Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
3. zář 2012

@nelaja ježiš, já na to úplně zapomněla, jdu na to 😉

sisstin
autor
3. zář 2012

@nelaja tak už koukám, jako rozumím ji jenom "mačku", ale jinak je vidět, že rozumí naprosto perfektně a i ta komunikace mi přijde normální 😕

sisstin
autor
3. zář 2012

@nelaja tak už rozumím víc 🙂 jako nevim, mně přijde normální, jen prostě blbě vyslovující 😕

abbie
3. zář 2012

@sisstin jj budem stale verit, ze to moze byt len ovr, ale i tak nic nepokazim, ked s malym budem skusat nejake alternativne formy komunikacie, ci? mala by som sa na nieco take dat?

sisstin
autor
3. zář 2012

@abbie jj, to určitě, když s ním budeš pracovat jako s dysfatikem, tak jen dobře 😉

sisstin
autor
3. zář 2012

@nelaja a podle mě by mohla mít i jen OVR..i pri OVR je problém s gramatikou, jako na expresivní dysfázii teda nevypadá ani omylem, nebo to teda na nějakou hooooooooooooooooooooodně lehkou, receptivní mi taky nepřijde, páč bylo vidět, že rozumí i abstraktním výrazům...já fakt nevim no....přijde mi v poho, jen prostě patlá a má potíže s gramatikou, ale to v tomhle věku fakt může být jenom OVR...

nelaja
3. zář 2012

@sisstin Diky moc, urobila za 10 mesiacov obrovske pokroky hlavne v komunikacii a v porozumeni, ved s nou pracujem podla tvojho webu, inspirovala si ma kopou pomocok 😀 . Typy na pomocky nosim aj logopedickam, uz sa zo mna smeju. Fakt je, ze vo veku 24 mesiacov, teda v januari sme mali nejakych 27 slov vratane zvukov citoslovci, ziadne dvojslovne vety, nic len jednoslovne vyhlasenia, ani mama nepovedala, ale teda my sme mali hlavne po tej MMR regres, ked nam sa slovka zacali stracat a zabudla veci, ktore vedela ukazat v knizke. A brutalne nerozumela a mala velmi zlu aj pamat pokial ide o hovorene slovo. Napr. som jej dala do ruky sveter a hovorim jej "zanes ockovi ". Vybehla na chodbu a tam zostala bezradne stat, zabudla, co ma spravit. Tri razy som jej to musela pripomenut, kym dosla az k MM. No som zvedava, co nakoniec bude za diagnoza, od logopediciek asi pojde pozitivna sprava, mam ju dostat v stredu a nesiem ju k Dr. Jan., tak som fakt zvedava, ci nam zostane ta ina nespecifik. PVP.

sisstin
autor
3. zář 2012

@nelaja jako jestli vy budete mít něco z PAS, tak sežeru svoje boty 😝

nelaja
3. zář 2012

No ved, logopedicky tvrdia, ze jej daju cas asi polroka, ci sa spravi ta gramatika a patlavost a ked nie, zacnu zas intenzivne terapie. Dyslaliu bude zrejme mat, aj ked by nemala ziadnu dysfaziu, aspon teda tvrdia. Ked vytlieskavame slova, povie to cisto, inac patla. Takze s vyslovenim hlasok ako takym nemame problem. Oni tiez nevylucuju, ze moze ist len o OVR, alebo nerovnomerny. Este keby sa tak chcelo "napravit" to nase nie dobre socialno, ale ved uvidime.

sisstin
autor
3. zář 2012

@nelaja ono to sociálno fakt souvisí s řečí, co se bavim tahle s maminkama ze školky, co děti mají jen OVR..tak prostě jsou v sociálnu pozadu, nechovají se jako úplně standardní děti, to s tím prostě souvisí 😉

nelaja
3. zář 2012

@sisstin Strasne chcem verit, ze sa z toho podozrenia na PAS vyhrabeme. Zijem 10 mesiacov v permanentnom strese, aj ked - v poslednom obdobi menej, lebo mala fakt robi pokroky. Ale asi nie sme lahky oriesok, ked ideme uz na tretiu kontrolu, nela asi dobre "zmiatla nepriatela" 😀 😀 😀 , ked to je stale otvorene.

nelaja
3. zář 2012

Ak by sme sa z toho podozrenia na PAS vyhrabali, zacnem robit poriadnu osvetu, ako sa nevzdavat a len s deckom pracovat, mali sme pred rokom sialene prejavy, az ma mrazi, ked si na to spomeniem, asi vzdy je v tomto veku sanca, ze sa to niekam posunie. Ja som sa totiz najprv paradne zosypala, zo stresu ma napinalo na grcanie kade som chodila, nedokazala som sa sustredit na robotu, az sa cudujem, ze mi nejaki klienti zostali 😀 . Asi zo sucitu 😀 .

sisstin
autor
3. zář 2012

@nelaja ona to mohla mít fakt nežádoucí reakci na MMR, ani bych se jako nedivila 😖

sicinka
3. zář 2012

Ahoj, tak u nás školka snad taky v pohodě. U vchodu mě chytla ředitelka říkala, že byl úplně v pohodě, že po chvli co jsem odešla začal brečet, ale že až objevil kuličkodráhu tak už byl klid, ven se přezul sám, lítal venku a snědl celý oběd. Takže si nás buď s někým pletou nebo fakt vyspěl 🙂 Jo a při odchodu koukám, kde má boty na ven a dal si je do přihrádky s mašinkou, takže to bude ještě veselé. No počůranej nebyl, na dotaz jestli chce jít zítra řekl JO (hurrá on to asi fakt jednou za den umí). Jinak potvrzuji pořád spadáme do OVŘ a specialitek má docela dost 🙂

erinnuska
4. zář 2012

Dievčence, kedy sa naučili vaše deti hrať pexeso? Naša dostala teraz drevené 16 ks, zatial nechápe čo má robiť a kedy, tak hľadáme iba páry obrázkov, to sa jej darí nájsť 😉 Inak my už tiež zarezávame v škôlke, u nás žiadna logo ani špec. škôlka nie je, tak sme odkázaní na klasickú , kde je 22 detí v triede a 2 učiteľky 😝 Chodí zatiaľ iba doobeda, celkom v pohode zvláda, dnes bez plaču ráno 😨 Je problém u nej s plienkami, cez den nemá plienku ale nevypišá sa ani na záchod a do šerbla už vonkoncom, dostane plienku na spanie a už aj pišá 😝 . Vraj by v škôlke nemali dávať plienky, tak spať zatiaľ tam nemôže.

bocianka123
4. zář 2012

@margareta76 @krystalka @sisstin - ahojte, ďakujem vám veľmi pekne za vaše reakcie na môj príspevok (24.aug). prepáčte, píšem až teraz s odstupom času, bolo toho dosť doma - ešte posledné dni prázdnin sme si užívali aj so starším synom...
my sa pomaličky posúvame v pred, ide to slimačím tempom, ale ide... malý síce ešte nerozpráva (o pár dní bude mať 16 mes.), teda okrem toho mam.... a ham (am) ... ale na všetko možné ukazuje. dokonca sa už začína zžívať aj s inými deťmi. čo bolo doteraz dosť ťažké. vždy ked sme prišli niekam na návštevu, tak celý čas plakal a to dosť silno... stále len pri nmne, ani na wc som nemohla ísť. teraz sa to už zlepšuje. aj malému bábätku podával hračky,

na budúci týždeň nás čaká druhé stretnutie s dr. Matúškovou - tuším @abbie vy ste u nej boli. môžem sa spýtať, koľko má tvoj synček mesiacov? lebo mám pocit, že tiež si začala niečo u neho "riešiť" v takomto veku cca 15-16 mes. a možno aj skôr. ked sme u nej boli prvýkrát - tak mal môj malý vtedy presne rok a tiež u nej najskôr dosť plakal... ale potom pekne spolupracoval a plnil tie úlohy.

a čítala som, že dávajú deťom akési "testy" - napr,. z čoho sa pije, čo sa gúľa , v čom sa vozíme - no neviem ale môj syn to vôbec neovláda, to by už mal vedieť? či až v neskoršom veku? alebo je to individuálne?

my komunikujeme tak, že malý mi niečo prinesie, ked niečo chce napr. otvoriť, alebo ukáže, čo chce dostať - a pritom vydá nejaký zvuk, ale slovo to určite nie je. a potom aj pozrie na mňa tými svojimi modrými očami 😅 .
a nevie kývať hlavou - že áno alebo nie, on bud iba odstrčí ruku, ked mu podávam niečo , čo nechce, alebo odvráti hlavu - teda pri tom odmietnutí. ked súhlasí, tak sa usmeje a vezme , čo chce.
myslíte, že by sme mohli skúsiť nejaké kartičky na komunikáciu, či to je až vyšší level?
inak v knižke neukáže nič...

idem počítať, čo sa ako vám darí.

bocianka123
4. zář 2012

@lenajsek prečítala som si tvoj príspevok o "škatuľkovaní" - tak v tom som už aj ja... ale postupne sa toho zbavujem. tiež vidím na malom veci, ktorí by som si u staršieho ani nevšimla, alebo prešla iba mávnutím ruky a ked si tak spätne niektré veci pripomínam, tak aj starší by v tom "lietal"..a pritom je teraz z neho už klasický školák... a dokonca aj očkovanie MMR má za sebou (prvé i preočkovanie). ešte šťastie, že vtedy som bola o desiatku rokov mladšia a to robí aj ten internet...

a tiež prajem všetkým škôlkárom veľa radosti a hlavne posun vpred 🙂 .

bocianka123
4. zář 2012

@erinnuska pexeso - ved to hár dobre, nie? že hľadá páry? či myslíš, že to nehrá "klasicky"? no a s tou škôlkou je to dosť divné teda. málo učiteliek na toľko deti, to sú však štátne škôlky. s tým nič nenarobíme. avšak do našej škôlky (kam chodil starší syn) chodila logopedička - a robila v škôlke aj terapie. hoci my sme chodili ešte aj k svojej logopedičke.

bocianka123
4. zář 2012

prepáčte, trošku som vás zahltila príspevkami...

abbie
4. zář 2012

@bocianka123 my sme zcali riesit uz v roku 😀 u Matuskovej sme boli prvy krat ked mal maly 13 mes, potom dalsia navsteva v 15 a tretia vcera(ma 19 mes.) 😉 dalsiu navstevu mame naplanovat az za rok kedze ona v nom vidi normalny vyvoj az na tu rec teda! Okolo 3r. sa uvidi ci to bude ovr alebo dys. 😕
napr,. z čoho sa pije, čo sa gúľa , v čom sa vozíme - tieto otazky min. od 2r. ,skor nie!
Bude ho skusat v oblasti emocnej, komunikacnej, kongitivne spravanie atd ... su to testy formou hry, cize dieta sa v podstate hra a nevnima ze ho vysetruju ...
my tiez nevieme kyvat hlavou na ano, na ne sa obcas stane, ale vcera nam bolo povedane, ze to "ano" je zlozite pre deti casto a pride to neskor, len treba staaale kyvat na ano hlavou pred nim, aby to pozoroval ... inak Matuskova je super, je strasne ludska a ziadny Dr. tak nevysvetlovala ako ona ... keby vsetci Dr. boli ako ona ...
aj u nas to ide slimacim tempom ako pises ☹ my sme tiez hovorili mnam-mnam, ale prestal ☹

abbie
4. zář 2012

@bocianka123 no veru ... ja som na svojom malom videla uz vsetko, ale tiez sa to uz snazim eliminovat a filtrovat ☹ bola som z toho normalne chora, chudacik nemohol snad ani dychat, aby som ho nepozorovala ☹ hrozne

sicinka
4. zář 2012

@erinnuska Dáda je bez plen už rok, ale teď v létě když hodně pije tak se ve spánku počůrá. Takže já jsem zahlásila jeslti mu můžou dát plenu oni že jo. Ale doporučili mi at mu nedávám plenu, ale balík přebalovacích podložek pro miminko. Že pokud se počůrá tak to tu matraci ochrání a učí ho to že do školky se pleny nenosí. Třeba by to u vás taky prošlo 🙂 Jinak pexeso hraje asi od 2,9 let nicméně pochopil ho na ipadu a tam hraje klidně i z 60 dílků, normální už teď taky, ale chtěl hrát pořád, nechtělo se mu otáčet kartičky a vydrží tak osm karet a zdrhá. Takže doporučiji nejprve elektronicky.

sicinka
4. zář 2012

Jinak 22 dětí a dvě učitelky mi ve státní školce příjde spíš nadstandard, u nás ve vesnici je 27 dětí a na ně jedna učitelka. Dáda chodí do soukromé proto mají tolik personálu, zase jsou tam i o dost mladší děti než on, dneska tam bych chlapeček řekla bych tak o 3/4 roky mladší.

sicinka
4. zář 2012

@bocianka123 to co popisuješ je hlubší porozumění to od nej nemůžeš v tomhle věku chtít 🙂 Jinak Dádu by v tomhle věku ani nenapadlo plnit nějaké úkoly, spolupracovat nic 🙂 kolem dvou let rozuměl dvousložkovým pokynům tedy něco věm někam děj a rozhodně né se 100% úspěšností, to hlubší porozumění asi 2, 7 roku (on byl v porozumění pozadu, ale né nějak strašně) Tohle mi opravdu přijde jako, že stresuješ sebe a zbytečně (dítěti je to tedy jedno -psycholog je teta která si s ním hraje). Podle popisu komunikuje fakt krásně.

jolinka
4. zář 2012

@bocianka123 uuufff, som prave docitala...ze malj, ma len 16 mesiacov...to je cas na prve slovka a porozumenie fakt len jednoduchych pokynov {daj, pod sem, papaj, hopaj, pozri...}

moj standartny chlapec tie testovacie otazky zvladol tesne pred 3tim rokom, na 2.5 sa este nechytal. dcera Kati so slabou receptivnou {podotykam slabou}...okolo 4 a tristvrroka...
Myslim ze sa najdu velmi sikovne deticky co na take otazky spravne reaguju aj skor cca 2 rocne a hlavne na veci co poznaju dobre z realneho zivota...
Mam 13 mesacneho sikovneho a som strasne rada, ked na treti x sa pozrie smerom ktorym mu nieco ukazujem, alebo pochopi bez gesta ze mu hovori " ideme hojda" a zamieri k hodacke.

bocianka123
4. zář 2012

@abbie súhlasím s tebou, táto dr. je fakt veľmi ľudská, vyžaruje z nej pozitívna energia. ... mne sa veľmi páčilo, ako dokázala malého upútať... takže vy sa zrejme posuniete o tie dvere vedľa nej? ... verím, že čím skôr začnete , tým skôr a bude tvoj synček posúvať vpred. 😉 a aj sa teším, že autizmus máte vylúčený.
pravdu máš - presne týmto som prešla, pozorovala som malého, každý jeho pohyb, úsmev... a na začiatku, ked bol ešte maličký - on totiž prvé tri mesiace vôbec nereagoval (teda úsmev... ) a až potom sa rozbehol. a mne stačilo hodiť do vyhľadávača heslo "neusmieva sa" ... a už som v tom bola namotaná. 🙄
a ´dakujem krásne za reakciu.

@sicinka - máš pravdu, to je už vyšší level, to hlbšie porozumenie. a som rada, že si mi to takto napísala, že "stresujem", vieš čo, ja to naozaj potrebuje asi počuť, lebo v okolí nemám dieťa s niečím podobným, teda radšej aby ani nebolo... tak sa nemám s kým normálne otvorene porozprávať aj o týchto mojich pochybnostiach. lebo ja osobne nemám rada odpovede typu: "ved má čas"... "ani moje dieťa nerozprávalo do troch rokov",( ale všetko rozumelo - to však rodičia zabúdajú povedať) - a v tom je ten rozdiel...

@jolinka - to máš teda šikovné detičky . a tým jednoduchým pokynom môj syn celkom rozumie... v tých 13-tich mesiacoch sme boli na tom podobne ako tvoj najmladší teraz.. 🙂 u vás bol "problém" u Kati? alebo aj u iných detí? a najstaršia Johanka (inak veľmi krásne meno... len škoda, že o ňom môžem už iba snívať 😔 ) je druháčka? to je už veľká školáčka . a Kati - chodí do štandardnej škôlky?
jaj prepáč, som moc zvedavá 😲

jolinka
4. zář 2012

@bocianka123 no ked tu pises asi mas o vyvoji syna nekake pochybnosti...to ja vobec neodsudzujem, ani vcasnu diagnostiku 😉

dolezity nie je ani aktualny stav trebars reci ale skor vyvoj a dalsie zlozky dietata...to asi kazdy pozna tu kontrolku "daco nie je v poriadku" 🤐
u Kati nebolo znepokojujuce to ze napr.. 18 mesacna mala cca 7 slov...znepokojujuce bolo to, ze 6 mesiacov dozadu ako rocna mala tych slov 9 {vypadlo mama a tata} 😒 cize v case ked ma byt vyvoj dynamicky - stal na mieste...a takto sme to doklepali skoro do 2 rokov...nehovoriac ze sa zmenila i v spravani...pokojne usmievave ale motoricky sikovne dieta sa zmenilo na lahostajne, pol dna tupo civela, schovavala sa za nabytkom..."hlavne mi dajte pokoj a nehovorte na mna" nikdy ma nepotrebovala, potrebovala len nieco odo mna...ked bezala a otvorila som naruc, v poslednej chvili uhla nabok ☹

jolinka
4. zář 2012

@bocianka123 no napr. take neukazovanie a nezdielanie ma neznepokojovalo 😉 ...bo som vtedy ani netusila ze to dieta ma robit ak je zdrava komunikacia 😝

jolinka
4. zář 2012

@bocianka123 Johi je ale v poriadku, aj chlapci...

paradoxne kedze Johanka mala desne narodenie, kriesena, masaz srdca, 3 Agpar, neskor cysta v hlave, cvicenie vojtovky...predpovedanie poskodenia mentalneho a fyzickeho od lekarov...ale zo vsetkeho vysla...sikovne 2jazycne dieta, rada sportuje.

tak ked Kati mala krasnye bezproblemovy prichod na svet...svet gombicka, urcite bude vsetko OK.

jolinka
4. zář 2012

@bocianka123 musim ale bezat, so starsou k dr. na preventivku