Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
15. únor 2013

Ve skolce ji vsechny polivky,napr.i drozdovou 😅 sni maso,vubec neji prilohy.ke svacine vetsinou suchy pecivo,ale pry uz nejaky pomazanky ji. Doma ji suchej chkeba a housku se sunkou,obcas polivku,ale spis ne. Co by mohl zrat kazdej den je cheese z Mekace,ale ten ma,jen kdyz tu je MM. Ale co se tyce jidla min.dva roky uz neresim,oac by se z toho clovek akorat tak po...:D

dezyre
15. únor 2013

@abbie zatím jsem teda Staníkovi vysadila trochu jogurty, ale je pravda, že třeba sýr mu dávám. Zas až tak jsem mu to nestrouhla jak ty, my k tomu ani moc nemáme důvod 😉 Jen jsem zkusila dát na něj, když to nechce, tak ho nenutím.. 😉

@sisstin právě mě to jídlo pořád trápí. Staník jídával moc pěkně, kolem roku a půl (jak tu někdo psal) se to zhoršilo. Zpětně mám pořád prostě podezření na očkování spalničky, příušnice, zarděnky.

Holky, našla jsem recept na přípravu toho makového nápoje. Zítra koupím mák a vyzkouším. Kdyžtak to vypiju já 😅 😅 😅 Já jsem zase taková, že co smrdí zdravou výživou, tak to zmáknu.. Jsem zvědavá, jestli to vypije i Staník. Asi mu to ale přisladím buď tím medem anebo javorovým sirupem.
http://www.varimezdrave.cz/makove-mleko/

kajiszek
15. únor 2013

Tak koukám, že řešíte jídlo. U nás je to taky celý bída. Já už jsem to tu někdy i vypisovala, tak už jsem líná to psát znova. Každopádně je do všech jídel musím nutit, pokud je nechám oba bejt, tak by jedli jen snídani a večeři... Vyzkoušeno. Dostat do nich svačiny je fakt velký umění a oběd je u nás minimálně na hodinu, někdy i dýl. Neli sama prostě nejí, ona si prostě to jídlo nestrčí do pusy (ne že by jí to nešlo, ona to umí, ale jíst nebude). Když ji krmím, tak dobrý, ale i tak spoustu věcí plive. Ovoce nejí vůbec. Vojta sní sám tak pět lžic a pak už se v tom nimrá a dělá scény. Když ho nakrmím, tak sní nakonec všecko. Fakt mě to nebaví. No a nepijou, málo čůraj, mlíko vůbec ne, to nepijou od miminek, Vojta od 8, Neli od 7 měsíců. Jogurty měli rádi, ale teďka už jim nejedou.

Jsme tu měli návštěvu, kámošku se skoro stejně starejma dětma jak ty naše, je to vždycky masakr. Mám hlavu jak balón 😀 😀

krystalka
15. únor 2013

@dezyre - přesně, Jiřík kolem roku jedl docela dobře a celkem všechno, ale kolem toho roku a půl jako když utne 😒 . Ještě si moc dobře pamatuju pohledy lidí v tramvaji nebo autobuse, když Jiřík s velkou chutí loutal suchou housku a zapíjel to čistou vodou 😀 .
On třeba vůbec od mala nechtěl ochutnávat to, co jsme měli my, jak to většinou děti dělají, že hned musí mít, to co vidí jinde - on jen kouknul, přišlo mu to nějaké "divné" a ani to neochutnal.... takže teď si připadám jako ve snu, když Jiřík vidí, že něco jím a hned "co máš?, co jíš?, já chci taky" 🙂
Jinak ho třeba tehdy vůbec nezajímaly různé bonbony, lízátka, zmrzlina, prostě žádné takové ty pochutiny, které děti obvykle vyžadují, v obchodě žadonil je o suchou housku nebo rohlík...teď už si dá i tyhle pochutinky, má třeba moc rád takovou tu hodně procentní hořkou čokoládu a už si i vezme u doktorky nebo logopedky bonbon - dřív jsem hned upozorňovala, že jsme "obrázkoví" 😀

kajiszek
15. únor 2013

@nelaja Ahoj, děkuju za další tipy! Jen u nás neřeším ani tak to přiřazování, jako právě to, že ona nic nepodá a neukáže a máme z toho depku obě. Takže jsem tu právě psala, že se na tenhle trénink hodlám třeba na týden nebo dva úplně vyprdnout. V podstatě každý den i několikrát trénujeme to porozumění, že jí ukazuju obrázky, fotky, barvy, předměty a nevím co, pořád dokolečka zkoušíme, že jí dám dvě nebo tři věci vedle sebe, tak aby mi na jednu tu věc ukázala, nebo mi ji podala, ale bohužel stále nic 😢 Ona u toho občas i pláče, nebo se vzteká a mně se z toho už kolikrát chce brečet taky. Ono je úplně jedno, jestli je to fotka, obrázek, reálný předmět nebo živý zvíře... Ona prostě dotaz "kde je čiči" nebo "ukaž čiči" nechápe, i když to omíláme tisíckrát dokola. Když tu kočku vidí, tak třeba řekne čiči, ale takhle prostě z nějakýho záhadnýho důvodu nechápe, co po ní chci, i když gestukuluju, ukazuju, názorně předvádím... Můžu se na hlavu stavět a ona tomu prostě nerozumí. Takže si fakt na chvíli dáme pauzu nebo z toho skončím v Bohnicích.

@bocianka123 Ty obrázky jsem na fotku poskládala já, aby to holky viděly 😀 Ona to fakt neumí. A vysoká je, má ve 23 měsících kolem 90cm, přesně nevím. Kámošky holčinu měřili u doktorky a měla prej 92cm a Nela je o fous větší, ale spíš si myslím, že tu kámošky holku změřili blbě. Každopádně je čára... Jenom pro srandu přikládám fotky Nely a její o 3 dny starší kámošky 😀 A celkově takto Nela vypadá téměř mezi všema stejně starejma holčičkama 😀 První fotka je z listopadu, druhá z ledna, ta třetí holčička je o 3 měsíce mladší... Ale na tý druhý fotce sedí trochu v ďolíčku, ale i tak no...

kajiszek
15. únor 2013

@krystalka U nás to bylo u obou dětí podobný, taky oba nechtěli nic ochutnávat, nesomrovali, naše jídlo jim bylo šumák. Vojta se začal o naše jídlo trochu zajímat až tak ve třech letech, Neli občas přijde, koukne a udělá ksicht a odejde 😀 Ale zas ejako lízátky a bonbonky, to by jim jelo. Ale tak oni jsou zase rozumní, dají si svůj příděl a pak už jsou v klidu. I když bych jim dala tabulku čokošky, tak si dají kousíček a pak už to nechají.

dezyre
15. únor 2013

@krystalka Staník to měl a má doteď taky tak 😝 😝 😝 Nikdy ho nelákalo ochutnat to co jím já nebo někdo jiný 😉 Doteď prostě sní jídlo, které má zvlášť na svém talířku. I když mám to stejné co on, tak si z mého talíře nevezme 😉 A i když mám něco jiného, tak prostě ochutnat nechce... Taky mě to přišlo vždycky zvláštní, zvlášť když mám možnost srovnání s ostatníma dětma, které, jakmile jejich máma něco přežvejkla v puse, okamžitě stáli u ní a dožadovali se taky. Toto u Staníka neznám dodnes 😉 Jo a tu hodně procentní hořkou čokoládu Staník taky miluje, ale nepohrdne ani lízátkama, čokoládama co teda fakt ještě miluje tak jsou ty Besipky a Pez. Jinak dnes si v obchodě po delší době vybral žvýkačku a jak mu jela 😅 Období suchých rohlíků a chlebů jsme měli taky 😉 Jednu dobu snídal kousek suchého rohlíku a večeřel patku suchého chlaba 😅

podubka
15. únor 2013

My taky neokusili bonbon,zmrzlinu,nikdy nesomroval jídlo,nezajímá ho to.Jenom suchý kornoutek mu chutná.
U logopedky dostane gumovýho medvídka sním to já. 😀

podubka
15. únor 2013

@dezyre jojo patky ty jedou u nás dodnes.Kdyby měli jenom patkový chleba byl by spokojený.Vzteká se když mu řeknu,že má jenom dvě patky. 😀

dezyre
15. únor 2013

@kajiszek já kdybych dala Staníkovi tabulku čokolády, tak si vyžádá mističku, naláme si ji na čtverečky, vyhodí papír do koše, sedne si s miskou na sedačku a nevím o něm do doby, než to všechno zláduje 😝 😝 😝 😝 😅

dezyre
15. únor 2013

@podubka Staník ještě nejvíc miluje, když suším chleba pro králíčky, tak chodí a okusuje pečivo na topení a nedejbože když se tam objeví usušená patka 😀 😀 😀

kajiszek
15. únor 2013

@dezyre No u nás teda spíš Vojta je na bonbonky... Gumových medvídků by asi taky snědl pytlíček, když nad tím tak přemýšlím... Ale Nela ne, ta nedojí ani tu porci lentilek z Kostíků a ani celou Kinder čokoládku. Ona to vždycky hrozně chce, ale stačí jí troška a je pokojená, I medvídky sní dva tři. Vojta se taky čokoškpou neláduje, ale ty medvídky by asi vyžral, na ty jsem zapomněla 😀 😀 😀 Ale jinak by klidně žili o mrkvi a kedlubně, to je aktuálně velkej hit. No když byl Vojtovi asi rok a půl, tak byl živej prakticky jen o salátový okurce a červený paprice 🙄 🙄

kajiszek
15. únor 2013

@dezyre Jo děda takhle sušil v létě nějaký lehce chycený pečivo na dvoře na zemi na sluníčku a co myslíš, Vojtíka nenapadlo nic lepšího, než taky začít ochutnávat 🙄 😅 😀

dezyre
15. únor 2013

@kajiszek když už jsi u těch gumových medvídků - dělá ti to Vojtík taky? Staník si je jí podle barev 😅 😅 😅 Postupně si vyjídá medvídky stejné barvy a nakonec si vždycky nechá ty červený 😀

dezyre
15. únor 2013

@kajiszek já naštěstí lehce chycený pečivo suším někde kam Staník moc nechodí 😀 😀 😀 A nechycený pečivo suším normálně v kuchyni na topení, takže celodenní samoobsluha samozřejmostí 😀

kajiszek
15. únor 2013

@dezyre No spíš si vždycky vyžádá konkrétní barvu, kterou chce, abych mu dala já, když dostane celou misku, tak je mu to asi i jedno a prostě sežere všecko bez ohledu na barvy 😀 Ale třeba Kostíky a Olmíky kupujeme podle toho, kde je nejvíc modrejch lentilek, nedej bože kdyby někde nebyla žádná, to by byl průser.

mvmk
15. únor 2013

@dezyre Jestli se ti zda, ze se ti Stanik pohorsil po ocko., tak by to chtelo trochu povzbudit strevo, jelikoz tady uz neni davno zadnym tajemstvim, ze zive vakciny zanechavaji patogeny viru ve streve, treba deti co po MMR trpi silnym prujmem, bylo uz dost casto nalezeno osidleni aktivnim virem spalnicek, tak ze to k tomu ocko 😠 ☹ . Ja davam na radu me neuro obden pulku Piridoxinu, potom aminokyselinu Glicin, vzdy jednu tabletku po dobu 3 mesicu, tam fakt zacala byt videt okamzite zmena 😉 , a super je vitaminovy sirup Ravit, mam ho z Cech bere ho cela rodina a nedam na nej dopustit. Potom kvalitni probiotika a tak 😉

krystalka
15. únor 2013

@podubka - Jiřík se donedávna při pohledu na gumové medvídky doslova oklepával odporem - a to je ani neochutnal 😀 ...až teď na Mikuláše dostali ve školce balíček a měl tam takový ten minipytlíček a v tom asi 4 želatinové bonbonky ve tvaru stromečku, hvězdičky apod., tak to ochutnal, prý dobrý, ale od té doby se jich zatím nedožadoval...ani v obchodě....

dezyre
15. únor 2013

@kajiszek Staník si je právě vybírá z celé misky. On je takovej mističkovej typ. Nemůžu si vůbec "dovolit" dát mu bonbóny bez misky. Kolikrát mě to ale nenapadne. Strčím mu třeba ten váleček besipek, případně lentilek, medvídků, cokoliv do ruky a myslím si, že si to bude brát postupně z toho obalu a on najednou skáče u linky, vehementně ukazuje a já furt co chceš, občas mě trvá než se dovtípím, že vlastně potřebuje misku. Potom si to poctivě všechno vysype do mističky a vybírá 😀 U těch medvídků si toho prvně všimla od bráchy přítelkyně, že je Staník pojídá podle barev a až mě na to upozornila, tak jsem ho taky jeden den sledovala 😅

abbie
15. únor 2013

Dnes sme boli v obchode pre deti a boli tam tri rozne deti, vsetky boli asi tak max. 15 mes. stare a furt dake slova zo seba vypustali von ... ja viem, ze sa nema porovnavat, ale toto ja vzdy 10 min. predychvam ☹ a ten moj, ktory vyzera kvoli svojej vyske o pol roka starsie je ticho jak mniska v kostole ...

dezyre
15. únor 2013

@mvmk a je možný, že se ten vir vyplaví i silnou střevní chřipkou??? U Staníka kolem toho nového roku, kdy se začal z ničeho nic lepšit bylo tolik věcí - prostě prodělal brutální střevní chřipku, samozřejmě dostával probiotika, začala jsem mu dávat hned potom vitamíny Multisannostol a Staník najednou začal líp jíst, líp spolupracovat a tak celkově se začal lepšit. Buď je to náhoda a prostě tělo k tomu dospělo, anebo prostě souhra náhod, která se kolem nového roku odehrála 😉 A ten Piridoxin a Glicin - to je na předpis, anebo volně prodejné?

mvmk
15. únor 2013

@abbie Nic si z toho nedelej 😵 ja prozivam to stejny, i kdyz jsem nekdy docela rada, ze mala drzi jazyk za zuby, kdyz nekdy spusti svuj zvukovy projev, tak budi pohorseni 😀 😀

dezyre
15. únor 2013

@abbie já už jsem si na toto zvykla 😉 Pravidelně se stýkáme s chlapečkem, o týden mladším než je Staník a ten mluví ve větách, rozumuje a těší se na různé události. Posledně mě vykládal, že pojedou na hory, že se hrozně těší 😉 To je taky celkem rozdíl, když ty dva vidím celý den vedle sebe 😉
Jinak teda jsem si ještě vzpomněla, jak jsem se za mnou stavovala jedna moje "kamarádka" a tak jsme se bavili a já jí jen fakt okrajově říkám, že Staníka musím trochu učit a tak, no a ona sama ví jak na tom Staník je, stýkáme se celkem často a ona mě po mém "výlevu" asi pět minut na to řekne, že její syn (teď v únoru bude mít 2 roky) bude určitě strašně inteligentní a chytrej 😉

kajiszek
15. únor 2013

Já se přiznám, že teda dětem nedávám žádný doplňky stravy, jen teda teďka v zimě měli ty gumový vitamíny Vibovit a Rakytníček... Ale tak to spíš kvůli tomu, že maj ty gumáky rádi, tak jsem jim koupila ty jakože "lepší". Ale jinak jsem dost odpůrce jakýchkoliv léků, já nedávám ani při teplotě nic, jen když už to leze ke 40... Ale tak tohle má každej jinak, u nás se to třeba fakt osvědčilo, že když je nechám, aby tělo "vařilo" samo, tak je většnou za 24 hodin po teplotě, kdežto když jsem to dřív srážela, trvalo to 3-4 dny. Ale pokud máte něco vyloženě ozkoušenýho, co by třeba Neli mohlo pomoct, asi bych se nechala ukecat... Už jsem tu pár těch doplňků stravy četla, ale bylo jich docela hodně a vše rozhodně kupovat nehodlám, tak spíš nějakej jeden nejlepší 😀

dezyre
15. únor 2013

@kajiszek mě se hrozně osvědčil Multisannostol. Podporuje i chuť k jídlu - prý 😀 😀 😀
http://www.lekarna.cz/multi-sanostol-sir-1x300gm/

mvmk
15. únor 2013

@dezyre No to bohuzel asi ne 😒 on mi to prvne povedel muj znamej pan doktor, on to byl muj soused je uz strasne starej, ale jeho 5 deti nikdy neockoval, a i za sve praxe odmitnul ockovat, ja to tenkrat brala trochu na lehkou vahu, ale ted uz samo vim sve. On vysvetloval, ze lidstvo se prizpusobovalo viru spalnicek celou evoluci, detsky organismus ho vlastne ma geneticky zakodovan a umi se proti nemu adekvatne branit, zatim ten oockovany vir je geneticky zmutovana verze, a kdyz je to male detatko treba nejak oslabene nebo ma i vrozenou oslabenou strevni sliznici, tak smula ☹ . Jestli se ti zlepsil po atb. tak muze mit Stanik treba jino osklivou potvoru ve streve a jak se zredukuje tak to dite napreduje. Bohuzel oni jsou i druhy ktere to jen trochu oslabi a pak se rozjedou jeste ve vetsi mire. Ty spalnicky, budto prekona sam a nebo si je par let ponese bohuzel sebou, ale nemusi to tak byt 😉 Piridoxin je obycejny Vit B6 a ten Glicin maji vetsinou homeopati nebo lecitele 😉

dezyre
15. únor 2013

@mvmk díky moc, kouknu na to 😉

mvmk
15. únor 2013

@dezyre Jo jeste ten Glicin, to se treba normalne bere v Japonsku a Cine na skolach, ono to povzbuzuje mozkovou cinnost a schopnost koncetrace, na naprosto prirodni bazi 😉
Jeste jsem mela Eye Q tobolky a bylo to taky docela fajn. Musim je zas objednat, ted davam margarin s Omega 3 😉

nelaja
15. únor 2013

@kajiszek jasne, treba to na chvilu odlozit. presne ta chapem,ja som teraz takto odlozila logiko. My budeme mat k poruche reci pridelene este aj adhd, Nelka aj najde spravnu odpoved, ale nedokaze sa sustredit na to, aby ten gombik aj potiahla k spravnej odpovedi. Ja som minule uz zo zufalstva vybuchla a mala isla plakat do vedlajsej izby, ze mamina sa hneva, takze chapem plne tvoje stavy. No my sme okolo toho 23 mesiaca uz az taky problem nemali, vtedy prave zhruba zacala ukazovat na tie veci, ktore som jej kazala podat, ale tiez to islo biedne. Este ma napadlo, ak sa budes k tomu podavaniu obrazkov vracat, a nepojde to, skusit tzv. prompt. T.j. zobrat Nelkinu rucicku, a pri vyzve podej cici - podat obrazok jej rukou, najlepsie by bolo to urobit spolu s muzom,on jej chyti rucku, ty povies dej cici a on uchopi svojou rukou jej ruku, spolu vyberu kocku a spolu ti ju podaju. Nie kazde dietko ale suhlasi, su aj dost protestujuce deti, takze treba skusat .
Inak je tvoja Nelka nadherna ako obrazok, krasne dievcatko, naozaj a vzdy obdivujem ako je krasne oblecena.

mvmk
15. únor 2013

@dezyre Docela mila kamaradka ze? Takove mam taky, a nejlepsi je moje svagrova, jeji bracha ma holcicku nachlup starou jako moje Emma. O vanocich mi rika, nase Lenicka je tak dobre vychovana, ona si vse hezky slece povesi na vesak srovna boticky, kdyz prijdou domu. A potom to jeste doplni tim: maminko ted si doujdu na toaletu ano? Narazi samo na moji co ma pleny, oblict se zvlada horko tezko 😠 a nerekne jedno poradny slovo. Ja vzdy penim, ale rikam si prej a bude ti doprano 😝