Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

denisa_svatba
18. led 2012

Ahoj, pokud nevadí, ráda bych se k Vám přidala. Mám chlapečka, skoro 3 roky a skoro nám nemluví, teda mluví ale asi stejně jako opička 🙂 Taková ta řeč, kterou děti používají někdy v roce a čtvrt. Měla jsem poezření na disfázii, ale jednoduchý puzzle a tak relativně zvláTak uvidíme, co z toho bude, třeba se ještě nějakým zázrakem rozmluví, ale na ten zázrak čekám už dost dlouho...

macek82
18. led 2012

Všechny Vás moc zdravím,ráda bych se přidala k Vám do diskuze.Malému je 26 měsíců a vůbec nemluví.Pro se be si žvatlá slabiky(bababa,dadada atd.),neumí zvuky zvířátak.Připadá mi,že povídá jako roční dítě.Rozumí příkazům jako hačí,hají,papání atd.Když ale po něm chci ,aby mi podal nebo přinesl tak sebou plácne na zem a řve nebo odchází s pláčem z místnosti.Občas mi připadá,že vůbec neví,co po něm chci.Oční kontakt začal udržovat až tak po druhém roce.Cizí lidi ignoruje,vůbec se na ně nepodívá.Připadá mi,že jsou určité věci,které dělá rád a které ne.Rád staví kostky,puzzle,maluje si,kouká se na pohádky,nemá plínky,chodí do schodů a ze schodů,jezdí na odstrkovadle.Fyzicky je na tom moc dobře.Na ušním jsme byli a slyší dobře.Ráda bych věděla,co si o tom myslíte.A budu ráda za každou radu...🙂

sisstin
autor
18. led 2012

@denisa_svatba no tak puzzle nemá s dysfázií nic moc společnýho. Respektive to, že umí skládat puzzle nevylučuje dysfázii. Děti s expresivní mají ten vývoj normální, "jen" prostě blbě nebo v nižším věku vůbec nemluví. Časem můžou vylézt problémy s motorikou atd., ale ve 3 letech to určitě nijak znatelný nebude. Šance, že to je nějaký těžce opožděný vývoj řeči tam sice je, ale už hodně malá 😉 takže já bych na nic nečekala a začala rozjíždět klasické kolečko foniatrie- neurologie- klinický psycholog- klinický logoped. Expresivní dysfázie to klidně být může 😉

@macek82 no určitě důvody k obavám jsou, to co popisuješ jsou příznaky bud smíšené poruchy řeči (je narušeno i porozumění) nebo trošku i rysy autismu 😉 V tomhle věku by už měl rozumět všemu a pomalu i chápat otázky typu: z čeho se pije, čím se jezdí, čím se píše atd. Takže určitě řešit, to samé, co jsem psala výše..rozjet kolečko. V tomhle věku se to porozumění i vývoj může určitě zlepšit, ale varovný signály tam jsou už dost podstatný 😉

macek82
18. led 2012

Moc děkuju za odpověď.Na foniatrii jsme byli,na neurologii taky (paní doktorka na Adámkovi neviděla nic neobvyklého kromě toho,že nemluví)a u psychologa taky.Psycholog mi napsal do zprávy,že vývojově odpovídá na svůj věk(dokonce je nadprůměrný),pouze řeč je zaostalá na jeden rok.Máme přijít za rok na kontrolu.Já mám,ale obavy právě kvůli autistickým rysům(ale u psychologa reagoval hezky i na paní doktorku a plnil její pokyny).Byla jsem z toho v šoku,protože ostatní lidi ignoruje.Myslím tím ty,které vůbec nezná.Volala jsem kvůli objednání p.doktorce Krejčířové,ale má stop stav a já bych ráda věděla názor někoho dalšího a zkušenějšího.S manželem pořád hledáme způsob,kterým by jsme ho zaujali(nějakou hru)...🙂.Kdyby jsi o něčem věděla....

sisstin
autor
18. led 2012

@macek82 napiš sem http://www.detsky-klinicky-psycholog.cz/ je to žačka Krejčířové a je docela schopná. A hlavně se specializuje nejvíc na děti 0-3roky, sice je to hrazené, ale myslím, že ona diagnostikuje celkem schopně. Samozřejmě špička jako Kr. to není, ale dobrá je 😉

S těma psychologa je to těžký, oni moc neznají vývojovou psychologii, neumí tomu dítěti udělat vývojové testy a pak u těch malých dětí neumí zdiagnostikovat celkem nic 😒 Jak Dr. vedla to vyšetření? Co měl malý za úkol plnit? Ona ta samotná exprese řeči (mluvení) není až tak v tomhle věku důležitá, furt by to mohl být jenom opožděný vývoj řeči...ale ta recepce (porozumění) je důležité dost, a to teda vypadá, že u vás asi zaostává, což není dobrý znamený nikdy 😉

Ukazuje chlapeček prstem a sdílí pozornost? Tj. na něco ukáže (co je pro něj zajímavý), udělá nějaký zvuk, podívá se na tebe a čeká na odpověď (pojmenování té věci). To je fakt strašně strašně moc důležitý a limit na tohle je 18měsíců max. 😉

sisstin
autor
18. led 2012

@macek82 jo a na té neurologii by mu měli udělat hlavně EEG. Zkoumá se, jestli dítě nemá skrytou epilepsii, tj. nemá viditelné záchvaty, ale právě skryté, které poškozují mozek mnohem víc a zasahují právě centrum řeči. Popř. u některých dysfatických dětí může být specifická dysfatická křivka, autíci zas můžou mít různé změny na mozku. Ona většina neurologů na dítě koukne od stolu, poklepe kladívkem a tím to hasne 😝

zelmirka1
18. led 2012

sledujem tuto temu obcas lebo mam chlapceka ktory ma 3 roky a stvrt a tiez nerozprava, porozumenie ma velmi dobre, chape vsetko, co sa tyka roznych skladaciek je sikovny az moc, je velmi technicky zalozeny, ovlada TV, DVD mobil uplne sam...v 3 rokoch sme boli u klinickeho logopeda, chodime dalej ale doktorka si mysli ze je to len oneskoreny vyvin reci, pytala som sa konkretne na dysfaziu ale vraj nie. Je fakt ze doteraz mal tak 20 slov a posledny mesiac zacal opakovat slova a dost vyrazny posun vidim, aj ked samozrejme neda sa to porovnat s inymi detmi v 3 rokoch. Mne celkove nie je uplne jasne ako vlastne dokazu dysfaziu diagnostikovat, co to vlastne je. Ake su ine priznaky okrem toho ze nerozprava ? Zvazujem aj ine vysetrenia, ale moja intuicia mi hovori ze doteraz moc rozpravat nechcel a tak aj reagoval. Suvislosti si spaja vyborne, chape cim jazdime, z coho sa pije, co je na oblohe, ale ma specificky zaujem co sa tyka hier a moc sa nechce hrat s inymi detmi, preto som to ze nerozprava trosku vnimala ako sucast jeho povahy. Viem ze @sisstin ty vdaka svoje skusenosti radis riesit to co najskor, ale ja mam zase zlu skusenot v prvom roku kedy sme behali po doktoroch lebo som prehnane riesila niektore veci a bolo to riadny stres. Tak neviem ci mam skor navstivit neurologa alebo psychiatra a ci vobec.

sisstin
autor
18. led 2012

@zelmirka1 dysfázie je specificky narušený vývoj řeči, rozdíl od jenom opožděného vývoje řeči je ten, že dítě s OVR sice začíná mluvit déle, ale ten vývoj řeči je normální. 😉 Tj. např. tříleták mluví jako dvouleták, ale nemluví agramaticky, nevytváří si svoje vlastní slova, celkem rychle začnou spojovat slova a mluvit ve větách. Prostě mluví normálně, ale se zpožděním. Dysfatické dítě mluví jednak se zpožděním, ale hlavně ten vývoj řeči je narušený po všech stránkách. Laicky řečeno, učí se rodný jazyk jako cizinec, který se učí česky 😉 Jsou šílené problémy s rody, pády, sklonováním, časováním, tvořením vět atd. atd.

Plus k tomu dle závažnosti dysfázie se pojí problémy např. v motorice, zrakovém a fonematickém rozlišování, v grafomotorice atd. Pak ve školním věku dál dysfázie přetrvává v podobě specifických poruch učení 😉

macek82
18. led 2012

Určitě tam napíšu...

Nejdřív ho nechala kreslit,aby si zvykl na prostředí.Pak mu dávala vkládat tvary,stavět kostky.Chtěla,aby zamíchal čaj v hrnečku,aby jí podal pejska a podobný věci.Na řeč se ptala spíš mě.Vypisovala nějaký dotazník o těhotenství,porodu a sociálním prostředí,v jakém se pohybuje.

Vždycky mě dovede k věci,kterou chce a natahuje se pro ní a dívá se,jestli se dívám.To dělá už od roka.Ale jen prstíkem začal ukazovat před druhým rokem(nebo jsem tomu moc nevěnovala pozornost a teď si to nevybavuju).Zvuk udělá,žvatlá dost,ale nic srozumitelného.Když mu řeknu,ať mi přinese auto nebo boty,tak to udělá.Obouvá si je sám.Svléká se sám,ale strašně u toho držkuje 😉.Ale když chci,aby mi ukázal maminku nebo tatínka na fotce,tak začne řvát a to už jen přitom,když se přiblížím k šuplíku,kde máme schované fotky.Mám z něho pocit jako by to nechtěl dělat.Každý mi říkal,ať ho nechám být,že je normální a že klluci jsou pomalejší.Už jsem párkrát slyšela od známých,jestli není autista a my jsme z toho nešťastní,protože nevíme,jak s ním pracovat.Jestli ho máme nutit nebo ho nechat až ho to začne bavit... ☹

sisstin
autor
18. led 2012

@zelmirka1jinak kopíruju z blogu, to je takový obecný souhrn, co to ta dysfázie je:

Vývojová dysfázie je porucha postihující vývoj řeči, toto postižení řečových center v mozku má velmi různorodý charakter a často ho nelze přesně lokalizovat. Etiologie poruchy sahá od doby těhotenství (např. toxické poškození plodu) přes dobu porodu (např. porodní trauma) po období postnatální (např. prodloužená novorozenecká žloutenka, virové onemocnění s lehkými známkami encefalitidy). Postižena může být kterákoli složka verbálního aktu (senzorická, motorická, obě), na základě tohoto poškození se pak u dětí objevují charakteristické rysy této poruchy, zasahující v různé míře do všech složek jejich řečového projevu.

Senzorická - percepční - receptivní dysfázie: porucha vnímání, paměti a rozumění řeči ( znamená to, že dítě slyší, ale nedokáže zvuky diferencovat, takže zvuk nepřináší informaci) obtíže jsou zejména v dekódování řeči.

Motorická - expresivní - dysfázie: porucha schopnosti samostatného vyjadřování (dítě nevysloví hlásku nebo slovo ) - aktivní slovník je výrazně nižší než úroveň rozumění slovům a větám, porozumění je relativně lépe zachováno oproti dysfázii receptivního typu. Velké obtíže sebou nese rozšiřování aktivního slovníku. (Dítě si nedovede motoricko-kinetický vzorec slova zapamatovat a později vybavit).

Smíšená - nejčastěji se vyskytující porucha. všichni pacienti s „expresivní“ poruchou řeči mají totiž do určité míry rovněž obtíže s porozuměním mluvenému – přinejmenším na úrovni složitějších gramatických struktur – stejně jako všichni pacienti s „percepční“ poruchou zákonitě v jejím důsledku produkují obsahově inadekvátní sdělení, která mohou působit jako obtíže s "expresí".

Charakteristické znaky dysfázie
Opožděný vývoj řeči - poškození řeči a jazykových schopností na všech úrovních. Projevuje se zejména na úrovni foneticko-gramatické, syntaxi a sémantice.Tedy postihuje zvukovou skladbu hlásek a jejich řazení do slabik a slov, stavbu vět a jejich gramatickou strukturu, obsahovou úroveň vět. Slovní zásoba je chudá, výrazy zvukově podobné jsou nesprávně využívány, věty jsou jednoduché, dysgramatické, nesprávné je skloňování, předložkové vazby, spojky, pomocná slovesa nebo zvratná zájmena.

Porucha sluchového vnímání - sluchová analýza a syntéza, fonematický sluch, uchování informací (akusticko-verbální paměť). Špatná schopnost reprodukce melodie, rytmu a dynamiky řeči.

Porucha zrakového vnímání - rozlišování figur proti pozadí, diferenciace tvarů, pravolevá a prostorová orientace, optická paměť.
Porucha motoriky - postižena je jemná i hrubá motorika i orofaciální svaly (tváře, ústa).

U dětí školního věku se často objevuje propojení se specifickými poruchami učení (zejména dysgrafií, dysortografií, dyslexií). Problémy v mluvené řeči se tak přenášejí dále do čtení a psaní a nadále obtíže prohlubují.

Vývojová dysfázie není primárně poruchou intelektu a není příznakem snížených mentálních schopností dítěte. Protože však prostřednictvím řeči a jejího vývoje dochází k rozvoji myšlení dítěte, je velmi důležité při zaostávání řečového rozvoje dítě vyšetřit (logopedicky, psychologicky, foniatricky, neurologicky) a určit diagnózu. V případě, že se jedná o vývojou dysfázii, stanoví se terapeutické postupy, které projevy vývojové dysfázie stimulují a umožní dítěti optimální rozvoj ve všech oblastech.

Terapie vývojové dysfázie se provádí při individuálních hodinách na soukromých logopedických pracovištích nebo při foniatrických zařízeních, ve speciálně pedagogických centrech nebo v Centru alternativní komunikace, kde u dětí s přetrvávající nemluvností u těžkých forem dysfázie pracují odborníci pomocí jiných komunikačních technik.
Včasným podchycením a rehabilitací je možné důsledky dysfázie a jejich dopad na rozvoj dětí i na jejich pozdější školní úspěšnost zmírnit nebo zatlačit do pozadí.

macek82
18. led 2012

@sisstin Malému dělali magnetickou rezonanci i EEG s negativním výsledkem.

sisstin
autor
18. led 2012

@macek82 v tomhle věku by měl umět ukázat na obrázku spousty předmětů, lidí, zvířat atd. Plus i činnosti - kde se kluk houpe, kde kluk jí, kde kluk spí atd. A už i pomalu právě ty otázky na hlubší porozumění řeči (na to je čas cca do 2,5roku). Před dítě se postaví reálné předměty (nebo jejich obrázky), např. auto, hrnek, tužka, nůžky a ty se ptáš: čím se jezdí, z čeho se pije, čím se píše atd.

Jinak v tomhle věku prostě děti chtějí udělat mamince radost, takže záměrně prosby a mluvenou řeč neignorují, pokud ano (nebo se vztekají), tak to prostě nějakej důvod má 😉 A měl by právě ukazovat nejen na předměty, který chce (Jídlo, pití, hračky)...ale na všechno, a chtít se s tebou o to podělit a vyžadovat od tebe, abys mu řekla, co se jak jmenuje. Takhle děti (mimo jiné) získavají tu pasivní slovní zásobu 😉

sisstin
autor
18. led 2012

@zelmirka1 syn mluví tímto stylem (4,2 roky): Mama sundat boty prosím (mami, sundej mi prosím boty), Péta budu dveře otevřít (otevřu dveře), mama ne- brejle ne- svítí ne (nemáš brýle, protože nesvítí)atd. Jako google překladač...s tím, že teda samozřejmě výslovnost šílená 😉

sisstin
autor
18. led 2012

@macek82 zatím bych ozkoušela, jestli umí přiložit na obrázek stejný obrázek. Dáš před něj tři lehké obrázky , třeba dům, sluníčko a hrnek...a podáš mu do ruky obrázek toho hrnku, jestli ho přiloží na ten hrnek 😉 (stačí koupit pexeso např.) Pokud jo, tak se pak přechází na těžší úroven - dáš před něj stínové obrázky a on na ně bude přikládat jejich vybarvenou podobu. A třetí nejtěžší možnost je, že na obrázek psa přiloží obrázek sice taky psa, ale jiné rasy..aby prostě chápal, že pes je pes, i když vypadá jinak 😉

Dál by měl umět přiřadit reálnou věc k obrázku, tj. např. zubní kartáček přiložit k obrázku namalovanýho kartáčku. To je takový základ 😉

macek82
18. led 2012

@sisstin Tak na to se nevydrží soustředit a ani nechce... ☹

Zkusím napsat doktorce a uvidíme...

Moc děkuju za radu 😉

sisstin
autor
18. led 2012

@macek82 tak je dost možný, že může mít taky ADHD nebo nějakou hodně silnou formu vzdoru..ale jako určitě běžné dětské chování to není 😉

macek82
18. led 2012

@sisstin A pokud to zvládne,tak to znamená co?Omlouvám se,že se tak blbě ptám.Jen máme hrůzu z autismu a jen hledám a chci se ujistit(nebo aspon trochu uklidnit),že se o něj nejedná.

jolinka
18. led 2012

@margareta76 ja som z Kosic, v novom Auparku je knihkupectvo Panta Rei...maju tam to Logico...velky vyber a presne tie iste ceny ako na nete, a nemusim platit postovne 😒 maju tam vela dobrych rozvojovych drevenych hraciek. tu uz spominany Zahadny hrad, aj Zamocke schody... rozne naucne puzzle, skladacky...

zelmirka1
18. led 2012

@sisstin vdaka, je to dost obsiahle a dost odborne vysvetlenie dysfazie, veru neviem co si mam mysliet, ta logopedicka u ktorej sme boli ho len pozorovala ako sa hra a dost malo veci s nim robila a povedala ze na dysfaziu sa jej to nezda.
Maly ma porozumenie velmi dobre lebo vela citame knizky a ma oblubene pribehy v knizke ktora sa mne zda dost narocna, pocuje velmi dobre, rozlisuje tvary, ma velmi rad detske casopisy s bludiskami a inými úlohami, jolinka tu spominala stavebnicu Zamocke schody a tam musi dost logicky rozmyslat, mat priestorovu predstavivost- zo 4 urovni zvladol 3 hned na zaciatku bez problemov, zvlada napr. najst stínové obrázky ako si pisala...
To co pises ako rozprava tvoj maly tak rozumiem, ale to sa neda u mojho posudit kedze zatial vo vetach nerozprava. Teraz zacina konecne opakovat slova a taku velmi jednoduchu basnicku, vyslovnost nie je uplne super ale ani velmi zla, mna myli to ze ked uz mu to zacina ist preco sa nasnazi viac sam. Jemu akoby sa nechcelo, ked ma chut opakuje a ked nie tak ma rovno povie nie.

sisstin
autor
18. led 2012

@macek82 tak samo o sobě to neznamená nic...ale třeba takový ten klasický dětský středněfunkční autík by v tomhle věku s tím měl obrovský problém 😉 u nich je obecně problém "generalizace", tj. přenesení naučených poznatků do běžného života. A u těch malých dětí se to projevuje tak, že třeba nepoznají, že živá kočka je to samé jako kočka na obrázku, v televizi, vymodelovaná z modelíny atd. 😉 Samozřejmě ta problematika PAS je tak obsáhlá, že děti s vysoko-funkčním, atypickým autismem nebo Aspergerovým syndromem s tím vůbec problém mít nemusejí. Já to nemyslela ani tak, že to musí něco znamenat...ale že je to takový základ, co začít procvičovat s dítětem, který má nějaký problém 😉

@zelmirka1 on kvalitní klinický psycholog pozná tu dysfázii nejen z řeči, ale právě i z toho vývojového profilu. Dítě s dysfázií splní ty vývojové testy jinak, než zdravé dítě (neznamená to, že špatně, ale prostě jinak) 😉 Plus ten psycholog ví, na jaký složky vývoje se soustředit a najde problém, který laik nepozná 😉 Tygr měl třeba na 3,5letech aktivní slovní zásobu cca 250slov...což mi pak Krejčířová říkala, že by to byla ještě hranice závažně opožděného vývoje řeči, ale vzhledem k tomu, jak vyslovuje a jak s tou řečí pracuje, že to prostě dysfázie je 😉 U syna ta dysfázka zasáhla hlavně hrubou motoriku, což ale víc vylezlo až tak po třetím roce. Doted nestřídá nohy ze schodů (jeden z dysfatických rysů), neumí šlapat, neumí stát na jedné noze, neumí nikam vylézt atd. V té jemné motorice má problém třeba dát jezdec od zipu do té drážky, obout si bačkůrky, zapnout knoflík 😉

Pak má problém s tou krátkodobou pamětí, takže si nepamatuje básničky a písničky, a i když rozumí normálně, tak prostě při větším stresu nebo námaze je pro něj obtížný sledovat delší tok řeči nebo vnímat to, co slyší prvně v životě (třeba děj pohádky). Celkově nezachytává dějovou linii, má celkem problém třeba složit z 6 obrázků příběh, jak šel za sebou 😉

Jinak tu dysfázii má někde na hranici lehké až středně těžké, takže hodně těch vývojových složek nemá narušených vůbec, některé má i lehce nadprůměrné 😉 Já jako pololaik neumím přesně popsat, dle čeho všeho se ta dysfázie diagnostikuje...takže jen tak obecně 😉

zelmirka1
18. led 2012

@sisstin vdaka za vysvetlenie 😉 , to všetko čo píšeš moj maly zvlada dobre, hruba aj jemna motorika je bez problemov, dej pohadky dokaze sledovat v pohode ale je fakt ze jeho slovna zasoba je mozno 50-70 slov, neviem to odhadnut lebo teraz zacal opakovat vyrazne viac takze to pribuda, ale podla toho co pises je to totalne za hranicou oneskoreneho vyvinu reci takze skusim najst niakeho dobreho klinickeho psychologa ak sa mi podari.

macek82
19. led 2012

@sisstin Moc děkuju za rady 🙂 .Uvědomila jsem si,že ukazuje,když mu říkám,kde má nos,oči atd.
Zbytek vyzkoušíme.... 😉 .Snad se mu to bude líbit a překvapí nás... 😉

sisstin
autor
19. led 2012

Bré ráno 🙂

@macek82 já jsem tu nedávno psala článek o tom, jak rozvíjet řeč u batolat, plus na konci jsou linky na různé pomůcky, tak na to mrkni 😉 https://www.modrykonik.cz/fotoblog/sisstin/clan...

@zelmirka1 no ono u slovní zásoby cca 70slov je těžký posoudit, jestli to dítě čtený text pochytilo nebo ne 😉 já třeba ještě okolo jeho 3 - max. 3,5let myslela, že čtení dobrý, páč on seděl a poslouchal 😉 Jenže když už pak začal mluvit víc a já se mohla zeptat na různý otázky týkající se tý pohádky, tak jsem zjistila, že ví naprostý prd. On to sice poslouchal, ale za minutu už ztrácel pozornost, popř. v půlce už vůbec nevěděl, co bylo na začátku 😉 On u dysfatických dětí je ten problém, že když slyší čtený text, tak k tomu v hlavě se jim neodehrávají ty obrazy..prostě mluvený si nespojí s tím, aby se jim v hlavě odehrával příběh 😉 Proto děti preferují bud ukazování v knížkách, nebo třeba čtení encyklopedií atd., ale ne pohádky a příběhy 😉 Syn třeba fakt neprudil, seděl a poslouchal, ale nedávalo mu to fakt nic. Proto většina dětí preferuje TV, protože tam k tomu mají i ty obrázky a dokážou ten děj pobrat 😉

Jinak 70slov v cca 3,5letech je fakt hodně málo, to už je to riziko dysfázie fakt poměrně velký. Ony jsou úplně lehké formy dysfázií, kde děti mají problém skutečně "jen" s tou řečí, jinak s ničím...přes takové ty dejme tomu středně těžké jako má syn, kde jsou narušeny třeba dvě vývojové složky až po ty těžké formy, kde je těch složek narušených hodně a výrazně. To spektrum je fakt široký, dysfázie může být fakt jen vada nebo ale taky i těžké postižení 😉

margareta76
19. led 2012

@jolinka: Dakujem za tip. Sice Kosice su od nas mooooc daleko, ale zato knihkupectiev Panta Rhei sa nachadza v nasom okoli celkom dost. Este raz ti velmi pekne dakujem 🙂

denisa_svatba
19. led 2012

@sisstin Děkuji za odpověď 🙂
Začali jsme chodit na logopedii. Pro synka to má zatím ale spíš takový negativně motivační charakter. Včera jsme totiž uzavřeli dohodu, že se bude snažit opakovat a pokud se bude moc snažit (do teď totiž nebyla snaha žádná a i na té logopedii vždy sedí jak tvrdé Y, nekomunikuje a dělá, že tam není), půjde na objednaný termín za 14 dní jenom maminka "pro studijní papíry" a on bude moci počkat u babičky. A budeme se to zatím učit jenom sami doma. Strašně tam nechce chodit... Ale aspoň se od té doby v rámci možností snaží, ikdyž mu to moc nejde. Jednotlivý slabiky zvládá celkem obstojně, ale slovo je problém. Nejdřív to slovo zkoušíme hláskovat a pak spojovat. Ale jsem ráda i za to, do teď neměl hlavně vůbec žádný zájem.

sisstin
autor
19. led 2012

@denisa_svatba vyměň logopeda, tohle není dobrý 😉 správný logoped umí to dítě zaujmout, aby to nebralo jako dril, ale jako hru 😉 když měl syn věk tvýho chlapečka, tak mu logo přichystala třeba 4 pomůcky (navlíkání korálků, puzzle, magnetickou stavebnici např). Nechala ho vybrat, co chtěl dělat...tak si vybral třeba korálky...dostal tkaničku a za každý správně zopakovaný slovo dostal korálek 😉 pak si zase vybral, co chce dělat..a za každý slovo dostal část do stavebnice atd. Na konci mi pak hrdě přišel ukázat, co tam udělal a jak hezky povídal 😉

Takže jednak s ním procvičila ostatní vývojové složky a jednak tu aktivní řeč. Měla by zkoumat i porozumění řeči, tj. dítěti dávat otázky z běžnýho života...

syn chodí už dlouho, skoro dva roky...takže ted už fakt jedou na té výslovnosti...což ale neznamená, že sedí na židli a opakuje..sedí ji na klíně, kouká na pusu..ona ho za každý slovo aktivně chválí...

tady ukázka, musíš si to dát na hlas, je to nahrávaný přes mobil 😉 http://www.tichysvet.blogspot.com/2011/09/logop...

další věc je, že dítě musí už mluvit na určitý úrovni, než je schopný opakovat...takže ono mu to třeba nemusí vůbec jít, neznamená to, že se nesnaží 😉

denisa_svatba
20. led 2012

To je naprosto skvělý přístup, té Vaší logopedky! To fakt závidím. Neznáš náhodou nějakého dobrého logopeda v Praze? Nejvíc jsem byla taková rozčarovaná ze vstupního vyšetření, kdy syn v podstatě 45 minut seděl na židli a jen koukal na doktorku, která se mě ptala a zapisovala. A to tam měla skříň plnou hraček. A až na konci mohl chviličku tisknout razítkama.

denisa_svatba
20. led 2012

@sisstin Ty ukázky jsou fakt boží! 🙂 Zasloužíš si hodně velký dík, protože to určitě spoustě lidem pomáhá: tvoje znalosti, ochota poradit, zkušenosti...

naieva
20. led 2012

Ahoj holky, jsem ráda, že je zde založena diskuse na tohle téma.....Mám syna, za měsíc mu budou čtyři roky. A moc nemluví. Mluví tou svou hapatlatinou. 🙂 Nejdou mu souhlásky jako v, k, sykavky a slovosled. Např. mami papám ne, mami toutá (kouká) ne.....Nechce opakovat básničky.....Knížky ho nebaví......Do školky jde až od září. Protože jsem na mateřský a mají ve školce hodně dětí, tak ho vezmou až v září. Naše doktorka čeká na to, až půjde do školky....Tak nevím, jestli mám opravdu počkat až na září, nebo jestli to mám řešit hned.....Děkuji za odpověď, holky....🙂

sisstin
autor
21. led 2012

@denisa_svatba mrkni sem http://www.logopedie-carpediem.cz/nase-sluzby/ Verča tam ted volala, a prej se jí zdá, že tomu fakt rozumí...navíc jejich zaměstnanci se učí u Krejčířové 😉 Nabízejí jak logopedii, tak různé reedukační pobyty, od dubna budou mít i tu nápravu motoriky u dysfatiků 😉

@naieva ach jo, to je zas doktorka...to jsme měli začít řešit tak před rokem 😖 rozhodně nečekej na školku, školkou se nezmění fakt vůbec nic. Rozhodně se ti tam zázračně nerozumluví. 😉 Ted hned v pondělí si jdi k doktorce pro žádanku na neurologii, foniatrii a ke klinickému psychologovi. Nejlepší je Krejčířová, ale ta bude objednávat až v dubnu, a vy to teda potřebujete už docela rychle 😉 A začni hledat klinickýho logopeda. To vypadá na dysfázku jak vyšitou 😉