Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
13. dub 2012

@moudivlacek no to se jí na to budu muset snad zeptat 😕 😅 😅 😅 😅 jinak já to tu psala už fakt hodněkrát...mluvit je základní lidská potřeba, takže prostě děti, které můžou, tak mluví 😉 vždycky je něco jednodušší říct, než znakovat (donést obrázek atd.). Ty bys raději manželovi něco řekla, nebo mu to nějak naznačovala? 😉 Takže jakmile se to dítě naučí to slovo říct, tak od znaku (obrázku)upouští 😉 naopak to pro ně JE motivace mluvit 😉

U vás je zásadní to, že má opožděné porozumění, bez toho porozumění prostě dítě normálně mluvit nebude 😉 ted záleží, jestli je u vás narušená "jenom" ta recepce, nebo i exprese 😉 zase s tou expresí mi to nepřijde tak hrozný, když už něco říká.... 😉 rozhodně se to může o dost zlepšit, ale chce to prostě systematickou práci, začít chodit k logopedovi, na rehabilitaci motoriky atd.

Jak píše @sicinka v běžné školce je to nereálné, ještě kdyby "jenom" nemluvil, tak to se dá...ale jakmile je tam narušené porozumění, tak prostě nemá šanci v běžné školce fungovat...to se nedá zvládnout 😉

moudivlacek
13. dub 2012

@sisstin hele zeptej,nerikala,ze je znakovani spatny,ale ze je lepsi na nej mluvit a podporovat ho v ty reci 😵

sicinka
14. dub 2012

@sisstin @moudivlacek s tou školkou, když vidím jak zamávala miniškolka s mým už docela mluvícím Dádou, tak si to opravdu neumím představit. Ono v lepší variantně pak ty děti sedí v koutě a jsou "hodné", ale k ničemu jim to není. Jinak k tomu jak na něj mluvit, asi je jasné že normální mluvení pro něj nestačí, kdyby to fungovalo tak by na tom byl jinak. Proto se ta alternativní komunikace volí, aby to dítě bylo schopné komunikovat aspon blíže úrovni svého věku. To bylo první co jsem o vánocích sisstin psala, já s ním cíleně nepracuji a blbě na něj mluvím 🙂 ono člověk hledá chybu hlavně u sebe. No ale pokud by tam nějaké porucha nebyla, tak to prostě zvládne bez milionu pomůcek, cvičení a všeho. Holt to bude boj, ale prcek je ještě malej, všude se dá najít spousta informací, k doktorům už se teď taky dostanete, už to bude jen lepší 🙂

filmuska_01
14. dub 2012

@moudivlacek suhlas s dievcatami, dolezite je to ze to riesis. Pri spravnej stimulacii sa syncek isto posunie pred. Ja som si najprv tiez hovorila, ci som nieco zanedbala alebo robila zle,ale ono to nie je v tom. Na tieto deticky sa jednoducho hovorenie i porozumenie nelepi tak prirozdene ako u standardnych deti. Chce to viac usila, viac lasky a trpezlivosti.
A ako ti odporucali podporovat konkretne ten rozvoj reci?

hrusti
14. dub 2012

@smardik U nás tedy tablet taky má obrovský úspěch! Já jsem ho dostala k vánocům a hádejte, kdo si s ním nejvíc hraje 😅 😀

@moudivlacek Chápu, že jsi z toho špatná, ale určitě si nic nevyčítej! Hlavní je, abys s ním začala hned pracovat a ono se to určitě bude postupně zlepšovat!
U nás hodně pomohly ze začátku obrázky- fotky. Ty byly pro syna lepší než kreslené obrázky v leporelu 😉

smardik
14. dub 2012

@hrusti my ho kupovali kvůli Tomíkovi, v televizi o tom byl pořad a fakt mě zaujal a myslela jsem že by Tomíkovi mohl pomoct tak jsme koupili a fakt super 🙂, zas musím stáhnout nějaké nové věci, co má už většinu zná skoro nazpamět

hrusti
14. dub 2012

@smardik U nás mu ty různé hry a skládačky stahuje manžel. Já se přiznám, že na tohle jsem fakt levá.
Ted mu stáhnul nějakou hru První slova, kde se skládá slovo z písmenek, je u toho obrázek a hláskuje to názvy všech písmenek. Slova jsou rozdělená do různých skupin: ovoce, zelenina, dopr. prostředky, zvířátka, tvary, čísla atd. Honzík takovéhle hry miluje. Takhle se vlastně naučil i barvičky. To jsem mu pouštěla na Hravém učení barvičky a opakováním se je naučil. Aspon tedy rozeznávat, když už ne správně vyslovit název 😉

blka
15. dub 2012

@moudivlacek Držm pěsti, ať se prací se synem dostanete daleko a je brzo tak šikovný, jako "normální" děti. Nic si nedávej za vinu, ono si myslím, že za to mohou často i pediatři, kteří jedou podle tabulek a prostě do 3 let je to norma a basta fidli 😖 . Když to přeženu, tak nemluvící dítě ve 2 letech a 11 měsících je v pohodě, ale jak má už 3 roky a den a stále nemluví, tak už to je problém? Určitě to zvládnete, jen je ten prvotní šok, co jsi se dozvěděla, ale určitě všechno doženete 🙂

moudivlacek
15. dub 2012

holky nestihampsat,furt premyslim,jak to od zari udelat... mame tu malou montessori skolku,malej tam chodi stredy dopo od ledna, de fakto deti i tetu zna od narozeni ze cvicenicka,tak premyslim,zda by nepomohlo ho dat tam,proste to,ze bych nemela zadny prijem a manzel vse vcetne hypoteky tahl si nedokazu dlouhodobe predstavit (bohuzel bych musela dojizdet,u nas na malomeste neni ani zadna brigada,natiz prace) montessori filosofie je me blizkani, nicmene si nejsem jista,zda je to 100% to prave, tam s nim nikdo zadna logopedicka cviceni delat nebude,ale zas maly kolektiv,prima lidi a pocuravani nevadi

sisstin
autor
16. dub 2012

@moudivlacek já si myslim, že MNT je fajn, tam je možná právě i integrace dětí s problémem 😉

sisstin
autor
16. dub 2012

@moudivlacek a zažádej si o ten příspěvek na péči, hned teď 😉

bledulka
16. dub 2012

ahoj,omlouvám se že sem vpadávám, občas sleduji tuto diskuzi (kvůli synovi a neteři- syn měl OVŘ,je v poho, do školní docházky snad zvládneme nápravu všech hlásek a neteř je opožděnější)
a tak jsem postřehla @moudivlacek tebe.. myslím, že jsi ze stejného města jako jsem nyní nově já a dokonce mám pocit, že Ti vzali syna do stejné školky 😉 (mikovická fialová).. školka funguje dobře,ale fakt nevím,jak ve vašem případě...v mikovické je super ta zástupkyně ředitelky, zkus se s ní pobavit, ona vychází vsříc jak to jde..

a jinak jsem v Praze slyšela o školce, kde berou i mimopražské děti,je to sice církevní,ale věnují se dětem s těmito problémy... tak za zeptání bys nic nedala..
http://www.donbosco.cz/o-nas/

sisstin
autor
16. dub 2012

@bledulka do DB byly příjimačky ted, hlásí se strašně moc dětí a chodí se tam normálně na pohovor...tak to reálně tento rok nevidim 😉

bledulka
16. dub 2012

@sisstin aha,to jsem nevěděla, jen jsem o ní už dřív slyšela od bývalé kolegyně....

sisstin
autor
16. dub 2012

@bledulka ty logo třídy jsou všude přecpané, a kor takhle dobrá logo školka, kde berou děti i s poruchou porozumění. Takových logo tříd je málo, většinou berou jenom expresivní dysfatiky, jakmile je narušené porozumění více, tak s tím mívají problém a je to spíš fakt na speciálku 😉

moudivlacek
16. dub 2012

@sisstin no zadat podle me ted nema cenu, nemam v ruce jediny papir, de fakto presnou diagnozu jeste nevim

moudivlacek
16. dub 2012

@bledulka jj vzali nas do Mikovic, nekdy v puli cervna je info schuzka rodicu,ted podle me,dokud nebudu mit nejaky ofiko vystup,tak zas ani nevim co bych tam rikala
ted jen si sepisu plusy minusy,proste jaky moznosti jsou,optimalni neni zadna,ale tak alespon vybrat mensi zlo

sisstin
autor
16. dub 2012

@moudivlacek tam nejde o diagnozu, ale o to, kolik těch bodů nezvládá, hodnotí se komunikace, sebeobsluha atd., takže podle mě jako šanci máte 😉 jinak běžnou školku ti fakt nedoporučuju, akorát by se ti tam malej trápil a ty bys poslouchala, jak je ve všem nejhorší a co neumí atd. 😉 jedině, že by tam byl vedený jako integrovaný žák...zatajovat pravdu s tím, že do září to nějak dopadne bych nedělala 😉

moudivlacek
16. dub 2012

@sisstin mozna jsem to napsala blbe,ja nemyslela neco tajit,ale ze tam nenaklusu dneska nebo zitra,ale ze pockam az Kamila dodela ta vysetreni a budeme 100% vedet co vse se zvlada a co ne a to snad do ty info schuzky ve skolce v cervnu budeme vedet a tam bych hodila rec s reditelkou

ja chapu,ale preci nepujdu na urad a nereknu,malej neumi toto, musis mit 100% nejakY potvrzeni a ta ja nemam

sisstin
autor
16. dub 2012

@moudivlacek na úřad přijdeš jenom s tím, že chceš zažádat o příspěvek na péči...vyplníš to a odneseš jim to tam zpátky, než se něco bude dít, tak budete mít zprávu od Kamily a možná i další vyšetření, pak k vám přijde sociáln pracovnice a probere s tebou ty body - jsou na netu, a musí ten daný bod zvládnout sám bez pomoci. Ono než se něco bude dít, tak to bude doba...takže když tam podáš ted ten papír, tak to je akorát 😉

moudivlacek
16. dub 2012

@sisstin aha,tak to jo,ja myslela,ze uz se to podava se vsim vsudy a kde bych nasla ty body?

sisstin
autor
16. dub 2012

@moudivlacek ten formulář se dá stáhnout i na netu 😉 hlavně dost tam dělá zpráva od pediatry, takže bych si tam normálně zašla (až budete mít tu zprávu od Kamily, což jestli to dělá jako Krejčířová, tak ji budete mít do 3dnů od vyšetření doma) a at ona tam přesně napíše, že malej nerozumí k věku, že nemluví k věku, že nemá dovednosti k věku atd. Aspoň, když vám to už takhle zanedbala, tak by mohla být aspon ochotná spolupracovat 😉

ono než se to začne hejbat, tak to je doba, průměrně ted to vyřízení trvá půl roku a více..

ty body ted nemůžu najít, dělám tady něco s Tygrem, tak kdyžtak odpo to pohledám..nebo možná někdo bude vědět, kdo to přesně já, já mám na blogu jen tu starou vyhlášku z minulýho roku...

sisstin
autor
16. dub 2012

@moudivlacek to sakra nemůžu vygooglit furt

smardik
16. dub 2012

@moudivlacek určitě si požádej za to nic nedáš a než se něco bude dít máš zprávu a třeba další vyšetření. Já podávala minulý měsíc a bude to prý trvat minimálně půl roku, spíš mám počítat dýl

sicinka
16. dub 2012

@moudivlacek tak ono je otázkou zda tě ty 3 tis co jsou v příspěvku na péči spasí. Pokud máš původního zaměstnavatele (předpokládám v Praze), tak by se s ním možná dalo jednat o práci ńa poloviční úvazek- není to pro něj v žádném případě dražší. Mám vyzkoušeno že se dá domluvit jak s obrovským kolosem, tak malou firmou. Pak by mohl prcek na půl dne do školky, po zbytek dne by ses mu věnovala. No a ten příspěvek na péči ti aspoň pokryje náklady na školku. Pokud jsou v té monte školce tolerantní, más s nimi dobrou zkušenost a nezrujnuje tě to, tak to může být dobrá volba. @sisstin nebo se to nějak změnilo a příspěvek na péči je vyšší? Já pracuji na půl úvazku vlastně pořád, manžel by naší hypo taky sám neutáhl, bohužel jsem měla vyěěí příjmy já.

moudivlacek
16. dub 2012

@sicinka tak plny asi tezko,ale i tak bohuzel tim cestovanim stravim k prac dobe dalsi 3 hodiny (obe cesty dohromady) denne,takze i kdybych sla na polovicni,tak skolka je od 8, vlak me jede 8,40 a v 10 bych byla v praci, ve 2 bych skoncila a ve 4 malyho vyzvedla,takze je stejne celej den zabitej, zatim jen premyslim nad variantama,kdyby manzelovi pridali v praci bylo by to optimalni 😀 proste ty finance jsou bohuzel v dnesni dobe nutnost
hele 3000 spasi,nespasi,na ulici je nenajdu,ale problem to nevyresi
ted mam ukol cislo jedna ve stredu zajit za detskou doktorkou at me da zadanku a se vse rozbehne
@sisstin ja mam nejakou tabulku od kamosky co studovala psychologii-co v jakem veku 1-5let by dite melo umet,ale vypada to dost stare,asi nebude aktualizovane

sicinka
16. dub 2012

@moudivlacek jsem si asi blbě zapomatovala kde bydlítě já myslela že jste v rotokách odtamtud jsi v Praze coby dup .-) i když i od nás ze stránčic jsem za 30 minut vlakem v centru. Nicméně já jsem líná a jezdím autem, bez toho si práci neumím představit, bohužel. Já to nechtěla psát tak, že si myslím že 3 tis je málo peněz, ale spíše jsem to chápala tak, že do práce nutná varianta. Protože když to vezmeš že se jedná třeba o rok max dva. tak ta práce na částečný úvazek je řešením jak nahradit ten výpadek rodičáku a nevydat většinu peněz za hlídání. Ono to řeší i spousta maminek mluvícíh dětí, školek je prostě málo ☹

sisstin
autor
16. dub 2012

@moudivlacek to není stavěný na tom, co by dítě mělo v určitým věku umět (vědomostně a tak), ale o kolik více péče vyžaduje oproti dítěti zdravému v běžných úkonech 😉 tam nezáleží přímo na té diagnoze (jako to bylo u prodloužení rodičáku dříve), ale prostě na tom, jak moc je náročná ta péče. Jako hrozně záleží na posudkáři, na receptivní dysfázii vím i o II. stupni 😉

@sicinka jj, první stupeň jsou 3tis. 😉

moudivlacek
16. dub 2012

@sicinka ne Kralupy-Praha, s autem problem delam v centru,kde neni mozne parkovani a modrou kartu Prahy 1 nedostanu 😒
jasne,ja vim,ze nejsme jedina,ale proste nejak s tim clovek nepocital a ted je zaskocen

@sisstin ale k tomu bych si asi nemohla vydelat nic navic co?

sisstin
autor
16. dub 2012

@moudivlacek jo, můžeš chodit normoš do práce, ale tuším, že je to omezené tou školkou, že může jen na 4h...ale to bych si radši ověřila na tý socce pak 😉