Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

margareta76
19. led 2013

@abbie: Lieci sa to asi tak, ze najdes niekoho tu na Slovensku, kto sa tomu venuje a nechas sa liecit. Alebo som nasla stranku http://www.zdravi-az.cz/ kde tento pan komunikuje prostrednictvom Skype alebo aj telefonicky a radi ti v liecbe. Osobne som s nim este nehovorila, neviem co si mam o tej liecbe mysliet. Na jednej strane sa mi to pozdava a na druhej strane sa bojim, aby som neurobila viac skody ako uzitku.

mardenad
19. led 2013

@abbie máš videá? Kde? Možem vidieť?

abbie
19. led 2013

@mardenad http://www.youtube.com/playlist?list=PLuh4xfq7Q...
pridala som tam aj priradovanie obrazkov zo vcera ...

mardenad
19. led 2013

@abbie tak pozrela som si všetky videá, škoda, že malému je málo vidno tváričku. Ale z toho, čo som spozorovala podľa mňa má dobrý očný kontak, krásne spolupracuje, vinikajúco rozozná a triedi farby a má slušné porozumenie.

Keby som mala porovnať mojho s tvojím , tak ti poviem, že máš zdravé dieťa, ktoré má možno oneskorenú reč. Nič autistické som na týchto videách nevidela. Ako znáša zmeny? Má podľa teba niečo neobviklé? A vie sa hrať sám? A ako?

Na tých drevených vkladačkách- autičkach alebo autobusoch si vyžadoval, aby si mu pomenovala osoby, čo tam sedia. Ako by reagoval, keby si sa schválne akože pomýlila a namiesto teta povedala havo? Ako by reagoval? Toto by bolo zaujímavé vidieť 🙂

Moj malý by na rozdiel od tvojho určite takto ukážkovo neobsedel. Tvoj Miško si dokonca pekne odniesol na stolík vykonanú prácu a doniesol si novú. Veľmi šikovný. 🙂 a ja krásavec ako všetci 😉

abbie
20. led 2013

@mardenad ocny kontakt ma celkom slusny, aj ked ho oslovim iba menom, tak sa hned pozrie ... no jasne, ze ma neobvykle spravanie, inak by sme s nim nechodili po vysetreniach v 2 r. 😅 zmeny mu nevadia, mozme s nim chodit kde len chceme od narodenia, akurat vonku s nami cvici a chce ist tam, kam si on zmysli, ale ked mu povieme "tak cau, my ideme", tak uteka za nami a je klud 🙂 vie sa hrat sam, ale radsej je, ked som s nim, nerad je sam( co podla mna je dobre) aj rozpravku s nim musim kukat lebo vsetko komentje a ked nepozeram s nim, tak pribehne za mnou a ukaze, ze ukazuju opice(zacne si buchat po hlave, ako opica), alebo ma vola, aby som sa sla pozriet, co videl a co sa mu pacilo ...
hra sa tak, ze si stavia kocky, uklada si puzzle, cita si, peciatkuje na papier, ide mazat kremom plysaka, uklada auta pod postel(akoze garaz) ... ked umyvam riad a taha ma, tak mu poviem, aby si siel citat na chvilku a on ide ku kniham a zacne si ich kukat ...
a ako by mal reagovat, ked vie, ze to je teta a ja poviem havo, tak ma akoze nema upozornit? vonku sa nam raz stalo, ze ukazoval na lampu, ktora nesvieti, ale na lampe boli aj znacky , tak som teraz nevedela co chce, tak mu vravim tam su znaky, a on nene, no to je lampa vravim a zasa nene, a ked som povedala, ze lampa nesvieti a je pokazena, tak cely spokojny odkracal dalej

cairka
20. led 2013

@abbie , aj ja som skukla videá 🙂 Poviem ti, že na správanie a reagovanie odborník nie som, to si netrúfam súdiť a netvrdím, že nemá atypické, ale čo sa týka "znalostí a zručnosti" , tak tento ani nie 2ročný chlapčúrik strčí do vrecka moju 3a 1/4ročnú. Toť predvčerom som sa tu vytešovala, že zvládla ukázať, ako ste vy mali na jednom videu, že kde je modré autíčko a kde červené...Pravda, moja v jeho vek viac rečnila, viac slov používala, ale aj napriek tomu, že používala tuším 70 slov nebola schopná vytvoriť 2.slovné spojenie.

cairka
20. led 2013

Tak aby som nezavádzala, na 24 mesiacov mala 40 slov, v 27 mesiaci 70 slov + dvojslovné spojenia začali 😅 pamäť ma sklamala

abbie
20. led 2013

@mardenad inak my chodime k Dr. Kormanovej na logo a este do sukromneho centra pre komunikaciu a vsade si dali extra zalezat ci dieta ma ocny kontakt a ci zdiela, nikde sa nas nic nepytali, my sme len sedeli a oni sa s malym aj hodinu hrali, dokonca u Kormanovej predviedol tu svoju uchylku a nic si z toho nerobila, lebo ked ho pritim oslovila, tak na nu reagoval ... ale on pri tej cinnosti fakt vyzera, ako totalne mimo 😅 ked niekto zacne chodit popri nabytku ako lev v klietke, tak to normalne teda vyzerat nebude ... tak nam poradila, aby sme ho to nenechali robit a vzdy ho nasmerovali na inu cinnost ... doma mu poviem, aby prestal a nasiel si inu zabavku a on ide a najde si :D
v tom sukromnom centre sa stretavam s autistom, ktory ma 4r. ocny kontakt naviazal, ale na meno nereagoval, prve dve sedenia sa len tocil v kute ... rodicia si nechcu pripustit, ze by bol autista, tak odmietaju ist k psychologovi s nim ... 😔 smutne no ... u Kormanovej som bola s 6 r. autistom a to bola uz ina kava ... opakovat slova zacal ako 5 rocny, ocny kontakt doteraz ziaden, ale splnil vsetko co sa ho pytala, vedel co to aj po anglicky povedat, ale mal hrozne hyperaktivne pohyby, proste so sebou sklbal furt, s rukami furt nieco robil ...

nelaja
20. led 2013

@abbie No vidis, ak sa da odklonit od toho pobehovania popri nabytku alebo na pokyn prestane, tak je to super. Autista by s tym mal problem odtrhnut sa od stereotypu a ty by si mala tiez, lebo pri pokuse ho presmerovat by si riesila riadny afekt, si ja myslim. Fakt bud v klude.

mardenad
20. led 2013

@abbie čiže ztoho tvojho popisu vidím len 2 znaky. Tá reč/ nereč a ta chodza popri niečom. Koľko presne má Miško?

Inač psychologička mi spomínala jedného autistu, z ktorého rodičia boli úplne zničení. Vraj mal taký rituál, že každé ráno cestou do školky chodil popri panelákom so zubnou kefkou , s ktorou si rituálne musel očisťovať tehly na tých panelákoch cm po cm. Že cesta do školky, ktorú mali dosť blízko trvala aj 2 hodiny. Na margo toho mi povedala, že rituály, ktoré začne mať autista a ktoré nám komplikujú život, treba hneď v zárodku odstraňovať. Tie, ktoré nám nevadia, možme nechať.

Ja som jej spomínala malého, že možno jeden rituál má. Ráno keď sa zobudí, prvé, čo si pýta je piť, keď mu dám piť, hneď na to si pýta rozprávku a keď mu ju pustím, tak si pýta papať. Ona na to povedala, že toto rituál nie je, vraj toje taký bežný rituálik, ktoré mávajú aj zdraví j dospelí ľudia, akože prídem domov, zavesím si kabát, umyjem siruky, spravím si kávu.

Ináč pre 10 dňami som z hodiny na hodinu skryla nočník( mal ho v izbe stále po ruke) na ktorý malý chodil 7,5 mesiaca. Kakal a cikal iba tam. Ja som mu ho surovo skryla počas spánku a čakala som reakciu, či bude reagovať na zmenu po viac ako pol roka nočník bol stále na svojom mieste. Zobudil sa, nevšimol si , že tam ( v izbe) nočník už nie je, ale až keď chcel cikať, už si sťahoval nohavice , nasmeroval k nočníku a zrazu pozerá, že mami, nočník nie je. Tak sommu hneď vysvetlila, že nočník bol už taký špinavý fuuuj, že som ho vyhodila a že odteraz bude chodiť na záchod. Všetko prebehlo bez probléomv, malý už druhý týždeň používa ÚPLNE SÁM wc, len zadočeksi pýta poutierať. Má tam svoj podsedák a schodík, tak si to aj sám pekne uloží. Akurát pri umývaní rúk si nevie namydliť ruky. A pritok gesto prosím prosím vie. Ale pri umývaní chce len šprtať do mydla. 😀

abbie
20. led 2013

@mardenad ani ja by som nepovedala , ze to je ritual, napit sa, zapnut telku atd... to je len zvyk, ale to umyvanie panelaku 2 hodiny je riadna uchylka uz ... dnes ma prcek 2 roky 😅
s nocnikom je to super, nam cika iba na stojaka :D sadnut si nechce ani za nic

abbie
20. led 2013

@cairka tak to ste na tom neboli zle na 2 roky ... ale tak baby su ukecanejsie zevraj 😅

cairka
20. led 2013

@abbie , tak kritické to nebolo, preto som neriešila, na druhú stranu staršia v tom veku hovorila lepšie, ako menšia teraz 😝 Ale u nás sa väčšie problémy začli prejavovať práve keď už bola istá požiadavka na pochopenie reči (alebo myslenie? 😕 😝 )

mardenad
20. led 2013

@abbie všetko najlepšie malému a nech sa z toho čím skor dostane krásavček 🙂

mysiatko
20. led 2013

Dievčatá čo znamena zdieľanie pozornosti

abbie
20. led 2013

@mysiatko dieta ti nieco ukaze, pozrie na teba a caka odpoved, alebo ty nieco ukazes dietatu a ono sa na to pozrie, proste navzajom zdielate rovnaky predmet, cinnost atd.

kajiszek
20. led 2013

Ahoj holky, ani jsem nebyla o víkendu na netu, měli jsme celkem nabitej program. No Nelucha se mi zdá fakt čím dál lepší, i u toho Zajíce v pytli už v dobrý náladě přiřdí knoflík a bonbón, zbytek zatím odmítá. A začala odmítat to vyhazování do koše, to už uměla, ale teďka si vždycky lehne na zem a brečí, tak vůbec nechápu, jestli jako už zase neví, co po ní chci, nebo to jenom bojkotuje. No a já s Vojtou přijela od našich a na stole byl ten Zajíc rozloženej, že si manžel hrál s Nelinkou, Vojta k tomu běžel, sundal obrázky, otočil všecky kartičky sám na stíny, během pěti minut tam všecko položil a hotovo 😕 Takže u něj je to asi fakt celý o tom, že bojkotuje zadaný úkoly, je to paličák na entou 😝 Takže jsem si už poněkolikátý potvrdila, že všechny ty věci, co rádoby neumí a je to v jeho věku do očí bijící, tak je vlastně umí, jenom je odmítá. To je stejný, jak když se odmítá oblíkat, tak v noci se jednou počůral a nechtěl nám to říct, tak se v noci sám svlíknul a oblíknul si Nelinčiny punčocháče 😀 😀 😀 Sice mu byly malý a koukal mu celej zadek a měl je obráceně, ale jak se snažil 😀 Jinak ale dělá, že neslyší, nevidí, neumí a já na něj nemám nervy. Je to pacholek vyčůranej 🙄

kajiszek
20. led 2013

Tak teďka jsem ho dávala spát a rádoby nenápadně jsme mu položila zase otázku, jenom jsem se ho ptala, co svítí v noci venku na nebi a on mi zacpal rukou pusu a prej "maminko přestaň a radši mi zazpívej" 😀 😀 😀 😀

abbie
20. led 2013

Vojta je teda expert 😀 😀 , ale zlaty strasne

kajiszek
20. led 2013

Jsem dneska poprvý od Vánoc stahovala fotky z foťáku 😀 Tak když už, tak vám sem něco hodím. No i když jsou moje děti možná trochu nestandardní, tak bych je stejně láskou sežrala 😀 😀 😉 😉

dezyre
20. led 2013

Tak dnes se u nás poprvé stalo, že Staník si zaměnil dvě slova 😅 Koukali jsme do knížky a já mu říkám, podívej Staníku, les a Staník (ani nevím jestli se podíval kam ukazuju), ale okamžitě reagoval "uáááá" (takhle podle Staníka dělá "lev").

Jinak co se týká té naší oblíbené otázky, co svítí v noci na obloze, tak jsem to zkoušela na Staníka když jsme koukali do knížky a na otázku: Staníku co svítí na obloze, tak ukáže správně měsíc a hvězdičky.. (tak nevím jestli to mám brát, jakože tomu rozumí, anebo ne..). Uvidím, zítra udělám po dlouhé době test s věcma a otázky 😝

kajiszek
20. led 2013

@dezyre Určo rozumí, jinak by neukazoval... To u nás je k tomuhle ještě dloooouhá cesta... A Vojtovi už ty otázky pokládat nebudu, to nemá cenu. A IQ tabulku taky nechám bejt a třeba za týden nebo dva mu ji nastražím náhodou mezi hračky, aby si k tomu došel sám. Je to palice dubová 😀 😀 😀

kajiszek
20. led 2013

@abbie Koukala jsem na videa malýho a je fakt šikovnej. Je vidět, že krásně rozumí všemu a jak skládá ty barvy a tvary, to je fakt šikulka. Já jsem schválně jukla na Vojtíškova videa a propadla jsem ještě větší depresi 😀 Kdyby někdo chtěl, vkládám odkaz http://www.youtube.com/user/Kajiszek?feature=watch . Narodil se 11.7.2009, takže podle data vložení je věk jasnej... Možná jsem se na ta videa měla kouknout před pár měsíci, aby mi došlo, že Neli je fakt jaksi mimo 😖

nellygray
21. led 2013

@kajiszek krásné děti a máš je parádně vystajlované, Nelinčiny oblečky žeru. 😀 😵

cairka
21. led 2013

@kajiszek , Aj Vojtík je šikuľko, obe deti máš nádherné 😵

A ja si musím na základe vašich videí priznať, že moje dieťa je neštandardné viac, ako som si myslela 😒 Je o 2 mesiace mladšia ako Vojtíšek a je na úrovní Vojtíška január- apríl 2011 ... aj to tie farby tak nedáva, včera zas neukázala ani jednu - pomenovať nevie vôbec teda, len občas sa podarí ukázať...počíta rovnako ako Vojtíšek na videu 😀 Básničky a pesničky dopĺňa o chlp lepšie

kajiszek
21. led 2013

@nellygray Děkuju, já jsem na oblečky pro děti dost úchyl 😀
@cairka Buď v klidu, Vojta byl naopak hodně napřed. On v tý řeči byl fakt do těch dvou let o několik měsíců před vrtsevníkama, i motoricky byl rychlík. Jen pak měl ten zásek ve dvou letech na hrozně dlouhou dobu a od tý doby je spíš pozadu 😖

Jinak jsem dneska obvolala, co se dalo. Začátkem února jdeme na neuro, začátkem března na audiologický vyšetření, s naší mudrou praktickou jsem taky mluvila, kupodivu naprosto souhlasí s tím odložením očkování až po výsledcích, takže najednou zase úplně jiná než ve čtvrtek... Ještě mi prý dá rovnou žádanku na psychologický vyšetření. Ohledně toho bych potřebovala radu zkušenějších - mám zkusit psycholožku na Kladně, která sídlí ve stejný budově jako ta neuroložka (neuroložku mám doporučenou od několika kamarádek, psycholožka vyzkoušená není a nemá na netu žádné reference), nebo mám zkusit tu Wawroszovou, kterou jste tady doporučovaly? Jen jsem někde četla, že se za to vyšetření platí a někdo psal 500 a někdo 5000, tak nevím, jestli to byla nula navíc nebo co... Pětikilčo dám v klídku, ale pět litrů je aktuálně dost, manžel je ve zkušebce v nový práci, takže se mi to teďka fakt nehodí... Máte někdo zkušenost?

kajiszek
21. led 2013

Aha, tak už jsem našla, že 500 za hodinu... Já jí asi napíšu mail. U té nevyzkoušené psycholožky na Kladně mám celkem obavy... Kdo psal, že byl u té Wawroszové? Sisstin? Určo pak v dubnu zkusím i Krejčířovou, ale do té doby musím sehnat někoho jiného no... No nic, jdu se věnovat dítěti, co tu píšu, tak si narvala do pusy asi 6 nevyloupaných pistácií a málem se tu začala dusit. Ach bože.

erinnuska
21. led 2013

dievčatá z SK, máte niektorá skúsenosti s diagnostikou vašich detí v dialogu v Bratislave? Nás tam odporučila naša logopedička, nech ju tam vyšetria komplexne, ale vraj expresívnu dysfáziu určite má 😒 Som si tam zavolala, platí sa za kaaždé vyšetrenie, tak dúfam že sú tam aspon dobrí odborníci a nebudú to vyhodené peniaze. 😝

margareta76
21. led 2013

@erinnuska: My sme boli v Dialogu na diagnostiku (foniater 1x, logoped 1x, psycholog 2x) a nasledne sme sa zucastnili aj denno-denneho dochadzania do sanatoria. Platili sme za diagnostiku, ale uz si nepamatam kolko. Nechodime tam na konzultacie - nie sme z BA.

abbie
21. led 2013

@erinnuska ahoj, ja mam skusenost iba s logopedom v Dialogu a nebola som moc spokojna, je tam viacero logopedov urcite, ale nam dali taku strasne mladu babenku, ktora nedavno skoncila skolu ... v hlave mala kopu nastudovanych materialov, ale prax minimalnu 😔 najlepsia logopedicka v BA je Kormanova z Kramarov, ale ona moze len 1x mesacne, je dost vytazena ...