., ale prostě co nejrychleji ho dostat ráno ven, venku se zabavil, jezdili jsme autobusem a to on miluje, takže sotva jsem ho dostala ven, tak bylo po problému, pak ještě párkrát fňuknul při předávání a pak pro změnu zase nechtěl domů....ale kromě ranního pofňukávání ve školce jinak přes den neplakal, takže s tím zkušenost nemám....nicméně, teď nastoupil do první třídy a řešíme to znovu....ve škole se mu líbí, paní učitelka skvělá, ve třídě má spolužáka ze školky....ale už zase každé ráno i večer poslouchám, že nechce do školy....přitom opět jakmile vyjdeme ven a jdeme na bus a metro, tak je všechno v pohodě, ve škole mi dá pusu a jde si hrát s klukama, nebo nakrmit šnečky, co tam mají v akvárku 🙂....tak se holt zase obrním trpělivostí a budu doufat, že ho to brzy přejde 🙂

krystalka
8. zář 2014

@misuulka12 - jinak u nás ještě ráno pomáhaly "obrázky do kapsičky", ráno jsem mu vždycky na malý lísteček papíru namalovala obrázek podle jeho přání a složili jsme ho do kapsičky u tepláků, aby měl u sebe něco ode mne 🙂 , fungovalo to super, on se jednak zabavil tím, že vymýšlel, co tam mám nakreslit (většinou jsem to byla já a on a nebo nějaké zvířátko 🙂 ) a pak to ve třídě většinou hned šel ukázat paní učitelce a nějak zapomněl brečet 🙂, začátkem druhého roku jsme to tak taky ještě pár dní udělali a pak už nebylo potřeba 🙂

misuulka12
8. zář 2014

ahoj děkuju za postřehy. U nás fňukání je až od zastávky mhd, kdy zjistí, kam jsme dojely. Cesta je většinou v pohodě, je dobrá cestovatelka. Je pravda, že v pátek už vůbec neplakala. Další problém je že tam vůbec nic nejí. Zase nechci, aby jí nutili do jídla a ani to nedělají, pokud rodiče nechtějí. Zatím příklad jiných dětí, co hezky jedí, u nás nefunguje.

Teď se nám to zvykání komplikuje, po 5 dnech ve školce, má hroznou rýmu a teplotu. Takže minimálně do středy bude doma a už vidím, že pláč bude nanovo. Zase jí tam nechci vodit za každou cenu, aby nenakazila celou třídu.
Máme povolenou oblíbenou hračku - u nás krteček, ten asi pomáhá.
Je pravda, že naše děti jsou asi víc konzervativní a déle jim trvá, než si na nový režim zvyknou. U nás je to umocněné, že je na nás hodně fixovaná.
Jinak se školkou jsem spokojená, je tam max 16 dětí, u nás je jich 14 - děti s vadami řeči, adhd. Integrují i
autisty. A je znát, že umí s dětmi pracovat, jsou tam dvě učitelky + asistent pedagoga.
Neumím si jí představit v normální školce, s 28 dětmi ve třídě.
Věřím, že školka jí jedině prospěje a udělá další pokroky. Jen musíme zvítězit nad školkovými bacily 😉

misuulka12
8. zář 2014

@josefina79
Ahoj k paní psycholožce docházíme. Diagnostika probíhala na více sezeních, ale hned po prvním sezení mi řekla, jak to vidí.
Každopádně dítě nejdřív pozoruje při hře, ptá se na těhotenství, porod, psychomotorický vývoj, jaký problém chci řešit. Pak zkoušela porozumění adekvátně k věku, jak navazuje kontakt, jak komunikuje, jak se vyvíjí řeč.
Určitě se není čeho bát, paní psycholožka je moc příjemná.
Doporučila vyšetření na foniatrii a případně na neurologii, ale jestli to dobře chápu, tak jste sledováni v poradně pro předčasně narozené děti.

krystalka
8. zář 2014

@misuulka12 - ta hračka je taky fajn, že ji může mít, někde to prý nechtějí, ale u nás to taky nebyl problém, nosil si každý den jiného plyšáka, aby to tam prý všichni poznali, jak to tam vypadá 😀, i teď do školy si minulý týden nosil plyšáka, ale při hodině byl v aktovce 😉 . A je fajn, že je ve školce malý kolektiv, syn chodil do speciální školky, kde jich bylo jen 10 a učitelky a asistentka jako u vás, taky jsem si ho absolutně nedovedla představit ve třídě s 25 a více dětmi....

josefina79
8. zář 2014

@misuulka12 děkuji! Po telefonu zněla velmi příjemně a mile. Jsem zvědavá, co nám řekne.
Na foniatrii jdeme 30/9. V Podolí chodí do rizikovky, tam je "jenom" pediatr, na začátku tam měli I neurologa, ale ten vždy Františka shledal v pořádku. Pak pan neurolog odešel do důchodu a nahradila to ta riziková poradna.
Ale možná se nám podaří se dostat na neuro do KDDL (přes známé 😲 ), pokud ne, tak budu v Podolí žádat ofiko žádanku na nějakého dětského neurologa.
No teda, dneska jsem se zase rozvášnila. Byla jsem u pediatry pro tu žádanku na logopedii. Nejdřív se mnou hovořila sestřička, že PROČ TAK MALÉ DÍTĚ na logopedii. Že tam oni posílají tak ve 4-5 letech, že I když dítě ve 3 letech neumí mluvit, tak že se ještě rozmluví a že se to nemá hrotit.
Pak jsem se tedy dostala k MUDr. a ta tu samou písničku, že LOGOPEDIE néééé, to že by si pojišťovna myslela, že je blázen. Ukazuju jí tu zprávu z rizikovky v Podolí, kde je jasně napsáno, že má jít na logopedické vyšetření a orofaciální terapii ... a ona si zase mele svou, že to tedy nechápe a že né, že mu napíše tak maximálně foniatrii, jestli slyší.
Heh. Tak máme žádanku na foniatrii a zítra jak ta trubka jedu zase do Podolí, kde se mi je podařilo ukecat, ať mi tu žádanku vystaví oni. A odpoledne na tu logopedii .