Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
1. pro 2011

@andulka4 som este zabudla... ona rada kresli, tu je skor nad standart...

http://static0.asmira.com/photo/16/117916/forum...

andulka4
1. pro 2011

JE NAPROSTO ALE NAPROSTO ÚÚÚŽASNÁ

jolinka
1. pro 2011

@andulka4 a preco mu to pc nedovolis?

andulka4
1. pro 2011

pokazil by ho 🙂 🙂 🙂

jolinka
1. pro 2011

@andulka4 no tak potom z dozorom, kati par mesiacov frci na pexese v pc... toto ma najradsej, skoda ze nie je aj v slovencine http://www.prameny.net/hry/skladacky/pexeso-abe...

andulka4
1. pro 2011

no jasně že s dozorem na pc je ale on na něm chce být sám a to nejde 😉
jinak hry sem tam děláme

dadlenka
1. pro 2011

@sisstin myslíš, že je opravdu pravidlo, že děti s dysfázií nemají moc velkou fantazii, protože Kryštof neustále tvoří nějaké příběhy, za ty postavičky a zvířátka si furt něco mumlá a něco spolu řeší, teda je pravda, že ještě nemáme tu dysfázku úplně přiklepnutou, ale mě spíš přijde, že je to u tygra povahový rys, prostě jsou takoví lidi, kteří se raději drží reality🙂
@smardik tak jestli je Tomík zvyklý v jeslích, tak tam zůstaňte, ale za sebe říkám, že opravdu uvažuju o tom, že Kryštofa nechám do toho stacionáře chodit furt. Oni tam mají tak úžasný přístup... Dneska tam měli canisterapii, Kryštof nadšenej, seděl na pejskovi a konečně ho neshazoval jako ti naši, pracují tam s ním na tom rozvíjení sociálních dovedností a přitom neřeší, když se to zasekne. Dneska měli mikulášskou - jak tam přišli ti canisterapeutičtí pejsci, tak měli na sobě jeden rohy - jako čert, druhý jako mikuláš a třetí anděl. postavil si tam dneska dráhu od wadera krásně si hrál a úplně v pohodě.

smardik
1. pro 2011

@dadlenka právě je zvyklý, líbí se mu tam a fakt nemá problém - on je max. spokojený podle mě,já jsem taky spokojená takže asi ne, fakt jediná výhoda stacionáře by byla finanční-něco se platí určitě ale podle mě mín. ale je to v jiném městě než jesle-jesle Ostrava, a stacionář Karviná a byl by problém s ježděním, ted ho vyzvedávají naši do Karviné by to měli blíž, bylo by to složitější asi. Ted z jeslí jedu k našim jede mi tam přímý bus cca 20 minut takže je to jednodušší, zůstane tam. ale kdyby jesle nešli, třeba naši by to už neplatili asi bych o tom uvažovala

dadlenka
1. pro 2011

@smardik však o tom píšu🙂 já jsem se toho strašně bála, aby tam měl dost podnětů a tak, ale opravdu se mu tam věnují a pozitivně zjišťují, co umí a nezapomenou ho i každý den pochválit - třeba i za kravinku... ale to je spíš můj osobní boj, protože mě ta školka celkem vzala... jinak u nás ve stacionáři platíme za úkony - takže i když je tam Kryštof tři hodiny, tak platíme jenom 1,5 hodiny - tam se počítá pomáhání s hygienou, jídlem a tak...

smardik
1. pro 2011

@dadlenka kdyby ta možnost byla dřív asi ho tam dám, ale ted když je v jeslích tak to nechám jak to je 🙂 fakt si zvyknul tak to nechám tak. stacionář je to asi tenhle (nejsem si jistá o jménu nic nepadlo ale o jiném v Karviné nevím) http://www.slezskadiakonie.cz/potrebuji-sluzbu/...

dadlenka
1. pro 2011

@smardik to vypadá dobře🙂 no však uvidíte, to jak je dítě spokojené je rozhodující🙂 a podle toho, jak říkáš je Tomík v jesličkách velmi spokojený🙂

sisstin
autor
1. pro 2011

@dadlenka tak jako asi zas 100% to není (to je asi stejný, jako že jsou třeba autíci, co sdílejí.. 😉 )..ale obecně prostě u dětí s blbou řečí ta imaginární hra pokulhává. Na diskuzi (termínový) máme chlapečka s jenom OVR a imaginárně si začíná hrát až ted, kdy má fakt tu řeč už na celkem slušný úrovni 😉

sisstin
autor
1. pro 2011

@dadlenka já si i proto myslím, že ho nebaví čtení..on sice rozumí, co mu čtu..ale absolutně si pod tím neumí nic představit..prostě mu nejdou v hlavě ty obrazy, jako třeba mně, kdy si něco čtu 😉 je to jiný, než běžně mluvená řeč 😉

dadlenka
1. pro 2011

@sisstin no tak Kryštof tu hru má na úrovni toho, jak mluví... jakmile udělá pokrok v mluvení, posune se dál i hraní. Kryštof mluví ve dvou až tříslovných větách což odpovídá cca těm dvoum letům a kousek, a i ta hra a to sociálno je na této úrovni. Aspoň já to tak vidím. U Tygra mi spíš připadá, že je spíš takový.-) Můj brácha nikdy nečetl nic, kromě encyklopedií a to hlavně popisy obrázků a pořád čte i v dospělosti literaturu faktu, maximálně nějaký sci-fi. Prostě ho ty cancy okolo nebaví🙂

sisstin
autor
1. pro 2011

@dadlenka no je pravda, že on si jako Tygr trošku imaginárně hrát umí, ale prostě jen, když něco napodobuje...takže si umí hrát v dětský kuchynce, s dětskou myčkou, nebo v obchůdku, nebo s dětským žehlením a tak...sice ho to nijak extra nebere, ale zvládne to 😉 ale že by si třeba hrál, jak jsi psala, že si hraje Kryštof...že kuličkodráha je jako strom atd., tak to nula bodů...to samý nějaký hopsání s panáčkama a tak, to nedělal fakt NIKDY 😝

modra1
1. pro 2011

@andulka4 "ale jak říkám nadaný není ani omylem" - podľa toho ako si ho popísala sa asi mýliš. Veľmi mi pripomína syna, tiež som mala sklony k podceňovaniu, žiaľ, prispieva k tomu aj jeho divoké správanie. Ak si pozrieš niečo o "nadaných" deťoch, pomôže ti to viac ho pochopiť. My sme ho dali otestovať, vyšiel vysoko nad priemer, chodí do školy pre mind a jej tam spokojný, čítať sa učí až v škole, písmenká sa naučil tuším až pred 5. rokom, takže to určite nie je základ "nadania". Viac ho bavil vesmír, ľudské telo, prírodné katastrofy, puzzle a matematické nezmysly, vytáčal nás svojimi miliómi a miliardami, že až no 😉

dadlenka
1. pro 2011

@sisstin ale to fakt není dysfázkou (aspoň myslím) on má prostě racionální mysl🙂) ta jeho fantazie se prostě pohybuje po jiných chodníčkách🙂) možná to, že věci mají svou logiku a řád mu dodává klidu a jistotu, kterou on potřebuje. Nějaký pouštění se na bloudění po fantazii je už moc nebezpečné🙂 Tygr je šikula, tak skládá, řeší, buď pyšná, že máš takovýho neobyčejnýho kluka🙂

sisstin
autor
1. pro 2011

@dadlenka tak ale určitě to trošku vliv má..páč těžko si může povídat s panákama, když mluví, jak mluví....ale máma mi říkala, že já jsem si do nástupu do ZS taky takhle nehrála. Prostě jsem seděla nad puzzle, knížkama a tak...a když jsem si nááááhodou hrála s panenkama, tak jsem za ní chodila a ptala se, co mám dělat 😅 😅 😅 😅

dadlenka
1. pro 2011

@sisstin no tak určitě nějakej malej vliv jo, ale podle toho, co píšeš je celý ty😀 Vždyť Kryštof mluví hůř než Tygr a s těma pandulákama, zvířátkama, autama a plyšákama mluví🙂 nejhorší je, když člověk vidí ty své vlastnosti na těch svých potomcích😀 já jsem se nervovala, když jsem měla někoho cizího oslovit a hele maj to tam moji kluci - kromě jednoho, kterej k nám přistál z Marsu, jo🙂

sisstin
autor
1. pro 2011

@dadlenka no je to pravda, že já byla taky taková schíza..to je hodně podobný, ale já jsem naopak dobře mluvila (až nadstandartně), takže hodně těch věcí jsem vykomunikovala nebo tak...takže u Tygra je to právě zhoršené i tou špatnou verbální komunikací 😕

dadlenka
1. pro 2011

@sisstin tak nějaký super gen musí mít taky po tatínkovi😀😀😀 až bude moct s tebou o těch straších mluvit, určitě to bude lepší. Třeba náš Daneček mluví velmi dobře a stejně nám nesvěřil, že v noci spí až u zdi na plyšácích, protože se bojí toho světla, které jde dveřmi - řekl to až nedávno, takže jsme světlu zabránili vstupu - přehodili jsme deku přes postel (spí na dvojposchoďovce dole) a je klid...a to tak spí minimálně rok...

andulka4
1. pro 2011

@modra1 a mohu se zeptat jak se tvůj syn projevoval v necelých 4letech?
jinak máš pravdu zřejmě ho podcenuji ale to je tím jak lítáme po doktorech a nic z toho

doufám že nám psychiatr a pedagogicko psycholog poradna dají odpovědi na které čekám 😉

dadlenka
1. pro 2011

@sisstin jenom dotaz, jak dopadlo focení?🙂

andulka4
1. pro 2011

je pravda že když srovnám jiné děti tak je David oproti nim vážně jiný.....nikdy jsem se u něj nesetkala s ostychem že by se něčeho bál.Všude se těší a všechno fascinovaně okoukává a navšechno se ptá. Je schopný jít kamkoli s cizím člověkem jen at zjistí jak to u nich doma vypadá aco tam mají

když si vzpomenu co dělal třeba před rokem u očního.....všechny mikroskopy a sklíčka jim okamžitě vytahoval a seděl u toho-doktorka byla strašně naštvaná a hned asi po 3min mi řekla že je hyperaktivní a že s tím musím něco dělat ☹

nikdy nikde nestojí v koutě.....a musí být středem pozornosti dospělých, kterých se furt na něco ptá

před půl rokem jak jsme byli v nemocnici tak tam byl černou´šek no to jste měly vidět jak David reagoval na jeho otce....hned ho osahával a ptal se proč má takovou barvu a jestli je z Afriky? no pán byl úžasný a vážně tolerantní k jeho všetečným rukám 🙂

když viděl cizího pána projíždět na vozíčku hned kněmu přiběhl a ptal se co tomá

prostě nemá ostych a to je přesně to jeho asociální chování-kdy nemá zábrany
ostatním lidem to nemusí být zrovna pochuti a myslí si že je nevychovaný

andulka4
1. pro 2011

Sistin už to psala....dopadlo dobře 😝

dadlenka
1. pro 2011

@andulka4 jj už jsem to našla, díky🙂

fajn
1. pro 2011

@argousek tak takhle skáče na sedačce i Didka a když se dívá na telku tak u toho neustále třepe rukama .

58555655477555

sisstin
autor
1. pro 2011

to třepání rukama je jeden z auti rysů, ale neznamená to automaticky, že když dítě třepe..tak je autík 😉 může to být fakt tou nezralou CNS, děti se tak zbavují přetlaku 😉

@dadlenka jo, nakonec dobrý 😅

andulka4
1. pro 2011

Fajn ahoooj, ráda tě zase vidím 🙂