Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
27. bře 2013

@mvmk - jo, jo, myslím, že tenhle střet s realitou má za sebou většina z nás tady...taky by mě to vůbec nenapadlo - dokud mu nebyly necelé 3 roky - to už jsem začala být nervózní, začala jsem pátrat a shánět informace a viděla jsem, že to někdy opravdu není samozřejmost, že dítě začne prostě mluvit ☹ . Ale jak jsem získala víc informací, tak je mi zpětně jasné, že u nás tam ta dědičnost taky hrála roli - můj taťka měl nespíš něco podobného, co si pamatuju, tak vždycky mluvil jakoby méně obratně, někdy dlouho hledal ten správný výraz, déle mu trvalo, než odpověděl apod.
Ale ten Jiříkův problém s řečí mě naučil vážit si každého malého krůčku, doteď se raduju z každého složitějšího slova, z každého pokroku, který udělá, i když je to někdy pro okolí těžko pochopitelné - prostě rodiče dětí, co začaly mluvit tak nějak samy od sebe, tohle můžou pochopit jen těžko. Já u sebe třeba pozoruju, jak už mám vycvičený sluch a hned mě každý nový, byť drobný, pokrok hned doslova "uhodí přes uši" - zatímco jiní lidé, kteří Jiříka znají, si toho prostě nevšimnou...

margareta76
27. bře 2013

@krystalka: Dakujem 😉

sicinka
27. bře 2013

Ahoj, tak školka ráno stála za houby, přijeli jsme pozdě protože jsem zachraňovala sousedy kterým nejelo auto a když jsme přišli tak už měli řízenou činnost v půlce místnosti. Dáda se mě drží, schovává se za mě a že tam musím zůstat s ním. Tak jsem mu říkala že kdyby mu někdo ubližoval tak že to má říct asistentovi že jsem s ním domluvená že ho bude hlídat. Takže Dáda šel místo činnost připravovat svačiny a odmítal se od asistenta hnout, do řízené činnosti se dneska asi nezapojí. A jsme tam kde před rokem a teď jak z toho ven? Manžel říká ať si to nepřipouštím že holt bude pokousanej, že mu to tolik neudělá že to hned zapomene. Já si to nemyslím jsem z toho vystreslá, což zase pozná Dáda a jsme v začarovaném kruhu. Doma jsem o tom nezačínala mluvit, nechala jsem reakce a pořád mi chodil ukazovat ruku že ho bolí a že on byl hodnej a chlapeček je na něj zlej. A říkat mu že to nic není myslím taky není správné, navíc má ruku fakt fialovou takže to hned vidí. Jsem si zase postěžovala...

krystalka
27. bře 2013

@sicinka - to mě mrzí, že musíte řešit takovéhle problémy... Já si taky rozhodně nemyslím, že by na to Dáda pak hned zapomněl - jestli je ten typ, jako náš Jiřík, tak rozhodně ne, ten si pamatuje kdejakou křivdu, co se mu kdy stala, kdy na něj byl někdo ošklivý, křičel nebo mu něco jiného provedl.... ale Jiřík je už starší a tudíž na něj docela dobře zabírá vysvětlování, že některý lidi se prostě nechovají tak, jak by měli, že je to špatně, ale bohužel se to stává a proti takovým se musí trochu bránit....on mi pak vždycky sám hlásí, že ten a ten dělal to a to špatné a že "to by přece neměl, viď maminko?", ale Dáda je o dost mladší, takže tam to asi moc použít nedá, co? 😒 Jedině bych mu asi pořád opakovala, aby to někomu řekl, když mu bude ubližovat a aby když ho bude ten chlapeček zlobit, tak aby šel od něj pryč a nevšímal si ho....ale tady je asi každá rada drahá, podobných situací tam může nastat spousta a vždycky si asi vědět rady nebude....

anetkaberuska
27. bře 2013

@kajiszek Ahojky, chci se zeptat jak to u vás pokročilo u dr Wawroszové. My tam byli dneska poprvé, dojem na mě udělala velice dobrý, za 14dní máme další schůzku. Je pravda, že ta hodina na poprvé je málo, ale i tak udělala se synem takový cvičení na mentalitu a říkala, že příště se na něho zaměří do hloubky.

martuulka
27. bře 2013

Chtěla jsem se zeptat, zda je vhodnější pořizovat poznávací kartičky nebo ty komunikační se sešitem? A velikostně po dvouleťáka ty menší stačí?

Tento týden, pokud to vyjde, půjde poprvé na hodinu, dvě do školičky. Máme M. sledovat hlavně v kolektivu. Ve školičce je skupinka děti od 1 do 5 let, spíš ty starší. Holky, já se toho táák bojím, mně stačí ty pohledy a ten kontrast s ostatními vrstevníky v hernách. ☹ Naznačili jsme jim, že nám asi nerozumí a že na nočník to nevypadá, ale nevím,, jestli nás pochopili, byli optimističtí. Děti u nich krásně jí i nočníkují. Martinek je v kolektivu takový "sobecký", druží se, ale nebere ohledy na druhé děti a veškerá jeho snaha o komunikaci vyjde hniveč, nemluví, no. :(

Nevíte v jaké době tu byla byl vysvětlen ten test hlubšího porozumění, já to tu nemůžu najít.

sisstin
autor
27. bře 2013

@martuulka u těch menších určitě velké kartičky 😉 a zatím bych mu je jen ukazovala a pojmenovávala je, popř. třeba dvě použila pro komunikaci 😉 jinak u vás to hlubší porozumění ještě být nemusí, to je mezi 2-2,5roky 😉 zatím by měl mít širokou pasivní slovní zásobu a zvládat dvojsložkové pokyny 😉

abbie
27. bře 2013

@sisstin ahoj, zaujimal by ma tvoj nazor na toto ... psychologicka napisala na tu maleho specialitku, ze to je senzoricka sebastimulacia .. to co ako znamena?

sisstin
autor
27. bře 2013

@abbie no prostě mu to dělá dobře no 😉

sisstin
autor
27. bře 2013

@abbie někdo si cucá vlasy, někdo se kejve atd. 😉

martuulka
27. bře 2013

@sisstin
dobrá, pořídím jen ty naučné velké. 😉 Dají se pak použít do toho komunikačního sešitu? 😕

Pořídila jsem knihu Cvičení pro rozvoj řeči, není špatná. Kdyby jste někdo měl tip na nějakou další dobrou knížku.

abbie
27. bře 2013

@sisstin no mna z toho uz ide porazit 😠 da sa to vobec odnaucit? lebo mam pocit, ze vobec nie

abbie
27. bře 2013

@martuulka ta kniha je super, aj my ju mame a este odporucam knihu Jak mluvit s detmi od nar. do 3r.

sisstin
autor
27. bře 2013

@abbie já si myslim, že ho to časem pak přejde 😉

martuulka
27. bře 2013

@abbie hned ji objednám 🙂

sisstin
autor
27. bře 2013

@martuulka jj, to Cvičení pro rozvoj řeči je skvělá knížka, škoda, že jsem ji neměla dřív 😖

sicinka
27. bře 2013

@abbie furt lepší než aby sebestimuloval jinak 🙂 oni se chlapečci rádi uklidňují jinak než koukáním na ruce a to se okolí vysvětluje mnohem hůř 🙂

abbie
27. bře 2013

@sicinka ono tato ocna stimulacia co ma krpaty je dost blba a okata, proste kazdy kto sa zameria, tak zisti, ze robi nieco divne no ☹ ocami si vsetko premeriavat, tak ze sa k tomu uplne natesno priblizi je desne ... keby sa kyval v sede by som bola spokojnejsia, lebo by to robil, ked sedi, ale takto ocami to robi vsade, kde sa mu zachce a na vsetkom 😖 kede to na neho dojde, tak si najde hocico

bocianka123
27. bře 2013

@abbie ŠNVR - je špecificky narušený vývin reči, ale do slovenčiny ti to nepreložím, lebo netuším o čom to je... to budeme mať asi aj my. 🤐 a inak celkkom prijateľná správa, podľa mňa môžeš by v kľude. 😉 hoci viem, že nebudeš, už len kvôli jeho "nerozprávaniu" ...

kajiszek
27. bře 2013

Ahoj, nestíhám dočítat, ale byli jsme v tom sluchovém centru. Úplně jinej přístup, všichni super. Dali mi instrukce, jaký obrázky máme procvičovat, že vyšetření uděláme příště. Ale Nelí byla hodná a vůbec nebrečela a spolupracovala takže si myslím, že to příště zvládneme. Jen teda paní primářka prohlásila, že prostě má dysfázii a nazdar. Jsem jí říkala, že psycholožka říkala, že na diagnózu je brzo, ale ona mi řekla, že je úplně typickej dysfatik 😝 😝 Tak nevím no... Aspoň teda prej gesta a mimiku má v pořádku...

abbie
27. bře 2013

@bocianka123 uz viem, sisstin mi to napisala 😉

abbie
27. bře 2013

@kajiszek a to ako z coho tak naisto usudila?

ivular
27. bře 2013

@kajiszek Hele, že ona to byla přesně ta, ze které jsem měla minule depku já? 😅 Jako úžasná ženská, hodná, lidská, super.. ale s těma diagnozama rodiče nešetří 😀

mvmk
27. bře 2013

@kajiszek stejne nechapu jak muze nejaky lekar takhle strilet diagnozy od boku 😝

ivular
27. bře 2013

@mvmk Víš ona minimálně ve svém oboru určitě odborník je. A bohužel, u nás se asi nespletla ani s tou dysfázií, i když KW říkala, že se ještě pořád může stát zázrak a vyklubat se z toho jen OVŘ. Já už tomu ale nevěřím.
U Nelinky bych to ale na nic víc než OVŘ fakt neviděla. Jsem laik samozřejmě, ale ve srovnání s našim Jeníkem jen tiše závidím.
Mimochodem, dnes jsem byla s Jeníkem v mateř. centru a najednou mi hrozně bilo do očí, že motoricky je fakt pozadu ☹

kajiszek
27. bře 2013

@ivular Ano, taky bych řekla, že to je ona. Milá, lidská, hodná na děti, nejdřív koukala do pusy sestřičce, dala Nelí špachtli, ať si ji dá do pusy a pak jsme na Nelí všichni vyplazovali jazyky, aby ho vyplázla taky a nakonec se fakt povedlo 😀 Ale ona tak nějak neuvažovala nad tím, jestli ji má nebo ne, prostě to brala jako hotovou věc - má dysfázii, to se časem srovná 😀

@abbie @mvmk No já fakt nevím... Ona prostě jenom říkala, že je typický, že ty děti špatně rozumí stejně znějícím slovům a dělá jim problémy vyslovit dvoj a trojslabičný slova, já říkala, že pár víceslabičných řekne, ale na to nějak nereagovala a prostě podle počtu slov, špatnýho porozumění a pozorování jejího chování a poslouchání její "čínštiny" mi prostě řekla, že má dyfázii a nazdar 😝 No tak uvidíme... Ale prej rozhodně nemá dysartrii, mimika a gesta odpovídající věku a prej kdyby ji měla, tak v tomhle věku pravděpodobně nevydá hlásku, tím pádem by nemluvila ani čínsky... Jinak ta doktorka nebo sestřička, co vyšetřuje sluch (já nějak teďka vůbec nevím, kdo to co to vlastně), taky hrozně milá, zkoušela ji z poznávání obrázků, bylo jich tam 10 a Neli zvládla myslím 6... Byly tam věci, co nemůže znát, takže to se právě musíme do příště naučit... Ale ta teda říkala, že jí přijde, že slyší normálně, ale že je jasný, že to vyšetření je potřeba.

Jinak hnedka, jak jsme vlezly do čekárny, tak Nelí kamsi ukázala a udělala "kchch", což je její univerzální slovo pro jablko, hrocha a slona, případně i prase, ale to říká spíš jako "chrrr" 😀 Tak jí říkám, že jako prosímtě, ty někde vidíš jablíčko? A ona znova ukázala a řekla "kchch" , tak jsem se koukla pořádně a byl tam kalendář s hrochem 😀 😀 Takže jako fakt už je docela vnímavá 😀

kajiszek
27. bře 2013

@anetkaberuska Ahojky, druhé sezení u KW bylo fajn, Nelí líp spolupracovala a všecko šlo tak nějak líp... Více méně závěr od ní je ten, že mentálně odpovídá věku, v něčem i napřed, autistický rysy prakticky žádný a porozumění opožděný o cca 3 měsíce a řeč cca o 6 měsíců. Závěr je teda zatím nerovnoměrný vývoj... Ale KW mi naopak tvrdila, že na dysfázii je hrozně brzo a že ona zase tolik opožděná není, aby se dalo o dysfázii vůbec uvažovat... No a dneska na tom vyšetření sluchu zase slyším, že dysfázii má určitě 🙂 No nezbývá asi než počkat, jak se to vyvrbí dál...

dezyre
27. bře 2013

Holky, u dysfázie je typické, jak píše @kajiszek, že těm dětem dělá problém vyslovit dvou a trojslabičný slova???

lenajsek
27. bře 2013

@dezyre Ahoj, nevím, jestli je to typické pro dysfázii, ale Lukin tento týden poprvé!!! řekl cíleně dvouslabičné slovo, "máma" 🙂 a taky jak jsem psala, tak říká občas "papa", jinak neříká dvouslabičná slova, těžko říct, jestli je to znak dysfázie, nebo u nějk té dysartrie... 😝

@sicinka Ach jo, takový starosti, to mě moc mrzí, nevím, co napsat, naštěstí jsme s tímhle nikdy problém neměli a doufám, že to ani nebudu muset řešit... 😒
@kajiszek Tak to vypadá, že jste měli dvě docela úspěšná vyšetření... s tou dysfázií uvidíš, ale já bych se možná spíš přikláněla ke Kamile... 😉 A nerovnoměrný vývoj má Lukin taky od psycholožky ze září, kdy jsme byli na pobytu v logu v Brně...