Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
12. bře 2013

@mvmk no hej, ja som som silny pesimista 😖 neviem mysliet pozitivne, ked vidim, ze nie je vsetko v kostolnom poriadku, manzel je opak, ten vie ze maly nie je tabulkovy, ale stale mysli pozitivne

hrusti
12. bře 2013

Holky, díky moc. Já fakt malou pořád pozoruju. I logopedce jsem říkala, jestli se mi na ní kdyžtak mrkne, kdyby se nějak nerozjížděla. Tak mám radost. Akorát začátkem dubna nás čeká první priorix, tak z toho mám hrůzu. Už to odkládám od min. roku od června, tak ted už jí musíme nechat naočkovat 😉
Na odložení očkování jsem se ptala, tedy konkrétně u Honzíka, který ještě nemá druhý priorix naočkovaný. Dr mi řekla, že mi to klidně odloží, ale že jí musím podepsat papír a předložila přede mě papír o odmítnutí povinného očkování. Prý to nikde hlásit nebude, ale kdyby jí náhodou přišla kontrola. Papír jsem si vzala, ale nepodepsala a domluvila jsem se s ní, že tedy Honzíka naočkuje ted na jaře, at to má za sebou. To budou zase nervy 😖 😖 😖

@krystalka Držím palcečky, at cvičení brzy zabere. My jsme taky cvičili vojtovku, fyzio mi tenkrát řekla, že ho chce vidět ještě než půjde do školy nebo kdyby se mi něco nezdálo.

abbie
12. bře 2013

jarne aktivity na tlac a laminovanie http://ironicadventures.com/wp-content/uploads/...

krystalka
12. bře 2013

@podubka - tak Jiříkovi nejvíc vadí, že musí být svlečený a pak úplně nesnáší tu špachtličku, když se mu dívá do krku, to už vidí jen jak jí bere do ruky a spustí řev...

sicinka
12. bře 2013

@hrusti nám napsali do papírů špatnou reakci na priorix takže nám ho už nenutí vůbec, ona je pravda že jsme tam od tříleté kontroli byli jen jednou a to byl nemocný a asi na to zapoměli. Jinak Dáda měl reakci na priorix dost prudkou, nicméně mentálně to vliv nemělo - prostě nemluvil před priorixem a nemluvil i poté co se vzbudil 🙂

sicinka
12. bře 2013

@krystalka na tříleté kontrole lékaři vyhrožoval že ho kousne, poté přešel v řev, nic se nezkoušelo, protože by to stejně nemělo cenu. Jen sestřička říkala že slovní zásobu má pěknou. Doufala jsem že to teď když už komunikuje slušně a nechá si většinu věcí vysvětlit, že to bude ok. Ale byli jsme tam kvůli rýmě a kašlí a zase řev a po minutě úprk z ordinace.

mvmk
12. bře 2013

@hrusti ja myslela, ze priorix neni povinny, mozna bys mohla taky napsat papir, kdyz dojde po ockovani k poskozeni nebo psychomotorickemu opozdeni, ze nese tvoje pediatra veskerou odpovednost, a nechat ji to podepsat 😝 😉

mvmk
12. bře 2013

@abbie ahojky, je fakt dobre, ze tvuj manzel je optimista, muj taky 😉 😉 , nedavno mi rekl, ze na svoji dcerku pevne veri, ze si proste tyhle veci nechce a nebude pripoustet a kdyz se nedej boze prece jenom s toho vseho nejaka neprijemna dg. vyhroti, tak stejne neni co resit, pac do odpadkoveho pytle ji nevyhodime 😀 😀 . Nekdy je ta moznost si vsechno precist, dost nebezpecna, jelikoz clovek opravdu najde tolik aut. rysu a nakonec to tak vubec neni. Kdyby si ty rucky opravdu pozoroval pul hodiny, tak nic nereknu. Ja videla maleho, jak se chova, a muzu rict, ze bych byla stastna jako blecha, kdyby takhle reagovala moje mala. Oni kdyz ty deti nemluvi, tak to vzdy je strasne narocne na psychiku 😖 , hlavne kdyz se pak setkas s reakci okoli, ja totiz zjistila, ze automaticky vsichni maji za to nemluvi- je debil 😝 😝
Ja tu uz psala, ze jsem ted lezela v nemocnici na pokoji s holcickou o 4 mes. starsi nez moje mala. Emma byla po ni uplne lita, ale maminka z toho nadsena nebyla, kdyz slysela zvukovy projev meho ditete. 🙄 🙄 Oni dve potom spolu stavely puzzle, a moje dcera to mela raz dva a jeji holcicka 0 bodu 😀 . No a ta mamika mi rika: ale mentalne je asi OK nebo ne? Odpved uz jsem ji nedala, pac me uz nebavi ospravedlnovat moji dceru, ze nemluvi. Nekdy je mi z toho spis do place 😢

abbie
12. bře 2013

@mvmk no ved prave preto ja uz nic necitam, rada si citam napr. terapie v speci. pedagogike, ale priznaky a pribehy matiek uz vobec nie, sledujem ho i bez tolkeho citania dost 😝 to uz som inak tiez pocula od mm, ze sak i tak ho nevyhodime 😅
ja uz som tiez alergicka na to, ako sa furt niekto pyta, ci uz rozprava, sak keby rozpraval, tak to pocuje 🙄
ozaj a vy ste kedy naposledy boli u psychologa? nechystas sa s malou niekamu?

kajiszek
12. bře 2013

Tak malá má z toho víkendovýho blití pro změnu zácpu, že pořád pláče a nechce ani sedět na zadku, jak ji to bolí 😖 Dávám jí čas do večera, jinak jí dám nějakej klistýrek, co mi tu jednou nechala kamarádka. Ale ta bude tak strašně ječet, že pořád doufám, že to vyjde samo. Achjo. A včera už jedla normálně, tak jsem jí dneska dala do svačiny Pangamin, tak zase hrozně brečela a teďka odpoledne jsem jí dala první lžičku, tak ji to natáhlo a po druhý lžičce jí to zvedlo žaludek úplně a zase si ublinkla 😖 Sakra proč to musí bejt tak hnusný, že je z toho dětem na zvracení 😠 Jinak snídani bez Pangaminu snědla s chutí...

ivular
12. bře 2013

@kajiszek Mně poradila pediatrička v nouzi nejvyšší podélně rozkrojit ostrým nožem normální glycerinový čípek na čtvrtiny a tu čvrtku dát do zadečku. A fungovalo to dobře 😉
A s tím Pangaminem bych ji asi pár dní netrápila, dokud si ten žaludek nesedne..

hrusti
12. bře 2013

@mvmk Priorix povinný je. No já nevím. Honzík měl tenkrát asi 3 dny horečku, tak mu to odsunula. Do toho byl pořád nemocný a pak jsme obíhali pořád někde kvůli té řeči, takže ho neočkovala. Já fakt nevím. Mám z toho smíšené pocity 😖

@kajiszek Na Pangamin se vyprdni, když jí není ještě pořád dobře. At se dá do kupy a třeba za týden ji to zase nasaď 😉 Hlavně, abyste byli už fit. Prý ted hodně řádí různé průjmíky a zvracení bleee 😖

kajiszek
12. bře 2013

@hrusti No ona už vypadala v pohodě, navíc jak má tu zácpu a někdo tu psal, že ten Pangamin má na dítě projímavej účinek, tak jsem jí to dala do švestkový přesnídávky, která by taky měla bejt projímavá, ale nechce to no, tak jí to dávat nebudu. Už jsem jí nakonec dala i to projímadlo do zadečku, ale prd, jedna malá kulička tuhá a nic víc. Chuděra... Glycerinový čípky doma nemám, nikdo jsme je nikdy nepotřebovali, tak asi zaúkoluju manžela. Ale tohle dětský projímadlo má bejt taky glycerin + heřmánek a ibišek, tak třeba se účinek ještě dostaví.

sicinka
12. bře 2013

@kajiszek jestli je to easy lax tak to funguje skvěle je to podobné jako glycerínový čípek, ale v tekuté podobě. Pangamin bych jí necpala, mě ta chuť nevadí a taky po něm zvracím on je těžký na trávení. Jinak pokud by to trvalo tak lactalusu do pití podle doporučeného dávkování, ta nemá chuť a funguje velmi dobře a probiotika. Prokud by se to nelepšilo, tak ti popíšu poradím postup co mám z proktologie, ale tam se dává čípek každé ráno a to je fakt boj, My se zácpou bojovali půl roku a už ji nechci nikdy zažít. Zrovna dneska jsem vyhazovala zbytek litrové lactalusy že už ji snad Dáda nikdy nebude potřeboval.

sicinka
12. bře 2013

@ivular bohužel pokud je s tou zácpou fakt zle, tak ani čípek (celý) nepomůže. Je dobré to uhldat a nenechat to do toho stavu zajít. Z zácpy pochází Dádova nenávist k doktorům a popravdě se mu ani nedivám 🙂

ivular
12. bře 2013

@sicinka Jasně, pokud dítě trpí na zácpu, je nutné tomu uzpůsobit stravování a podávat např. i tu Lactulosu. Ten čípek pouze v případě, že to člověk opravdu neuhlídal. Dětem opravdu stačí i ta čtvrtka - a zabírá 😉 Zajímavé je, že např. paralenový čípek takhle nefunguje..

dezyre
12. bře 2013

@krystalka
@mvmk
K tomu smrkání, on Staník nesnesl a doteď nesnese když mu kapesník držím dýl u nosu, ale nějak jsem zlomila to, aby mě alespoň poslechl co má udělat. Prvních pár fouknutí šlo pusou, tak mu říkám, Staníku foukni nosem, tak to kupodivu pochopil a smrkal. Ale pořád nesnese delší držení kapesníku u nosu. Ale přemáhám ho a kdyžtak na něj huknu..

@lenajsek V Ivančicích jsem byla spokojená, ale to už je tři roky. Zůstali tam jen dva doktoři - primář a zástupce a je tam spousta nových mladých po škole. A první porod jsme měli docela komplikovaný, tak teď u druhýho mám fakt strach.. Proto se rozhodnuju nad Brnem. Jako kdybych musela na akutní císař, anebo na normální císař, tak bych popravdě nerada, aby se na mě někdo učil 😅 Jako chápu, že se to naučit musí, ale jelikož Staníka ze mě tahali kleštěma (naštěstí zkušenej doktor), tak prostě druhýho se bojím 😉

Holky, tak dneska u nás začalo zabírat počítaní.. Ohledně poslouchání, počítám do tří a když neposlechne, dostane na zadek. Takže už kolikrát stačilo jen říct: Staníku, začínám počítat - jedna.. a už letěl a hned udělal co měl 😝

dezyre
12. bře 2013

Holky, jak jste tu řešily tu otázku "co to je" od kdy děti se takhle mají ptát.. musí to být zrovna takhle formulované? Staník se totiž vehementně ptá mockrát denně "todle" a ukazuje (očividně se dožaduje toho, abych mu řekla co to je), ale dožaduje se toho i u věcí, které normálně bezpečně zná.. Tak mě zajímá, jestli je to normální 😅

sicinka
12. bře 2013

@ivular a to jseš v začarovaném kruhu dítě ti jí málo jídla a vybírá si selektivně co bude jíst ideálně potraviny, které zrovna neprojímají (třeba suchý rohlík 🙂 . Pak ho ze zácpy bolí bříško takže přestane jíst úplně. U nás bylo štěstí že pil takže jsem sehnala v DM vlákninu, dávala probiotika, opatrně dávkovala lactalusu a teda zlepšovalo se to hodně pomalu. Jinak u nás právě i celý čípek nezabral a to několikrát a na té proktologii mi tvrdili že se to stává a doporučovali režim kdy se chodí na velkou na povel a čípek se zavádí každé ráno asi po dobu měsíce.Ale tenhle režim jsem nikdy nenasadila protože jsem slaboch 🙂

sicinka
12. bře 2013

@dezyre u nás standardní co to je nebo co je to, zároveň začal otáčet věty v otázky a ptá se kde. A pak zase dlouho nic 🙂 i to proč se od minulého týdne nezeptal 🙂

dezyre
12. bře 2013

@sicinka díky.. no já to jeho "todle" brala jako něco ve smyslu toho "co to je" 😅 Takže to asi ještě není tak ono 😀

sicinka
12. bře 2013

@lenajsek nevím jestli tě to uklidní či potěší, ale když se na to dívám zpětně tak Dáda se za celé zimní období v ničem moc nezlepšil, tedy místo do dvou počítá do tří, asi třikrát se zeptal proč a trochu lépe zvládá nějakou básničku. Třeba jsem ted vylovila puzzle, které dostal k třetím narozeninám a nesložil ho (on to fakt předtím jel po pamětí), Ve školce taky perlí, krásně zapadl mezi děti o rok mladší občas rostu když zjistím jak se tam tváří že neumí úkol, který dělal před rokem doma. My už prostě potřšbujeme jaro (oba🙂

sicinka
12. bře 2013

@dezyre počkej na @sisstin at te nematu. Ale u nás to bylo tahle, ale až v době kdy docela slušně mluvil a nikdy se neptal u věcí, které už znal. Ale to myslím moc standardní není.

ivular
12. bře 2013

@sicinka Věřím, že jste si teda užili 😝 Náš Jeník měl zácpové období asi jen měsíc a do teď to nechápu co to byl za výkyv, protože předtím i potom byl a je průjmový. Tak hlavně že se to u vás tak nějak ustálilo, resp. že jste našli režim, při kterém Dáda už takové problémy nemá.
Co se bříška týče tak já s malým pořád bojuju kvůli tomu strašnému nadýmání. Vzpomínám si, když byl Jeník novorozeně a plakal kvůli bříšku cca 20 hodin denně, jak jsem se nemohla dočkat, aby už uplynuly ty proklamované tři měsíce a bylo líp. Kdyby mi tehdy někdo řekl, že to malého bude trápit ještě ve dvou letech, nechala bych se odvést rovnou do blázince 😝

dezyre
12. bře 2013

@sicinka díky díky, to mě právě zaráží, že se občas zeptá i u věcí, které zná. Např. auto (osobní) - potkáme auto, on na něj ukáže a klasika řekne "brm" a z toho ukáže na auto a řekne "todle". Teď tak přemýšlím, jestli se to snaží zakončit otazníkem, ale nevím.. myslím, že trošku jako otázka to vyzní..

sicinka
12. bře 2013

@ivular Dáda býval taky, zlomilo se to kolem těch 2,5 let už déle neměl plíny a nechtěl je a začal chápet že kakat do kalhot je špatně. Na záchod odmítal sednout, alternativy jako sprcha nebo vana ne. Problém nastal v tom že zadržoval a pak už ho to i bolelo fyzicky a problém byl na světe. Skončilo to letos v srpnu, kdy jsem ho za všech režimových opatření držela i dvě hodiny v koupelně, řval tak až nemohl dýchat, já nad ním stála že tedy dáme čípek no horor. Po týdnu si to sedlo, už ho nic nebolelo a byl klid. Pak měl ještě na podzim incidenty ve školce, ale to se začal pokakavat naschval, já se děsila že problém je opět zpátky. Co bych já v té době dala za to kdyby měl ještě plíny nebo je chtěl na to kakání.

bocianka123
12. bře 2013

@abbie hm, tak ked to bolo takto s tými rukami - to si akoby našiel náhradu za zabudnutú plyšovú handričku... môj zasa musí zaspávať s bavlnenou plienkou... každé dieťa má podľa mňa svojho "uspávančeka" 😉
no a teda to vás riadne chytilo - hlavne nech ste čím skôr fit a dr. J. už neruš, ved tam sa čaká dosť dlho. som zvedavá, ako dopadnete, myslím na vás.

@hrusti to je šiulka tvoja malá - môj toto robí - iba ukáže prstom a že "hm"... ale neviem, či to zrovna znamená to "čo to je"... to asi ešte nie. iba akože upozorňuje, čo objavil, alebo čo chce, alebo či môže niečo spraviť...na to je expert ... a ty vlastne koho "riešiť" - syna a lebo dcéru ? nejako mi to uniklo.

sicinka
12. bře 2013

@ivular ted mě napadá a nesouvisí s tím to vaše nejedení. Já bych taky nejedla kdyby mě bolelo bříško, možná test na nějaké potravinové alergie - přeci jen ve dvou letech, kdy má dost pohybu by ho to trápit nemělo. Ale to asi máte proklepnu¨tý viď?

lenajsek
12. bře 2013

@dezyre Aha, tak to jsem nevěděla, tak to chápu... v tom případě by asi fakt bylo lepší to Brno... a kam vůbec jezdíš ke gyndr? Co ten/ta říká na porodnice?
A s tím "todle" fakt nevím, neporadím, my se k tomu dopracujeme možná za rok, možná taky vůbec. 😀 😝

@sicinka trošku jsi mě uklidnila, já si pořád říkám, že na jaře to snad zase nějak půjde líp, všechno... 🙂 Ale od června už nebudu mít tolik času, kolik bych chtěla a ani energie, no snad to nějak dám. 🙂 A snad ho vezmou do té školky, tak od září by to zase bylo o něčem jiným...

Jinak jsme dneska marodi, Lukin ráno přišel za mnou k posteli s pláčem, nějak asi blbě stoupnul buď večer, nebo v noci, jak šel na záchod a do rána se mu to rozleželo, nemohl dostoupnout na levou nohu, zkoumala jsem kde ho to bolí a bylo to někde u kotníku. Tak jsem ho oblíkla a jeli jsme s golfkama po víc jak roce k naší pediatře, naštěstí je to kousek od baráku. V čekárně mu otrnulo, jezdili tam s nějakým chlapečkem po sedačkách s autama a u dr. ani moc neplakal, na rtg to zatím není, spíš je to nějaký namožený, mám mazat krémem na obraženiny a dávat octanový obklady, u těch teda řve, nechce mít nic na té noze... 😝 Ale pak byl velice akční v obchodě, sice pajdá, ale chtěl chodit rychle, večer byl už takovej protivnější, ale snad to zítra bude lepší... pajdá, ale na nohu stoupne, i když to není úplně jistý, kdyby se to nelepšilo, tak v pátek máme zajet do Brna do dětské nemocnice na rtg pro jistotu.
Blbý je, že mi neřekne, co se stalo, to mě tak mrzí, ze všeho nejvíc, že nemůžu svému dítěti nějak pomoct, že ani nevím, co se stalo, že mi nic neřekne... 😢

Páá!

@ivular Týjo, nadýmání musí být hrozný, Lukáška hodně bolívalo břicho, ale tak kolem roku a půl to ustalo, ale taky jsme si užili... bez rourky kolikrát ani ránu, šílený noci, i přes den kolikrát... doufám, že druhej chlapeček to nebude mít tak hrozný...
A ještě teď to malýho trápí? To musí být hrozný, když ho bolí hodně často bříško...

@hrusti Ad Priorix, Lukin dostal první dávku ve dvou a půl letech, další dávku dostane teď někdy koncem dubna, cca po roce... a dr. neměla problém a Lukin taky ne, myslím měl jen slaboulinkou vyrážku, která do dvou dnů zmizela, ani ho to nějak nesvědilo, a byl bez teplot. Takovou reakci jsem ani nečekala, kupodivu to byla nejlepší reakce ze všech očkování. Tak držím palce, ať i vy máte pohodový průběh...

kajiszek
12. bře 2013

@dezyre My jsme měli u Nelinky otázku co to je už asi v deseti obměnách 😀 Ptala se sito, soto, cotje, todle, céé todle a teďka se ptá co to ne 😀 😀 😀 Takže podle mě to klidně může být určitá fáze a může se tak opravdu ptát. Jinak Neli se zlepšilo porozumění, ale zase téměř přestala mluvit. Ale já už se tím nějak ani nechci zabývat, jsem šťastná, že rozumí tak, jak rozumí, budem pokračovat v intenzivním tréninku a to by bylo, aby nebylo. Však během dvou týdnů poskočila v tom porozumění snad o rok, což je velkej mazec.

Jinak děkuji za rady ohledně zácpy. Manžel koupil lactulosu, tak jí zítra zkusím přidat do pití. Nakonec ze sebe něco vytlačila, ale nic moc. Ona má vždycky tuhý bobky, ale takovýhle problémy nemívá, dneska vyloženě řvala bolestí, bylo mi jí tak hrozně líto.

A Vojtíšek byl dneska s dědou v cirkuse a já z něj mám zase depku. Opět mi neřekl vůbec nic. Líbilo se ti tam? Ne. Byli tam sloni? Ne. Byli jste se podívat na zvířátka? Ne. Tak já už fakt nevím, se z týhle jeho komunikace fakt jednou půjdu oběsit. On prostě není schopnej komentovat jakoukoliv uplynulou událost. Prej se mu to líbilo, já s ním byla v listopadu a taky se mu to líbilo, ale stejná situace, vylezli sjme ven a už nevěděl, že tam byl. Achjo.