Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

vojtisek2007
9. čer 2010

musil - tak to je blbý, mě zase děti pijou jak diví - 2 litry denně úplně s přehledem, asi jsou po mě já dám klidně i 4litry 😀
a jak chutná to LYSI ???

andreabe
9. čer 2010

lilus: ahoj, tiez si myslim ako siss, ze zavisi najme od porozumenia atd a celkovo od toho socialna, ci sa jedna o aut, al, komunikacnu poruchu. Urcite by som sla k nejakemu dobremu odbornikovi (v sr dr. janosikova) , pokial to uz samozrejme nemate za sebou, lebo to nepises 😉

musilatka:nam sa dost osvedcilo pitie z flase, z takej tej jupik,aleo kubik, kde stupel, ktory netecie 😉

my ideme na dovolenku asi do hotela, tak ako chodite vy Vojti, to je samozrejme lepsia alternativa, viac sukromia a tak. Ale mne sa fakt ze nechce varit a riesit a polpenziu ponukaju iba v hoteli, tak to asi riskneme.

vojtisek2007
9. čer 2010

andrej - my máme jídlo objednané 50 m v hotelu - obědy a večeře...snídaně si děláme sami.

andreabe
9. čer 2010

ahaa, tak to ma nenapadlo spytat sa na tuto moznost, ked pojdeme do cestovky, tak to este prezistim. Predsa len je to lepsie, mat sam pre seba cely apartman so zahradkou..

inak mne sa zlozenim trosku viac pozdava to eskimo 😉

vojtisek2007
9. čer 2010

to eskymo má i omega 6, u toho Lysi jsme to tam napsaný nenašla,ale teda vůbec tomu nerozumím... 🤐 .

to jídlo nám vždycky objednají ty lidi, ke kterým jezdíme a pak při prvním obědě v tom hotelu si je zaplatíme, je to fakt kousek jak od toho apartmánu tak od vody...nemusíme se na oběd ani převlíkat z plavek, protože tam mají i venkovní terasu,kde se může být v plavkách....a dvě večeře (první a poslední) za pobyt máme u našich "domácích" - jako pohoštění - zdarma - ale bohužel pro mě jsou to ryby - a ty já nejím....

andreabe
9. čer 2010

prave preto sa mi zda to eskimo lepsie, ale tiez tomu do hlbky nerozumiem 😉

tak ryby zase ja mozem 😀 , nakoniec asi riskneme ten hotel, sa mi uz nechce nejako to riesit 😝
Trochu mu rozhadzeme rezim, urcite budeme chodit neskoro spavat, tak snad bude rano dlhsie spat a nebude uz od 6tej prudit 😵

vojtisek2007
9. čer 2010

andrej - a kam jedete ???

andreabe
9. čer 2010

do Talianska, Lido di Jesolo, teda aspon dufam, este to nemame vyplatene 😅

musilatka
9. čer 2010

Holky, a není to eskymo až od 3let?
vojti, to máte takhle dobrý...
My přemýšlíme o Egyptě, s tím, že teda pro malou bych si vzala vlastní jídlo. Ona toho moc nepojí, tak ji skleničky tak nějak stačej na ten týden a i vlastní vodu. Chtěli bychom až na konci září, tak snad bude do tý doby chodit.
Já ryby nemusím a ten Lysi smrdí rybinou, to je taky něco pro mě 😀
Tu lahvičku od jupíka jsem ještě nezkoušela, to bych mohla a vlastně jí to dát i d ruky, protože to nebude tíct, když to bude zkoumat a mávat s tím.

musilatka
9. čer 2010

andre, to to Lysi nevím jak chutná, to bych asi nedala, ale smrdí rybinou, ale malá to neplive, takže to nebude asi tak strašný.

andreabe
9. čer 2010

musil:je to az od 3 rokov, ale je to snad v pohode, aj take nootropika nie su napr urcene malym detom a neurologovia ich bez prolemov predpisuju 😉 Tak pri eskime specialne sa nejako nebojim 😉

musilatka
9. čer 2010

andre, tak to můžu dávat už teď? Tak já jí pak koupím eskymo, tohle je takový komplikovaný. Já jsem se bála, že jí to právě nemůžu dát.
Jinak Andrejka je u babičky a teď jsem s ní mluvila a prý ji už vypila 2 láhve čajíčku 😲 Ale zase pro změnu skoro nic nechce jíst.

mon25
9. čer 2010

musilatka,
tu su info o Eskime Kids
http://www.e3slovakia.sk/index.php/produkty

len bude asi problem to kupit v CR
mam kontakt priamo na dovozcu, nosi mi ho osobne, tak sa ho pripadne opytam a posuniem info

musilatka
9. čer 2010

mon, děkuju za info, já to pak počtu 🙂

vojtisek2007
9. čer 2010

ja jsem to Eskimo našla - www.lekarna.cz - http://www.lekarna.cz/eskimo-kids-rybi-olej-pro... teda jestli je to ono

mon25
9. čer 2010

vojtisek, ano je to ono 😉

sisstin
autor
10. čer 2010

bré ráno 😉

dostali jsme v RP docela pěkné úkoly na tvary, barvy, malý- velký, stíny...tak až to rozstříhám, tak se to pokusím vyfotit a dát do alba 😉

my odcházíme ven, Tygr už od 8visí na klice...se teda těšim do toho hicu 🙄 😅

vojtisek2007
10. čer 2010

ahoj,
my se právě z hicu vrátili, šli jsme brzy, a už když jsme se vraceli domů, tak V chtěl ať vypnu sluníčko že mu moc bolí na záda 😀 ...teď vylezeme až po páté, nejdřív,když teda nepojedeme hned po o sebou plácnout někam k vodě.

sisstin
autor
10. čer 2010

Péto, no u nás už je koupálko otevřený, tak jsem Tygrovi objednala plavky..ale nevim nevim 😝 teda poslední tři dny zas objevil kouzlo koupání ve vaně, předtím asi 6m tam byl tak 2 vteřiny, ani si nesednul. Venku furt ukazuje na vodu, tak uvidíme no...ale moc nepočítám, že by do tý vody šel- je tam brutus ledová a jsou tam děti že 🙄 😅

vojtisek2007
10. čer 2010

u nás už je aqua park taky otevřenej....děti do vody nechodi, max po kotníky, ale ve vaně si sednou i si tam hrajou, ale nesmí se jim cáknout do obličeje, to pak chtějí hned vyndat. Vojta má plavky z loňska, ale to se většinou koupal nahatej 😉

smisela
10. čer 2010

Ahojte,
andreabe:u Ninky sa to naštartovalo až od februára,a hodne pomohlo aj to,že sme sa začali učiť gestá formou hry,ktorú som odpozerala od logopédky,neviem,či si s malým v miestnosti s logopédkou,ona by ti potom mala všetko povysvetlovať,ako sa hrať,ako sa rozprávať s malým.ale aj tak je samozrejme ešte vidieť u Ninky ten rozdiel oproti rovesníkom,hlavne v predstieranej hre 😖
Inač zaujímalo by ma,či aj vaše deti sú rannostajkovia,my bežne fičíme od 5 tej rána a spíme od 21 hod.,jej vôbec netreba vela spať a navyše je Ninka dosť hlučná a hlavne keď sa teší,čo je skoro stále .
Najhoršie je,že pri hre chce stále mňa a už mi to lezie na nervy,ani vyvešať nemôžem 😠

andreabe
10. čer 2010

ja som tiez zvedava, ci maly vlezie do vody. Na plavarni nema problem, lebo je ta voda tepla, do ladovky ho urcite nedostanem. Ale na jazerach je ta voda teplejsia, tak asi budeme musiet chodit len tam. Aj tak maly rad hadze kamene do vody 😵 Dufam ,ze ho naucim plavat s rukavnikmi, doteraz mu to moc neslo.

smisela: logopedka je tam s nim sama, ja idem dnu vzdy az nakoniec. U Lukaska som inak predstieranu hru ani moc nepozorovala, nevari (ale to ani ja, tak to nema odkial vediet 😅 ), nehra sa akoze je kocka konik a tak..Akurat sa akoze napije z prazdneho pohara, to je snad vsetko😕

My sme ranostajkovia, maly vstava priemerne o 6tej rano kazdy den, asi 1 za mesiac vstane 6:30 a asi 2x za mesiac 5:00.
Ale spavat chodime celkom skoro, okolo 20:30 castokrat uz spime.
A ako spi Ninka cez obed? Lukas teraz dava tak 2-2,5 hodky.

Maly ma tiez uprednostnuje, ale ked pride svokra, tak ma vyhana a chce sa hrat s nou🙂
A Ninka je s tebou doma alebo chodi do skolky?

jolinka
11. čer 2010

Caute, zachvilu uz asi prejdem do temy >Mamicky standartnych detiKed> aj rody si stale myli ale v pohode...Ona ma stale cca rocny posun od rovesnikov, ale kedze starsie deti postupuju pomalsie, tak su tie rozdiely stale menej viditelne. Medzi 3 a 4 rocnym dietatom uz proste nie je taky rozdiel v mentalite a motorike aby to bolo napadne.

Aj toho vzdoru a vrieskania ubuda, minimalne to vidim na reakcii okolia, ze mi ludia prestali nukat cisla na psychologov alebo predtym sa mi rovno ponukali ze mi Katiku zbiju ak dovolim... ☹ jasne ze som nedovolila. Tiez uz prestali reci typu, nech s nou daco robim ze mi ju vyhodia zo skolky a tak. Jaaaj, uz som sa stala znacne otrla voci kecom.


sisstin
autor
11. čer 2010

joli: super 😉 já si právě taky říkám, že ty rozdíly jsou nejvíc vidět mezi 1-2 a 2-3..potom už se to stírá, a pokud se dítě vyvíjí..tak už za chvíli není vidět, jestli je dítě na 5let nebo 4 roky 😉 to pozná jenom psycholog, běžný lidi si toho nevšimnou 😉 Jinak se vztekají i "normální" děti, a některý fakt hustě...v tom teda Katka tak výjimečná určitě nebyla, nejlepší jsou fakt ty rady okolí 🤐 😝

no u nás se dle mého znormalizovat ten psychomotorický vývoj, jak začal rozumě víc, tak se začal hodně posouvat dopředu..a fakt už nevidím v tomhle rozdíl mezi ním a jinými dětmi 🙂 to porozumění je furt slabší, ale už žádná hrůza a jestli to půjde dobře, jako doted..tak si myslím, že do roka by to mohl dohnat úplně. Nejhůř jsme na tom teda s tou expresí, to je fakt hrůza...vydává zvuky asi jako 8-12m dítě, no ale to bych po něm asi chtěla hned moc... jinak jsem už spokojená vcelku 😎 i ty šílené úzkosti jsou pryč..jo, je furt bojácnější..ale to už bude povahou, není to taková schíza, jaká to byla předtím...celkově jak začal konečně venku chodit, tak to všechno opadlo 🙂

andreabe
11. čer 2010

joli: mala je zlata 😉 tak to teda uprimne zavidim, tiez cakam na nejaky zazrak, ze maly bude konecne viac ´standardny´
siss: to iste, Tygr je uz uplne bezne dieta, ktore iba zatial nerozprava 😉

ja uz fakt ze nemam cim prispiet 😖 Vcera sme malemu vynadali, aby nehadzal o zem kocky a muz mu hrozil prstom, ze no,no,no. A maly zacal na neho mavat prstom, akoze no no no 🙂 Tak ja sa mozem pochvalit len takymito trapnostkami, ziadne nove slova, porozumenie stale slabe, ide sice dopredu, ale ultraslimacim tempom 😝

sisstin
autor
11. čer 2010

Andrejko, no nezapomeń, že to je pořád jenom můj subjektivní pocit 😉 ke Krejčířové jdeme příští pondělí, a začínám mít docela bobky 😔 sice jako můžu trošku srovnávat s jinejma dětma, ale to je spíš jen tak, co vidim venku a tak...ale nemůžu úplně porovnávat víc věcí 😉 třeba na jeho věk by toho mě umět mnohem víc...fakt netušim 😉 já ten pokrok vidím fakt velkej, ale zas je to o tom, že u nás se mezi 1-2rokem nedělo fakt skoro nic..naučil se chodit, a to bylo asi tak vše....takže ted mezi 2-3 se toho naučil hodně, ale jestli to bude stačit...nevim 😉

jako všimla jsem si, že už fakt chápe i vysvětlování....třeba se nechtěl oblíkat, schválně si držel nohy, zdrhal atd., tak mu říkám...že jestli se teda nechce oblíkat, tak bude doma a já půjdu ven sama...tak to se hned zaksichtil, udělal něco jako "neee" a teda se začal oblíkat 😉 takže takovýmu vysvětlování už rozumí....ale ono na 2roky a skoro 8 měsíců je to asi pořád málo, já fakt nevim 😕

jako ta nápodoba je u nás fakt hodně, on je totální opička... 😅 v té sebeobsluze už je to taky lepší, snaží se jíst, oblíkat se atd., sice mu to ještě moc nejde...ale SNAŽÍ se, dřív to měl těžce na háku 😉 jinak komunikuje( neverbálně) jako normální dítě, toho autismus se fakt nebojím už vůbec, v tomhle jediným jsem si 100% jistá 😉 furt se trošku bojím té mentální retardace, že je prostě pomalejší než ostatní a ten rozoumek je trošku jinde....ale zas na nějaký věci mi přijde chytrej až až 😅 😅 😅

jako záleží, co čteš..někde čtu, že děti s dysfázií jsou ve škole už úplně v pohodě...někde zas čtu, že ještě v 10 letech to není dobrý...ono je to případ od případu, v tomhle věku nikdo neví, jak to bude....takže ty obavy jsou asi nejhorší ze všeho 😖

Andrejko, a vy jdete kdy k té Dr. Jánošikové? Už by to asi chtělo mít aspon NĚCO, od čeho se můžete odpíchnout 😕

jinak naši právě odjeli s Tygrem do neděle k babičce, už se těšil jak svina od včera....tak mám pohodu 😎 😝

andreabe
11. čer 2010

no prave, ta neistota je snad najhorsia 😝 K Janosikovej ideme asi zaciatkom oktobra, aby uz ako mal 3 roky.
No Tygra je urcite este trosku pozadu, ale ja by som to videla velmi optimisticky 😉 Vela deti sa fakt ze pohne dalej az po tretom roku a zatial to u vas vyzera presne na tento pripad 😉
Tak as ti ta Krejcirova blizi, chapem, ze sa aj tesis aj bojis, ja mam rovnake pocity z oktobra 😉
Potom daj vediet, ako ste dopadli!
Mna teda ten autizmus este trochu strasi. Ja teda viem, ze on nema autisticke spravanie, ale vyvadza ma z miery to jeho pozeranie do boku a slabsi ocny kontakt a ze sa nehra ´´na neco´´ 😕 .
Ine veci su u nas celkom v pohode,ako reakcia na meno, socialno, krasne chodi uz na zachod,aj napodobuje..
s tym vysvetlovanim to funguje podobne aj u nas. Poviem mu,aby si sadol a vzal do ruky lyzicu, inak mu nepustim tv a hned sedi s lyzicou v ruke 😵 Alebo mu poviem, ze ideme autobusom do tesca a uz aj prasi k dveram a vonku rovno na zastavku.
Poviem mu, ze sa ideme smykat a bud protestuje, alebo sa vyberie z brany rovno k smyklavke. Take zakladne veci mi rozumie. Napr. Adamkofijo raz popisovala, ako nazancovala celym telom a gestami sankovanie, aby maly pochopil, co idu von robit, inak by bol hysak 🤐 To u nas nie je, ak sa mu ta cinnost paci, tak pekne pameta jej pomenovanie.
Tak ja fakt neviem, ze co to je.
Dufam, ze sa tu takto stretneme aj o rok-dva dame si info, co tym nasim deckam vlastne je, alebo bolo 😉
By ma to fakt zaujimalo.
Ja som akoze v ramci terapie nedavno varovala o 2 mes,starsiu susedku, no ten rozdiel bol brutalny 😖
Mala mi predspievala 3 cd-ka detskych pesniciek, ona fakt ze vedela vsetky slova, potom sme kreslili, podpisala sa (sice klikmi hakmi) ale chapala, ze co toje podpisat sa pod kresbu. Pocitala do 10 a to v 3 jazykoch (v jasliach maju anglinu aj nemcinu).. A milion inych veci,skratka uz rovnocenny partner, Lukasko sa okolo nas len tmolil a pridal sa len na tancovanie a pozeranie teletubbies 😀

sisstin
autor
11. čer 2010

Andrejko, ona ta hra na něco fakt strašně moc souvisí s porozuměním 😉 takže jestli Lukáše hůř rozumí, tak je normální, že si tak hrát neumí 😉 já ted třeba řeknu, dej ovečce napít, dej ji pusinku, vyčisti ji zuby 😅 😅 😅 😅 a tak, o on jak už rozumí, tak to dělá..směje se tomu...a pak si tak hraje i bez mého slovního pokynu 😉 hodně "jako" vaří, uklízí..že prostě napodobuje ty činnosti, ale třeba místo vařečky má tyčku, a místo jídla kartičky v hrnci...že si to jako představí, že jsou to určité věci 😉

ono zase, do těch 3 let jsou děti fakt různé, kor chlapečci..a my díky tomu, že mají problémy s řečí, tak je hrozně pozorujeme...jiné rodiče by třeba ani nenapadlo, že by to a to už měl umět...a neřeší to 😉

andreabe
11. čer 2010

no prave, neriesia to, lebo nemusia, holt tie bezne deti to vsetko vedia tak nejako sami.
No asi mas pravdu, kedze nerozumie, ani sa tak nemoze hrat.
Ale ako popisujes, ja ked mu poviem, aby napr pohladkal psika, dal mu pusinku,ucesal vlasky, tak to urobi. Ale sam od seba sa tak nehra. 😔