Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
25. únor 2014

@mvmk Musím souhlasit s Sicinkou. Já jsem musela takhle Elu odstřihnout taky a že mi to rvalo srdce, jí tam nechat a jít, když plakala a učitelky jí musely ode mně odtrhávat. Bylo mi hrozně, ale za dva týdny a to chodí jenom dvakrát týdně bylo všechno OK. Sice když jsem si pro ní přišla, tak začla poplakávat, co jsem si to dovolila jí tam nechat. Ale teď už je v pohodě, těší se tam, vlítne dovnitř ani mi nezamává a když přijdu, tak mi hlavně ukazuje, že dostala bonbon 😀 . To se časem zlomí, ale asi to prostě budeš muset udělat, hodit jí do vody a plav.

krystalka
25. únor 2014

@mvmk - já taky souhlasím se @sicinka ....rozumím ti, že jí tam nechceš nechat, když má paniku nebo brečí, Jiřík když nastoupil do té speciální školky, tak ze začátku taky nechtěl, abych odešla, byla jsem tam s ním jen jednou, to jsme tam byli dohromady asi dvě hodiny, příště už jsem ho tam zkusila nechat hodinu samotného, pak do oběda... Taky se mi stalo, že se se mnou rozloučil, ale potom najednou panika a maminko nechoď pryč, nebo za mnou chtěl vyběhnout....paní učitelka si ho vzala, zavřela dveře....a já tenkrát odcházela se slzami v očích, ale pak jsem ještě chvilku poslouchala za dveřmi a bylo ticho....v poledne jsem pro něj přišla a nechtěl jít domů 🙂 ....někdy to prostě jinak nejde....on i teď, když chodí už druhým rokem, tak má někdy stavy, že se rozloučí, ale najednou slzičky v očích....fakt se mi osvědčilo dát pusu, pohladit, připomenout, že po obědě přijdu a jít....víš, já mám bohužel tendence ho až moc chránit ještě i teď a nedávno jsem si uvědomila, že to fakt nemůžu dělat donekonečna...

peggy722
25. únor 2014

Mňo tak máme po logopediia musím říct, že jsem z toho taková dost rozpačitá. Ela spolupracovala tak 15 minut, pak už na všechno říkala ne. Posílá nás na foniatrii. Máte někdo zkušenosti s tímhle doktorem http://www.foniatrie-praha4.cz/ ?
A asi zkusím tu psycholožku. Jaký má objednací lhůty a vezme nás i když ještě nebudeme mít to vyšetření na foniatrii ?

giraafje
25. únor 2014

@peggy722 No tak to máme z té logopedie úplně stejné pocity, i u nás to bylo takové rozpačité. Viky spolupracoval tak střídavě a mezitím se vztekal 😖 😖 😖 Nás teda nikam dál neposlala ani nám nedala žádné doporučení s tím, že uvidíme za 2 měsíce.

mvmk
25. únor 2014

@sicinka
@peggy722
@krystalka holky tak tenhle tyden jeste zustanu s ni 😅 pani ucitelka odporucila to nelamat, protoze je to specka, tak to neni tak nezvykle, ze maminky na tu prizpusobovaci dobu zustavaji dele. Pristi tyden jsou prazdniny tak jedu do Cech a potom uz zacnem na ostro. S tim, ze budu tam ale v jine mistnosti. Ja sama mam velky strach, ja sama nemam vubec tu silu ji nekde nechat, kdyz vidim jak je nestastna. A u nas je nejvetsi Problem, ze vidim jak mala fakt hrozne tezce bere, kdyz se panim ucitelkam vehementne neco snazi sdelit. Samozrejme v Cestine, a oni nijak nereaguji, nebo reknou nejakou hovadinu, pac si mysli ze mysli to nebo ono. To se jde hned schovat a je potom smutna ☹ ☹ Ja mam nekdy pocit, ze si to hrozne bere kdyz ji nekdo nerozumi 😔 Asi jsem fakt mela mluvit jen v te nemcine. Ted to chudinka bude mit tezky jeste vic nez uz to ma. 😝 Dnes si ale hrala na hristi krasne s jednim chlapeckem, ten na ni cinsky ona cesky a bylo vse v poradku 😀

krystalka
25. únor 2014

@peggy722 - tak 15 minut spolupráce není zase tak špatné, v jejím věku 🙂 , jinak myslím, že u té psycholožky nevadí, že nebudete mít ještě tu foniatrii....

krystalka
25. únor 2014

@mvmk - tak ta dvojjazyčnost jí to určitě ztěžuje, to je jasné....jinak jak píšeš, že ty sama máš velký strach ji někde nechat - pozor na to, děti jsou na tohle velmi citlivé a vycítí naše rozpoložení a pokud ty si nejsi jistá a máš s tím problém, tak se to samozřejmě přenáší na ni a to jí taky nepřidá....já jsem poslední dobou udělala několikrát zkušenost, že pokud předem očekávám, že někde s něčím bude mít Jiřík problém, tak ten problém taky většinou nastane....pokud jsem s tou situací já sama srovnaná a jdeme někam s tím, že mu věřím, že to tam prostě zvládne a hodím se do klidu, tak všechno probíhá v pohodě...

mvmk
25. únor 2014

@krystalka tak to ja vim, ja sama musim na sobe hodne pracovat 😝 To jen tim, jak ona nebyla a neni do dnes tak motoricky sikovna, tak mam porad potrebu ji zachranovat 🙄 Dokonce jsem si vsimla, ze ona sama uz to registruje tak dobre, ze uz preventivne vyzaduje abych ji nechala nekde vylezt samotnou a sla dal 😅 Ale ja doufam, ze to zvladnem, myslim, ze to bylo dobre rozhodnuti zvolit specialni skolicku. Ve skupince je 6 deti a 3 pani ucitelky, a tim ze vzdy 2 deti paralelne maji nejakou terapii tak ma vetsinou kazde decko k sobe pani ucitelku 😉 - Zatim jsem nadsena, ani to nechci zakriknout. Emmicka si uz nasla i kamarada 😉 myslim , ze vyvojove i problematikou jsou si dost podbni. Koncept je uzasny, maji kazdy den 1,5 hodiny psychomotoriky kazdy den telocvik samo specialni 😉 A myslim , ze si dali opravdu zalezet ty deticky namichat tak, aby se dobre doplnovaly. I Justus, to je autisticky chlapecek s MR je uzasny, mala se ho uz neboji, dokonce mam pocit, ze uz vycitila situace kdy se mu ma vyhnout 😅 Tak uvidim co budoucnost prinese 🙂

krystalka
25. únor 2014

@mvmk - to je jasný, ono to v člověku zůstane, ten zvyk je trochu víc ochraňovat, vidím to u sebe a poslední dobou cítím čím dál víc, že s tím musím něco dělat a začít mu víc věřit, že ty dříve problémové situace teď už zvládne v pohodě...protože si myslím, že to pak o to víc zvyšuje tu jeho nejistotu a úzkostnost (kterou má zčásti už vrozenou...). A teď jak vybíráme školu, tak tyhle věci řeším čím dál víc....doteď byl pořád vlastně v takovém nějakém "chráněném" prostředí, ale ve škole už to tak úplně nebude a bude se s tím muset nějak srovnat....

cairka
26. únor 2014

@mvmk , ja súhlasím s babami, ale chápem tvoj postoj. Ja som sa AJ kvôli sebe rozhodla, že tohto roku ešte zápis do škôlky neriešime 😅 Zo zdravotných dôvodov mám predĺženú rodičovskú do 6 rokov a vyjde to vlastne tak, že budúci rok v septembri nastúpi a v októbri bude mať 6 rokov... Ona je stále taký ťuťmáčik, aj by šla za deťmi, ale nechá si hocičo robiť a keď niekto robí niečo, čo sa jej nepáči, tak ostane zaseknutá a neurobí nič - keby sa aspoň rozplakala, že vzbudí pozornosť učiteľky, ale ona bude len vystrašene a zmätene pozerať a ako píšeš, ak som nablízku, tak sa príde potúliť, ak nie som, tak stojí a čumí 🙄 Na jednej strane sa môže zdať, že čím mladšia sa naučí reagovať, tým lepšie, ale ja stále dúfam, že o rok bude zas niekde inde aj v tom sociálnom vývine 😅 A ten regres, čo bol, keď sme skúsili škôlku pred rokom, ten ma straší ešte dnes...Je super, že tam môžeš byť s ňou aj dlhšie a uvidíš, možno sa to za pár týždňov zlomí a možno nie...My sme skúšali 4 mesiace a šlo to len k horšiemu...Hádam budete mať viac šťastia 🙂

peggy722
26. únor 2014

@krystalka Já se právě snažím Elču moc neochraňovat. No co naše babi se na moje metody občas tváří, že jsem matka herodeska, jenom proto, že nestojím dětem pořád za zadkem. Eliška byla od mimina hrozný dráče. Nevím jestli je to povahou nebo starším sourozencem, ale od mimina se snažila Lucce co nejvíc vyrovnat. Takže brzo seděla, lezla i chodila. protože když měla někde sedět nebo ležet na místě, tak byla nepříčetná. když neuměla ještě lézt, tak aspoň válela sudy a to takovou rychlostí, že jsme se nestačili divit. Jakmile chodila, což bylo v necelým roce, tak na hřišti to byl fakt adrenalin. Tam kde byla Lucka, tam chtěla taky a nenechala si to prostě vysvětlit, že je ještě na tobogán malá. Takže s plínou na zadku se škrábala po žebříkách, já nebo Lucka všude za ní a ostatní maminky nevěřícně zíraly, že jí jako nechám. No co jsem s ní měla dělat, když jsem jí to nedovolila, tak vřískala jak pominutá. Je jasný, že občas došlo k nějakýmu karambolu, že občas mi odněkud spadla. Ale nebylo to moc často a vážný úrazy jsme naštěstí neměly. Akorát v létě se s Luckou koupaly a ona si sedla na okraj vany a převážila se a spadla na dlažbu a práskla se do hlavy. Tak měla lehkej otřes mozku a byly jsme dva dny v Krči. Do rána se jim tam z toho vyspala a pak tam řádila jak černá ruka. Byly rádi, že nás poslali domů, protože byla pěkně rušivej element.

Já mám tendence jí ochraňovat akorát co se týče toho mluvení. Docela mně někdy štve, jak se k ní děti občas chovaj, jenom proto, že nemluví tak dobře jako ony. Ale ona se naštěstí nedá, není z těch, co by se šly schovat mámě za sukně 😀 . Ale zase pak na ní koukaj jako na nějakýho agresora, jenom proto, že si nenechá nic líbit. Takže musím pořád hlídat, aby nedošlo k nějaký rvačce.

Akorát jsem se chtěla zeptat. Ta logopedka mi nasadila brouka do hlavy. Že prý Ela hrozně gestikuluje. Což je pravda, že když neumí něco říct, tak se to snaží vyjádřit nějakým gestem nebo mimikou. Tak nevím, jestli je to dobře nebo špatně. Ona mi k tomu nic neřekla.

@mvmk Ta školička vypadá fakt dobře. To se podá, holt se musíte učit obě dvě. 😉 Asi by ta němčina byla bývala lepší. Jenomže většina dětí to dvojjazyčný prostředí zvládá v pohodě. Jak může člověk dopředu vědět, že zrovna jeho dítě bude mít problém.

peggy722
26. únor 2014

@cairka Já bych u vás zkusila spíš nějakej kroužek jako to máme my, ne klasickou školku. Já taky nevím, jestli by Ela už byla schopná teď zvládnout klasickou školku, Ale je fakt, že ona je taková od rány. No Lucčina výchova, takže si fakt ubližovat nenechá. Buď začne brečet, nebo hystericky ječet nenene a nebo to vrátí i s úrokama. takže občas se doma pěkně seperou. 😠

cairka
26. únor 2014

@peggy722 , hej, lenže na krúžkoch bol tiež problém, že musela byť sama, ale určite v septembri skúsime zas 🙂 Dia je vzorný mladší súrodenec, tým že sa nevie hrať, tak sa prispôsobuje staršej, opakuje po nej, má ju ako obrovský vzor...nemať ju, alebo že by ju nezačala staršia tak ochraňovať a viesť, tak by bola Dia ešte úplne kdesi inde vo vývine. Koľkokrát ju už staršia učí dokolečka to isté, keď ja už nemám síl a poviem si, že to necháme tak...často sa hrajú na škôlku a pri tom ju učí kadečo ako pani učiteľka 😵 Ako mne na malú aj psychologička povedala, že ona je tak nežná, že ju musí chrániť každý 😅 Ona sa fakt javí ako taký ťuťmáčik, no...ale je milá, usmievavá, empatická - to akože naozaj dokáže neskutočne vycítiť z druhých ako sa cítia...pobiť sa ešte asi nepobili nikdy, občas sa na niečom dohadujú. Tak potom je v šoku, keď ju nejaký rovesník zaženie do kúta 😅 😀 Ale vykoľají ju aj keď sa niečo deje ináč, ako je zvyknutá 😅

krystalka
26. únor 2014

@peggy722 - tak to my jsme naštěstí nikdy nezažili, že by se Jiříkovi někdo smál nebo tak něco, proto, že špatně mluvil...ale ono to bylo trochu dané i tím, že on se nejmíň do 3,5 dětí v podstatě bál, jako rád je pozoroval zpovzdálí, ale blíž k nim prostě nešel, pokud lezl třeba na klouzačku a další dítě lezlo po žebříčku za ním, tak okamžitě panika a snažil se jakýmkoli způsobem z té klouzačky dostat, klidně by i skákal ze žebříčku 😕 ....pak počkal, až okolo nikdo nebude a pak se teprve v klidu sklouznul...a stejné to bylo i s ostatními atrakcemi, nebo když mu třeba nějaké dítě chtělo něco podat a natáhlo k němu ruku, tak on se dal na úprk ke mně....až když v těch 3,5 začal chodit do té miniškoličky, kde byly jen 4 děti, tak si pomalu zvyknul na ten těsnější kontakt, ale chvilku to trvalo, neměl rád, když do něj někdo strkal, sahal na něj a tak... Později jsme cizím dětem nanejvýš vysvětlili, že ještě moc nemluví, ale nikdy se mu nesmáli, to spíš on sám viděl ten rozdíl, tak se s nimi ani moc nebavil, tam kde to šlo beze slov, tak si s nimi hrál...ale prostě to chvíli trvalo....on je spíš ten typ, co se v konfliktu dává na ústup, než že by šel do nějakého útoku.... Ale je jedináček, takže doma s nikým bojovat nemusel no....

krystalka
26. únor 2014

@peggy722 - a jinak - to gestikulování je v pohodě, Jiřík taky dlouho používal gesta, sám si je i vytvářel, někde jsem četla, že je lepší nechat děti gestikulovat a znakovat, ať se prostě můžou vyjádřit tak, jak to zrovna dovedou, hlavní je, že má chuť komunikovat a domluví se....až pak později bude víc mluvit, tak bude postupně ty znaky a gesta opouštět, aspoň u nás tomu taky tak bylo....

peggy722
26. únor 2014

@krystalka Právě Ela má děti ráda, ale spíš ty ve školce. Asi proto, že tam se k sobě chovají hezky. Ale na tom hřišti je to takový uvolněnější. Hlavně ty starší děti nemají pořád rodiče za zadkem. Ela si teď přes zimu hodně odvykla na děti, takže si spíš hraje sama ne bo s Luckou ane má ráda, když se jí do toho někdo plete. Ale minulý jaro to bylo to samý a časem to přešlo. Oni se jí vysloveně nesmějí, ale začnou se s ní dohadovat a tam prostě ona nemá šanci, tak na ně začne ječet a už to jede.
Já si to právě s tím znakováním myslím taky, že je lepší, když se snaží nějak domluvit, že jí to časem přestane bavit. ještě jsem si u Eli všimla toho, že mnohem líp mluví, když si hraje sama a nikdo jí o toho nepozoruje.

krystalka
26. únor 2014

@peggy722 - Jiřík to má takhle s písničkama a básničkama - když si chvilku hraje sám (což je teda u něj velká vzácnost), tak si u toho různě zpívá a recituje všechno možné, co zrovna zpívají ve školce a tak a já kolikrát jen zírám, co umí za písničky....ovšem v okamžiku, kdy zjistí, že ho pozorujeme nebo posloucháme, tak ztichne a kouká na mě s takovým výrazem jako že nic 😉 ....ale pomalu se to lepší, posledně už jsme si i zazpívali spolu 🙂

blondata.sestricka
26. únor 2014

Ahoj holky 🙂

Včera nám klin.logopedka diagnostikovala počínající fyziologickou koktavost. Máte zkušenost?
Dále mu zjistila opožděnou hrubou a jemnou motoriku, hrubou jsem věděla, ale jemnou mě opět překvapila....

Já bych si koktavosti ani nevšimla.... on celkově špatně mluví, ačkoliv má velice bohatou slovní zásoby, mluví ve větách, rozumí mu jen blízcí. Jsou mu 3 roky a 2 měsíce.

Děkuji za reakce a případné tipy např. literaturu, webovky...... 😉

sicinka
26. únor 2014

@peggy722 buď ráda že gestikuluje, to je normální prostě ji slova nestačí, tak si pomáhá tak. Divné by naopak bylo kdyby gesta nepoužívala (to tak bylo částečně u nás). Jinak já jsem taky nikdy nepozorovala že by se děti Dádovi smáli, navíc on má od začátku skvělou výslovnost. Aktuálně spíše řešíme to že vymýšlí hrozné hlouposti a za to se mu pak děti smějí, nicméně to s OVŘ nesouvisí, to je asi jeho povaha a představivost 🙂

myskin
26. únor 2014

Ahoj holky, už jsem tu kdysi byla pro radu a jdu zas. Dceři budou v květnu tři roky, nemluví, pouze pár slov, citoslovců, zkrátka bída. Taky má problém s porozuměním. Chodíme do centra rané péče a tam jsme čekali na diagnostiku od psycholožky. Po dvou měsících jsem od ní dostala zprávu, kde není uvedena diagnóza (řekla že neví), pouze je tam dcera popsána. Psycholožka, pracovnice centra i logopedka se shodují, že dcera není schopna nástupu do školky a doporučují nástup posunout na září 2015. S dcerou tedy zůstanu doma, přijdu o místo v práci kam jsem se měla v květnu vracet. Chtěla jsem si podat žádost o příspěvek na péči, proto jsem čekala na zprávu od psycholožky kterou musím doložit, ale vzhledem k tomu že nemáme stanovenou diagnózu tak je mi zpráva k ničemu. Psycholožka mi doporučila navštívit klinického psychologa nebo pedopsychiatra, který by už měl diagnózu určit. Dali mi kontakt na doktorku Čápovou v Pardubicích. Nemáte s ní někdo zkušenost? Dneska jsem dceru objednala, termín mi dali až na červen 🙄 . Mohla by mi některá z vás poradit, co jste potřebovali při žádosti o ten příspěvěk?

blondata.sestricka
26. únor 2014

@myskin Co se týče příspěvku na péči, tak je potřeba vyplnit žádost a dát ji na příslušný odbor. Pak jen čekáte až vám přijde vyrozumnění, že se máte dostavit k lékaři, který zhodnotí zdravotní stav, zároveň proběhne sociální šetření a pak buď přiznají nebo ne. Alespoň takhle je zařizuji já u nás v práci.

ladida.l
26. únor 2014

@myskin
Ahoj, jsem ve stejné situaci jako ty. Jen syn je o tři měsíce mladší. Žádost o příspěvek na péči jsme dávali v listopadu, tento týden přišlo zamítavé stanovisko. Budeme se ale odvolávat. Podání je jednoduché, vyplní se formulář. Můžeš ho lze vyplnit zde. https://formulare.mpsv.cz/oksluzby/cs/welcome/f... Doporučuji, nemusíš pak vše několikrát vypisovat, systém si to "pamatuje". Vytiskneš a doneseš na úřad práce. Asi za 10 dní přišla paní na sociální šetření. Nebylo to nic nepříjemného, ptala se jak Tomáš zvládá běžné úkony a dělala si podrobné poznámky.
Jinak se stanovením diagnozy, u takhle malých dětí asi nikdo nic nedá, pokud to není zcela evidentní. My máme od doktorky Junkové psaný nerovnoměrný vývoj s nápadným opožděním v oblasti řeči a porozumění a opoždění v jemné motorice, při kontrolní návštěvě vyslovila podezření na vývojovou dysfázii, řekla jak s ním pracovat, ale do zprávy nenapsala nic. Kontrolní vyšetření máme za půl roku. Čápovou neznám, moje kamarádka jí dělá sestřičku, můžu se jí přeptat.
Jinak jsem taky z Pardubic. 😉

silvikam
26. únor 2014

@cairka S tým regresom v škôlke to poznám. Aj môj malý keď vlani nastúpil ako čerstvo 3 ročný, tak sa tak neskutočne zmenil, že som ho po pol roku nechala doma. A hrabali sme sa z toho 3/4 roku a ešte stále nie je v pohode. V niektorých prípadoch škôlka pomôže, inokedy ublíži. Ale to záleží od mnohých okolností.

sisstin
autor
26. únor 2014

@myskin Čapova neeeeeeeee 😉

sisstin
autor
26. únor 2014

@myskin a s PNP spis nepocitej, pokud nebudete mit prikleplou dg. Autismu. Tam nikoho nezajima, jestli do prace muzes nebo ne, ale o kolik vic fyzicke pece dite potrebuje nez zdravi vrstevnici a posudkari jsou ti schopny napr. rict, ze i zdravy ctyrletak ma pliny apod. 😉

mvmk
26. únor 2014

@krystalka
@peggy722 Jo tak jsem dnes odesla jako na zachod 😅 , zustala tedy celou hodinu sama, domluvila jsem se s pi. ucitelkou, ze kdyz budou problemy dojde pro mne. Vystihla jsem chvilku, kdy mala delala neco do ceho byla dost zabrana, tak ani nestihla reagovat 😀 Zvladla super bez slzicek. Jen pak sedeli do krouzku a zpivali, coz samozrejmne je pro ni Problem, pac se nudi, a hrali pohadku o ruzence. Emicka mela byt hodna sudicka 😅 no prislo mi to pro tak male deti trochu neefektivni, bylo docela videt, ze deti stejne nevi co se po nich chce 🤐 Pani ucitelky se vsema manipulovaly jako by byly loutky 😝 Pak jsem sama vstoupila, protoze moje zacla dost protestovat, sundavala si kostym, hazela kloubouk na zem, houpala se na zidli 😠 No zitra chceme zkusit delsi odlouceni tak uvidime jak to zafunguje 😉

krystalka
26. únor 2014

@mvmk - no vidíš, ono to pomaličku půjde 🙂

myskin
26. únor 2014

Tak to jste mě holky nepotěšily. Tak nějak jsem počítala, že na ten nejnižší příspěvek dosáhneme vzhledem k tomu, že dcera je fakt úplně někde jinde než by měla být. Když pominu že přijdu o příjem, tak mám strach z toho co bude. Snažím se s malou pracovat jak mi poradili v centru rané péče a na logopedii, ale moc se nedaří, malá moc spolupracovat nechce, ale jsme na začátku, snad se to zlepší.

myskin
26. únor 2014

@sisstin proč Čápovou ne? Ještě je prý nějaká doktorka v Hradci, ale na tu nemám kontakt.

myskin
26. únor 2014

@ladida.l prosím tě, jak ti doporučila Junková se synem pracovat?