Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
28. led 2013

@dezyre no to je super, jelikoz mala porad jeste bojuje s tou vizualni slozkou, ona musi mit opravdu velmi ridce ilustrovane knizky jinak zahazuje a trha 😝 A ta intonace je super to je prej strasne dulezity 😉

mvmk
28. led 2013

@sisstin ono je toho ale bohuzel vic, tam je i to neporozumeni tech vztahu treba kdyz ji reknu jak se jmenujes , tak se usmiva jako slunicko a nic, reakce nula, ona ma hokej v tom kdo kde jak to je u ni strasne markantne videt 😝

dezyre
28. led 2013

@mvmk intonace je důležitá? Já si už začínala myslet, že je Staník trochu ehm "na hlavu" .. on něco říká a buď to zašeptá, nebo to zakřičí chrčavým hlasem.. Prostě hrozně mění hlasy 😅 Staník si až v poslední době zamiloval tuto knížku: http://www.srovname.cz/moje-nejmilejsi-pohadky/... a on už na tom obalu jede a vyhledá všechny trpaslíky 😅

abbie
28. led 2013

@mvmk presne ako pise sisstin, casove postupnosti az 3+, skor je to pre deti narocne, zbytocne ich pretazovat ...

dezyre
28. led 2013

@mvmk Staník taky neodpoví jak se jmenuje 😖 On si třeba strašně rád prohlíží naše fotky, jak vyvolané tak ve foťáku, třeba ukáže na sebe, ale neřekne nic, ukáže na táty a neřekne nic (no ale ukazuje mě to, tak mu to komentuju). Jo ale když je na fotce letadlo, tak to hned začne radostně křičet "tóó". No když vidí na fotce mě, tátu nebo sebe, tak takovou radost nemá 😀 😀 😀 😀

Holky, ale co mě teď udělal.. máme obrovskej balón na sezení, ale jeden z těch největších - tuším průměr 90 a on na něj skočil a přeletěl přes něj, úplně se překulil. Zrovna jsem teď na něj koukala, jako ve mě tak hrklo, ale dobrej, udržel hlavu a vůbec se nepraštil.. jen se lekl ufffff.. A už tu potvůrka zase na tom balónu zkouší skákat, asi ho jdu uhnat na víc plodnou činnost, když už nechce spát a dělá blbosti 😝

mvmk
28. led 2013

@abbie ono nejde o casove postupnosti, spis, Byla u babicky a ja rikam: byla jsi u babicky a ona eeeee, to rika vzdycky kdyz nevi co nato, a ja byl tam Reinhard (schvalne pac jeji manzel se menuje Erich) a mala zase Jooo, a kdybych ji treba rekla byla si v Zoo a krmila si lva, tak bude ta reakce nachlup stejna, a to je podle miho ten zasadni problem ☹

mvmk
28. led 2013

@dezyre na tu intonaci se mi ptala ta logo, jestli jako ta melodie toho jejiho projevu je nejakym zpusobem fadni, porad stejna nebo ma nejkou zvlastne se opakujici jecivou melodii a tak, jelikoz toto ruznorody rozlisovani tonu je predchudce spravne reci 😉 Kdyz ty deti melou jakoby porad ve stejne se opakujicich melodich tak tam vetsinou je dost velkej problem 😒

dezyre
28. led 2013

@mvmk tak alespoň něco pozitivního 😅

abbie
28. led 2013

@dezyre no ano, este je maly v podstate, mam nadej, ze to bude lepsie a lepsie ... ale mi mame take nerovnomerne porozumenie, take zvlastne to cele je, nema az tak zle porozumenie, ale nevie mi vyjadrit ANO, NIE uz vie dlhsie povedat, ale ked sa ho opytam chces pustit Traktor alebo Fifi, tak povie Tííí (to ma byt akoze traktor), ale ked sa ho rovno opytam pustim ti traktor? tak sa usmeje a ukaze prosim prosim, ale to ANO ani omylom na nic

mvmk
28. led 2013

@dezyre ta knizka je mila, ale moje mala by se v ni uplne zamotala, ona snese knihy tak pro deti kolem 18 mes ☹

mvmk
28. led 2013

@abbie moje mala rika ano a ne 4 tydny. a jeji 31 mesicu 😉

abbie
28. led 2013

@mvmk zatial vsetci odbornici, u ktorych sme boli vrdili, ze ANO je pre deti tazsie na vyjadrenie ... ja mu cez den kyvam hlavou furt a on ne a ne to topakovat, i ked viem, ze rozumie, co sa ho pytam, pretoze sa pytam na jeho uplne oblubenu vec

mvmk
28. led 2013

@abbie jako u tveho chlapecka to prijde tim jsem si 100% jista, treba jak zvlada uz ted vse co mnozi nezvladaji jeste ve 3 letech tak se tyhle veci posunou zas o neco pozdeji. "Nowbody is perfect" 😉

abbie
28. led 2013

@mvmk vo stvrtok ideme novej logopedicke, ktora je ochotna venovat sa malemu 1x do tyzdna, tak snad mi poradi ako na to formou hy 🙂 manualne ho to zatial ucit nechcem

mvmk
28. led 2013

@abbie ja si myslim, ze k tomu musi dite dospet, ze to se naucit neda, ale samo. nejsme zadny odbornik, to je jen muj osobni nazor 😉

abbie
28. led 2013

@mvmk asi mas pravdu, ze to musi prist samo, lebo vsetci hovoria, ze je to tazsie, ale radu nam nikto nedal 😀 asi ziadna neni

mvmk
28. led 2013

@abbie ja jsem si vsimla, ze moje mala zacala nejdriv jako ukazovat na sebe. Kdyz neco chtela delat sama nebo vyjadrit to je moje nebo to chci ja, tak ona ukazuje prstem sobe na prsa. A asi tak za necele dva mesice potom, prislo JO a NE opravdu naraz pres noc

sicinka
28. led 2013

@mvmk tak Dáda to umí až teď od 3,5 - ale ve školce je spousta dětí kterým je kolem tří mluví slušně a tyhle pojmy nechápou 🙂 Mě přijde že je malá v tomhle fakt šikovná.

lenajsek
28. led 2013

@sicinka Luci, máš pravdu s tím optimismem... 😉 Díky, tohle přesně jsem potřebovala číst 🙂))

Lukin samozřejmě taky neřekne, jak se jmenuje, ale bezpečně se pozná na všech fotkách, i když byl jako miminko, ukáže na sebe vždycky, ale "já" neřekne. A když se zeptám, kde jseš Luki, bez té fotky, tak taky ukáže na sebe, když mu řeknu ukaž na sebe, taky ukáže. Ale neřekne, jak se jmenuje, s tou řečí je to fakt u nás o ničem.

Ale dneska krásně spolupracoval, krásný porozumění řeči, krásně zvládl největší/nejmenší, přiřazoval věci co kam patří (do lednice, na hřiště, na stůl a pod), stavěl kostky... taková pohodovka dneska a odpoledne zase po delší době seznámení se sněhem, tentokrát bez řevu a bobování si parádně užil, i když měl mokrý rukavice a boty od sněhu, což on nemá rád... ale byl spokojenej, tak z toho mám dobrej pocit. I nějaký fotky jsem na sněho vyfotila, tak tenhle den si zase schovám do zásoby, až budou horší 🙂

Tak snad jste měly dneska taky fajn den. 😉

lenajsek
28. led 2013

@kajiszek Tak jak jste dneska dopadly? 😉

kajiszek
28. led 2013

Ahoj holky, konečně jsem tady, byl to fakt hektickej den, měla jsem toho dneska nějak moc a ještě jsem zdaleka neskončila. Ale popíšu návštěvu u psycholožky a jak jsme zatím dopadly...

Neli mi cetsou usnula, takže pak byla taková tulící a nechtěla ode mě, všechno si prohlížela a nechápala, ale pak jí KW (Kamila Wawroszová, nebudu to furt vypisovat 😀 ) dala kreslící tabulku, tak si u mě čmárala a mazala a my jsme probíraly období po porodu, vývoj do 1 roku atd... No pak jí dala pár úkolů typu dvě tyčky, kam patří, pak tři tvary do otvorů, stavět komíny z malejch kostiček, drobný bonbony do zkumavky... Bonbonky ji bavily, na tom se zasekla a když jí to KW pak sebrala, tak měla hysterák. Ty tyčinky a tvary tak jako trošku dala, ne všechny, protože byla děsně vzteklá. Ale to mi říkala, že některý děti na to braní a střídání hraček takhle reagujou, že žádná trága. Koukla na seznam slov, prej to odpovídá na 18 měsíců, takže taky relativně ok, ale pak před ni dala asi pět předmětů a začala se ptát např. kam patří bota, tak to nulová reakce, pak kam patří klíč a pak ji i volala ke dveřím a ukazovala na klíčovou dírku, ale Neli prostě jen chytla do jedný ruky klíč, do druhý auto, střídavě mi ukazovala jedno a druhý, to samý i KW a cosi nám k tomu nesrozumitelně mlela a dívala se na nás. Bohužel jsem vůbec nerozuměla tomu, co chtěla, a ona zase nerozuměla tomu, co po ní chtěla KW... Takže u toho jsme velice brzo skončily. Pak jsem jí ukazovala, jak pracuje na iPadu, z čehož zhodnotila, že jí to myslí a že mentální problém to nebude, i podle těch jejích předchozích úkolů, který sice nedala úplně na 100%, ale to bylo spíš tou vzteklinou. Takže říkala, že o mentální retardaci by neuvažovala, o autismu taky ne, protože měla ten oční kontakt ve správnou chvíli a prostě celkově jí ty reakce přišly adekvátní. Ještě se ptala, jestli třeba napodobuje naše činnosti, že by třeba chtěla taky luxovat nebo jinak pomáhat, tak jsem říkala, že ne. Takže to zhodnotila jako nerovnoměrnej vývoj, kdy ten mentální věk více méně odpovídá, spíš i zvládla těžší věci, mluvení tak na 18 měsíců a u porozumění se přesně nevyjádřila, ale jen říkala, že to je opožděnější než řeč... Dysfázii nám do tří let nikdo nedá a o logopedovi by prý uvažovala od cca 2,5 roku, což mě překvapilo, když vy jste tu říkaly, že klidně i před druhým rokem... Doporučila mi ty komunikační kartičky, jak mluvit, ale to už vím od vás a po tom foniatrickým vyšetření se mám domluvit na další schůzce, že to dáme na klinice na pojišťovnu, pokud chci. Každopádně se prý nemám stresovat, že je ještě malá a že to ještě nemusí nutně nic znamenat, že jako ten vývoj je teda nerovnoměrnej a porozumění evidentně opožděný, ale že se ještě může rozjet. No tak nevím, asi ěm to mělo uklidnit, ale dokud nezačne rozumět aspoň nějakým základním věcem, tak stejně asi moc klidná nebudu. Jo ještě k tomu napodobování a dalším dovednostem říkala, že to může souviset s tím porozuměním a řečí. Jinak jsem probíraly všechno možný ještě, ptala jak se chová v určitejch situacích, jestli blbnou s bráchou, jak je na tom motoricky, jestli umí ukázat části těla atd... Takže prostě ty neverbální úkoly ok, porozumění evidentně blbý, ale právě je prej ještě potřeba to foniatrický vyšetření. No nic, musím teďka běžet...

teravo
28. led 2013

@kajiszek Ahoj, tak to jste ale dopadly relativně dobře, ne? Jako zatím žádná těžší diagnóza, to je dobrý.... akorát to samozřejmě budou nervy. Já jsem si říkala, že kdyby mi někdo "zaručil" (jasně, blbost... 😀 ), že bude vše ok, budu dělat cokoliv a malý se věnovat do alelujá, ale ta nejistota je hrozná. Ale fakt myslím, že jste dopadli dobře v rámci možností.... kdy tam teda jdete znovu?
Holky jak začínaly vaše děti s tím ukazováním a hlavně sdílením? Malá tedka ukazuje úpa na všechno a pořád, furt se chce nosit a ukazovat věci, pořád mi visí na noze. Ale když přijde manžel domů, nejde ho ani přivítat, hrne se ke stolu a ukazuje na tašku, co tam položil.... ale nesdílí u toho pozornost, resp. ukáže, ale nepodívá se pak na mě.... já jí teda stejně všechno komentuju, i když kolikrát ani pořádně nevím, co ukazuje.... začínaly jste taky takhle a začly děti sdílet později?
A druhá otázka - řešily jste nějak MMR očkování, jako odklad nebo tak něco? Jako začínám to řešit, moje pediatra je dost zastánce očkování a už mám z toho noční můry, jak se s ní zas budu hádat. Neměly byste nějaký tip, jak zaargumentovat? Ona neuzná, že se mi něco nezdá a že to je důvod - mám ale nárok to očko odložit, ne? Nemusí to nutně být v těch 15ti měsících? Nebo jí musím něco podepsat - žádost o odklad očkování nebo já nevím co? Děkuju....

sicinka
29. led 2013

@teravo tedy když pominu že malé není ještě rok a dle popisu je zcela normální🙂 a chápu že nejistota je hrozná, tak si přestav že ti někdo řekne že je malá autista, tak ji asi stejně ze skály nehodíš🙂 Prostě si nastuduješ něco o autismu a budeš s ní pracovat a doufat že bude vysocefunční nebo že se posune někam dál. Stejně ti ta diagnóza v něčem moc nepomůže, leda v žádosti o nějaké příspěvky. Tak se netrap normálně se jí věnuj a uvidíš že tě malá překvapí. A k dotazu Dáda začal ukozovat kolem 13 měsíců sdílet pořádně nevím tak kolem roka a půl, ale sdílel jen u věcí pro něj zajímavých.

abbie
29. led 2013

@teravo uz sme ti myslim pisali, ze hranica ukazovania je az 18 mes. vela deti zacina az v okolo 15 mes.
Ja ti do 2 r. vobec neradim studovat si nieco o autizme, zbytocne si na malej nieco urcite najdes 😉 z toho co popisujes ma uplne normalny vyvoj, to, ze dvoje druhe dieta zacalo skor je tiez normalne, ved kazde dieta je ine a nikto nema klon 😉

teravo
29. led 2013

Holky děkuju. Já vím, že malá takový ty zásadní "milníky" asi celkem stíhá, ale ty reakce jsou vidět, že nejsou zcela ok - což já samozřejmě moc doufám, že nic neznamená a prostě se to upraví, že je to fakt třeba povahou. Brácha ještě pořádně neukazuje, ona právě začla dřív, to mě překvapila, přesto to u bráchy neřeším, protože u něj vidím adekvátní reakce, úsměv, oční kontakt, sdílení.... takže tam jsem vklidu, že to ukazování začne.
Ještě by mě fakt zajímalo to očkování, ať už je to jakkoliv, nejradši bych mmr očko odložila 1. dávku až někam kolem 2. roku, napíšete mi své zkušenosti? Jestli tohle očko máte, v kolika měsících a případně s jakou reakcí, zhoršením (nebo taky ne) stavu atd.? Já tomu pořád nerozumim, pokud není stanovená horní hranice ve vyhlášce, proč mají pediatři takový problém s tím odkladem, a že se to nesmí a já nevím co? Proč mě musí hlásit hygieně, a podobný šaškárny? Příští týden jdeme na roční prohlídku, vsadím se, že mudr. hned bude chtít řešit i očko a objednávat nás a jsem fakt nervózní z toho, jak se s ní zase budu hádat.....

hrusti
29. led 2013

Ahoj holky, teeedy, vy jedete. Ja vas docitam, ale nejak nestiham reagovat. Deti maji od nedele 39 horecky a kasel a ja to chytila od nich, takze jsme cela rodina nepouzitelna ☹

@mvmk Časovou posloupnost nejdřív ve 3 letech. My jsme teprve nedávno začali ukazovat na obrázkách co je "nejdřív" a co "potom". A ted máme půjčenou ze školky hru "Povím ti, mami 2", tak trénujeme něco na tom 😉

@dezyre At te vůbec nenapadají myšlenky na další nestandardní dítě 😀 Tytyty! Každé dítě je úplně jiné! Já to vidím u nás, dcera je úplný opak syna, fakt úplně něco jiného. Sice občas mě taky nahlodá, že jí je rok a půl a ještě moc nespojuje, jen občas sem tam něco, ale nemá cenu se tím stresovat dopředu 😉

@kajiszek Závěr z vyšetření je prozatím dobrý, ne? Hlavně, že vyloučila autismus a retardaci. Uvidíš, jak dopadne to vyšetření na foniatrii. Třeba opravdu může mít horší sluch na jedno ouško a kvůli tomu reagovat jak reaguje?

@teravo Očkování určitě není povinné v 15-ti měsících. Dceři je 19 měsíčů a ještě očko nemáme. Dcera už sice měla několik termínů na očko, ale vždycky byla nemocná, takže stále není naočkovaná a já jsem za to ráda. Asi se domluvím s dr., že jí to píchneme až někdy kolem toho 2. roku. A kamarádka se rovnou domluvila s jejich dr, že druhému synovi píchne až ve 2 letech. Jinak syn dostal 1. dávku někdy v roce a půl a 2. dávku ještě nemá naočkovanou, protože měl na tu 1. dávku vysokou horečku a dr. mu to odložila.

hrusti
29. led 2013

Jinak já jsem nahlodávala manžela, jestli bysme nějak výhledově nekoupili ten iPad. Už o něm i začal uvažovat... A včera se zeptal kvůli jakým aplikacím ho chci koupit, že by to chtěl vidět. Tak jsem mu dala názvy, co tady psala @sisstin a on nějaké z nich našel i pro Android, takže nakonec iPod asi nebude, protože některé ty aplikace jdou stáhnout i pro tablet, co máme doma. Honzíkovi se hrozně líbilo to hledání stejných koleček a skládání hlav, na to chtěl pořád koukat na youtube a to už máme stažené, tak skládá. Aspon se zabaví, když jsme zavření doma 😉

abbie
29. led 2013

@hrusti prosim ta napisala by si mi nazvy hier na Android? my sme tiez zvazovali pre a proti pre iPad a zhodli sme sa na tom, ze iPad sa neoplati ...

ivular
29. led 2013

Holky, musím vám popsat včerejší story s Jeníkem 😉 Když mu něco zakážeme, nebo na něj táta křikne, lehne si na zem a specificky vrčí, aby nám dal najevo, že to jsme fakt přehnali 😉 No a včera jsem byla na skok venku pověsit prádlo a po návratu mě malý čapnul za ruku, ukazoval na tátu, inenzivně u toho říkal to své jediné slovo "bvůůů" a lehl si tím svým způsobem na zem. MM pak přiznal, že se mu Jeník pokoušel shodit brýle z nosu, takže mu to přísně zakázal. Takže prostě Jeník si počkal, až se vrátím a žaloval na tátu - a jelikož neumí mluvit, tak mi tu scénku prostě sehrál 😀 😀 😀
Trochu se tím utěšuju, že je to snad znak inteligence, protože co se týče kartiček apod., nedaří se mi ho k nějaké práci přimět 😖

hrusti
29. led 2013

@abbie Písnu ti to po obědě nebo večer, až budou děti spát a bude trošku klid, ju? Já bych si ten iPad koupila, ale máme asi rok starý tablet od Asusu s klávesnicí, který byl taky docela drahý, a manžovi se moc nechtělo investovat do dalšího zařízení 😉 Navíc když našel nějaké ty aplikace i pro Android, tak ten iPad nutně nepotřebujeme 😉