Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

cairka
22. lis 2013

@anuska74 , áno, a u nás je staršie dcéra veľký ťahúň, keby bola malá jedináčik, tak je ešte oveľa oveľa viac pozadu. Ale aj napriek tomu musím povedať, že hry, ktoré sa hrá, sú hry staršej, s vetami staršej...Teda hry - jediná hra - hra s bábikami - bábätkami. Ale aj tam musí tie veci, ktoré akože bábika robí, mať reálne, aspoň ako hračky. Nedá bábike jesť len tak, že napodobní rukou pohyb ako keby podávala lyžičku...musí mať v ruke tú lyžičku a misku, no a všetko tak...

lenuskin
22. lis 2013

@sisstin S veškama neporadím, ale na svrab existuje nějaký tělový mlíko(předepisuje kožař), které se dává těm, kteří přišli se zamořenými do kontaktu, ale nemají ještě žádné svědivé pupínky. Chytnout to můžeš a taky nemusíš. Já jsem ho měla taky, pracovala jsem jako vychouš v diagnosťáku. Protože jsem se holkám přehrabávala v prádle a tak, takže fakt úzký kontakt. Pro rodinu mi právě mudr. napsala to mléko, ale už nevím, jak se jmenuje. Přeju hodně štěstí.

sisstin
autor
23. lis 2013

Tak jsem jela do prdele a ne do skoly, k tomu vsemu me jeste zaclo silene bolet v krku, jako ty ATB mi vubec nezabiraj, v po musim k doktorovi znova. To zas bude uzasna vyplata na Vanoce 🤐

abbie
23. lis 2013

@sisstin no nic moc pred Vianocami 😒
maleho operacia nosnych a krcnych mandli sa odklada, ako naschval ochorel 😔 ... do stvrtka urcite nebude fit

margareta76
23. lis 2013

My mame pre istotu ovcie kiahne (plané neštovice) 🙂

zuzka84
23. lis 2013

Ahoj holky,
dočítala jsem to tu a jak jsem četla nějaký ten rozhovor maminky s dcerkou , tak jsem se musela smát, že to je přesně jako u nás 😀 . čím víc se s ním snažíme komunikovat tím víc si připadáme jak z jiný planety. Ve školce pro jistotu ani moc nemluví, ale zase když jde o něco zásadního (jako třeba naposled měli u stolečku židličku navíc z vedlejší třídy - to by prostě nepřežil den takhle 😀 ) , tak to se domluví, ale přijde mi , že je hodně vysazený na tu jednu tetu (učitelku) , jinak je tam za nejhodnější dítě, začne zlobit až když pro něj přijdu - strká do mě i do Darka, v šatně dává věci jinam, otevírá všechny skříňky , případně hází v umývárce ručníky po zemi a poslední dobou se i vzteká ,že nechce domů, že se nechce oblékat , válí se po zemi ... no, občas je to vážně výživné 😝 .

mysiatko
24. lis 2013

ahojte neviete poradiť kam s malou na diagnostiku porozumenia reči a celkového vývoja k čo najlepšiemu odborníkovi najlepšie na východe? Ak nezoženiem nikoho na východe tak už aj západ Slovenska.

mysiatko
24. lis 2013

mala zle rozumie, niežeby nerozumela vôbec ale nerozumie k veku. základy rozumie, dvojzložkovým pokynom (zatvor dvere, podaj kocku) rozumie aj to nie vždy a zalezi čo jej poviem, trojzložkovým ani nahodou. je dost svojska povaha takze niekedy sa tvari ze nepocuje ale zase niekedy vidim ze nevie co po nej chcem. rozprava tak 10 -15 slov. citoslovce do toho neratam, vidim ze sa posuva, ale takym slimacim tempom. boli sme u psychologicky, ale ona v nej nic nevidi a zatial jej mame dat cas, ze sa deti v tomto veku vyvijaju skokovo a ze vraj to pride, ale nechcem nic podcenit. niekedy je to s nou tazke lebo si nerozumieme a z toho ma zachvaty zlosti.

abbie
24. lis 2013

novinka - http://www.vnimavedeti.sk/jazyk-a-komunikacia-r...
Rozvoj komunikačných schopností u deti v predskolskom veku

abbie
24. lis 2013

@mysiatko na zapade Kormanova(prezidentka asociacie logopedov), skus sa s nou spojit, ci by malej neurobila profil, alebo ti mozno odporuci niekoho dobreho na vychode 😉

mysiatko
24. lis 2013

@abbie dakujem moc, najdem si na nu kontakt, myslis ze bude lepsie sa s nou spojit telefonicky? alebo radsej nieco rozpisat do mailu?

abbie
24. lis 2013

@mysiatko ja som s nou vzdy volala, neviem, ako dlho jej trva odpisat na mail 😉

zuzka84
24. lis 2013

já jsem dnes Daníka zkoušela , zase po čase, takovýto "čím maluješ, čím se jezdí" atd. A zvládnul to teda úplně všechno , až jsem se divila. Horší je to v něčem co zná méňe nebo , když se ho zeptal Davídek "co řekneš , když někoho omylem uhodíš?" a on mu odpověděl "rukou" , bobek náš 🙂 .
přemýšlím , jestli se objednat do té Prahy , co mám kontakt od sisstin nebo by možná stačilo na soukromou logopedii ? Dnes jsem koukala , že tam mají v ceníku přímo i vyšetření - asi hodina času. to je rozíl oproti těm 10minutám , co teď chodíme na logopedii na pojišťovnu 😝 .
A ještě dotaz ? jak vaše děti s VD malovali ? Daník začal ve 4letech(jinak se tomu spíše vyhýbal) , tak teď maluje docela dost , takové zvláštní obrazce , občas jen čáranice a jednou jedinkrát nakreslil obrázek postav - naší rodiny , to si asi nechám zarámovat , kdoví kdy nakreslí znovu postavu 😀

mvmk
24. lis 2013

Ahojky, tak jsme ve ctvrtek absolvovaly ten rozbor hry. Pani pedag. i psycholog byli spokojeni. Hru ma mala rozvinutou umerne k veku. Ted samo nevim, zda je to dobre nebo spatne, kdyz ty ostatni slozky zaostavaji 😝 Jinak zitra jdeme na novy pohovor, tak nam drzte palce, uz ted mam docela paniku, pac mala zase postonava od vcera 😝 Tak uvidime jak se predvede.
Jinak je to asi tyden , co se zacala ptat co je to? Na 3,4 letech je to docela mazec, ale lepsi nez nikdy 😅 A jeste se pta kde je? A kdo je to? 😅 Mame knizkovy obdobi, doslova u nich ted sedi cely den, ukazuje hlavne na postavicky a rika : a to je? 🙂 Nekterou knihu musime probrat i 3 x po sobe 😕 Postupujeme sice pomalu , ale prece 🙂 🙂

mvmk
24. lis 2013

@cairka Moje mala, ma tu imaginarni hru az skoro prehnanou. Drzi za ruku imaginarni kamaradku otevira a zavira "jakoby dvere" nekdy je i zamkne dela u toho i takove ty zvuky. Posadi tu jakousi postavu do imaginarni stolicky a jakoby ji krmi 😕 Nekdy si rikam jestli je to jeste OK 😅

abbie
24. lis 2013

@mvmk ked su spokojni s hrou odbornici, tak bud aj ty 😉 videla som uz par deti, ktore sa takto imaginarne hrali, ako si popisovala, hlavne dievcata to tak zvyknu ...

mvmk
24. lis 2013

@abbie no tohle ona dela Doma, tam si hrala s domeckem pro panenky 😝

abbie
24. lis 2013

@mvmk moj si dnes zmyslel, ze mu hori garaz, tak som mu musela zapalit cajovu sviecku, polozit ju na garaz a uz s poziarnikom hasil 😀

cairka
25. lis 2013

@mvmk , moja staršia mala imaginárneho kamaráta, volá sa Zigi, robila s ním úplne všetko , aj sa s ním rozprávala 😀. býval s nami asi od troch do piatich rokov . ale doteraz ho občas spomenie.už teda skôr ako postavu v hre. bude mať 8 😅 😅 ináč je normálna 😎 😀
myslím si, že je to viac ok, ako keď dieťa nemá ani štipku fantázie 😉

sisstin
autor
25. lis 2013

@mvmk
@abbie holky, Tygr si takhle hraje az ted v sesti letech 😉 on jak ve trech byl schopny, ale proste mu to clovek musel rict a on to udelal. Ale pak dalsi tri roky k tomu proste moc neinklinoval, chvilicku a uz sel neco lustit, logico atd. A az ted fakt treba vydrzi hodinu u garazi, vymejsli u toho pribehy ruzny a fakt si hraje takhle hodne, urcite to ted prevazuje nad tema "myslicima" vecma 😉

sisstin
autor
25. lis 2013

@cairka no viz muj prispevek vyse, ale i ja jako dite jsem si nehrala takhle a to jsem byla jinak od roka velmi dobre mluvici. Ale ani ted prave nejsem clovek s fantazii zrovna 😉

cairka
25. lis 2013

@zuzka84 , malá nemá pravdepodobne VD,ale organické poškodenie mozgu (FAS) , kreslí prevažne postavy,lebo iný tvar ako koliesko jej moc nejde. prvý obrázok je naša rodina, druhý mal byť ježibaba. Má 4. roky a 1mesiac

krystalka
25. lis 2013

@mvmk - Jiřík se začal ptát "co je to" až ve 4 letech, ve 4,3 potom přišlo "proč" 😉

krystalka
25. lis 2013

@abbie - tak to Jiříka ještě nenapadlo, abych musela vzít opravdovou svíčku, zatím mu k požáru stačily plamínky z Lega 😀 (máme hasičskou stanici)

krystalka
25. lis 2013

@sisstin - prosímTě, mám na tebe dotaz.... jak jsem tu už psala, tak Jiřík je poslední dobou totálně "rozložený", dneska ráno ve školce skoro brečel, když jsem odcházela a to tam byla jeho oblíbená paní učitelka, doma snad stokrát za den chodí a říká "maminko, mám tě moc rád"....kolikrát jen tak se najednou sebere uprostřed nějaké činnosti a jde mi to říct, jindy mi to říká když ho třeba trochu hubuju, že něco nemá dělat, stačí když i doma jen na chvilku zmizím z dohledu, tak hned volá a letí zkoumat kde jsem, ale není to vázané jen na mě, stejně tak to dělá i babičce, manželovi a učitelkám ve školce - jakmile mu někdo, kdo s ním má v tu chvíli být, poodejde jen kousek od něj, tak chytá paniku....když mu něco zakážeme nebo prostě i jen řekneme něco, co se mu nelíbí, tak hned to nás bouchá a kope....o víkendu si zase stěžoval na jednoho chlapečka ze školky, že mu mačká ruku a nenechá toho i když mu říká, aby to nedělal - na to jsem se ptala dneska ve školce, protože se mi to nějak nezdá, je jich tam malinko a paní učitelky je mají dost pod kontrolou....tak paní učitelka mi říkala, že se jí zdá, že se tím Jiřík jakoby utěšuje, když se mu nelíbí a je z něčeho rozhozenej, že je mají opravdu pořád pod dohledem a musela by si toho všimnout...no, mě se taky trochu zdá, že si zrovna tohle Jiřík vymýšlí, protože, když se mu něco nepovede doma, nebo není po jeho, tak na nás pokřikuje "to je tvoje vina, ty za to můžeš...".....Já pořád vůbec nemůžu přijít na to, proč je tak rozhozenej, v létě byl dost v pohodě, už ani nebyl tak bojácnej a nejistej....zdá se mi, že to začalo pomalu v září, jak zase začal chodit do školky a dost mě děsí, že se to pomalu pořád zhoršuje.....přitom fakt nemůžu přijít na důvod...jen mě teď napadlo, že v červenci byl na tom očkování, ale zase zbytek léta byl v pohodě, myslíš, že by se to mohlo projevit takhle se zpožděním? Že je to nějakej návrat zpátky po tom očkování? Jinak se změnilo jen to, že ho tak často nevyzvedává babička a že chodí do toho sportovního kroužku, takže pravidelně jednou týdně tam odpočívá, ale to loni tam taky občas býval až do odpoledne......už z toho začínám být docela na dně, vůbec mu poslední dobou nerozumím, ať na něj zkusím jakýkoli přístup, tak nic moc nefunguje.....vždycky jsem dokázala naprosto předvídat jeho reakce a chápala jsem přesně jakým způsobem uvažuje a co a proč mu vadí, ale teď mu nerozumím vůbec....

mvmk
25. lis 2013

@cairka Ja myslela,ze FAS je poskozeni mozku zneuzivanim alkoholu v tehotenstvi nebo pri kojeni 😕 😕

zuzka84
25. lis 2013

@cairka , ale malá maluje krásně 🙂 . FAS nevím neznám , musím si o tom něco najít

mvmk
25. lis 2013

@cairka take si myslim, ze maluje moc pekne na 4 roky. Moje je porad jen u cmaranice 😝 Nemyslis take, ze ji mozna zpomaluje podavani antiepileptik?

cairka
25. lis 2013

@mvmk , áno, FAS je organické poškodenie nie len mozgu, ale aj iných orgánov ,spôsobené pitím alkoholu počas tehotenstva .
@zuzka84 , áno aj vďaka staršej 😵 ona veľmi veľa kreslí,ale aj napriek tomu má vraj jemnú motoriku biednu. alebo až v piatok máme mať výsledky testov. tak som zvedavá na oficiálny záver.

cairka
25. lis 2013

@mvmk ,áno aj to je jeden aspekt. U nej je to asi ako s tým, či bolo skôr vajce alebo sliepka 😅