Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

saurian
26. led 2014

@bocianka123
ahoj
no matko v 8m dzavotal, mama este nevravel, kedy zacal presne neviem. v 1,5r vravel len "mama", "ne", "h_h" (ako upozornenie ze ho mam pocuvat) ale neverbalna komunikacia bola uplne v poriadku. okolo 2r mal este "brto" (auto), tata, papa, papat a par skor citosloviec ktore vyjadrovali napr zvierata, v 2,5 boli aj otazky "totoje?" (co to je)... v 3r bolo tych podstatnych mien viacej, z inych slovnych druhov len papat, hajat, "cicat" (cikat), ja...
v 3r5m prevazovali stale podstatne mena (cca 30) a par slovies, zacal pouzivat dvojslovne vety castejsie. to nastupil do skolky, ale skoro vobec mu nebolo rozumiet. potom sa to dost rozbehlo, v 4r uz bol slusne rozbehnuty, pouzival podstatne mena, pridavne mena, slovesa, nejake zamena zakladne, otazka preco..... ale hrozny slovosled, vyslovnost, prehadzoval slabiky. pouzivanim reci sa ta vyslovnost stale zlepsuje, uz vie takmer vsetky hlasky, slabiky takmer neprehadzuje. on bude mat v aprili 5r, v podstate uz pouziva uplne vsetky slovne druhy, velaslovne vety, suvetia (so spojkami a, lebo, ze, a potom...), otazky (ako?preco?kde?kam?....). jeho rec je celkom funkcna, uz normalne si vymysla, klame, klaje, v jeho reci je humor, vtip, prirovnania......
ale vzdy u neho platilo ze jeho vyjadrovacie schopnosti mu nestacili na to co chce povedat. stale je jeho rec dost agramaticka, slovosled uz je dobry, ale problemy najma s niektorymi koncovkami, pouzivanim muzskeho/zenskeho rodu, pletie najma slova s predponami.

abbie
26. led 2014

Mali ste niektora z vas problem,ze dieta rozpravalo v druhej osobe? Nastastie na seba povie ja, ale najvacsi problem mame v tom, ze na seba takto rozprava: "uz si popapal", "spadol si" "uz si sa zobudil" takze najviac sa mu pletie si/som ... logopedicka mi povedala, ze v jeho veku na to este ma narok(presne 3 roky), ale dokedy? ako sa to da odnaucit? ked ho upozornim, ze ma povedat som, tak aj povie, ale nezafixuje si to ... za 3 min. to zasa pouzije zle 😒

lenuskin
26. led 2014

@adky Tak to já jdu do toho taky. Už jsem toho do Kuby nastrkala tolik, že tohle už taky zvládne. 😀

krystalka
26. led 2014

@abbie - Jiřík zase o sobě mluvil ve 3.osobě hodně dlouho, skoro do 4 let...a ono to zafixování někdy chvilku trvá, já jsem takhle Jiříkovi fixovala zvratné "se" celé týdny....pokaždé když řekl "mami, dívej...", tak jsem po něm opakovala "dívej SE", on to po mně zopakoval, ale příště to sám zase neřekl...trvalo to fakt docela dlouho. Teď podobným způsobem pracujeme na podmiňovacích větách, protože on místo "kdyby" používá "když", takže ve finále řekne "když my šli tamtudy, tak my viděli..." a znamená to vlastně "kdyby jsme šli tamtudy, tak by jsme viděli", tak se mu to pořád snažím vysvětlovat, ale zatím taky celkem marně, jinak už má tu gramatiku dobrou, ale tohle pořád ne a ne naskočit....a to mu za měsíc a kousek bude 6...

mvmk
26. led 2014

@abbie mala treba hodne pouziva," ja muzes" 😀 ma presne 3 a pul 😝

sisstin
autor
27. led 2014

Tak my prave valime do Tyrsovky na skolni zralost, to jsem zvedava, co tam Tygr predvede 😝 baslik mi vcera v jedenact vecer poslal zpravu s tim, ze doporucuje odklad. Jinak zhruba po 12 hodine budem v Hafikove, tak kdyby se nekdo chtel pridat 🙂

hrusti
27. led 2014

@sisstin Drzim palce. My jsme nemocni, takze Hafikov nehrozi 😒

peggy722
27. led 2014

@hrusti Ještě pořád ? Elča je už v pohodě, takže zítra pofrčí do školky. Tak jsem dneska zjistila, že teda barvy moc neumí. Když jí dám korálky a kelímky, tak je roztřídí podle barev perfektně, takže zrakový rozlišování v pohodě. Ale když jí řeknu najdi červenou, tak to střílí od boku. Evidentně si neumí spojit ten název s tou konkrétní barvou, ale je pravda, že jsme to moc netrénovaly. Tak se na to teď musím zaměřit. Když jsem tak o tom dneska přemýšlela, co všechno uměla Lucka v jejím věku, tak ona na tom byla dost stejně, jenomže u ní jsem to nějak neřešila, protože jsem houby věděla, co má ve kterým věku dítě umět 😅 . Někdy mám pocit, že Elču moc řeším, že co byste tady některý daly za to, kdyby vaše děti na tom byly jako ona 😖 . Jenomže pak potkáme nějaký extrémně dobře mluvící dítko, který je mladší jak ona a já mám totální depku, že snad nikdy normálně mluvit nebude. 😖 . Ale umí s pomocí skládat 48 dílkový puzzle 😀 bez předlohy. Abych si tu furt jenom nestěžovala.

hrusti
27. led 2014

@peggy 722 Jojo, ještě. V pátek jsem byla s Honzíkem u dr., protože začal taky dost chrchlat a já jsem byla zralá taky na dr., ale nakonec pomohly kapky a zázvorový čaj. Už je to lepší, ale dr. říkala, že ho mám radši nechat ještě do konce týdne doma. Ze prý ted je toho ve školkách dost, tak at hned něco nelapne 😉
Barvy ted trenuju s malou. Čeká nás 3-letá kontrola a tam jí bude dr. zkoušet. No jsem na to zvědavá, pořád si to plete. A s mluvením na tom taky není nijak super. Mluví špatně gramaticky a nesrozumitelně, ale pořád mluví víc než Honzík 😉

peggy722
27. led 2014

@hrusti Elča na tříletý prohlídce odmítla komunikovat, takže barvy a podobně fakt nehrozilo. Prostě se jí budu muset víc věnovat. Když je Lucka ve škole, tak je tu klid, tak můžeme pracovat. Když je Lucka doma, tak Ela nic dělat nechce, protože Lucka by si hrála s náma a Ela jí dost často vyhazuje a ječí na ní, aby šla pryč. Přes týden jde sama v poledne spát, o víkednu to nehrozí, pak je protivná a unavená a večerní usínání je boj.

sisstin
autor
27. led 2014

no holky, katastrofa...první, co bylo mu dala, že má malovat...což víte, co znamená, takže Tygr se rozeřval okamžitě...tak se ho honem začla ptát na něco, takže říkal se slzama "jo, ne", začal se klepat...načež ona řekla, že ho dál nebude stresovat a šla napsat papír k odkladu 😝

sisstin
autor
27. led 2014

takže jsem se tak nasrala s prominutím, že žádnej Hafíkov nebyl a jeli jsme domů....fakt nervy mám bohužel občas jen jedny 😝

zyoma
27. led 2014

Tak už jsme domluvené na vyšetření začátkem února u dr. Sereghyové. Ještě jsme tam nebyli, tak uvidíme.
Jinak malé už je 17. měsíců a ja pořad nevím, jestli vůbec chápe, jak se jmenuje. Taky je dost nesoustředěná a na jednom místě neposedí. Ale zase každý říká, že je to zlaté dítě. Dokáže si sama hrát, baví jí všelijaké hračky. Umí slovo ne a mama. Jinak hodně zvatlá. Bohužel jí nedokážu naučit zvířátka, ráda listuje knížku, ale mam pocit, že mě při tom nevnímá. Neukazuje, ani mi nepodává věci, jako většina děti. Ale zase na mě dost visí,
když přijdu, tak mě ráda vidí a usmívá se, je moc hodná. Ale komunikace hrozně vázne. Má to taky tak někdo?

adky
27. led 2014

@kkatka73 ahoj, dcerka este nema diagnozu,ale ma 4,5 roka a rec ako 2 rocna - tak preto jej ho davam

adky
27. led 2014

@peggy722 ahoj, davam jej pol kapsule na den, mozno raz skusim aj celu dat,ale zatial polovica staci - pretoze sem-tam mi zo skolky hlasia ze nespala cez den 😀 V kapsuli je husta tekutina, da sa vytlacit,ale ja jej to davam cele- aj s tym obalom co ma kapsula, nerobi jej to problem - len to musi rychlo s niecim zajest, aby ju nenapinalo

adky
27. led 2014

@abbie davam polovicu kapsule, je gumena a vo vnutri ma hustu lepkavu tekutinku , davam jej to cele aj s obalom,nevytlacam tekutinu , pekne to spapa 🙂

sisstin
autor
27. led 2014

holky, můžu říct, že tohle mě zas dostalo do totální prdele 😒 já nechci vidět ten zápis, se modlim, aby jiim stačil ten papír o odkladu a nemusel se tam předvádět, páč to akorát bude zas nerv a brečení.... ono to jako už vypadá, že v pohodě....ale prostě furt to v pohodě není, furt je jinej a fakt si neumím jeho představit v těch zátěžových situacích ani za rok...

on toho tolik ví a umí, ale prostě ten jeho stres, nejistota a všechno ho tak brzdí, že pak vypadá, že nic neví, jen stojí, slzí a čumí 😖

sisstin
autor
27. led 2014

a to mu vůbec neříkáme, že je to důležitý, vždycky je to podaný tak, že s tetou udělá úkoly, co ho baví a pak něco...že se jde do školy jen podívat a vyzkoušet si to, že se nic neděje, když něco nebude umět atd. Jak mluvit do dubu, vidí, že je zkoušenej a konec....já vim, že takových dětí je víc...ale on to má k těm autoritám i v normo situacích, prostě ve školce mají šíleně hodný paní učitelky a on stejně z tý osoby učitelky má strach, stojí v pozoru, v životě by ji nic sám neřekl atd. 😔

dulkagabulka
27. led 2014

@sisstin ked sme mali odklad, na zapis som vôbec nešla...šla som až potom,ked naozaj nastupoval do školy

sisstin
autor
27. led 2014

@dulkagabulka u nás chtějí přítomnost i odkladového dítěte, bohužel 😉

dulkagabulka
27. led 2014

@sisstin a jééje, majú na to právo?
alebo je to iba výmysel konkrétnej školy?

sisstin
autor
27. led 2014

@dulkagabulka no já myslim, že k zápisu se musí dostavit každé dítě, právě k tomu "odkladovému" zápisu, kdy dítě už fakt nastupuje to dle zákona nutný není....ale důležitej je ten, kdy dítě má správně dle roků nastoupit 😉

sisstin
autor
27. led 2014

@dulkagabulka jako uvidíme, prostě tam půjde, prý pak někde, když řekneš nebo dokonce už máš papíry o odkladu, tak je jen dáš a po dítěti nic nechtějí. Mně fakt dneska už ujely nervy, je to hroznej pres občas na něj i na mě....fakt se mi chtělo brečet... 😖

adky
27. led 2014

@mvmk ale vytlacila si tu tekutinu ci si to cele zabalila do nutely? Ta nutela je inac moc dobry napad 😀
A ako dlho ma to obdobie tocenia sa? Nam to trvalo asi pol roka, no ako prislo- tak aj odislo a uz sa nikdy nevratilo, treba len verit .... skus uputat jej pozornost pri tom toceni na nejaku inu, oblubenu aktivitu - mozno zabudne 😉
Gramatika negramatika,ale veta z 5 slov ! To by som ja skakala asi po plafon 😀 Tu gramatiku casom doladite, aj ed nie hned,ale raz urcite - podstatne je, ze snaha o rozpravanie tam je 🙂
PS: davas jej pol kapsule ci celu?

adky
27. led 2014

@fanta3 davam zatial polovicu, dcerka ma 4,5 roka 😎

peggy722
27. led 2014

@sisstin Já mám právě obavy, že Ela bude podobná povaha. Taky se všude tváří niv nevím, nic neumím na nic se mně neptejte. Naštěstí nebrečí, ale nekomunikuje. Já se děsím tý logopedie, že se tam taky zasekne a nebude dělat nic.

peggy722
27. led 2014

@sisstin U nás to chtějí taky, takže bych řekla, že český specifikum.

sisstin
autor
27. led 2014

@peggy722 tak logopedie je u nás právě v pohodě, páč tam po něm nikdo nechce jeho vlastní slovní projev, tak jen opakuje a říká, co má...úkoly mu dělat nevadí, to on i dělá rád. Ale jakmile po něm chtějí říkat něco, co prostě musí říct sám typu " jak se jmenuješ, co máš doma za hračky atd.", tak jen sedí, čučí , klepe se a slzí...a pokud teda ten druhej přistoupí na to, že se ho ptá "máš vláček, auto "atd., tak teda ze sebe vypotí "jo nebo ne" 😉 takže on spolupracuje právě dobře, i ho to baví, ale nedej bože, aby musel něco malovat bez zadání tématu nebo něco říkat....tak to je pak bohužel konečná 😖

a prostě jak tohle řešit nevím, to se lepší úplně pidi mini krůčkama, a za rok to podle mě téměř žádná změna nebude.... jenže na psychoterapii jsme chodili, tak mi řekli, že s nim jako nic neudělaj, že to není na žádnou léčbu atd, že prostě takovej je a musíme trénovat a časem to bude dobrý...jenže škola se blíží a dobrý to není, že jo 😒

sisstin
autor
27. led 2014

@peggy722 to je asi výhoda u tý Krejčířový, že ona po něm nějakej mega slovní projev nechce, vůbec se ho neptá takhle a když jo, tak třeba má doplňovat věty a tak, aby to dávalo smysl a to mu nijak extra nevadí, to zvládne....takže to psycho vyšetření je vždycky jako docela v pohodě, páč tam vše udělá i mluví... 😉

sisstin
autor
27. led 2014

třeba když se ho ona zeptá "na co máme pusu", tak on řekne v pohodě "pusu máme na mluvení a taky, aby jsme mohli jíst"....ale zeptá se ho "co máš doma za hračky?" a konec, nemluví a brečí.... víte, jak to myslim 😉 a vůbec to nechápu, proč otázky s přesným zadáním mu nevadí, ale osobní otázky na něj, který jako nemaj žádnou danou odpověd a záleží jen na něm, s tím má mega problém 😉