Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
20. čer 2013

@abbie aspoň je nepraští .-) to byla u nás oblíbená reakce. Jinak jsou mu 4 a aktuálně začne vysvětlovat proč to nechce atd, ale reakce je podobná - akorát už nevřeští. U nás zabírají starší děti za těmi dolézal vždy, tuhle reakci má většinou na děti menší než je on.....

mvmk
20. čer 2013

@abbie u nas to vzdy prochazi urcitym obdobim, ted deti docela snese, ale jeste tak pred 1 mes. to bylo to same, sice nezurila, ale schovavala se nebo zacala plakat 😝 Ale i tak si jeste neni schopna s ditetem hrat, uprednostnuje hru vedle sebe, nebo se max. po nich opici 😒

abbie
20. čer 2013

dik za odpoved baby 🙂 snad to bude len prechodne obdobie, doteraz mu takto nevadili, i ked v roku a pol strkal do deti chvilku...
ale aby som sa na neho len nestazovala, tak sa zacal pytat "kde je?" a "ako?" pekne cisto to povie, uz povedal aj "kde je tata"
Vonku hodi kamienok do kanala a opyta sa "ako?" akoze ako to vyberieme teraz 😀

dezyre
20. čer 2013

@abbie tak Staník to dělá neustále. Když na něj promluví někdo, kdo se mu nelíbí, tak buď na něj prská, anebo namíří klacek, že ho chce zastřelit ☹

martuulka
20. čer 2013

Vymysleli jsme s Martulkou novou hru. Přendávání příborů z koše na příbory z myčky do příborníku a zpět. Učí se třídit a procvičuje jemnou motoriku, Vkládání do těch otvorů dá zabrat. Vydrží u toho klidně i hodinu. 😀

majus246
22. čer 2013

maminky naša neurologička doporučila malému Esprico že je to dobré na rozhovorenie sa máte niektorá s tým skúsenosti ide o doplnok s obsahom mastných kyselín, rybky má rád a snažím sa mu ich do stravy pridávať čo najviac teraz mu podávam aj toto no nevidím zmenu pomohlo to niektorej z Vás Ďakujem

krystalka
23. čer 2013

Ahoj holky, všechny vás zdravím, několik dní jsem tu nebyla, ale koukám, že i vy si asi užíváte pěkné počasí 🙂 . My se včera vrátili z Šumavy, byli jsme u Kašperských hor, máme tam už náš osvědčený penzionek a jako vždycky jsme se měli úžasně! Paní, co to tam provozuje, se nás každý večer chodila ptát, co bychom chtěli druhý den k večeři, jestli máme všechno, co potřebujeme, ubytování super, už jsme tam vystřídali třetí pokoj 🙂 , byli jsme tam skoro sami, takže byl klídek, jídlo bylo opět výborné a byly ho obrovské porce...a počasí bylo naprosto luxusní - pršelo jednou v noci a jednou navečer a to jsme se schovali v Kašperkách v dětské herničce 🙂 . Jinak jsme chodili po výletech, po hradech, jeli jsme lanovkou, vlakem jsme projeli nejdelší tunel v Čechách....A Jiřík byl naprosto super, i docela dost jedl, ale hlavně tam byl takový otrkaný, sám si s paní u večeře vyřídil, že chce džusík a jaký...a když se mě ptal, kde mají tu trampolínu, co tam byla loni, tak jsem ho poslala, ať se paní zeptá 😉 - no a zatímco dřív by řekl "ty se zeptej", tak teď si prostě počkal, až paní přijde k našemu stolu a fakt se jí sám zeptal, na konci se šel se všemi rozloučit, podal jim i ruku 🙂 , všude kam jsme přišli tak zdravil jako o závod, i oběd v restauraci dal úplně v klidu 🙂 . A dokonce i cesta byla tentokrát v pohodě a to on delší cesty moc dobře dřív nesnášel, teď jsme si v autě dokonce i zpívali 😀, no skoro jsem ho ani nepoznávala 🙂...a fakt už je mu pěkně rozumět, nikde nikdo neměl problém mu rozumět, ta výslovnost mu poslední dobou naskakuje nějak jakoby sama...a že posledních pár týdnů jsme tu logopedii dost flákali 😉 a moc jsme nějak vyloženě cíleně neprocvičovali, jen při běžné řeči ho občas zastavuju a opravíme to...
Tak doufám, že i vy se máte fajn 🙂

krystalka
23. čer 2013

@abbie - a k těm reakcím na děti - jak jsi si tu stěžovala - znám to moc dobře, Jiřík děti moc nemusel taky téměř do 4 let, přesně jak píšeš, jakmile za ním třeba na klouzačku lezlo jiné dítě, tak okamžitě prchal dolů a někdy i dost nebezpečným způsobem, v naprosté panice se prostě snažil jakýmkoli způsobem dostat dolů, nejradši měl hřiště, kde nikdo nebyl, jakmile přišly děti, tak se držel u mě a z velkého odstupu je ale se zájmem sledoval, ale stačilo, aby k nám nějaké přiběhlo a chtělo mu dát třeba lopatku, tak zděšeně prchal...
Trošku se to zlepšilo, když v těch 3,5 začal chodit do té miniškolky, kde byly jen 3-4 děti, tam si zvykl je mít těsněji kolem sebe a spolupracovat s nimi, až pak od těch 4,5 co začal chodit do té speciálky, tak tam už s tím problém neměl...dneska už děti i docela vyhledává a občas venku i navazuje s nimi sám od sebe kontakt...
Ale nikdy děti ani dospělé nebouchal nebo na ně neútočil, když se mu někdo nelíbil, tak se prostě na něj zamračil, otočil se a šel pryč, nebo zabořil hlavu mně do břicha 😉

cairka
23. čer 2013

My sme včera zažili takú vtipno-trápnu situáciu 😅 Sme stretli po dlhej dobe jednu známu, strávili sme spolu dosť času, deti sa spolu hrali..a známa hovorí na Diu :"Aká je šikovná, kedy ona bude mať 3 roky?" 😅 😀 😀 aktuálne má 3r a 9mesiacov 😀 😀

abbie
23. čer 2013

@krystalka nastastie ani on ich nebucha, len teda vyslovene da najavo, ze ich nechce pri sebe ... ukaze prstom na dieta a povie nie, nie, nie a ked sa mu dospelak nepaci, tak zacne skaredo kukat a ide prec... minule som mu povedala, aby neukazoval na deti skaredo, ze aj on je maly a ze "nie" hovorim, ale ano, aj ty si este maly, odpoved zas "nie", pytam sa a ty si uz akoze velky? ze "ano" 😀 boli sme na chate a chcela k nam ist suseda, ale nechcel ju pustit dnu 😠

krystalka
23. čer 2013

@abbie - tak to nám se nestávalo, že by nechtěl někoho pustit dovnitř, ale když se mu dotyčný nezamlouval, tak prostě někam zalezl, aby s ním nepřišel do kontaktu 😉 a když jsme byli někde na návštěvě a nelíbilo se mu tam, tak mě zase pořád tahal ke dveřím, že už jdem....ale nestávalo se to často, my máme dost malý okruh známých, se kterými se navštěvujeme doma a ty většinou snášel dobře. A třeba na nějaké dětské akce apod. jsme dost dlouho vůbec nechodili, protože by z toho nic neměl, akorát se mě držel jako klíště, zmateně se rozhlížel po okolí a pak chtěl pryč....jednu dobu měl z takovýchto rušnějších akcí i noční děsy, takže to mi za to nestálo....
Ale teď už si to docela užívá, i když předminulý týden měli ve školce rozloučení s předškoláky, tak měly všechny třídy nacvičené každá nějaké vystoupení, to dal celkem v pohodě, ale když pak na závěr byla diskotéka pro všechny na terase, tak prchnul dovnitř 😉

lenajsek
24. čer 2013

Ahoj holky, tak Lenča @desyre Vám už napsala naši největší novinku, že máme už druhého synka na světě, Tomáška...
Šlo vše hladce, přirozeně, narodil se pár hodin po termínu (termín byl 18/6) a vše je naprosto v pořádku, zdá se, žádná zkažená plodová voda, žádný hematom na hlavě, krásná pleť, krásně saje a baští, začíná už protahovat časy mezi kojením, tak snad budu mít za chvilku čas i pro Lukáška, zatím ho moc není... ale MM je s náma doma, pak bude i moje mamka, tak se to nějak poddá a půjde to.
Doma jsme od soboty, Lukášek si na brášku zvyká velice pomalu, tak jak je u něj zvykem, moc se k němu nechce přibližovat, spíš na požádání, ale na požádání si ho pohladí, dneska mu podal ruku, to on dělá, když si chce někoho oblíbit, nebo je mu někdo blízký... věřím, že to půjde, ale zatím asi Lukin moc neví, co si s ním počít, hlavně, když se rozpláče... 😝 😀
Tím, jak mi neumí říct, co cítí, zeptat se na spoustu věcí, o to je to těžší, ale věřím, že to zvládneme... včera a předevčírem, jak jsme přijeli domů, tak jsem z toho byla hodně špatná, ale dneska to už bylo trošku lepší, měla jsem na Lukáška víc času a hráli jsme si spolu, pak jsem měla Tomíka i u sebe a byla jsem u Lukina a kupodivu neodešel, zůstal u nás a pokračovali jsme ve hře...
Hodně se mnou hormony cloumají, víc jak za celé těhotenství, to co jsem si se slzama neužila v těhotenství, "užívám" si teď... 😝 😀

Moc děkuji za gratulace, mějte se krásně, teď asi nebudu mít čas nakukovat, spíš budu pobývat na FB a tam taky ne vše stihnu přečíst.

Pěkné dny přeji, mějte se co nejlíp!

krystalka
24. čer 2013

@lenajsek - taky moc gratuluji k Tomáškovi a přeju ať je hlavně zdravý a spokojený a dělá vám jenom radost! A ať si Lukášek na brášku brzy zvykne 🙂 .

mvmk
25. čer 2013

@lenajsek taky moc gratuluji, at ti dela samou radost. 😉 😉 😉

mvmk
25. čer 2013

Tak jsem mela dnes vyvojovy check 😝 😝 trochu neco z motoriky, potom neco na malovani coz mala odmitla 😝 a potom barvy. Ocekavala jsem jen zakladni, ale prekvapil me pan dr. s oranzovou sedou fialovou 😝 😝 😝 no a mala na vse rikala jen Grün 😀

hrusti
25. čer 2013

@lenajsek Ještě jednou gratulace k Tomáškovi. At ho bráška nezlobí a Tomášek vám dělá jen samou radost! A z toho, že na Lukáška nemáš už tolik času si nic nedělej. Je to normální. Já jsem z toho po porodu byla taky špatná, ale na druhou stranu to ber tak, že ty druhé děti nikdy nezažijou to, co prvorození ... mít mamku jen pro sebe 😉

Jinak u nás nic nového. Jak bylo hezky, tak jsme byli hodně venku. U nás je stále trošku relaxační období. Ted si hodně kreslíme a děláme z těch různých knížek s pracovními listy pro předškoláky od Fragmentu. Honzík dostal včera k svátku Noemovu archu od Smartu, tak ho to kupodivu i baví. Jsem zvědavá jak dlouho 😝 No a k tomu autobus, tak od rána do večera jezdí a hlásí zastávky autobusu, co zná jak jezdíme po Praze 🙂

@dezyre Honzíkovi dodatečně všechno nejlepší k svátku!

dezyre
25. čer 2013

@hrusti děkujeme 😵

lenajsek
26. čer 2013

Ahoj, moc všem děkuji za gratulace, dneska jsu sama s klukama doma, MM šel už do práce, tak snad to zvládneme....

Mějte se krásně, nestíhám dočítat...

ivular
26. čer 2013

Holky, tak jsem dnes dostala ledovou sprchu od logopedky ☹ Byli jsme u ní teprve podruhé - při první návštěvě mi přišla milá a fajn. Dnes ji rozladilo už to, že Jeník odmítal vkročit do její ordinace, tak jsem ho nechala v čekárně (ta byla prázdná, takže o nic nešlo). Logo se mě ptala, jaké jsou pokroky, tak jsem nadšeně sdělila, že se naučil vyprsknout tekutinu a držet si jídlo u pusy (i když ho jen tak leptá, nekouše) - to vše byla ještě nedávno utopie. Nicméně ona s úšklebkem sdělila, že tedy prakticky zůstal na místě a jak jsem s ním teda trénovala, když se nehnul z místa. Vysvětlovala jsem jí, že má období vzdoru, takže si toho moc nenechá (sama mně minule říkala, ať nic nedělám přes jeho vyložený odpor), ale bylo na ní znát přesvědčení, že jsem se na to vykašlala 😝 Na jednu stranu mě to mrzí, na druhou štve 😠 Copak je možné rvát dítěti jídlo za tváře, když má hysterák a válí se po zemi? Vždyť se bude dávit/blinkat a vybuduju mu tak akorát blok 😕 Snažila jsem se jí to vysvětlit, že fakt nevím, co dělat jinak/intenzivněji/líp, protože denně masíruju orofaciální svaly, snažím se stimulovat pusinku, apod. Nicméně trvala na svém, že s tímhle mým přístupem to bude na dlouho a že si máme teda najít logopeda blíž našemu bydlišti - prostě se nás chce zbavit no ☹
Na závěr se mě ještě zeptala, jak je na tom malý s řečí. Tak já opět nadšeně, že před čtyřmi měsíci měl dvě slova a teď jich má asi dvacet. Načež ona opět s úšklebkem, že děti v jeho věku už normálně mluví ve větách. Tak nevím, jestli si fakt myslela, že mi sděluje nějakou novinku, když jsem jí minule sama říkala o tom, že suspektivně máme expresivní VD 😕
Uf, cítím se, jako by mi dala pár facek a začíná mi vrtat hlavou, jestli opravdu nedělám něco špatně 😔

mvmk
26. čer 2013

@ivular no to je docela sila, asi bych k ni uz nesla 😝

abbie
26. čer 2013

@ivular omg to u koho si bola? na tvojom mieste by som uz viac k nej nesla ... ja som 3x bola u jednej logopedicky, ktora maleho absolutne nevedela zaujat, maly ju asi tiez moc nemusel, nespolupracoval u nej a od nej som si vypocula ze bude mat urcite ADHD a ze bolo by super, keby sme ostali iba pri ADHD 😠 manzela toto tak nastvalo, ze viac tam maly nesiel, proste ona si neprizna, ze zlyhala, tak si na maleho nieco vymyslela, aby on vyzeral, ako ten zly a nie ona ... vsade inde spolupracuje. Teraz je strasne vela logopedov, ktory beru male deti, treba hladat lepsieho 😉

abbie
26. čer 2013

Inak baby, myslite, ze ak ma 2,5 r. dieta hruby hlas, tak to moze nieco signalizovat? daku poruchu reci? ja som si vsimla, ze moj maly ma hrubsi hlas, ako ine deti, ale uz mi to vravia aj ludia v okoli, ze "aky hruby hlasok ma" 😖
Neviem no, mozno zasa riesim kravinu, ale ja som tiez este nepocula u ineho dietata, ze by malo taky hrubsi hlas ...

krystalka
26. čer 2013

@ivular - to je tedy děs, mně se tohle stát, tak už nás tam příště nikdo neuvidí! Vždyť ona je tam od toho, aby vám poradila jak na to a povzbudila vás a ne aby po tobě dupala, že to děláš špatně nebo málo... Ano, někdo tady dělá něco špatně, ale rozhodně to nejsi ty 😉 ...

margareta76
26. čer 2013

@krystalka: Mame doma blikajuce rampy, semafor a Povidacky - vsetko je SUPER 😵 Dakujeme velmi pekne za rady a inspiracie 🙂

krystalka
26. čer 2013

@margareta76 - rádo se stalo 🙂 , to je fajn, že jste spokojení, já ty Povídačky kupovala původně na cestu autem, když jsme jeli ten minulý týden na Šumavu, protože on loni tu cestu nesl dost blbě a to to byly jen necelé 3 hodiny s přestávkami....no a když jsem tedy letos pořídila pár neokoukaných věcí na zábavu, tak byl nakonec úplně v pohodě, koukal hlavně ven a všechno komentoval a dokonce jsme si i zpívali! 😀 . Takže z Povídaček jsme udělali několik obrázků a pak mi s tím praštil 😉 , no ale myslím, že to ještě najde uplatnění později, někde při nějakém čekání...

mvmk
26. čer 2013

Ahoj holky, musim trochu pochvalit moji malou, pridava kazdym dnem dost slov, musela bych to dat na papir abych je spocitala, ale uz se pomalu dostavame tak ke 100, ale stale jen povetsinou podstatna nebo pridavna jmena 😝 tvoreni vet porad katastrofa, totalne agramaticke, dnes treba vytvorila vetu typu: ne Doma, pa tam, ne kap. Prelozim 😅 nechci byt Doma chci pa uz neprsi 😝 A co mi stale dela velke starosti, ze se stale jeste neoznacuje ani jmenem ani jako ja 🙄 .
Nedokaze vyslovovat "C" slova strasne patla, no je toho vic 😝
@sisstin chtela jsem se jeste zeptat jestli opravdu se k VD poji Dyslalie, probrala jsem to vcera s desk. dr. a ten byl toho nazoru ze je to k tomu 😝

sisstin
autor
26. čer 2013

@mvmk tys nekdy slysela dysfatika,ktery dobre vyslovuje? 😕 😅

krystalka
26. čer 2013

@mvmk - tak takováhle gramatika, jak píšeš, je myslím u dysfázie právě docela typická, Jiřík mluvil taky tak, v podstatě do 4 let, pak se to začalo trochu upravovat. A ta výslovnost taky to samé - Jiřík taky spoustu hlásek patlá, nebo aspoň občas, někdy třeba něco vysloví krásně čistě, ale příště v běžné rychlé řeči je z toho taky nějaká patlanina. I když poslední dobou se to hodně rychle zlepšuje - ale třeba právě ty sykavky S,C,Z a Š, Č, Ž, mu celkem slušně naskočily až teď, ale pořád to není stabilní, někdy to řekne pěkně, někdy ne...oproti tomu paradoxně má krásné ukázkové R, které se naučil nějak sám od sebe😉