Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

kajiszek
21. led 2013

Tak Wawroszová mi napsala, ať jí zítra cinknu, že mě objedná. Tak uvidíme, kdy dostanem termín. Ono v tom Nelinčiným věku to asi stejně bude dost náročný ji nějak přimět ke spolupráci, ale nechám to na odborníkovi, snad má nějaký fígle.

dezyre
21. led 2013

@sisstin to máš docela pravdu 😉 Já se přiznám, že jsem se jí na to ani nezeptala jak to vidí. Měli jsme různý otázky ohledně toho chování a vlastně to porozumění (to nejdůležitější) jsme ani neprobrali. Ona o tom porozumění totiž dnes nemluvila. Mluvila o tom jen v ten čtvrtek, když tam byl Staník sám, tak jsem se ji mezi dveřma ptala co a jak a ona už z té první schůzky se mnou věděla, že mám podezření, zda rozumí, tak první co bylo mě řekla, že si myslí že rozumí. No a dál jsme to nerozebírali a dnes jsem se už neptala..
Zkusím si ho teda alespoň proklepnout sama, tak jak jsem to psala včera nebo kdy, že to udělám, doufám, že u toho neztratím nervy a nevypěním jak tenkrát 😝 jsem si málem rvala vlasy a braly mě všichni čerti 😀

dezyre
21. led 2013

@sisstin víš, že mě ADHD taky napadlo? Hlavně kvůli tomu neudržení pozornosti a aktivitě..

sisstin
autor
21. led 2013

@kajiszek ona si vas kdyztak vezme vickrat 😉

mvmk
21. led 2013

@dezyre ja myslim, ze je to proste spravnej raubir 😀 😀 😀, oni nekdy ti kluci nemaji pro samej pohyb cas delat neco jinyho, to dobre znam od meho syna 😉

kajiszek
21. led 2013

@dezyre Já měla na ADHD podezření u Vojtíška, ale nakonec jsme nikde nebyli, on se údajně ve školce chová úplně jinak než doma. Doma furt od všeho utíká, všechno odmítá, furt poskakuje, vždycky něco srazí a zničí, dědovi i vyrazil zub, že mu dal hlavičku... Se nedokáže ani normálně zvednout, vždycky vyloženě vyskočí, takže to jsou furt nějaký karamboly. Ale ve školce údajně spolupracuje, neodmítá a je celkově v pohodě. Takže třeba se to u vás pal taky srovná. Ještě uvidíme, jak to pak s V. půjde v normální školce, oni je tady oblíkaj a krměj, takže ty hlavní zádrhele se nemaj jak projevit. Takže v normální školce bude muset sám a to jsem na něj teda fakt zvědavá. Třeba ho vyškolej, že se s ním nikdo nebude párat, já vždycky ztratím nervy a prostě na něj tu bundu a kalhoty v rychlosti narvu a jdeme, protože když se má oblíct sám, tak mu to trvá klidně hodinu a řve u toho vzteky. A oběd nesní sám ani za hodinu, i kdybych se na hlavu stavěla. Většinou po hodině má v sobě tak půlku, a to mu furt připomínám, že má jíst a vyhrožuju mu a stejně nic.

dezyre
21. led 2013

@mvmk bohužel je to tak 😀 Každej nám říká, že je to správnej kluk s modrýma nohama a rozbitýma kolenama 😝

Holky, u nás hraje roli asi dost i vliv dědičnosti. Prostě mě už dřív říkala tchýně, počkej až půjde Staník do školy, to si užiješ, Standa (manžel), ten byl hroznej, on absolutně nedokázal dávat pozor, učitelky nevnímal (ještě k tomu má tak strašně čitelnej obličej, že každej na něm poznal, že je prostě někde úplně jinde) a měl dost velké problémy s učením. No a jinak Jahnová ještě říkala právě, že ona má ze Staníka rozporuplný pocity, že je tak nějak na rozhraní toho, kam sahá jeho povaha a odkud začíná nějaký problém. Že Staník bude pravděpodobně velký introvert (a to jsem jí ani neřekla, jakej je manžel a jaký on měl problémy a má ještě doteď s cizíma lidma) 😝 Proto mu vlastně nechtěla dát žádnou diagnózu, že ještě počkáme, že by ho chtěla sledovat, že prostě na základě té jedné návštěvy to zatím prostě nedokáže..

dezyre
21. led 2013

@kajiszek právě o tom Jahnová taky mluvila - o spolupráci doma a s cizíma lidma. Takovou zvláštní věc řekla: Výchova rodičů se projevuje ve chvíli, kdy je dítě samo s cizí osobou. Že rodiče dítě zkouší kam může zajít, kde jsou hranice a tak.. No a o Staníkovi teda řekla, že s ní se spolupracovat snažil. Je pravda, že babičky si na něj taky nestěžují. Že když tam nejsme, tak Staník se angažuje, pomáhá .. ale to je taky relevantní, protože ony po něm nechtějí, aby se "učil", ony po něm chtějí praktické věci, činnost v domácnosti, která ho většinou baví - takže takové, že jde s babičkou do sklepa, nabírají tam brambory a já nevím co všechno, tak to on poslechne na slovo a udělá..

mvmk
21. led 2013

@dezyre no vidis to je super, ze spolupracuje 😉 hlavne je to taky tvuj syn a bude mit i neco z tebe, tak to neber tak doslovne. Jinak u meho syna kazdy 😉 rikal ze je hyperaktivni, a je naprosto v poradku.

kajiszek
21. led 2013

@dezyre U nás je to taky tak, u našich je jak beránek. Nebo ne že by vůbec nezlobil, ale rozhodně míň než doma. Doma chytá vzteklinu často. Ale tak já se s ním neprdím, jak začne ječet, pošlu ho za dveře, přijdu pro něj cca za 5 minut a už je dobrej. Ale občas mě tím svým kňouráním a odmlouváním dohání k šílenství. Ale nejhorší je právě to jeho zkoušení trpělivosti jako je to jídlo a oblíkání. Já prostě odmítám vstávat o hodinu dřív, aby se mi dítě ráno oblíklo do školky, a on toho samo zneužívá. Už jsem ho párkrát nechala vycukat, než jsme šli ven, ale on si stejně nedá říct no. Když ho v týhle situaci pošlu za dveře, tak si naopak vzteky ještě svlíkne i to, co už si oblíknul, takže to je fakt smrt. Nehledě na to, že je strašně nešikovnej, takže se oblíká úplně blbě. Tohle bude ve školce očistec. Že se nenají, tak má smůlu, prostě jíst nebude a doma nic jinýho nedostane a třeba ho to vyučí, ale to oblíkání a obouvání, to je prostě na mašli.

lojzina
21. led 2013

@dezyre ahoj...cetla jsem jak jste dopadli...ja jedu zitra na 8 rano a uz se nemuzu dockat,situace se posledni dny stava temer nesnesitelna-hysteraky,mlati me,brachu,hruza ☹ .Uz se k ni tesim jak maly decko 😔

dezyre
21. led 2013

@mvmk no mám pocit, že je to syn svého otce - nejenže podobou ze mě má jen jedinou věc - bezbarvé oči, ale i povahou to vypadá spíš na manžela 😉 A to jsem říkala vždycky ze srandy, že když vzhledově nemá nic ze mě, tak povahově bude celý já 😀 Doufám, že nebude mít zase jen jeden povahový rys po mě - a to tvrdohlavost.. vzhledem k tomu, že si pamatuju svoji dětskou tvrdohlavost, tak se toho u Staníka fakt bojím 😝
@kajiszek Staník se ještě taky neobleče 😝 Umí si oblíct jen trenky a tepláky a obout boty, jinak si umí vyslíct spodek a zout boty, rozepnout mikču, napůl si ji vyslíct, rozepnout bundu, napůl si ji vyslíct.. Jinak taky žádná křeč 😝

dezyre
21. led 2013

@lojzina ahoj, super, že už konečně jedeš, ty jdeš teprve na tu první schůzku sama, že ano? Jsem hrozně zvědavá jak dopadnete 😉

erinnuska
22. led 2013

@abbie ona kde je Matúšková? je to psychológ?

abbie
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kajiszek
22. led 2013

Tak k Wawroszový máme termín už na pondělí, to byl fofr. Tak jsem zvědavá, snad to bude k něčemu a něco se dozvím 😉

lenajsek
22. led 2013

@dezyre Tak to jsou výborné zprávy, tak držím palce za dva měsíce na kontrolu... docela mě zaráží, že Jahnová neřešila moc to porozumění, jak píše Terka, nebo vůbec mluvení, spíš to chování... ale ono to samozřejmě spolu souvisí.
Jinak s tou spoluprácí, ono asi jak u koho, třeba Lukin u logopedky ještě nebyl sám, tam jsu vždycky s ním a pracuje docela v pohodě, jen minule to bylo takový po dlouhé době celkem o ničem, ale to už byl nachlazenej, tak byl takovej nevrlej. Ale až teď postupně ho tam budu nechávat samotnýho s logopedkou, dřív si myslím, že by to ani nezvládl, a v těch dvou a půl jak jsme byli u té Jahnové, tak to jsem do něj mohla hustit jak dlouho jsem chtěla, že si tam s tetou bude hrát a já budu na něj čekat, že tam má spoustu hraček, hrací koberec a nevím co, ale stejně, jak zavřela dveře a já stála na chodbě, tak tam vydržel sám ani ne dvě minuty a spustil hysterák, takže jsem šla dovnitř, ale to se už bohužel neuklidnil, no... 😝 takže ono to být někde bez rodičů v pohodě je asi individuální a je to asi i o věku, teď by to možná i dal. Navíc u Lukina tehdy bylo i horší setkání s někým, s kým se nikdy neviděl, teď je to zase trošku někde jinde.
Tak držím palce na hraní doma, třeba Tě Staník překvapí, že se postupně ta doba, co budete cíleně něco dělat, bude prodlužovat... 😉

My jsme dneska oba nachcípaní, tak nemám na nic náladu, jen jsme hráli pexeso a budem stavět puzzle nebo vytáhnem třeba Zajíce v pytli nebo tak něco, ale na něco náročnějšího nemám vůbec náladu a nervy... odpoledne jdu k dr, snad nebudu mít angínu... 😝

lenajsek
22. led 2013

@kajiszek Tak moc moc držím palce!!! 😉

lenajsek
22. led 2013

@lojzina taky moc držím palce na vyšetření! 😉

teravo
22. led 2013

@kajiszek Taky držím palce, snad se něco dozvíš a budete moct pracovat s Nelinkou nějak cíleněji, určitě pak půjde rychleji dopředu....

lojzina
22. led 2013

@dezyre ahoj,
@lenajsek ,...jj byla jsem teprv na 1.vysetreni,pristi tyden jde Sebik.ptala se na hooodne veci.Ani naznakem,pry me teda nerekne,co by to asi mohlo byt,ze musi videt jeste jeho-to je jasny.Takze cekani tyden,se zblaznim. 🙄 ☹

lenajsek
22. led 2013

@lojzina to uteče, neboj... já takhle teď odpočítávám dny do příštího pátku, kdy mě čeká velký UZ, tak vím, jak se cítíš... držím moc palce

lojzina
22. led 2013

@lenajsek na co se Te ptala?ikdyz,predpokladam ze se pta na stejjne veci,ne?

lojzina
22. led 2013

@lenajsek jeee a uz jsi v polovine,to leti 🙂 😕

kajiszek
22. led 2013

Díky holky, uvidíme no... Mně Nela fakt dohání k šílenství tou nespoluprací. Ona si třeba z toho zajíce bere ty věci, několik jich už zná a umí je pojmenovat, ale jak je dám před ní (třeba jen tři) a řeknu, a't mi ukáže to a to, nebo podá, tak prostě nula. Buď nevnímá, nebo se šmudlá a lehá si, nebo ječí... Když jí nastavím ruku a zkusím jí vzít tu její, tak záchvat. Fakt už tomu prostě nerozumím. Když ví, co to je, pojmenuje to, ale na dotaz prostě neukáže a můžu se na hlavu stavět. Dneska jsem to musela schovat a jít pryč, protože už se o mě fakt pokoušel vztek, že tohle přeci není už možný.

cairka
22. led 2013

My sme dnes boli na neurológii a som teda povedala doktorke, že sa mi zdá, že nerozumie poriadne, tak ju troška otestovala , kým sa len tak bavili, tak reagovala pekne, až na také maličkosti, ako že sa jej páči "ten auto" , keď si mala vybrať autíčko, ale keď začli robiť z knižky podľa obrázkov, tak koniec... Ako podľa mňa musela vidieť, že malá fakt nereaguje adekvátne, chcela po nej meno vtáka - tak že to ešte nemusí vedieť a povedala jej, to je lastovička, potom jej ukázala straku a vrátila sa k lastovičke, že čo to je za vtáčika 😝 jasné, že sa nedozvedela odpoveď...potom chcela nech opíše obrázok, čo robí kozička na obrázku - tiež nezistila ... záver vyšetrenia bol jasne daný otázkou - "Vy si aj čítate takto niekedy?" 😠 ... nie, ešte sme knižku nevideli 🙄 A že je ešte malá a treba jej dať čas 😒 som veľmi zvedavá na tú logopédiu, či zas budem za matku, čo sa dieťaťu nevenuje 😝

sisstin
autor
22. led 2013

Matrixmatch, první úkol 4+,druhej 6+

https://www.youtube.com/watch?v=zViqUofH0i0
abbie
22. led 2013

@sisstin maly je strasne zlaty a sikovny 🙂 a vyzera to tak, ze jeho bavia taketo ulohy a hry, co je super ...

sisstin
autor
22. led 2013

@abbie jo no, jeho tohle baví odjakživa, respektive od doby, co přestal být mimonem 😅 😅 😅

podubka
22. led 2013

@sisstin ahoj, je třeba typické pro děti s dysfázií že je zajímají písmenka a čísla?Lukáše hrozně zajímají tyto věci asi půl roku už.Napočítá do 15 zná všechny písmenka.A přijde mi že snad umí číst nebo má fotografickou pamět.
Tvůj kluk je moc šikovný. 🙂