Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

natas4
31. črc 2013

@abbie
@krystalka
@sisstin tak ked pisete, ze je zrejme v norme, tak to necham tak, uvidime ci sa rozkeca 😉 len uz mi to zacalo byt divne, lebo ked vidim deti v jej veku alebo mladsie, tak ta moja posobi ako take babatko este..ako keby nemala skoro dva a pol ale len rok a pol 😝

sisstin
autor
31. črc 2013

@natas4 jak píšu, pokud opravdu rozumí, má velkou slovní zásobu pasivní, ukazuje a sdílí, napodobuje gesta, má nápodobovou hru - třeba krmí panenku, a jinak je prostě "normální", tak to zatím vypadá jen na opožděný vývoj řeči, možná ani to. 😉

natas4
31. črc 2013

@sisstin ano toto vsetko splna, tak som kludnejsia, dakujem 🙂

natas4
31. črc 2013

@sisstin ale nerozumie mi na 100%...napriklad sa jej spytam ci chce jest (lebo viem, ze je hladna) a ona povie nie...tak tanier odnasam a ona zacne vrieskat, ze ano...alebo jej poviem, ze vypinam telku a ona mi povie ano a ked ju vypnem tak samozrejme s jeduje, lebo ju chcela pozerat...

mvmk
31. črc 2013

@abbie me prijde uplne suprove, ze se tvuj hezky zapojuje do komunikace a neco se pta. U nas je to porad jeste spis konstatovani veci, ptani nic, to treba znepokojuje me.
Jenom jsem te chtela uklidnit, ze to mluveni od veci maji i dospeli 😝 muj manzel vcera vypravel neco o praci a nejednou rika ten zlutej dum byl za 140 😀 😀 Takze bych to asi mela zacit resit 😎

sisstin
autor
31. črc 2013

@natas4 no to spíš neumí používat "ano, ne", udělej ji fakt ten test s kartičkama 😉

mvmk
31. črc 2013

Jo holky ja se musim pochlubit, Emicka se dnes cele dopoledne oznacovala jako JA a me oznacovala TY, neni to fantasticke 🙂 Jak malo mi staci ke stesti ze 😀

abbie
31. črc 2013

@mvmk no vidis a uz je to tu, pred tyzdnom si si to nevedela predstavit 😎

mvmk
31. črc 2013

@abbie hm, ja se jen obavam, aby to u ni nebyla jen nejaka slaba chvilka, to uz jsem taky nekolikrat zazila, ze neco zacla rikat ok, a za 24 hod. jsme byly zase pri starem 😝 , ale snazim se myslet pozitivne, Mam i pocit, ze kdyby mohla, by urcite mluvila daleko vic, zatim je to porad je ehm, aaa a par mini slov 😒

natas4
31. črc 2013

@mvmk no to moja ukaze na seba a povie ty 😀 😀

abbie
31. črc 2013

@mvmk a som myslela, ze ma vacsiu slovnu zasobu, kolko slov si napocitala?

abbie
31. črc 2013

@natas4 to je klasika, to hovoria aj normos deti pretoze ich tak my oznacujeme ... treba ju po kazdom, ako to povie opravit a buchat jej rukou na hrud

krystalka
31. črc 2013

@mvmk - to je skvělé! 🙂 No, vidíš, já myslím, že ona jen potřebuje čas, stejně tak jednou přijdou i ty otázky, Jiřík se třeba "co je to?" začal ptát až hooodně po 3.roce a to stylem "mami, to?" a ukazoval na tu věc. A otázka "proč?" u nás přišla až hodně dlouho po 4.roce. Ony ty naše děti dlouho vypadají, že nic a pak to najednou přijde a my jsme z toho úplně vedle, co 😀 Já doteď hrozně moc prožívám, když Jiřík použije nějaké složité slovo nebo obrat... posledně třeba stál v koupelně, utíral se a najednou tak zamyšleně potřásl hlavou a povídá mi "tak si přemýšlím, lámu si hlavu...my můžeme to kolo vzít na Ladronku, že?" 😀 - má totiž teď nové, větší kolo a tak jsme během dne probírali, kam pojedeme...

mvmk
31. črc 2013

@abbie no myslim ze uz je to hodne pres 100 musela bych je vsechny dat na papir, ale tvori max 2 slovna spojeni a je to hodne uhekana rec, proste smes dyslalie a dyspraxie, opravdu mazec 😔 Myslim ze i proto je ted zase takova zdrzenlivejsi, pred cizimi lidmi, protoze si to asi uvedomuje, ze proste nemuze komunikovat jako jini. Ale samozrejme je to muj subjektivni pocit. Mozna ma vsechny na haku, a je proste takova 😝

mvmk
31. črc 2013

@krystalka Jo kez bys mela pravdu, ja si moc preju abych tu za 2-3 roky mohla vsem psat jak jsme se z toho vseho dostaly a jak je mala ukecana a vse je OK. Ale pokousim se zustavat nohama na zemi 😉

mvmk
31. črc 2013

@natas4 moje se jako TY oznacovala necele 2 mesice, vcera zacala kombinovat JA TY oboji najednou a dnes rikala uz jen JA ale uvidime co bude rikat az se probudi 😅

krystalka
31. črc 2013

@mvmk - já jsem tu taky před 2 lety měla depky z toho, že za celého půl roku přidal jen 4 nová slova...kdyby mi tenkrát někdo řekl, že mi za dva roky vykecá díru do hlavy a bude mluvit, tak jak mluví, tak bych mu asi nevěřila 😉

silvikam
31. črc 2013

Ahojky, nemáte niektorá skúsenosť s cvičením neuro-vývinovej terapie? ďakujem.

ivular
31. črc 2013

@sisstin Teri, prosím tě, jaká je širší norma aktivní slovní zásoby pro 2,5 let? Jeník má cca 35 slov.. Zajímavé je, že nemá tu samohláskovou řeč - když už se nějaké slovo naučí, tak je to dost podobné originálu 😉 Ale stejně nedoufám, že by to VD nebyla, protože je hodně pozadu v hrubé motorice a ještě víc v sociálnu. Tam se to teda zhoršilo brutálně - posledních pár měsíců se všeho živého hooodně bojí - dětí, zvířat, dospělých. A to se třeba před rokem za dětma vyloženě hrnul 😖 Nevíš co s tím?
Ještě jsem se chtěla zeptat, nevíš náhodou o dobrém logopedovi v Praze, který bere na pojišťovnu? Vím o jedné, která je sice super, ale máme ji přes celou Prahu (tramvaj, metro, bus - s golfkama fakt šílené 😝 ) a taky za každou návštěvu bere 400 Kč, což by při intenzivnější a dlouhodobé spolupráci už fakt lezlo do peněz 😠
Moc díky!

mvmk
31. črc 2013

@ivular taky jsme meli okolo 2,5 let okolo 30 slov, ale vyslovnost des bes 😝 i ted kdyz rika nejake Slovo tak mam strach ze si u toho zlame jazyk 😅

sisstin
autor
31. črc 2013

@ivular no cca 50 slov je ta spodní hranice, aby to furt byla ještě norma, byť široká..ale mělo by dítě z toho tvořit krátký věty 😉

sisstin
autor
31. črc 2013

@silvikam my si chystáme až v září, ale @hrusti už chodí 😉

sisstin
autor
31. črc 2013

@ivular tak o nikom schopném "zadarmo" bohužel nevím 😉 my chodíme k Baslíkovi do Prahy, ale je to 500Kč na hodinu, a je na Lukách 😉

ivular
31. črc 2013

@sisstin Tak věty zatím nehrozí - spojuje bez problémů dvě slova, ale to je všechno.
O Baslíkovi vím a dřív nebo později se tam taky vydáme, ale příjde mi škoda nevyužít někoho na pojišťovnu..

sisstin
autor
31. črc 2013

@ivular tak dvě slova je taky už jako věta, myslim, že se taky jako vlezete o fous ještě 😉

ivular
31. črc 2013

@sisstin Že bychom byli aspoň v něčem v normě? Příjde mi to už skoro úsměvné 😅 On totiž opravdu působí jako mimoň - mezi vrstevníky je to prostě mimino ☹ Zrovna minulý týden jsem se zapovídala s paní, která na děts. hřišti chvíli pozorovala Jeníka a utěšovala mě, že její vnučka byla v roce a půl taky takhle mimo - špatně mi totiž rozuměla, že Jeníkovi je už 2,5 😅

hrusti
31. črc 2013

@silvikam cvicime od dubna. Co by te zajimalo?

silvikam
31. črc 2013

@hrusti ďakujem za reakciu, no zaujímalo by ma čo a ako sa cvičí, koľko x do týždňa, alebo to cvičíte denne doma a či to pomáha. Ja mám synka, ktorý mal teraz 4 ročky a zaostáva psychomotoricky. Hrubá motorika k veku a aj viac ako k veku, ale jemná nič moc. A obrovské problémy s rečou, tam zaostáva maximálne to je tak na úrovni 18 mesiacov ☹ Takže sa trápime deň čo deň.

ivular
31. črc 2013

@silvikam A máte stanovenou nějakou diagnózu?
@hrusti Můžu se zeptat, ve kterém městě se vám podařilo toto sehnat? Hledala jsem v Praze, ale vše co jsem našla působilo tak, že je to určeno pro fyzicky postižené děti 😖

martuulka
31. črc 2013

holky, Martinek byl pár dní u babičky a když jsme si pro něj přijeli, tak mě úplně ignoroval a ukazoval, že mám jít pryč. Trvá to doteď. Úplně mě ignoruje, jsem pro něj úplně cizí. Jako jo, když na něj dělám legrácky, tak si ho na chvíli získám, ale jinak mě nechce, doslova mě odkopová nebo bouchá stylem "jdi pryč, tebe nemám rád". 😒