Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
2. črc 2013

@sisstin jo a ona treba dost zacala pridavat minuly tyden, hodne opakuje, treba rekne uz i koleno 😀 a clovek ji to i rozumi. Nebo konstatuje porad stav veci treba si nalije dzus rekne voll (plny) a kdyz vypije tak prijde obrati hrnecek a hlasi Mama leer(prazdne). Ale ted zase zasek a to uz mela nekolikrat, ze se trochu rozjela a potom si s tim svym repertoarem vystacila i pul roku 😝

cairka
2. črc 2013

@mvmk , aj moja má dva hlasy, tuším som to tu už spomínala, jeden normálny a jeden upišťaný, protivný, až fyzicky nepríjemný 😝 a akurát včera som tu písala, že si začala pospevovať a to má oveľa bližšie k 4 rokom, ako k trom 😒 A chápam ale aj to, čo píšeš, že ty rovesníci rpemýšľajú na úplne inej úrovni. Moja už teda hovorí veľa, ale naše rozhovory sú stále jednoduché, ona vôbec nemá snahu skúmať problém do hĺbky...ona sa napríklad už aj spýta "prečo ..." alebo "čo to je" (hoci stále nie veľmi často, ale už sa stane) , ale po jednoduchej odpovedi chýba to ďalšie a prečo...a prečo... A tým pádom vie o veciach oveľa menej, ako rovesníci. Pred pár dňami som počúvala kamarátku ako sa baví s dcérkou, o 5 dní mladšou od mojej a som doslova zírala s otvorenými ústami, ako používa logiku malá, ako si dokáže domyslieť, že keď jej povieš A, tak si sama domyslí B, to u nás úplne chýba.

abbie
2. črc 2013

@mvmk aj u nas to je pocut, Janosikova povedala, ze ona si je ista, pretoze to pocuje 😨 uz som to tu nedavno spominala, ze ten jeho hlas a ton akym rozprava si vsimli aj cudzi ludia ...

mvmk
2. črc 2013

@krystalka jo kez by buh dal 😅 , ale ja to resila pred nedavnem s logo, a i ona zastava nazor nesrovnavat zustat objektivni, neocekavat zazraky atd. Protoze kdyz budes mit 10 deti ktere budou mit ve 3 letech podobny Problem bude na Tom za 1 rok kazde dite jinak. Ale dik za podporu. To vzdy povzbudi 😉

mvmk
2. črc 2013

@abbie zvlastni co? Kdyby clovek presne vedel co Jim ty mozecky nahlodava 😝

cairka
2. črc 2013

Mimochodom dnes poskladala 15 ! kúskové puzzle, ktoré jej sestra skladala ako 2ročná a ja to beriem ako super výkon 😅 toľko k mojim nárokom na toto dieťa 😅

krystalka
2. črc 2013

@mvmk - to myslím děti dělají docela často, já si pamatuju, že jsme před časem četli 3 týdny v kuse denně každý večer první kapitolu z Míši Kuličky v rodném lese 😀 . Už mi z toho trošku hrabalo a uměla jsem to nazpaměť, ale četla jsem mu co chtěl, hlavně když pak usnul 😀 , pak to vystřídala zase jiná pohádka...a na DVD kdysi chtěl pořád snad každý den koukat na Pejska a kočičku - konkrétně na O panence, která tence plakala 😉

abbie
2. črc 2013

@mvmk ja si nemyslim, ze mu nieco hloda mozog ... ma poruchu reci, to je hold smola, nemyslim, ze za to mozu zle fungujuce creva alebo take nieco ...

sisstin
autor
2. črc 2013

Tygr šíleně piští, on má taky šílenej hlas 😝

krystalka
2. črc 2013

@kajiszek - jak to tak píšeš o Vojtovi, tak mi to takhle taky jako ADHD spíš přijde...těžko říct, nebo ho možná rozhodila ta změna prostředí....
Tak ale aspoň, že si děti dovolenou užily (a snad i vy 😉 ), my jsme do toho Pekla kdysi taky uvažovali jet, ale když byl Jiřík menší, tak ty děti právě moc nemusel, herna plná dětí by ho tenkrát asi vyděsila k smrti 😉 , no a teď už je na to zase velkej a má jiný zájmy, v těch herničkách bývají většinou děti tak kolem dvou tří let a ty už ho moc neberou 😉 . On se teď zase naopak nechá většími kluky snadno strhnout k blbnutí a lumpárnám (to mi říkaly i paní učitelky ve školce) 😉 . Ale my stejně radši jezdíme do penzionů, které nejsou přímo zaměřené na děti, je tam větší klid... Teď když jsme naposled byli na té Šumavě, tak jsme tam byli jen my a tři další lidi v celém penzionu 🙂 a pro případ špatného počasí byla ve městečku 3 km daleko velká hernička s tělocvičnou...

mvmk
2. črc 2013

@sisstin mam docela Problem, mala se dnes docela casto zacala oznacovat jako TY, myslis ze to neco znaci, nebo to v soucasne dobe kdy jeste moc nemluvi, nemusi nic znamenat. Blby je , ze treba uz umi rict sve jmeno, na otazku jak se jmenujes nebo kdo jsi, vzdy odpovi Ema. Ale dnes se opravdu nekolikrat oznacila jako TY. Zacinam mit uz ted depky 😖 😖

abbie
3. črc 2013

@mvmk to je bezne aj u normos deti, pouzivaju to, lebo mi ich tak oznacujeme, kamoska ma syna , ktory krasne rozprava (29 mes.) a tiez toto robil na zaciatku, aj ja som to tu riesila pred cca mesiacom a pol, vzdy ked povie na seba TY, tak jej zober ruku a tu ruku jej pribuchni na hrud a za nu hovor JA, JA, JA

ivular
3. črc 2013

Ahoj holky, tak jsem zjistila, že Jeník umí napočítat anglicky do deseti 😲 Má rád na youtube jedno angl. video s čísly pro děti, tak se to z toho naučil. Já myslela, že mele tou svojí čínštinou, ale teď mi to došlo, že to jsou číslovky. Některých jsem si teda všimla už dřív - volal je na mě, když je někde viděl napsané. Ale že vlastně umí všechny? Na jednu stranu mám radost, jak se to sám naučil, ale když česky řekne asi jen 25 slov, tak mám z toho spíš pocity smíšené.

mvmk
3. črc 2013

@abbie no presne tak to delam, dnes jsem si i vzala par plysovych hracek a rikam ja jsem myska , ja jsem Zebra atd.
Sice se ji podarilo dnes spontalne jednou dat to Ja , ale spis ukazovala dnes na sebe a rikala ty. 😝
No kdyby ji nebyly skoro 3 tak bych se asi nechala uklidnit, ale stejne diky 😉

abbie
3. črc 2013

@mvmk ja sa vobec nesnazim ta utesovat, ale asi vies, ze drtiva vacsina deti s VD zacina v 3 r. len pouzivat citoslovcia, tvoja mala nie je na tom vobec az tak zle 😉

pidikoval
3. črc 2013

Pridam sa do skupiny ja ma synčeka ma 4 a riešime prečo nerozprava boli sme už aj pri Janošikovej ale povedala že na autistu nevyzera ale neake rysy tam su .Synček chodi do normalnej školky nema problem učitelky počuva všetko ovlada čo sa od neho chce trošku je problem ked deti tancuju spievaju tak to si sadne a diva sa ale učitelky ho nenutia , dcerka ma tiež v septembri tri a jej slovna zasoba nieje bohviečo ale tam to pripusujem skor že synček nerozprava pretože ked som snou sama tak sa pomaly chyta a pekne opakuje . Zo synčekom riešime aj celiaku momentalne a čaka nas v auguste neurologia niekedy som s toho už zufala ako stale niečo riešime a nikto nam nedava riešenie ako mu pomocť alebo čo mu vlastne je .

anuska74
4. črc 2013

@pidikoval
A doteraz si to neriešila, on ani nedžavotal keď bol malý a nerozpráva vôbec nič?
Ja by som ti odporučila dať vyšetriť u logopeda podrobne napr. v IDR. Prípadne dobrý klinický logoped na kramaroch, ale tam osobnú skúsenosť nemám, prípadne tam sa dostaneš skôr do Dialogu na vyšetrenie. A ako ste prišli na celiakiu?
A s prípravkov vyskúšať ten Karnozín napr.

pidikoval
4. črc 2013

@anuska74 na logepediu chodime od dvoch rokov ale nikde sme sa nepohli nedavno som zmenila logepedičku chodime až do Skalice k Bunovej je velmi dobra a super , džavoce si občas sa mu podari aj niečo povedať ale je to nič moc . Na celiaku nam prišla doktorka Bunova ktora posiela moč na vyšetrenie a potom nam obvodna vzala krv a všetky hodnoti vraj tomu nasvetčuju mame isť na gastro až na konci mesiaca no pevne verim že sa to vyvrati a bude to iba neaka alergia . Co je to ten Karnozin a je ho niekde aj volne dostať . Zatial mu davam iba vitamin B12 v spreji a su tam neake zmeny aj vo školke .

sisstin
autor
4. črc 2013

@pidikoval a vývojovou dysfázii u vás nikdo nenaznačil? 😕

sisstin
autor
4. črc 2013

@pidikoval jinak pokud nemluví jakože vůbec, tak to by musela být teda nějaká poměrně těžká forma VD, pokud to je VD 😉 jak je na tom s porozuměním?

anuska74
4. črc 2013

@pidikoval
Tak a máš tie výsledky u seba? my sme boli v Thalione tu v BA tam doktorka aj prebrala so mnou tie výsledky, A keby aj tá dieta zas nie je katastrofa.
A akú má predbežne dg. to by už mal mať ako 4- ročný nejakú dg.
A aj mňa zaujíma, ako je s porozumením, ako sa dorozumieva v škôlke?

sisstin
autor
4. črc 2013

@pidikoval mně přijde divný, že když jste začli tak brzo, že ve 4 letech nemáte diagnozu ještě? Nebo aspon nějaký podezření, nebo já nevim. My začli taky ve dvou letech a nastínění diagnozy jsme měli ve 27 měsících, komplet hotovou diagnozu ve 3,5. Jako u některých dětí je to složitější, ale vzhledem k tomu, že tvůj téměř nebo vůbec nemluví, tam moc možností není. Buď je to autismus, nebo těžká forma VD nebo mentální retardace. Což ve 4 letech by mělo jít už poznat dle testů 😕

sisstin
autor
4. črc 2013

@pidikoval pokud teda nemáte nějaký genetický syndrom, ale na to jsou testy taky 😕

pidikoval
4. črc 2013

@sisstin no rok sme chodili na logopediu a jedine čo chcela bolo zošiť kde si budem pisať čo povie potom som zmenila logopedičku a pri Janosikovej sme boli zatial raz a tento mesiac ideme znova ale povedala že na autistu nevyzera aj ked neake črty tam su , tak uvidime čo povie po druhej navšteve .A tu je problem že nas nikto nikde a na nič neposielal všetko si zistujem pomaly sama a všade sa sama pytam len všade to trva .S porozumenim je natom dobre aj j obrazky čo kde patri ked mu dam , učitelkam rozumie aj viacslovne vety vie sa obuť obliecť všetko proste žiaden problem iba nerozprava občas povie niečo ale nič moc . Pridadne ked vie neake slovičko napriklad vedel auto , naučil sa nove havo a auto už nepovie neviem či ho zabudol alebo nechce a tak to ide do okola naučime sa niečo nove a to stare už nepovie .

pidikoval
4. črc 2013

@anuska74 vo školke problem nieje on ked chce isť cikať ide , ked idu niečo robiť vždy im učitelky povedia a vie povedať ne to sa naučil takže ked sa ho opytaju či ide na Wc povie ne a ked chce isť tak ide ,s detmi sa hra normalne okrem tancovania a cvičenia to sa diva . Obliecť sa vie sam najesť sa viem sam ked idu von da ruku detom normalne .Rad si čita aj s učitelkami aj detmi on im ukaže obrazok a oni mu povedia čo tam je . Hračky si uloži proste všetko ako ostatne deti iba nerozprava .

martuulka
4. črc 2013

Holky, myslíte, že má smysl pouštět M. Kozelnou školku, když ještě tolik nerozumí ?
Jinak v úterý jdeme na foniatrii, můžete my některá nastínit, co nás tam přesně čeká?

abbie
4. črc 2013

@anuska74 nam Janosikova dala dg. VD v 2 r.

krystalka
4. črc 2013

@martuulka - ono na té foniatrii se to může místo od místa trochu lišit, jak co kde dělají. My byli v Praze na foniatrické klinice v Žitné a dr. mu koukla do pusy, do uší, pak se ho ptala na různé věci, ukazoval obrázky - prostě aby si udělala trochu obrázek jak mluví a rozumí....a pak nás poslala o patro níž na audio vyšetření, on tehdy nechtěl vůbec sluchátka na uši, hned si je rval dolů, tak mu nakonec sluch měřili tak, že jsem s ním byla ve zvukotěsné kabině, na klíně jsme měli velký arch s obrázky a paní mu odvedle pouštěla do mikrofonu, který byl hned vedle nás otázky, aby ukázal obrázek - "kde je dům"...apod., postupně snižovala hlasitost....a přes skleněnou stěnu kontrolovala, jestli ukazuje to co má... Jinak my tam chodíme jednou za půl roku, napotřetí už si nechal dát sluchátka, takže mu tam pouštěla různé zvuky a frekvence a vždycky když slyšel zvuk, tak měl navléknout dřevěný kroužek na tyčku...a pak mu ještě měřili tympano, to se jen přiloži taková sondička k ušnímu otvoru a ono to vyšle nějaký signál, jak jsou pružné bubínky, jestli nejsou třeba vpáčené kvůli podtlaku nebo tekutině ve středouší...

martuulka
4. črc 2013

@krystalka moc děkuji za info. No, Martin na obrázky neukazuje, to by byl docela problém. Mám strach, že ho řádně nevyšetří. 😀 Když vidí ordinaci, tak vytrvale ječí. Shodou okolností mu tuto fobii vypěstovali před rokem na ORL 😕

sisstin
autor
5. črc 2013

@pidikoval no a jak s malým pracujete? Pokud je porozumění O.K, vývoj je taky O.K. (stačí v rámci širší normy), tak tam fakt nic moc mimo vývojový dysfázie nezbývá. Foniatrický vyšetření měl v pořádku? 😕