Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

hrusti
7. led 2014

@peggy722 My jsme taky z Haju, ale chodime k soukrome logopedce. Kdybys chtela kontakt muzu napsat do ip 😉

krystalka
7. led 2014

@peggy722 - jinak, Jiřík to tedy měl s tím chováním opačně, on v tomhle věku vůbec nechtěl na hřiště, pokud tam byly jiné děti, na skluzavku odmítal vylézt pokud tam už někdo byl, dětí se bál, i když mu třeba chtěly jen něco podat, tak se před nimi dával s brekem na útěk....ve 3,5 byl teprve jakž takž schopný nějakého kolektivu - u nás to byla soukromá miniškolička, ve které byly jen 3-4 děti, to dával bez problémů, ale větší množství dětí nebo lidí kolem sebe nemusí dodnes, v té speciální školce jich je ve třídě naštěstí jen 10 a dvě paní učitelky plus asistentka....tam je v pohodě, ale neumím si ho představit v klasické třídě s 28 dětmi....teď se chystáme k zápisu, budeme dávat teda odklad, ale bohužel v té škole už jich bude podstatně víc, tak se trochu děsím, jak to bude zvládat, protože už když jsme byli jen na dni otevřených dveří, tak mě po chvilce táhnul pryč, že je tam moc velký hluk, že mu to vadí....ale to bohužel ve školách prostě je ☹

peggy722
7. led 2014

Když ono je to těžký nepropadat depresi, když člověk přijde někam mezi děti a a o půl roku mladší děti mluví v souvětích. Elča je naštěstí jinak standardní dítě, je hodně motoricky šikovná, před 14ti dny už začala jezdit i na kole. Od roka a půl se sama oblíká, svlíká, obouvá, teď už umí i ten zip u mikiny. jen v tom mluvení je prostě mimozemšťan. Ona je navíc strašně zarputilá, když prostě něco nechce, tak to dělat nebude a nebo zase když něco chce, tak to dělá tak dlouho dokud to nezvládne, třeba ten zip. Takže u nás to na dysfázii asi opravdu nevypadá. Spíš od tý logopedky potřebuju ukázat, jak s ní pracovat, jak jí motivovat., pokud nám nebude vyhovovat, tak budu hledat další.

krystalka
7. led 2014

@peggy722 - já vím, že je to těžký, ale já když jsem pak už věděla, že má syn problém, tak jsem ho prostě nesrovnávala, je fakt, že on o ty děti ze začátku ani nestál, nechtěl mezi nimi být, takže jsme si prostě vystačili sami...jinak zase tvoje Elča je určitě motoricky šikovnější, syn se sám ve 3 letech rozhodně úplně neoblíknul, zip se naučil až po 4. roce, na kole bez koleček začal jezdit až v necelých 5, do té doby jen kolo bez šlapek....já myslím, že u vás to žádný větší problém nebude, některé děti prostě začnou až po tom 3.roce a pokud jinak vypadá ok, tak se ta řeč určitě brzy rozjede, u nás těch problémů bylo víc....

giraafje
7. led 2014

@peggy722 No tak u nás ta sebeobsluha nic moc, ale já mám dojem, že se mu prostě nechce. Taky si za to můžu i sama, že jsem ho k tomu víc nenutila. Když mu třeba hned nevyzuju boty a dělám něco jinýho, tak po chvíli pochopí, že si je musí vyzout sám a udělá to. Pohodlnější je ale říct "máma vyzuje boty", že? Dle paní psycholožky má hrubou i jemnou motoriku přiměřenou věku, porozumění taky, ale ta aktivní řeč je prostě zaostalá a hlavně výslovnost naprosto příšerná. Přesně jak píšeš, taky potřebuju ukázat, jak s ním pracovat a taky chci vědět, co je příčinou nebo jako proč má tu výslovnost tak blbou.

peggy722
7. led 2014

hrusti to by bylo prima, když tak mi ten kontakt pošli. Pokud nám tahle nebude vyhovovat, tak to klidně budeme platit. Nějak mi blbne počítač a nejdou mi dávat odkazy jmenovitě.
Ela taky velký kolektivy nemusí, tady jich je asi devět, což je tak akorát. Ještě před rokem před rokem odmítala v Beckilandu vylézt z kočárku a to tam měla sestru a kamarády. Teď už to zvládá v pohodě, předtím jsem jí nedostala ani do toho vláčku a to je mašinkomil.
Zatím řeším školku a doufám, že mi jí vezmou do MŠ Sulanskýho, hrusti bude asi znát. Dávaly jsem přihlášku už loni, ale bylo moc dětí. Je tam míň dětí ve třídě a navíc je braná jako logopedická.

Krystalko starší dcera je úplně normální dítě a v první třídě s tím hlukem a šrumem ve škole měla taky docela problém. V podstatě se tam nějak adaptovala až v polovině druhý třídy a teď už je v pohodě. Takže je to asi spíš úzkostnější povahou. Navíc Lucka měla pořád strach, že se jí tam něco nepovede a že se snad na ní budeme zlobit. Přitom je chytrá, ale má nižší sebevědomí.

peggy722
7. led 2014

Krystalko já mám obě děti takový motorizovaný, protože táta je nadšenej cyklista, takže ho od jara do podzimu vidí pořád na kole. Takže vozítka všeho druhu jsou moc oblíbený a že máme opravdu rozsáhlej vozovej park 😀 .

giraafje já jsem Elu nikdy nenutila, ono to nemělo cenu, ale když něco chtěla dělat sama, tak jsem jí nebránila.
Jako v roce a půl lezla s plínou na zadku po takovým docela vysokým tobogánu máme tu takový hřiště s lanovkou. Tak na tu lanovku se taky po vzoru ségry naučila lézt.
U nás je fakt problém akorát v tý řeči, naštěstí oproti Lucce vypadá mladší, takže se tomu nikdo nepodivuje, že mluví jako batole. Nejlepší bylo, když jsem jí tu z různých odkazů, co tu dáváte dělala hračky a pomůcky a ona to většinou udělá jednou a pak kouká, jestli by nebylo něco těžšího. 🙄

krystalka
7. led 2014

@peggy722 - u nás byly vždycky taky oblíbený všechny možný vozítka, počínaje plastovou motorkou v 15 měsících, pak měl to koloodrážedlo v necelých 3, ale pak s tím klasickým kolem to trvalo dýl, protože ty děti s dysfázií mají horší motoriku a často nemůžou třeba pochopit šlapání, což byl náš případ, on rovnováhu držel skvěle, jezdil jako drak, ale šlapání mu prostě nešlo....naučil se to až na velké tříkolce a pak když se rozhodl to kolo zkusit, tak během půl hodiny jezdil bez koleček i s otáčením a nasedáním...ale on byl dlouho spokojený prostě s tím odrážedlem...jo a ve 4 začal na té skládací kovové koloběžce, k 5.narozkám si hrozně přál takovou tu velkou koloběžku s nafukovacími koly....takže toho tady máme taky požehnaně 🙂

krystalka
7. led 2014

@peggy722 - no, Jiřík má právě odjakživa taky úzkostnější povahu, takže na tu školu si asi taky bude zvykat déle...no ale snad ještě trochu dozraje, půjde vlastně až v 7,5 letech....

peggy722
7. led 2014

krystalko já si právě myslím, že to pak Jiřík už taky zvládne líp. Ale rozhodně to chce nějakou menší školu. My jsme Lucku dali na jazykovku, protože je chytrá, ale menší škola by asi byla lepší. Jenomže jsme na druhou stranu měli strach, aby se pak neflákala, protože on kdyby neměla konkurenci, která by jí táhla dopředu, tak nic dělat nebude. Takhle nechce zůstat pozadu za kamarádkama, tak se snaží 🙂 . Co ta dokáže proflákat času, když jí nikdo neprudí. Elča bude asi taková ctižádostivější. Ale co začla chodit do tý školky, tak na ní vidím, jak jí to nemluvení strašně limituje a protože si už uvědomuje, že mluví blbě, tak radši ve školce nemluví vůbec. Řekne si tam akorát, že chce na záchod a tím to hasne.

sisstin
autor
7. led 2014

@peggy722 no Tygr takhle moc nemluví stále, právě kvůli tomu, že se za tu řeč stydí 😒 😒

peggy722
7. led 2014

Sory že vám to tu tahle zapříspěvkuju, ale já si potřebuju pokecat taky někde jinde než doma, protože si myslím, že chudák manžel už má ze mně díru v hlavě. 😀 Já doufám, že Elča díky tý svojí zabejčilosti mluvit začne, naštěstí úzkostná moc není. My máme tu výhodu, že jí starší sestra hrozně táhne kupředu, asi proto všechno dělala dost brzo, protože se jí chtěla za každou cenu vyrovnat. Než začla chodit, tka se sní v podstatě nedalo nikam jezdit, každá cesta MHD byla peklo. Výlety prostě nehrozily, protože ona prostě v kočáře sedět nebude.

sicinka
7. led 2014

@peggy722 tak já mám doma něco podobného(co se týká té motoriky), akorát do určitého věku navrch nerozuměl, po porozumění se rychle začala zlepšovat řeč. Teď je mu 4,5 a mluví stejně nebo lépe než vrstevníci, postupně vymizela i spousta podivností které dělal a když ho teď viděla poprvé logopedka tak se strašně divila co jako u něj chci řešit - že má řeč úplně v normě 🙂 Jestli ti rozumí už docela mluví tak bude jenom lépe...

sicinka
7. led 2014

@abbie u nás to s tou výslovností bylo to samý, čím se snažil mluvit složitěji tím mluvil hůř, dokonce i zadrhával, gramatika byla ok. Postupně to samo odeznělo, aktuálně se pořád zasekává, teď u toho kdy musí přemýšlet a zároveň mluvit. Výslovnost je ok, chybí mu v podstatě pár hlásek, které pokud se soustředí umí říct jen na to v řeči zapomíná.

sicinka
7. led 2014

Jinak my máme doma opak úzkostného dítěte u většiny věcí co dělá je přesvědčen o své neomylnosti, okolí mu vše jen kazí 🙂 Naposledy ležel třičtvtě hodiny s řevem na sněhu s tím, že on půjde lyžovat na velkou sjezdovku, že to umí, že na svahu pro prcky nebude. No největší sranda byla že když jsme ho asi po 4 hodinách učení pustili samotného ze svahu, tak jsem zjistili že lyžovat opravdu umí.... ale to by bylo na jinou pohádku.

peggy722
7. led 2014

No já se zase dneska s Elou půl hodiny dohadovala, že opravdu se mnou na třídní schůzky nepůjde a že bude doma s tatínkem. Když tattínek chudák dorazil domů, tak na něj koukla jako vrah a šla trucovat do pokojíčku.
Jo a taky jsme všichni blbáci, co jí nic nedovolej. 😀 Větu jsi blbá umí používat výborně, ještě kdyby tak říkala něco přínosnějšího.

abbie
7. led 2014

@sicinka presne, ako pises, cim viac chce hovorit, tym je to horsie 😖 a este aj zadrhava niekedy veru ...

mvmk
7. led 2014

@krystalka ja nevim jestli se na ni moc zameruji, ale vanocni svatky bylo hodne navstev a tak, a kdyz vidim ten masivni rozdil i u deti o rok mladsich jak ona tak se nedokazi ubranit tomu zoufalstvi ☹ Trochu jsem zase brousila na netu, a nasla jsem docela znepokojujici informace, napr. ze tam kde jsem na diagnostiku, to hodne maminek moc nechvalilo, plus pribeh mamky co prave od tamtud mela vse v poradku a nakonec dosli az ted v 7 letech k atip. autismu 😝 Tak jsem docela zase ve stresu 🙄 Mam pocit, ze jsme tu jedini asi jeste s Ivular, co maji deti s pohybovym problemem. Prave to me take desi, ze ta opilecka chuze se prave radi hodne k autismu. Sice vsichni tvrdi, ze je to duvodem te hypotonie, ale kdo vi 😖
To opakovani koncu vet, myslim ze nedela ze by nerozumela, nevim jestli je to moje interpretace, ale mam takovy pocit, ze si tim jakoby procvicuje vyslovnost 🙂 Ted uz docela zvlada hodne veci opakovat, i bez toho aby to kapitalne skomolila 😉 Pac na otazky vzdy odpovida k veci, nejsou to zadne vytrzene vety z kontextu, ani neopakuje po me otazku. Dnes jen pri nakupu, vzdy kdyz jsem ji pobidla dat neco do kose, tak se ptala a to je a potom vzdy zopakovala co jsem ji rekla 😅 A jeste je v posledni dobe dost uplakana, hodne se vzteka, kdyz ji neco pomuzu treba obout boty, kdyz ji to ocividne nejde, tak zuri a znovu si je sunda 🙄 a hodne zkousi nasi trpelivost, hazi pisek nebo jine predmety plazi jazyk, kdyz ji neco chci vzit, tak to schvalne schovava a prska, rika nedam to je moje atd. To u ni moc neznam, tak nevim jak si to mam vysvetlovat 🤐
A je hrozne hlasita 😅 Vzdy ji musim upozornovat, aby se trochu utisila kdyz neco povida, ona hned reaguje, ale stejne ta intenzita a melodie hlasu mi nejak dela vrasky 😢

krystalka
7. led 2014

@mvmk - tak ty pohybové problémy, hypotonie apod., to by měl asi zhodnotit neurolog....ale jinak s tím vztekáním, zkoušením trpělivosti apod, to mi přijde prostě že se k tomu přidává to tříleté období vzdoru...opakovat slova a věty byl Jiřík schopný až po 4.roce....jinak ono se u těch dětí každou chvíli objeví něco, co jsi doteď neznala, to je prostě vývojem, různé projevy se objevují a zase mizí a místo nich přijdou jiné....mění se spaní, chování, řeč....a s tou hlasitostí - Jiřík je tedy docela hodně tichý mezi cizími lidmi....ale doma mluví nahlas, pořád, můžeme mu to říkat jak chceme, ale nejde to ztlumit 😀 , někdy na chvilku ztiší hlas, ale vzápětí už zase nabere svojí obvyklou hlasitost, navíc nám každou chvíli skáče do řeči, snaží se nás překřičet apod...když mu řekneme, aby mluvil potichu, tak mu to fakt vydrží možná jednu větu a už zase jede po svým...

mvmk
7. led 2014

@krystalka neurolog, nebo nekolik neurologu 😅 vychazi prave z te hypotonie, ale ja jsem si na netu opravdu vyhledala, ze to prave ma 90 procen vsech deti s autismem 😝 asi bych uz nemela nic cist 😉

krystalka
7. led 2014

@mvmk - no, někdy je moc čtení na škodu 😉 , to ti tady potvrdí určitě i někdo další 😉 ...jinak jak jsi psala, že vidíš ten rozdíl, ve srovnání s jinými dětmi.....tak jasně, že jo, nějaký problém přece jen má, takže logicky se bude trochu lišit....Jiřík má "jen" lehkou expresívní dysfázii a odjakživa působí vedle stejně starých dětí prostě mimo, sice čím je starší, tím je to vidět míň, ale pořád se prostě od většiny dětí trochu liší - bojácností, řečí, reakcemi na různé situace....je prostě jiný a možná ještě dlouho bude, ale už jsem se s tím smířila a snažím se moc nesrovnávat - jako vidím ten rozdíl, ale už se tím netrápím, je prostě takový a nejspíš s tím nic moc nenadělám, tak ho beru takového jaký je.... má zase jiné přednosti....a ty už tolik po nocích nečti a spíš se raduj z každého krůčku dopředu, nepůjde to holt třeba tak rychle jako jiným dětem, ale pokud vidíš, že rozumí a pořád jde, byť i po malých krůčcích, dopředu, tak se z toho raduj a nehledej pořád nějaké další možné diagnózy 😉

sicinka
8. led 2014

@mvmk jak opakování vět, tak mluvu hrozně nahlas měl David taky navrch mluvil strašně neempaticky - podle mě to souviselo s tím jak najednou uměl mluvit, prostě nad tím vším ostatním nepřemýšlel. Navíc jak jsem psala abbie tak se mu hrozně zhoršila výslovnost. Ze začátku jsem prostě měla radost že komunikuje, poté jsem ho začala žádat aby mluvil potichu postupně se to naučil, na výslovnost jsem ho neupozorňovala srovnala se sama. Jinak mě nějaké hraniční diagnozy neděsí, tak tím to mám lehčí jakmile začal komunikovat tak jsem v klidu 🙂

lenuskin
8. led 2014

@mvmk Nejsi sama, náš Kuba je na tom podstatně hůř. Jeho motorika byla vždycky příšerná , taky chodí jak pod vlivem, i když už se začíná docela zlepšovat, je stabilnější, dokáže téměř všude vylézt. Chůze do schodů bez mé pomoci stále nehrozí atd. Je toho tolik, že bych to ani nedokázala vyjmenovat. Je tak odlišný od svých vrstevníků, že už nesrovnávám, nemá to cenu. Stále nerozumí, nekomunikuje. Nevím, když z něj vypadne nějaký skřek, tak tomu můžu říct, že je tslovo.
Zkoušela jsem se s ním domlouvat pomoci kartiček, ale minulo se to účinkem. Buď to neumíme, ale spíš se nám zdálo, že ho to obtěžuje. On na to opravdu mentálně nemá. ☹ Je velmi, velmi opožděný a bohužel to zlepšení nepřichází a když už se něco zlepší, tak je to po kapkách. Takže ty pomyslné nůžky se rozevírají
víc a víc. Když tady pročítám tu diskuzi, tak si vždycky přeju, aby na tom byl Kubík aspoň z 50 % jako ostatní děti, byť s určitými problémy . Hlavu vzhůru, vždycky může být hůř. Nech to být, jako jsem to udělala já, dost jsem se zklidnila, když jsem to přijala, jaký je a snažím se k němu velmi citlivě přistupovat.

cairka
8. led 2014

Ahojte,
@mvmk , nedá sa u vás niekde zohnať ten bobath terapeut? Ja mám pocit, že ako sme začli cvičiť sa veľmi zlepšila malá, aj v motorike, aj v reči. Stále to nie je OK, myslím, že čoraz viac svieti, že to IQ asi ozaj nebude vo výšinách, malej logika ma prekvapuje dnes a denne 😝 😀 ale pokrok bol.

Teraz sme boli na takej chate, kde boli dosť nepríjemné schody do spálne, teda oni boli v pohode, ale nebolo sa čoho pridržať, tak som očakávala, že buď si rozbije hlavu, alebo sa konečne naučí chodiť po schodoch. Prekvapila 🙂 😎 potvora malá hore chodila štvornožky a dole po zadku 😀 takže schody stále 0 bodov, no 😅

Ináč, aj u vašich je tak vidno rozdiel, keď sú unavení a keď sú v pohode? u nás neskutočný - motorika, výslovnosť, zamieňanie slov...všetko je výrazne zhoršené pri únave 😕

sicinka
8. led 2014

@cairka hrozně moc, ale to i u zcela standardních dětí 🙂 U nás to byla i spousta výkyvů, které nesouvisely s ničím, prostě jeden den mu vše šlo, byl zlatej a druhý den nic nechtěl všechno bylo špatně a záchvaty vzteku. Tedy ona tam ta souvislost nějaká byla, ale on neuměl říct, co je špatně. Dneska mi třeba sdělí že je unavený a tak se mu nechce kreslit a máme to bez hysteráku 🙂 nebo že je ten úkol blbej, což mě vyloženě potěší 🙂 ...

peggy722
8. led 2014

Cairka naše Ela když je přetažená, tak je z ní tak neposlupracující, nesnesitelný, hysterický stvoření, že z ní lezeme pak všichni po zdi. A Lucka i když je jí už 8 let, tak večer co večer z ní pěním a oddychnu si, když jde v 10 spát. Myslím, že je to asi normální. Záchvaty vzteku má občas taky, navíc Lucka je strašnej provokatér a dokáže jí tka neuvěřitelně vytočit, že Ela pak ječí a řve a hysterčí třeba půl hodiny a nedá se utišit. Naštěstí to není moc často a nedělá to venku. Takže zádný scény v obchodě nebo na ulici, že by se mi válela v louži.

mvmk Já mám taky pocit, že Elu v poslední době pořád pozoruju, zvlášť co jsme se vrátily z toho Motola. Pořád jsem si myslela, že když nebude mít tu mandli, tak prostě začne mluvit normálně hned 😅 , no blbost že jo.

Mmch kdybyste viděly, co tam vyváděla, děs. Ječela a řvala na celej Motol, cestou na sál se jim snažila vyskočit z postele, když jí přivezli na pokoj, tak to byla po tý narkoze jak smyslů zbavená, zralá na svěrací kazajku. Nakonec jí museli dát něco na uklidnění, pak spala a když se probrala, tak už byla zase normální.
Ale já měla chuť se jít někam zahrabat. je zajímavý, že v situacích, kdy předpokládám, že bude vyvádět, tak se chová normálně a naopak vyvádí u blbin. Mně strašně vyděsilo, jak na ty jejich oblbováky a narkozu reagovala. nedovedu si představit, že by jí na nějaký vyšetření měli uspat. Já jsem si pohrávala s myšlenkou, že půjdeme na tu mandli do Modřan na polikliniku, kde to dělají ambulantně laserem. Ale pak jsem byla ráda, že jsem to neudělala, protože nevím, co bych s ní dělala, kdyby jí v tom děsným stavu poslali po dvou hodinách hysterickou a vřeštící domů. Navíc nemáme auto, takže bych si asi musela zavola taxi, abych jí nějak odvezla.

Jinak Ela je taky strašně hlučná a zvuková, už od mimina. Ta když začne někde něco vykládat, tak je slyšet až na druhej konec sídliště. Což o to, venku to tak nevadí, ale doma kvůli sousedům to je blbý.

Sicinko já to mám stejně, jestli Ela začne normálně mluvit, tak už asi nic řešit nebudu, budu šťastná že mluví a zbytek mně drásat nervy nebude.

ladida.l
8. led 2014

@peggy722
Nás čeká mandle a gromety za dvy týdny, Tomáš je taky po anestetikách jako blázen. Zatím má tedy za sebou dvě analgosedace při vyšetření uší, byl to ale horor.

hrusti
8. led 2014

@peggy722 Nas do sulanskeho taky nevzali, takze chodime do normalni ms. Ale ja tam nejsem moc spokojena, takze znovu zvazuji sulanskeho. Navic musim upichnout nekam i dceru, ktere budou 3 roky v lete. Jenze syn je ve skolce spokojeny, o jine skolce nechce slyset. Prvni dva mesice ve skolce nekomunikoval. Jejich ucitelka neni spatna, ale spis je na teamove aktivity a prijde mi, ze ma problem akceptovat odlisnosti deti jako jednotlivcu. Zrovna vcera jsem ji rikala, jestli by si na me udelala nejak cas, ze jdeme v breznu na kontrolu k psycholozce a potrebuji od ni vedet, jak funguje v kolektivu. Tak uz se mne asi po desate ptala proc chdime k psycholozce, pritom jsem ji uz nekolikrat rikala, ze ma vadu reci. A pak z ni vypadlo, ze pry u syna neni problem rec, ale jeho chovani. Pry je hrozne tvrdohlavy, skoro by rekla, ze se projevuje jako autista. Jako priklad uvedla,ze na obede musi sedet stále na stejne zidli, jinak je zle. No a ja mam pocit, ze syna proste radsi necha byt nez aby ho zatahla k ostatnim, kdyz kresli atd.

peggy722
8. led 2014

hrusti právě proto chci sulanskýho. Lucka tam chodila taky a byly jsme moc spokojený. Ela bude potřebovat delší čas na adaptaci. I v tom DDM jí to trvalo asi 14 dní než tam přestala vřeštět, teď už se tam i těší na děti a tetu a je tam spokojená, dělá to co ostatní, akorát nechce moc cvičit. Ale je to o tom, že ta učitelka to nevzdala a prostě jí vytrvale začleňovala až se to prostě zlomilo. Už proto chci k tý logopedce před zápisama, aby nám kdyžtak napsala nějakou zprávu, že potřebuje indivindi přístup a logo péči. Snad jí letos už vezmou. Já si nedovedu Elu představit třeba v Drabíkovce, to by prostě nedala. Tak já teda nevím, ale Ela vyžaduje taky svojí židli při jídle a je totální antiautista 🙂. Nic špatnýho na tom nevidím, já mám taky svoje oblíbený místa, kam mi nikdo nesmí 😝 a autista teda fakt nejsem

peggy722
8. led 2014

ladila tak to upřímnou soustrast. Já jsem tohle prostě nečekala, že bude tak strašně vyvádět, protože jinak s doktorama problém nemá a všude spolupracuje. Tohle bylo něco strašnýho. Ale říkali mi, že je prostě určitý procento dětí, co takhle reagujou, občas tam prostě takový dítě mají.