Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

janasim
8. zář 2012

@sisstin Je to malo,ale u nas Pan Boh zaplat aj za to,ostatne terapie si musime doplnit uz nejak sukromne mimo skolky.Zlate Cechy,u nas je to slabota.

sisstin
autor
8. zář 2012

@janasim no tady to taky žádnej zázrak není, ale oproti SK to teda lepší je určitě 😉

my ted budeme chodit na logo 2x týdně konečně, pondělí a pátek....a měli by ji mít každej den ve školce, ale k tomu jsem fakt trošku skeptická 😝

sisstin
autor
9. zář 2012

@krystalka vidím, že na rodině řešíš to Carpe diem, já bych ti doporučila víc logopedů. Já mám zas opačnej názor, že je fajn, když každej s tím dítětem pracuje trošku jinak 😉

hrusti
9. zář 2012

Ahoj holky, jdu vás po delší době pozdravit. Trošku jsme si byli prodloužil léto u moře 😝
Snažím se vás dočíst, ale zatím moc nestíhám.
Koukala jsem, že @sisstin řešila očkování ... H. má zatím naočkový jen 2. priorix. Ten druhý mu dr. odložila kvůli tomu, že měl po 1. očku horečku. Měl by ho dostat ted na podzim, ale chci jí opět požáda to odklad. Mám z toho fakt strach. Navíc ted dostal na alergologii nějaké kapičky-vakcínu a nemělo by se to míchat společně s očkováním. A chtěla bych se s dr. domluvit, aby posunula očkování i malé. Dala jí tu 1. dávku až tak ve 2 letech. Naše dr. je tomuhle docela přístupná a jde se s ní domluvit 😉
Pokusím se vás pomalu dočíst 😉

sisstin
autor
9. zář 2012

@hrusti ty jo, o očkování mi ani nemluv, mám toho plnou hlavu 😖 mně jako jedna holčina tady poradila objednat se do speciálního očkovacího centra do Motola, ale prej je šílený se tam vůbec objednat, a netuším, zda dysfázie je pro ně tak závažný problém, aby si nás vzali na starost 😔

hrusti
9. zář 2012

@sisstin Ted koukám, že jsem se utukla, ale snad jsi to z toho pochopila, že máme naočkovaný u H. jen první priorix a druhý nemáme. Já tedy osobně bych mu druhý ani nedala, ale nevím, jestli je to vůbec možné. Musím o tom hodit řeč s naší dr. 😉 O tom očkovacím centru jsem ještě neslyšela. Zkusím popátrat...

sisstin
autor
9. zář 2012

@hrusti my tu druhou dávku máme, po tý už jsem žádný vedlejší účinky nepozorovala....ale ted z toho boostrixu mám vítr jako prase 😨

krystalka
9. zář 2012

@sisstin - ahoj, jo, jo, zrovna se jdu podívat, co mi tam kdo napsal 😉... a ty jsi koukala na ty jejich stránky? Jaký máš z toho pocit? Myslíš, že to máme zkusit? Koukala jsem, že tam dělají i ten grafomotorický kurz...já se totiž teď chystám s někým ve školce řešit právě tu grafomotoriku, protože mne docela dost znepokojuje, že Jiřík začátkem jara dost pěkně kreslil, i držel správně tužku a teď najednou nemaluje prakticky vůbec, jako by to všechno zapomněl, sem tam namaluje domeček, sluníčko, ale jen tak to odbyde a jde od toho, ty grafomotorické listy a cvičení - u toho chvilku vydrží, ale začal najednou vytáčet ruku v zápěstí, nemá ho tak uvolněné a celkově ty tahy vede tak nějak divně, jako tu tužku v prstech drží správně, ale právě vytáčí tu ruku a když se mu to snažím nenápadně opravovat, tak řekne, že to nejde a jde pryč ☹ . Nevím, čím to je, pastelky a tužky má pořád stejné...

lenajsek
9. zář 2012

Holky ahoj, tak já se loučím, jedem do středy s kamarádkou a jejím stejně starým synkem vlakem do Jeseníku, ve čtvrtek k Floriánové do Brna a pak jdem večer s MM na večeri, máme 10let výročí chození, mamka bude Lukina hlídat, tak se těším, že vyrazíme mezi lidi...
Tak se opatrujte a mějte se krásně!

nelaja
10. zář 2012

Ahojte,
sme doma z vysetrenia. F84 nadobro vyluceny (detsky autizmus). Pravdepodobne to bude ŠNVR (špecificky narušeny vývin reci) s prevahou poškodenia semantickej zlozky a 10% si este nechala na ine autizmy, kontrola v marci. Ale bola velmi spokojna s pokrokmi, co sme dosiahli za pol roka, hned ako ju uvidela zhodnotila, ze ale tak toto je ine dieta.

sisstin
autor
10. zář 2012

@nelaja a vy máte problém s užitím řeči? Že má narušenou sémantickou složku? 😕

abbie
10. zář 2012

co znamena, ked je narusena semanticka zlozka?

sisstin
autor
10. zář 2012

@abbie to je narušené užití řeči, že dítě umí třeba něco říct, ale prostě to nepoužívá....tyhle děti nejsou třeba slovně zvídavé, moc se neptají, nemají potřebu někomu něco oznamovat atd. V podstatě je to něco jako v tý pohádce o Nebojsovi, kterej poprvý promluvil v pěti letech, páč do tý doby neměl problém, který by ho tížil 😉 😅 😅 😅

abbie
10. zář 2012

@sisstin aha, uz chapem 🙂

nelaja
10. zář 2012

@sisstin No fakt je, že otazky sa teda nepyta🙂. ale dufam, ze zacne. U nas je najviac z tej teci komentovanie - komentuje a ukazuje. Vie si vykomunikovat svoje potreby, povie co ju boli, povie, ze je nahnevana, alebo smutna, podeli sa s nami o uspech, ak sa jej nieco podari, oslovuje nas. Ale Dr. Jan. hned zhodnotila- komentuje, zdiela pozornost, komunikuje, ma ocny kontakt, prejavuje emocie, takze to detsky autizm. rozhodne byt nemoze. Pisala som ti, ze mi v mnohom pripomina Leusku od Dalea z toho, co som o nej citala v tejto teme, a ona prave ma asi semant.-pragmat. syndrom. Tak ja uz fakt neviem. Odporucila nam beznu skolku, miniskolku, takze od oktobra nastupujeme 2 razy do tyzdna na 4 hodiny, kvoli rozvoju socialna, tak pojdeme. Podla nej este dost nasich problemov suvisi aj s tym, ze to porozumenie este nie je celkom k veku, ale hned aj povedala, ze este nema 36 mesiacov a za tie tri mesaice to zase moze byt inac, hlavne ked vidi ako sa raketovo rozbehla. Hned aj povedala, ze klas. autista by to verbalno takto rychlo nezlepsil (z 27 slov na cca 700-800 za 9 mesiacov), lebo ti nemaju motivaciu hovorit.

sisstin
autor
10. zář 2012

@nelaja no jako, jak jsem psala, Tygr se začal ptát až při slovní zásoba cca 700slov, ale on má dysfázii...a taky do tý doby mluvil nejvíc v tříslovných větách alá google 😝

mucher
10. zář 2012

@nelaja super!!! teším sa s Tebou 🙂

marta1982
10. zář 2012

Ahoj holky, tak nám přišla zpráva od dětské neuroložky z Brna.. je tam napsáno Diagnoza: atypický autismus.... nějak to pro mě je těžké vidět to napsané černé na bílém... chci se zeptat? Může to být finální? Já myslela, že diagnozu určuje psyholog... jak může neuroložka stanovit diagnozu po jedne hodině strávené s našim synem...??? poraďte mi.... a ještě mám jeden dotaz... u atypického autismu.. může se dítě rozmluvit nebo zůstane celý život "němé"??? nebo to záleží? nemáme žádnou mentální retardaci, jinou diagnozu.. psychomotorický v normě...

marta1982
10. zář 2012

Synkovi je 28 měsíců...

marta1982
10. zář 2012

Holky ještě jedna věc, koukala jsem na tu oskolu chtěla bych koupit ty kartičky a strukturované úkoly, ale nevím, jak začít... poradíte?

nelaja
10. zář 2012

@marta1982 nechcem podcenovat vasu neurologicku, v Prahe mate supr diagnosticku Dr. Krejcirovu, objednala by som sa k nej. Podla mna autizmus spolahlivo moze zdiagnostikovat klinicky psycholog, prip. psychiater, ale nie neurolog. K Dr. Krejcirovej sa dlho caka, to bude syn aj starsi, kym by ste sa dostali na rad, pred tretim rokom by sa diagnoza zasadne nemala davat kvoli zreniu CNS, prave dnes som sa o tom bavila s nasou klin, psychologickou, najvacsou odbornickou na PAS v SR. Este je malicky, nema ani dva a pol roka, je to skoro. Aj autista sa moze rozhovorit, som v kontakte s viacerymi babami tu na konikovi aj osobne a ich deti zacali hovorit okolo 3,5 roka a maju detsky autizmus. Treba zacat pracovat na komunikacii, ak nehovori, zaviest VOKS - obrazky na komunikaciu - s tym by som zacala aj pri tych obrazkoch z Oskoly.

nelaja
10. zář 2012

@marta1982 pozri aj sem, baby ti urcite poradia, s cim zacat: https://www.modrykonik.sk/forum/tema/mam-autist.... Ale hlavne, je to velmi vazna diagnoza na to, aby vas uzatvoril neurolog v dvoch rokoch. Chod do Prahy, stoji to za to.

abbie
10. zář 2012

@marta1982 na zaklade coho mu dala tuto dg.? ake testy mu robila?

marta1982
10. zář 2012

@abbie prave ze zadne testy jen jsme tam s ni sedeli asi hodinku ja i manzel a synek. Kvuli psycholozce musim mit i zpravu od neurolozky a toto ma byt udajne nejlepsi detska neurolozka (docentka ošlejšková). Uz kdyz jsme u ni byli rekla ze si mysli ze je autisticky ale ze je to jen podezreni a ze ona neni odbornik. Proto nevim jak vazne mam brat tu lekarskou zpravu.

sisstin
autor
11. zář 2012

@marta1982 já bych na diagnozu od neurologa fakt nedala. Oni nejsou způsobilí něco takovýho diagnostikovat, a dost často dávají úplně šílené diagnozy a není to pravda 😉 počkej si fakt na Krejčířovou 😉

abbie
11. zář 2012

@marta1982 bez akychkolvek testov slahnut diagnozu je ciste blaznovstvo ... neurolog vobec nie je sposobily davat dg, tohto typu a osobne si myslim, ze i ten najlepsi neurolog sa do toho nevyzna ...
ale karticky zo stranky OSKOLA urcite objednaj a treba s nim cvicit 🙂

sisstin
autor
11. zář 2012

@abbie mě tak napadlo, nechceš se domluvit s holkama z SK, aby se vám to vyplatilo z tý oskoly, to by bylo asi nejlepší 😉

@marta1982 já bych jako první objednala ty krabice a pak nejzákladnější strukturovaný úkol na třídění, a základní komunikační kartičky se slovy + věci v domácnosti 😉

abbie
11. zář 2012

@sisstin ja som si toho zobrala viac a uz som to uhradila 😀

mucher
11. zář 2012

Ak by sa našiel niekto, kto by sa chcel spojiť na objednávanie z OSKOLA, tak sa hlásim 🙂 tiež by som toho chcela viac, ale každé ušetrené euro je dobré

teufelchen
11. zář 2012

Holky ahojky :( jdu k vám pro radu..je tady někdo z Prahy...nebo někdo kdo by mi uměl poradi, nějaké centrum pro dítě s ADHD? ☹ Malého mi po 2 dnech vyloučili ze školky, jsem na nervy....nic mě nebaví a jak jsem se těšila, že si chvilku odpočinu, tak smůla ☹ ☹ Potřebuji nějaké místo..kde se nebudu cítit jako debil :( připadám si , že mám snad to nejhorší dítě pod sluncem 😢