Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ladida.l
2. pro 2013

@giraafje super zprávy, určitě mas radost. Na mě má doktorka Junková úžasně uklidňující vliv. Po vyšetření jsem jí ještě několikrát volala, a vždycky me vyslechla.

mariposa2003
2. pro 2013

@giraafje tak to dopadlo snad úplně nejlíp jak mohlo, ne? skvělý zprávy, trochu mi to i dodalo optimismu, že na tom my snad taky nejsme tak hrozně..taky by mě zajímalo, jak to vyšetření probíhá...a jak jste tam byli dlouho?
Jinak ale dneska během dne už jsem z toho byla docela špatná, už si fakt někdy připadám, že mluvím do zdi, reakce žádná...je fakt, že se na dnešek špatně vyspal, tak to snad bylo i trochu tím...jediný co mě uklidňuje je to, že věci, co fakt chce rozumí velice dobře, tak snad mě jenom ignoruje...

giraafje
2. pro 2013

@abbie, @mariposa2003: Celkově to trvalo asi 1,5 hod., ale celou dobu ho nevyšetřovala, hodně jsme si povídali. Byli jsme tam celá rodina (všichni 4), tak se ptala, jak to vidím já, jak manžel, co nás zneklidňuje (toho teda fakt nebylo málo), můj psychický stav (bohužel ne příliš dobrý ☹ ), prostě tak nějak celkově rodinnou situaci, jak reaguje na mladšího sourozence, vrstevníky, jak se chová v kolektivu, bylo toho hodně. Napřed ho nechala jenom tak si hrát, vytáhla takovou bednu s hračkama, byly tam auta, umělí hadi, automyčka (ta ho zaujala nejvíc, to taky komentoval), při tom ho tak nějak sledovala.
Zkoušela mu:
- dát tvary kruh, trojúhelník a čtverec do šablony, kterou potom otočila a měl to udělat znovu,
- dát vystřižené tvary na předlohu (kruh, trojúhelník, čtverec, půlkruh, kříž)
- postavit komín z kostek, vlak z kostek
- prostrčit propisu "tunelem" z kostek
- nakreslit plot a kruh
- pojmenovat emoce (někdo se směje nebo pláče), pojmenovat obrázky a činnosti
- dát tablety do lahvičky (to mu šlo dokonale, to udělal několikrát)
- dát tyčinky do otvorů (různě tlusté i různé tvary - kulaté, čtvercové)

Většinu z toho zvládl v poho, sem tam se zasekl na nějakém tom obrázku a utíkal k autům, to je právě ta úzkostnost, ty auta jsou taková jeho jistota, tak k nim utíká, když se cítí nejistý.

Snad jsem to popsala všechno, víc už mě nenapadá.

@mariposa2003: úplně Ti rozumím, já jsem byla taky psychicky úplně rozložená, ale podle toho, co popisuješ, to zas tak dramatické asi nebude. Nejhorší je to čekání, jsem měla pocit, že mě to úplně zničí. Kam se hrabe nějaké učení na státnice.

giraafje
2. pro 2013

@ladida.l: na mě taky, je fakt úžasná. Tak třeba se už konečně uklidním a začnu nějak normálně fungovat 🙂

abbie
2. pro 2013

@giraafje presne take uzkostne stavy mame aj my hadam od roka a pol 😒 nic moc to nie je veru... a daj sa do kludu, deti nervozitu rodicov velmi vnimaju a nikdy sa o nom nerozpravajte pred nim!!!

krystalka
2. pro 2013

@sisstin - s těma neštovicema - u Jiříka ve školce taky nikde nic hlášeného nebylo, většinou vždycky hned vyvěšují cedulku na dveře....no a v pondělí byl takovej nějakej rozhozenej, v úterý byl přes den lepší, ale večer měl 38,5, ve středu ráno taky a osypávat se začal teprve před polednem, teď v neděli byl poprvý bez teploty - teda má okolo 37, ale to on mívá i normálně....nejhorší je, že už mu dost otrnulo, ale měl by být ještě v klidu, ale to se prostě nedá, dneska to přes den celkem šlo, ale k večeru už se zase projevila ta nahromaděná energie a nezabrala ani televize ani cokoli jiného, u čeho jsem se snažila udržet na místě 😒

krystalka
2. pro 2013

@giraafje - no vidíš, dopadli jste skvěle, tak se hlavně uklidni a přestaň tolik číst a pozorovat 🙂, doufám, že tě Junková trochu uklidnila, ona je fakt moc fajn člověk, my tam tedy nešli na diagnostiku, ale spíš proto, že jsme doteď psychologické vyšetření ještě neměli, tu dysfázii jsme doteď měli jen z foniatrie a z SPC ve školce. Takže já jsem spíš chtěla jen tak celkově zhodnotit, jak na tom je, co je potřeba ještě zlepšovat a taky kvůli tomu, že jdeme v lednu k tomu zápisu do školy, tak se poradit o odkladu....Byli jsme tam asi 2 hodiny, taky jsme si hodně povídaly, já tam byla s Jiříkem sama.... A ona mi v podstatě řekla, že mi vlastně už snad ani nemá co nabídnout, že je tak dobře vedený a všechno máme podchycené a jsme dobře informovaní 😉 ....jdeme tam na kontrolu za rok, abychom pak měli případně nějakou zprávu a doporučení do školy....

giraafje
2. pro 2013

@abbie: u nás je to tak, že Viky je takové to vymodlené dítě (3 roky jsem nemohla otěhotnět). Já jsem z celé široké rodiny nejstarší (jako myslím bratranci, sestřenice), Viky je první dítě v rodině, takže ten tlak na mě byl obrovskej a když se tak nějak úplně nedařilo (hlavně teda ta řeč), tak jsem furt jenom slyšela "dobré" rady, co bych jako všechno měla dělat, navíc často protichůdné. Plácala jsem se v tom děsně, pořád v bludném kruhu, tak už se to prostě i tak na něm podepsalo ☹. Teď už jsem konečně moudřejší.

mvmk
2. pro 2013

Ahojky holky, zitra mame posledni kolecko vysetreni, IQ test plus test porozumeni. 😝 Jsem docela vystresovana, protoze moc neverim tomu , ze vyvazneme nejak pozitivne. Jinak mala ma opravdu hrozny tyden za sebou, nemocna nejak se mi zda hyperaktivni, u niceho neposedi, je strasne hlucna,dnes jsem ji osklive okrikla ☹ ted me trapi svedomi. Nevim cim to je, ale po pobytu v laznich zacala recove krasne naskakovat, hezky opakovala i srozumitelne, a najednou jakby zacala jit do regresu, pouziva hrozne moc slov a ted v Momente ma zas tu svoji hatlamatilku 😢 jakoby se uplne zasekla. Jeste pred par tydny pridala kazdy den nejaka slova a ted doslova nic. Zda se ze snad zadna nezapomela ale jinak stojime. Nekdy mi prijde ze udelame 2 kroky dopredu a zas jeden zpatky ☹

lenuskin
2. pro 2013

@mvmk Tak , tfuj, tfuj, tfuj, 3 x plivnu pro štěstí. 🙂

sisstin
autor
3. pro 2013
ottic
3. pro 2013

@sisstin Tak to jsme na tom stejne, ja mam pocit, ze jsem nachcípaná už 2 měsíce, děcka mají jen trochu rýmu a já se hned dusím 🙂. Dětské nemoci jsou peklo 🙂.

strociatka
3. pro 2013

Ahojte, tak sa okrem smutneho stazovania musim aj pochvalit. Pred chvilkou isla moja turbo vrtula uplne spokojne bez protestov a plieskania sa o zem s mojou kamoskou von na prechadzku, ja ziiiiram, to kamoska je pre malu cudzi clovek, lebo sa tak casto zas nevidame, ja asi odpadnem 😀 😀 😀

Takze socialno si mozem odfajknut, ze OK?

ottic
3. pro 2013

@bosorka37 Vydrž, fakt to přejde. S kachnama se nám stalo cca před rokem to samé. Házeli jsem jim chleba , tak půl hodiny, pak chleba došel a měli jsme jít domů. Řev, vztek, mrsknutí o zem, mlácení hlavou o zábradlí, když jsem se snažila zvednout, tak mě pokopal, kousl atd..... všichni samozřejmě čuměli .-(. . Já pak zjistila, že nejlepší je chytnou ho pod ramenem a táhnout ho za sebou - nohy samozřejmě v luftu, řev..... ale bylo mu to tak nepříjmné, že tak po kilometru začal jít. Ale toto jsem musela udělat tak 10x, než mi začal Vojta chodit. Taktéž nechtěl, ale v těch 2,9 roku jsem prostě kočár odnesla na půdu, vytáhla motorku a jezdili jsme na ní. A v jeslích - tak tam chodil jak víno. Ve školce jim teď taktéž nechtěl chodit, 3x ho učitelka táhla, vztekl se jim tam, ale vydržely a už chodí v pohodě.

ottic
3. pro 2013

@giraafje Tak to ti moc gratuluju ! Výborná zpráva 🙂. teď už budeš klidnější....

ottic
3. pro 2013

@mvmk Mluvíš mi z duše, mám pocit, že dopředu fakt nejdeme..... a to se fakt tak snažím. Jdiné, s čím jsem se smířila, že manžel se mu nikdy s učením věnovat nebude a už to po něm nechci. Takže aspoň mě už trápí míň věcí. Holt to s Vojtou budu dělat sama.

abbie
3. pro 2013

@strociatka to teda nemozes 😀 socialno je uplne o niecom inom

mvmk
3. pro 2013

Ahojky, uz jsme zpatky 😉 , test mala zvladla jen do poloviny, potom uz odpadla koncentrace a blokovala, tak musim jeste 12. dodelat tu dalsi pulku 😝 . Ja jsem jeste dostala dotaznik co vse umi neumi, az na par veci jsem zaskrtla same ne ☹ . No doslo na ma slova, ze proste mala nerozumi umerne k veku 😝 Opozdeni cca o 1 😢 Kognitivni funkce se zdaji zachovany umerne k veku (vzdy takova hezky zaobalena pravda nepravda 😠 ) Ja osobne mela pocit, ze je to dost tezke, ale asi uz jsem naprogramovana tak na to jak je mala zpozdena, ze si asi neumim nejak predstavit, ze by to mela zvladnout. Takze prece jen smisena dysfazie, ja osobne si myslim, ze to bude i neco mentalniho a dr. se zatim k tomu vyslovovat nechce 😒

strociatka
3. pro 2013

@abbie ja viem, len ma to tak nadchlo, ze svet bol hned ruzovsi 😉

abbie
3. pro 2013

@strociatka mozno by si mala castejsie chodit von s nejakou spolocnostou, mozno sa sam s tebou uz nudi, alebo do herne medzi deti ...

abbie
3. pro 2013

@mvmk nechcela by si ju dat otestovat do Prahy v ceskom jazyku?

mvmk
3. pro 2013

@abbie ja jsem ji to mohla hezky vysvetlit, ta moznost mi byla dana, ale ona nebyla schopna pochopit co se po ni chce. 😝 To by bylo stejne v Praze jak tady ☹

mvmk
3. pro 2013

@abbie Ja ti dam priklad abys vedela jak To myslim 😉 . Dr. pred ni predlozi 3 karticky. Banan kocicka letadlo. Spolu je parkrat zopakovali, potom ji upozornil na to ze si je musi zapamatovat 😉 . Po te karticky odebral a predlozil pred ni 8 karticek s tim, ze tyhle 3 obrazky byly mezi nima 😉 Potom polozil otazku. Ktere obrazky tam lezely jako prvni? 😕 Mala hrozne moc chtela necim vyhovet, zacala pojmenovavat co vidi (co holt umi rict). Nedokazala jsem ji vysvetlit, tu predchozi situaci. Co tam bylo predtim, nebo co vylozil jako prvni. Nic 000000 nechape o co jde 😢 😢 😢 😢

cairka
3. pro 2013

@mvmk , čo sa týka tej MR , tak aspoň mne povedali, že tam sa to dáva až okolo 6 rokov (ĽMR teda) , do vtedy sa udáva len ten mentálny vek (no a porovnanie s biologickým vidíš, aké je opozdenie). Ja som zvedavá na tú písomnú správu, hádam tam budú aj nejaké tie číselka, lebo sme sa bavili len s obrazovým znázornením v tabuľke pre jednotlivé oblasti, tak či tam bude aj také celkové zhodnotenie... A tiež sme boli na 2x na diagnostiku, na to sú asi zvyknutí, to nič 😉

strociatka
3. pro 2013

@abbie chodime do herne do materskeho centra, len tam maju gulickovy bazen, je schopna byt dve hodiny len v nom a ani sa odtial nehne, tak miluje tie gulicky, ze sa aj "guli, guli" naucila hovorit 😀

mvmk
3. pro 2013

@cairka Ona krasne spolupracovala do te doby nez doslo na tyhle verbalni ukoly. Puzzle, poloviny obrazku, ruzne tvary kostecky atd. Vse provedla rychle a s radosti. jeste kdyz prirazovala co k sobe patri, stul a zidle miminko a kocarek, taky bez problemu to ji bavilo. Ale jak doslo na tezsi Level. tak konec prestala slyset a delala si uz uplne co chce. Ve finale rekla ze je ospala a ze chce domu, zakryla si oci a bylo vymalovano 😔

cairka
3. pro 2013

@mvmk , ale keď to všetko urobila rýchlo a s radosťou, tak nebude MR 😉 možno to porozumenie, no...
A to zakrytie oči mi pripomenulo moju a jej "ma nevidíte" 😀 😀 potvory, aké sú vynaliezavé, keď chcú 🙂

sisstin
autor
3. pro 2013

@mvmk tak jako formulace pro trilete dite "ktere obratky tam lezely jako prvn?" Mi projde dost mimo teda. Kr. To dela taky, ale tak, ze ukaze diteti stranku se trema obrazkama, pak ji otoci a je jich tam vic a dite ukaze, co videlo, ale dat takovou formulaci i zdravemu diteti, tak myslim, ze by to nepochopili. V nemecku maj asi genialni deti 😕

mvmk
3. pro 2013

@cairka No takze opozdeni o 1 rok na 3,4 letech je docela mazec ne? Takze ona odpovida veku 2,4 roku 😝 Delali male take test porozumeni kdyz byla takhle mala?. Ja jsem nesmela nic neverbalne ukazovat sedela jsem za stolem vedle ni a musela jsem mit ruce za zady. Aby ona byla jen odkazana na to cemu rozumi. To jsem tedy videla. ze ma Problem dost velky. 🙄

mvmk
3. pro 2013

@sisstin ona je mela ukazat 😉 Ale nepochopila co se od ni chce 😉