Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
11. čer 2013

jinak intenzivní "proč" jsme měli v těch 4,5..pak klid celkem, že se prostě ptal tak normálně...a ted najela druhá vlna "proč" a to je mazec, např. "proč má kilometr tisíc metrů?" apod. 😅

mvmk
11. čer 2013

@sisstin no dnes jsme spolu varily polivku, mala porad u neceho asistuje ze 😅 no a uz se pekne varila a njednou popadla celej celer a mrskla to do ty polivky 😠 😠 Do mne vjel hroznej vztek pac od rana nervovala a vysela mi na nohavici, jeste ke vsemu to nani striklo tak ze ji to bolelo 😝 Vysupajdila jsem ji z kuchyne a musela si sednout na zidly. Asi tak po 2 minutach se pomalounku zvedla a plizila se do kuchyne, mi ukazovat bebi, ze supe je hajs atd. Ja jsem na ni kricela Maminka se zlobi, a mala hmm a ja rikam Proc se maminka zlobi? a prislo jen heeee? a ja to opakovala asi 3x a stale jen heee? Tak rikam protoze si hodila celer do polivky a ted je polivka kaput.
Proste jste videly ze nevi vubec o co jde 😒

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk tak jako to prostě u dítěte, které nemluví, těžko zjistíš, když ti na to nemůže odpovědět že 😉

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk zjistíš porozumění různý, ale "proč" prostě zjistit nejde, to je abstraktní a na obrázku to fakt neukáže 😉

mvmk
11. čer 2013

A treba aby na neco ukazovala a cekala odpoved co to je, toho si nejsem vedoma. Ukazuje na veci jen kdyz me chce neco sdelit. Treba na stromy reku ptacky, ale aby vylozene ukazovala ne nejaky predmet s tim ze by chtela vedet co to je, to podle Meho vubec ne 😝 😅

mvmk
11. čer 2013

@sisstin ale ona kdyz vi o co se jedna, tak se snazi ti to nejak zprostredkovat, posunky, par sluvky co pouziva nabo grimasou, ale kdyz rekne heeee? To znamena v prekladu nevim nic 🙄

mvmk
11. čer 2013

Proste to co nezna ji nezajima 😝

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk no právě děti, které nechtějí odpověd "co to je", tak nerozumí 😉

cairka
11. čer 2013

@mvmk , moja sa už aj pýta prečo, ale na moju otázku "prečo sa maminka hnevá" by tiež nereagovala 😝 A to v reči sa veľmi zlepšila , aj v porozumení 😉 A napríklad som si všimla, že sa pýta prečo..., ale na odpoveď nečaká 😀

mvmk
11. čer 2013

@sisstin to ted nejak nechapu 😅 😅

mvmk
11. čer 2013

Sorry, ja uz v Tom mam asi uplny gulas 🤐

abbie
11. čer 2013

@mvmk co blaznis ... nemozes sa dietata, ktore nerozprava pytat, preco sa mama hneva 😕 na to ti neodovie ani hovoriace dieta, este si neuvedomuju pricinu a nasledok, ona vobec ani netusila, ze co sposobila a preco ti to vadi ...
A na co je to ti jedine moze odpovedat, nie? nieco jej ukazes a povies co je to? a cakas odpoved ...

mvmk
11. čer 2013

@abbie no takhle to chapu taky, ale tady holky popisujou, ze dite ukazuje na nejaky neznamy predmety a pta se co to je? To jako mala rozhodne nedela. A kdyz tak satram v pameti tak to nedelal ani muj syn.

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk děti, které neukazují na věci, které neznají a nechtějí vědět, jak se jmenují...mají v 99,9% případech problém s porozuměním 😉

mvmk
11. čer 2013

@abbie Ona maximalne kdyz vidi neco neobvykleho, treba velkej bagr, tak treba ukazuje a krici Mama da da a kouka co ja na to, a ja ji treba reknu no te je bagr a tak, ale aby sama chodila a neco chtela pojmenovavat tak to rozhodne ne 😒

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk Tygr prostě ukazoval na všechno, na to, co zná...ale hlavně i na to, co nezná...takže když začal ukazovat v těch 27měsících, tak téměř do tří let nedělal celej den nic jinýho, než že ukazoval a "eee", a tím pak strašně rychle nabral tu pasivní slovní zásobu 😉

sicinka
11. čer 2013

Dáda se třeba pantomimou neptal nikdy, ani nejaké eee s otazníkem nehrozilo. Kolem třetího roku se začal ptát celou větou co to je, a hned se ptal i kde, kde a jak. Dokonce to co to je bylo o trochu později. Žádné intenzivní ptaní u nás neproběhlo vždy se ptá jen na to co neví. To je stejné u proč rozhodně se neptá 20 krát za hodinu. Jinak odpovědět na dotaz proč umí asi půl roku, tedy dost před tím než se začal sám ptát. Ale u nás ta řeč rozhodně neprochází všemi standardními fázemi takže to asi není míra 🙂

mvmk
11. čer 2013

@sisstin a da se zjistit na jake urovni, kdyz treba jinak normalne odpovida na to co umi rict, nebo jo a ne, ?

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk tak jako Tygr se samozřejmě neptal, když nemluvil, ale prostě ukázal a "eoval" a dokud jsem mu neřekla "ano, to je xy", tak prostě nedal pokoj 😉

krystalka
11. čer 2013

@mvmk - ale ona ti těžko může odpovědět na otázku "proč se maminka zlobí", když prakticky nemluví...v téhle situaci by na mě Jiřík taky jen nechápavě koukal...vlastně si neumím představit, co by ti na to vlastně měla říct, s tím omezeným slovníkem, který může použít....
A jinak s tím ukazováním a ptaním co to je - já jsem to vždycky brala tak, že když mi na něco ukazoval, tak asi chtěl vědět co to je, já jsem vlastně asi nerozlišovala, kdy mi jen něco ukazuje a kdy se ptá "co to je".... prostě mi něco ukazoval, tak jsem mu řekla "no ano, to je...."
A taky si myslím, že možná byla trochu vylekaná z toho, co se stalo, na Jiříka stačilo kolikrát jen víc zvýšit hlas a už se zasekával a vypadal, že vůbec nic nechápe....

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk tak vy ten test porozumění máte? Tygr dokud neukazoval, tak nerozuměl v podstatě jako vůbec nic 😉 poprvý u Krejčířový neukázal ani jeden obrázek, on neukazoval vůbec, to všechno přišlo až po té návštěvě 😉

mvmk
11. čer 2013

@sisstin ona treba zvlada ted uz doplnit urcite vety, Kdyz ji reknu treba Co je polivka? a ona na to hajs. Nebo otazky kde se vari kde se zehli kde Mama pece, tak vylozene otevre i tu troubu, ale zaroven mam nekdy pocit ze proste nechape nic. Jak uz jsem psala ja jsem z ni sama nekdy jelen 😝

ivular
11. čer 2013

@sisstin Teri, ale on je v tom právě diametrální rozdíl, jestli mi chce něco jen ukázat, nebo jestli se ptá co to je. To ukazování, s tím že čekal až řeknu že to jako taky vidím, to mu začalo brzy - snad někdy kolem roku. Ale ta otázka začala až tak o rok později a prostě bys to hned poznala, že neupozorňuje, ale důsledně trvá na vysvětlení 😅
Nicméně pořád během dne mnohem častěji jen upozorňuje - ptá se jen když ho něco nového opravdu zaujme 😉

Holky ale neděste se, že by vaše děti byly kvůli tomu nějak pozadu. Jeník je s porozuměním napřed (i když teď nejspíš už jen k věku), ale zase opravdu sám od sebe neřekne kromě mámo a táto nic☹ Škoda, že jsem nebyla na tom setkání, protože byste viděly, jaký je mimoň☹

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk tak zeptat se TYgra " co je polívka?" tak řekne, že je to jídlo 😅 😅 😅 😅 ale to by odpověděl ted, ve věku tvojí mal neříkal naprosto nic 😅

mvmk
11. čer 2013

@sisstin mala ukazuje asi tak od 19-20 mesicu, kolem toho 2 roku ukazovala skoro neustale ale nebrala jsem to ze by se tim jako ptala co to je, proste jsem si myslela, ze mne na to chce upozornit 😉
A testu porozumeni mame nekolik, jen za tenhle rok uz 3 🙂

sicinka
11. čer 2013

@sisstin a slyšela jsi o dítěti které by mělo to porozumění špatné což Dáda evidentně byl a naskočilo tak rychle že by tu řeč dohnal za necelý rok. Jinak on ukazoval, ale už nesdílel - spíš si to pojmenoval sám nebo mlčel, a to období co popisuješ neměl nikdy. Teď v principu mluví i rozumí k věku, mě jen nejde do hlavy co to vlastně mohlo být.

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk já jsem prostě viděla, jak mu to porozumění jde...ve dvou rozuměl max. "hají, hačí, jdeme", ve 2,5 už ukazoval "kde kluk spí, kde se holka houpe" atd., ve 3 " z čeho se jí, čím se jezdí, co uděláš, když máš zízen", poznal "nahoře dole, suchý mokrý" atd. Prostě ve třech letech rozuměl naprosto normálně, udělal vše, co jsem mu řekla, chápal zadání úkolů atd. Ve dvou letech nechápal naprosto nic, fakt jen ty základní věci, co umí i 9m mimina 😝

sisstin
autor
11. čer 2013

@sicinka prý je ted i OVR s receptivní složkou, což si myslim, že bylo u vás 😉 prostě nerozuměl dobře, pak mu to naskočilo a s tím samozřejmě hned pak ta řeč 😉

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk tak když dítě ukáže, tak prostě čeká, že mu tu věc pojmenuješ...to je ono, tím získává tu slovní zásobu pasivní...nebo jak to jako myslíš? 😕 Tak to ti to malá dělá ne? 😕

mvmk
11. čer 2013

@sisstin no to co ty pises ona rozumi, ale stejne mam pocit ze nerozumi uplne jako jeji vrstevnici, tak i ta logopedka mi to rekla, proste chybi prepozice, zajmena, a w-fragen oni to maji nemci jako wer was wie, to je kde kdo jak proc atd.
Jinak co udelas kdyz mas hlad zizen kdyz prsi a tak pro ni neni zadny problem 😉