Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
3. únor 2013

@switcha ano je v Thomayerove nemocnici, ja se na ni chystam uz pul roku, bohuzel ted v listopadu me odrekla ☹ ☹

marta1982
3. únor 2013

@mvmk Možná to má něco do sebe, ale když my jako matky na jednu stranu vidíme, že něco není "v pořádku", čím dřív se s tím začne pracovat, tím lépe... však ty diagnozy co dávají malým dětem, se taky rediagnistikují...

kajiszek
3. únor 2013

@miawa S tou Airbank je to hezký 😅 Ale Vojta mi to fakt dělá taky no... Ale u něj mi přijde, že to porozumění má v poho, pokud je to něco konkrétního, ale ty abstraktní věci moc nedává, spíš jako že má nějak taky opožděný to hlubší porozumění. Ale tak nechám to koňovi, on fakt není úplně standardní dítě taky, ale oproti Nelince je to ještě v poho 😀

@marta1982 Mně taky přijde skoro nemožný někdy rozeznat, jestli je teda dítě autík nebo dysfatik, nebo jestli je jen opožděný... Hlavně podle toho, co tu píšou holky... A jaký je v tom ve finále rozdíl v těch prognózách? Mně už to ve finále přijde obojí i celkem podobný... Jestli vysokofunkční nebo atypickej autík nebo receptivní nebo smíšenej dysfatik... Co teda vlastně musí dítě splňovat, aby bylo autistický, když má dobrej oční kontakt a snaží se komunikovat? No fakt jsem zvědavá, jak se to u nás bude dál vyvíjet, bych fakt nejradši poskočila v čase aspoň o rok.

marta1982
3. únor 2013

@mvmk Nechci strašit, ale od září Krejčířová končí praxi a nastupuje za ni PhDr. Junková. V pátek mi to řekla. Stěhuje se do Thomayerky a přebírá její ordinaci...

switcha
3. únor 2013

@marta1982 ano mě to právě taky říkala Bajtlerová. Ona má hromadu zkušeností(jezdí stále na různá školení i do ciziny, různé stáže, pacuje s dětmi, jak ve školách, tak má i svůj stacionář, pracuje a propaguje iPad a má novu terapii se zvířaty..) Malé se opravdu věnovala 3 hodiny a zbylou půl hoďku, jsme spolu dávaly dohromady anamnézu. Ona jediná měla stejný názor na vše, jako já. Vše krásně a logicky vysvětlila, jako by Julču znala od narození. On je opravdu rozdíl, když se dítěti doktor věnuje hodinu, ani ne a nebo 3 hodiny..Předvedla tam právě i svojí scénu, když nebylo po jejím. Řekla, že je to povaha a období vzdoru, které vzhledem o opožděnému vývoji potrvá dlouho...Držím vám teda palečky, aby jste dopadli, co nejlépe a manžel byl spokojený!

mvmk
3. únor 2013

@miawa ja se prosim chtela zeptat, me treba zarazi na moji male, ze ona porad komunikuje jen kombinaci tech svych par slov, jak jinak taky ze 😀 Ale treba ted zacala sklonovat slovo tma. Kdyz je venku tma tak rika tma, a kdyz chce zhasnout tak ukazuje prsem na sebe a rekne tmu, jako ve smyslu ze jde delat tmu. Ale treba nerekne ani Ja a tak neni to divne?

marta1982
3. únor 2013

@kajiszek Nevím, jedna skvělá paní Milada Tomášů z Brna, která učí děti autistické, mi píše úžasně povzbudivé zprávy... radí mi, ať se odprostím od jakýchkoli diagnoz, když se na něj budu dívat jako na austisu, bude se tak i projevovat.. Pravda je, že jsou s námi (nebo byli) ti malí spojení pupečníkem a nasávají nás jak houby, a že je to i hodně o nás...

mvmk
3. únor 2013

@marta1982 neeeeeeee. to mi ani nerikej.

switcha
3. únor 2013

@miawa to IQ jí stanovali v Aple, prý tomu sama nevěřila a dělala s Julčou tři různé testy a všude jí to vyšlo stejně..To je právě ono, IQ není až tak důležité, když dítě pořádně nerozumí :-/

kajiszek
3. únor 2013

Aj, tak to Krejčířovou evidentně už taky nestihneme 😒

mvmk
3. únor 2013

@marta1982 ten pocit mam take, vzdy kdyz je dobry den a mala se chova trochu standartneji, jsem i ja dobre naladena a vse je v poradku, cim vetsi nejistota a strach tim hur se ona projevuje. Jak tvrdi moje terap. chovej se k diteti jako by bylo divne a divne bude 🙄

marta1982
3. únor 2013

@mvmk některé holky říkali, že jen omezí praxi, ale v pátek jsem se přesně na toto ptala té Junkové a řekla mi to, co jsem už psala ☹

mvmk
3. únor 2013

@kajiszek ale ja vsude cetla, ze bude objednavat ted v dubnu, vzdyt spousta holek k ni ma termin treba az na cerven/cervenec.

switcha
3. únor 2013

@mvmk tohel mě právě řekla i ta logopedka v Poděbradehc, že nám dává pouze podezření na tuto diagnózu, bay se věděla, jak s dcerou pracovat a že diagnózu nám dá až v šesti letech. Protože, jak píšeš, tak dítě se pořád vyvíjí. Do šesti let, se to celé může ještě celé změnit!..Tvá neuroložka je asi rozumná a dobrá! My máem taky super neuroložku. U ní jsme byli poprvé a to malý nebyli ještě ani tři a ta autismus vyloučila už tehdy!

mvmk
3. únor 2013

@marta1982 no tak to asi skonava moje jedina nadeje, jelikoz tady to stejne muzu zabalit. Uz jsem taky prosla par vysetreni, a vsechny byly na pr... 🤐

miawa
3. únor 2013

@mvmk Pokud je dysfatik, tak to tak divné nebude. 😉 Pro ni je každé zájmeno abstraktní a víceméně nepotřebné slovo, asi nechápe, proč by měla nějaké "já" říkat... Maty dodnes spoustu zájmen nepoužívat, např. zvratné "se"... "já napiju" místo "já se napiju" atp.

mvmk
3. únor 2013

@switcha No ona nam jako nedavala zadne dg. autismus nebo neco jineho ani ho nevylucovala, ona spis tim, ze pracuje v dennim stacionari pro postizene deticky, a tam maji spousty deti pridruzeny autismus. A hlavne si na nas vzala 1,5 hodiny casu 😉 😉 Tak spis konstatovala, ze skratka ditko co 100% vsemu nerozumi se proste nejak nestandartne chovat bude, a nemusi to znamenat naprosto vubec nic. Ono asi poznat opravdoveho autistu, neni problem ani pro normalniho cloveka, jen ty mirne odchylky tam uz je to podle meho nazoru o dobrem odhadu zkuseneho odbornika 😉

mvmk
3. únor 2013

@miawa takze takle by se to mohlo poznat, ze nepouziva zadne zajmena?

kajiszek
3. únor 2013

My jdem na neuro ve čtvrtek, takže jsem taky hodně zvědavá... Ta psycholožka byla fajn, ale trošku mi přišlo, že se mě snaží za každou cenu uklidnit a že to neporozumění pořád neřešila a zkoušela pořád spíš jiný věci a pak když jsme se k tomu dostaly, tak najednou vypadala překvapeně, že malá fakt vůbec nerozumí... Mi to přišlo takový, jako že myslela, že je to nějaká moje schíza a že jí snad bude v pohodě rozumět 😒 Ale tak zkusíme to pak znovu po tom vyšetření sluchu...

miawa
3. únor 2013

@mvmk Tak to jako nemůžu říct, že se podle toho diagnostikuje dysfázie. Ta narušená gramatická rovina řeči je jedním ze znaků dysfázie. Ale to stejné mohou mít ze začátku i děti s OVŘ. Stejně jako nemít oční kontakt je jedním ze znaků autismu, tak tohle nemůžeš podle toho posoudit...

switcha
3. únor 2013

@mvmk ano s tím souhlasím. Je to v té sociální oblasti. Jneže jak říkáte vy, i když se dítě chová, jako autista, pořád se to vše do těch 6ti let může celé změnit..

mvmk
3. únor 2013

@miawa no tak to je jasny, me ta dysfazie prijde jeste jako takova prijatelna vec, to druhy uz bych moc nerada 😉 me spis zarazi, ze si zacne najednou sklonovat jedno jediny slovo 😒

abbie
3. únor 2013

ja poznam dvoch auti chlapcov .. jeden ma ocny kontakt, ale nereaguje na meno a nerozprava ... druhy nema ocny kontakt,ale splni vsetko co sa mu povie a co to povie aj po anglicky 😀

miawa
3. únor 2013

@mvmk Tak někde začít musí. 😉

mvmk
3. únor 2013

@switcha pred 30 lety by to asi nikdo neresil, a myslel by si jen ze to ditko je trochu sve 😀

marta1982
3. únor 2013

@mvmk tak hlavně ta dysfázie není porucha intelektu..asi záleží hodně na míře postížení... naše doktorka říkala, že ty děti s těžkou dysfázií taky kolikrát nemají příšli dobré vyhlídky.... ☹

switcha
3. únor 2013

@mvmk přesně tohle mi říká taťka. Já když byl malej, tak buď byly chytré děti,nebo hloupé a nikdo neřešil nějaké autismus, enbo jak se to jmenuje 😀

mvmk
3. únor 2013

@abbie ale kdyz vse splni, tak musi prece rozumet, ja myslela ze aut. nerozumi co jim kdo rika, aspon ne ti mladsi 😨

miawa
3. únor 2013

@marta1982 No to měla bohužel pravdu, jednoho těžkého dysfatika mám doma, a dobré vyhlídky fakt nemá. ☹

abbie
3. únor 2013

este by som dodala, ze chlapcovi ktory nerozprava a ma ocny kontakt by tuto dg. nikto nespozoroval,ale u toho co rozprava a na vsetko reaguje by to videl aj slepec ...