Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dezyre
12. led 2013

@miawa Taky možnost, že jste našli alespoň takový kompromis, že ho tam "odložíš" a řekneš mu, aby nikam nechodil, že si pro něj přijdeš. Ti chlapi jsou fakt neskuteční.. a jak to bere Maty?
Zatím svýho chlapa nemůžu moc chválit 😝 , uvidíme co přinese čas a jak to budeme zvládat. Uvidíme po vyjádření psycholožky, protože to bude asi takové první setkání s "realitou", dozvíme se, jak ona hodnotí Staníka. Zatím jsou to víceméně takové domněnky, moje dedukce a tak. To mám trochu obavu jak to manžel pobere, když se třeba dozvíme nějaké horší zprávy..

miawa
12. led 2013

@dezyre Maty to nebere nijak. Teda, možná je i rád. Měl dost noční děsy a hrůzy, doteď netuším z čeho - to je taky zádrhel té komunikace, že neumí vyjádřit žádný pocity. 😖 Před rokem brácha akorát nadával a po všech ječel, když se objevil doma (bydlím u rodičů), Maty se před ním dokonce několikrát schoval. Takže žádný trauma z toho, že by byl bez táty fakt nemá, spíš naopak. 😕 Ale šlo to do kopru až poslední 2 roky, dřív byl brácha schopnej jet se mnou a s Matym např. na dovolenou. I když to taky občas nebyly nejlepší zážitky. Tak asi tak. 😖

Tak u psycholožky uvidíte, ale taky to budou jen domněnky, před 3.rokem nikdo žádnou horší závažnou diagnozu stejně nedá. 😉

dezyre
12. led 2013

@miawa to je fakt strašný, co si některé děti od vlastních rodičů musí vytrpět ☹ V tom případě je asi fakt lepší, že se s tátou nestýká. Myslela jsem, jestli mu třeba po něm není smutno, nebo se o něm nezmíní.. ale vypadá to, že asi ne ..

Diagnózu možná ne, ale ono celkově bude dost náročný poslouchat byť jen to, že je na úrovni rok a půl starého dítěte - to jsme se dozvěděli na foniatrii, ale tak nějak jsem to nepobrala, protože se tam Staník nijak nepředvedl - dělal, že tam baba není a neukázal jí ani kde má vlasy - i když to náhodou teda uměl, no a posoudila ho jen podle toho co jsem jí řekla já, zmínila se o autismu a o vývojové dysfázii a výrazně nám doporučila návštěvu psychologa 😅 😀 Od psycholožky už to bude asi větší darda - to už od ní budu asi hodně brát.

kajiszek
12. led 2013

@miawa Děkuju za info, mně to právě zajímalo z pohledu člověka, co má doma už starší dítě, jestli se srovnalo nebo ne... Ale u Matyho asi přeci jen byla ta situace jiná. A jeho táta, to je dost smutný no, ale bohužel takoví lidé jsou a člověk s tím nic nenadělá ☹ Maty má velký štěstí, že má tebe a postaráš se o něj. Btw hypotonie se pozná jak? Já jsem asi trochu mimo... Ale tak je to nižší svalový napětí, to vím, takže pravděpodobně i opožděnej motorickej vývoj? No já prostě doufám, že se časem srovná, musí... Dost mi pomáhá, že jsem si právě přečetla ty vaše příběhy, hlavně Tygr od Sisstin, kterej taky nerozuměl a pak vše pochopil. Upřímně pokud by měla do budoucna třeba mít horší mluvení a třeba byla dyslektik, tak co, s tím se dá v pohodě žít, takové lidi znám, ale mám fakt noční můry z toho, že by nám fakt nezačala rozumět, to by bylo asi hodně těžký ☹ Ne že by se tím žít nedalo, ale byl by to pro ni asi opravdu hodně velký hendikep ☹ Btw Maty chodí do speciální školy nebo normální? A co kontakt s dětmi?

Jinak u nás chlap zatím v pohodě, když jsem mu vysvětlila, co jsem se tady i jinde dozvěděla, tak se Nelince začal taky strašně moc věnovat a snaží se jí všemožně přitáhnout pozornost a sám říká, jakou jsme udělali chybu, že jsem ji v tom jejím světe nechávali s tím, že prostě nemá zájem, tak ji holt nebudeme nutit. Ona se teda fakt přinutit nenechala, když něco nechtěla, ale teďka těma jednoslovnýma pokynama a ukazováním najenou vidíme, že si nás všímá mnohem víc. Prostě od Vojty jsme byli zvyklí na to, že jsme řekli "Vojtíšku, podívej se, tady je pejsek, dělá haf haf", případně rozšíříili o to, že "ten je krásnej, viď, je černej" atd atd... Vojta na to zabíral, v pohodě rozuměl, komunikoval a mluvil... S Nelou si holt musíme zvyknout na to, že ukážeme a řekneme "pes". Už včera na tý návštěvě na mě kámošky koukaly dost skepticky, že jsem se asi zbláznila, ale pak samy viděly, že nereaguje na jméno a celkově je fakt "mimo", pokud na ni člověk nejde jako na malý miminko, tak mi pak i uvěřily, že moje obavy možná maj něco do sebe...

abbie
13. led 2013

ahojte, zvazujem kupu hry Den a Noc na 2. narodeniny, myslite, ze je to uz vhodne? nie je este skoro na tuto hru?

nelaja
13. led 2013

@abbie moja to nezvlada a v decembri mala tri roky. Ale ona ma problemy s tou priestorovou orientaciou, podla vzoru malo co postavi, pre dvojrocaka sa mi to zda skoro

abbie
13. led 2013

@nelaja no este mam v zalohe navliekanie zvieratiek podla predlohy http://www.maxus.sk/detsky-sen/novinky-haba-201...
asi by to na zaciatok malo stacit ... inak preto sa pytam, lebo tam uvadzaju od 2+

sisstin
autor
13. led 2013

Tygr ma opet horecku a kasel.Ve skolce byl cely tyden,to je fakt zlej sen tohle 🤐

miawa
13. led 2013

@kajiszek JJ, hypotonie je opožděný motorický vývoj. Ale i k dysfázii patří horší motorika a jemná i hrubá motorika má vliv na řeč. 😉 Maty chodí do dyslektické třídy, do normální školy. Má IVP a asistentku. Akorát jedna asistentka pedagoga na 4 děti ve třídě je jaksi málo, takže ve škole se často nudí, protože nic nechápe, a pak to doháníme doma. Učíme se minimálně dvě hodiny každý den. 😠

Jinak to porozumění časem určitě naskočí, toho se zase neboj, že by vám Nelinka vůbec nerozuměla. 😉 Maty má to porozumění opožděné pořád, ve škole právě ze zadání kolikrát nepochopí, co vlastně má dělat. Pak třeba nerozumí vtipům, různým hádankám apod. Má porozumění tak na 6-7 let. Lepší to už moc nebude. A dyslexii má těžkou, i dysortografii, a to je právě následek té dysfázie.

Teď jsme byli u Dobrovského, utratil si tam skoro všechny své peníze za tři nové stolní hry, z toho dvě smartovky. No je do toho už blázen. 😀

miawa
13. led 2013

@kajiszek Ještě k tomu kontaktu s dětmi. Ještě nedávno vyhledával spíš mladší děti, většinou tak předškoláky, s těma si opravdu vyhrál. Asi hlavně proto, že ta řeč, porozumění a sociálno bylo na takové úrovni. No, teď už jsou malí a blbí. 😀 V sociálnu teď v poslední době fakt celkem pokrok. Ale holt se s ním všichni vrstevníci kamarádit nebudou, některé děti ho prostě mají za debila. 😒 😔

dezyre
13. led 2013

Čau holky,
@abbie Staník taky Den a noc podle předlohy absolutně nezvládá. On si to staví a navlíká podle sebe. Tak ho zatím tak nechávám 😉
@sisstin Tygrovi brzské uzdravení.. no jo.. ono v kolektivu se to hezky ty nemoci předávají z jednoho na druhého. Staník už od 2.1. zánět spojivek, stř. chřipku - průjem a zvracení, když to po třech dnech ustalo a ještě byl dalších 5 dní na dietě, tak se to projistotu ještě otočilo a vrátilo, takže další tři dny, naštěstí už jen průjmování.. a teď jsme konečně už ze tři dni zdraví 😀 A to jsme pořádně ani nikde v kolektivu nebyli 😀

Holky, chtěla jsem se zeptat na "Jak krtek Barbora poznal svět", nebo tak nějak se to jmenuje. Koupila jsem to Staníkovi už před vánocema a konečně jsme se k tomu pořádně dostali. Vím, že je to až od tří let, ale myslím, že hned tu první stránku, kde má podle předlohy vyhledat ve větším obrázku těch pět věcí by zvládnout mohl. Ale já mu zaboha nedokážu vysvětlit co má dělat. Nevím jak mu to mám říct.. On si ukazuje prostě na ty spodní obrázky ve vzoru a pojmenovává si je a když třeba tu jednu si pojmenuje, tak se ho zeptám kde je ještě kytička, kde je v obrázku kytička, a milionama způsobama, i když na ten obrázek ukážu, tak on mě prostě ukáže zase na tu kytičku dole, tak říkám správně, to je kytička a ještě je na obrázku jedna, zkus najít druhou kytičku a pořád dokola - no tak se stalo, že na ni asi dvakrát ukázal, ale byl to fakt skoro porod. A takhle to bylo se vším.. Myslím ale, že když se ho na to budu ptát dneska, že to zase nedá. Jak mu to mám vysvětlit, co má dělat? Anebo i tu druhou stránku, že má najít v řadě odlišný obrázek - on zatím projížděl ty kokina a říkal koko, koko, koko a u ořechu něco zabreptal a jel zase koko, koko.. no ale u těch zmrzlin to bylo mňam, mňam, mňam, a samozřejmě mezi kopečkovýma zmrzlinama ledňáček - to bylo taky mňam. Asi na to ještě nedozrál, co? Jak to s ním mám trénovat?

miawa
13. led 2013

@abbie To neposoudím, jestli Den a noc už zvládne nebo ne. Ale spíš ne, podle toho, co píšou holky. 😕 A ty navlékací zvířátka vypadají moc pěkně, ale musí být pro děti těžké na motoriku.

miawa
13. led 2013

@dezyre On by se právě měl podívat na ten řádek a hned ukázat, který obrázek je jiný, než ostatní. Ale asi zatím nerozumí tomu, co znamená "jiný", bych si tipla. Nebo ne? 🙂

sisstin
autor
13. led 2013

@dezyre to je podle me o tom mentalnu,proste nevi,ze tam ten obrazek nepatri

dezyre
13. led 2013

@miawa @sisstin holky a aby to pochopil, že je ten obrázek "jiný", mám ho na to nějak trénovat, nebo mu to opakovat, nebo je to věc ke které musí sám dojít?

dezyre
13. led 2013

Holky, víte co by mě ještě zajímalo, taková blbost 😀 Jak může vědět, že zmrzlina je mňam, když ji ochutnal jen jednou asi v roce a něco a vůbec mu to nevonělo, protože to bylo studený.. 😀

miawa
13. led 2013

@dezyre Zkus vzít obrázky, nejlíp z pexesa, ať máš dva stejný... Ukaž mu dva stejný, řekni že to je "stejný", pak přidej třetí jinej obrázek a řekni, že je "jiný" 😉 Pak můžeš dávat vždycky takhle tři, aby ukázal stejný a jiný, jestli to bude chápat... A zmrzlinu mohl vidět u tebe nebo v pohádce, třeba. 🙂

dezyre
13. led 2013

@miawa díky za tip 😉 Je pravda, že slovo "stejné" asi snad chápe, protože právě občas, když vytáhneme pexeso, tak hledáme stejné obrázky a on se dokáže zorientovat ve 24 kartičkách (máme pexeso krtka) a hezky je zkompletovat. Je pravda, že občas když chytne špatně, tak mu řeknu, že je to "jiný", ale tak zkusíme to zintenzivnit 😉

miawa
13. led 2013

@dezyre Nemusí to právě chápat hned, ono je pro dysfatika stejný a jiný abstraktní pojem. 😉

sisstin
autor
13. led 2013

Podle me proste nechape,ze tam ten obrazek nepatri,ta Bednarova je az od tri let

miawa
13. led 2013

@sisstin To je taky pravda, zrakový rozlišování zvládají děti až od tří let. 🙂

sisstin
autor
13. led 2013

@miawa
@dezyre a kor,jestli je opozdeny ve vyvoji,coz asi je

cairka
13. led 2013

@dezyre , moja je o pol roka staršia od tvojho a ešte pred mesiacom absolútne nechápala rovnaký/iný. Včera sme akurát sa hrali tie isté úlohy ako pred tým mesiacom a pokrok bol zjavný 😎 hoci to nie je úplne super, ale už aspoň nájde rovnaké 🙂 S" iným" má teda problém a veľký, dokonca keď aj som sa potešila, že ukázala správne, tak som sa jej spýtala čo je na ňom iné, tak začla zmätkovať a ukazovať na hociktorý 😝 , hľadanie rozdielov tiež vôbec nedáva, ALE zopakuje 3slovnú vetu 😵 😵 to pred mesiacom nedokázala . Takisto oveľa krajšie dopĺňala chýbajúce obrázky, oveľa viac vedela doplniť ako pred tým mesiacom.

Ale stále absolútne nevníma farby, respektíve čo ma zaráža na už známych hrách vie (napríklad navliekanie štipcov na farebnú podložku dnes dala s 1 chybou, ale teda iba 4 farby - červená, zelená, modrá, žltá) , ale keď som jej mimo nejaké účelové hranie povedala, že "pozri, Vaneska má v peračníku 2 červené pastelky, tu je červená a vidíš, kde má takú istú?" , tak bola stratená 😝 ani pri ináč zvolených a zjednodušených otázkach ju nenašla.

hrusti
13. led 2013

@abbie Já bych to ještě nepořizovala, spíš až k těm 3.narozeninám. Honzík to začal skládat někdy těsně před 3. narozeninama a měl s tím docela ze začátku problém 😉

@sisstin At jste brzy fit. Ted ty bacily fakt řádí!

kajiszek
13. led 2013

@dezyre Upřímně já mám problém tyhle hry vysvětlit i Vojtíškovi, co kam nepatří, který výřez obrázku k čemu patří atd... Třeba i puzzle se konečně naučil skládat až asi před měsícem, do tý doby nesložil ani 9 dílků, co skládaj fakt pidi děti. Pak najednou záblesk, složil to a začal skládat i 30 dílků. Nevím no, Vojtík je taky celkem opožděnej asi, ale ty logický hry s tím dělám teprve asi dva měsíce. On zvládá tvary, barvy, počítání, ale poznat, co kam nepatří, nebo přiřadit ten výřez obrázku atd, to prostě ne. Stejně tak ty složitější otázky. Prostě řekne, že je unavenej, že si chce odpočinout, nebo že bude plakat. Je to zvláštní. Ale jinak jako mluví fakt hezky a asociace má. Třeba mojí mámu včera bolela hlava, tak k ní prej přišel, hladil jí a říkal "dáme medicínku, babičko Věruško, a budeš zase v pořádku" 😀 No každopádně soudě dle Vojty bych řekla, že je na takový hry ještě brzo.

@miawa Tak snad se ještě do dospělosti trochu víc srovná, prostě neustálým opakováním a praxí snad pak těm složitějším věcem bude schopný víc pozorumět. Že se prostě tak nějak naučí, co kdy kdo používá atd. a i když tomu nebude třeba úplně rozumět, tak si to prostě k něčemu přiřadí... No fakt nevím, bych potřebovala potkat někoho dospělého s dysfázií, neumím si to pořádně představit.

Jinak Neli dneska třikrát po sobě byla schopná najít žebřík mezi ostatníma hračkama a když mi ho ukazovala, tak říkala "žiží". A dokonce mi jednou i podala kostky ve správným pořadí dle obrázků (učíme se 4 obrázky - méďa, jablko, letadlo, ryba - co si sama vybrala, zbytek ji nezajímá), ale to podle mě byla náhoda (ale na ten výběr jsem jí dala jen tři). Nebo možná světlá chvilka. No ale sláva, hlavně že se fakt chytla. Ona se samo nesoustředí moc dlouho, pak lítá jak blázen po celým baráku a vytáčí mě tím svým točením dokola s vyvrácenýma očima...

dezyre
13. led 2013

@miawa @sisstin @cairka holky, takže toto děti fakt zvládají až od těch tří let? Já jsem si říkala, že když umí prostě vytřídit např. to pexeso, že tohle by taky zvládnout mohl 😅
@kajiszek Staník např. puzzle vůbec neskládá - ani čtyři dílky. Chci teď koupit dvou dílné. Jinak co teda je u nás vrchol skládání, tak ten oblíkací méďa - hlavička, ruce, nohy - jediné takové skládání, které ho opravdu bere 😉

miawa
13. led 2013

@kajiszek Já nevím, určitě se to úplně nesrovná, určitý mimoň bude Maty pořád. 😅 A jinak někoho dospělého s dysfázií potkat, to bych taky potřebovala. 🙂

mardenad
13. led 2013

Neviete niekto prosím, či nájdem niekde na nete alebo na nejakej stránke tabuľky - VÝVOJOVÝ PROFIL? - ako sa robia tie grafy na konci. Ďakujem.

hrusti
13. led 2013

@sisstin Prosím, prosím, od kdy děti s OVŘ zhruba tak zvládají nějaké hádanky? Jen mně to tak napadlo 😉

sisstin
autor
13. led 2013

@hrusti tak to netusim vubec,ono je to hodne o tom jazykovem citu,Tygr ty lehci zvlada az v posledni dobe