Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
17. črc 2012

@nellygray - no, já jsem byla poměrně dlouho klidná a říkala jsem si, že se rozmluví, ale pak mě začalo zneklidňovat třeba to, že prakticky vůbec po nás neopakoval, nová slůvka přidával hrozně pomalu, vždycky jich několik málo přidal a pak se zase na nějakou dobu téměř zastavil...tak jsem ho před 3.rokem objednala na logopedii a mezitím jsem hledala na netu všechno o vývoji řeči a když jsem narazila na články o vývojové dysfázii, tak jsem si byla prakticky jistá, že to je právě náš problém, bohužel se to časem potvrdilo, ale naštěstí Jiřík má jen lehčí formu, takže jiné složky vývoje, kromě té exprese narušené prakticky nemá, jinak chodit začal taky v roce, manuálně je velmi šikovný, pohybově také, porozumění je taky v pořádku, i když zpětně si říkám, že kolem toho 2.roku možná úplně v pořádku nebylo, měl tenkrát šílené vztekací období, ale přikládala jsem to předčasnému období vzdoru...jenže v té době jsem ještě o dysfázii neměla ani tušení...

nellygray
17. črc 2012

@krystalka jako bych četla o Toníkovi... U něj to porozumění bylo vždycky v pořádku, to ostatně máme potvrzené i vyšetřením u dr. Krejčířové. A stejně jak píšeš, já jsem si taky skoro jistá, že to dysfázie je, už dlouhou dobu... A musím říct, že nejvíc info jsem získala tady, zejména od @sisstin. (Díky 😉)
Právě jsem napsala mail Krejčířové, tak uvidíme.
To je dobře, že u Vás je to jen lehká forma. 😉

krystalka
17. črc 2012

@nellygray - jo, jo, ten blog, co píše sisstin je fakt super informační zdroj 😉 , když jsem ho tenkrát četla, tak mi taky přišlo, jak kdyby to psala o mém synovi 😉

abbie
18. črc 2012

Ahojte, opat sa vam tu nachvilku votriem, snad sa nebudete hnevat 😒 Snazim sa v malom vyznat,ale vobec sa mi nedari a mam obavu, ze proste v poriadku fakt nie je ... mozu mat aj ine dg. auti prejavy? napr. OVR? Nejde mi do hlavy, ze preco ma syn auti prejavy, ked ma dobre poroumenie, ukazovanie a aj zdielanie pozornosti. Medzi tie prejavy patri hra s rukami, ktore si aj obzera a otvaranie a zatvaranie dveri a suflikov ... Ideme do detskeho kutika a on je schopny tam v domceku stale otvarat a zatvarat okienko a dvere aj pol hodinu 😉
Kazdy psycholog(videli ho traja) u neho autizmus vylucil a aj logoped(ale na neho by som sa teda nespoliehala). Hovoria, ze ma vemi dobry komunikacny zamer a aj ocny kontakt je velmi dobry. Doma pride za mnou zo svojej izby s knizkou a chce aby som mu hovorila co vidi, pride ma aj zavolat, aby som niekam prisla ...rozumie co mu rozravame, ukazuje ako je velky, ukaze casti tela, ked mu niekto povie ake mas pekne topanky, tak sa na ne pozrie, vyhrnie mi tricko a ukazuje moj alebo tatinov pupok a ked sa ho opytame a ty mas kde pupok, tak si vyhrnie zas on tricko a ukaze, rovnako ukaze vsetky casti tela ....
Recovo je to bieda, ani jedno slovo ... na telefon povie ha a na jedlo mam-mam, ked niekam ide hovori íííí(ako ideme), logopedicka povedala, ze to uz sa da brat ako slovo nar. to ha na telefon, ale to u mna nepochodi 😝
Som sa trosku rozpisala 😀 , ale som vdacna za vase odpovede, ze co si o tom myslite

sisstin
autor
18. črc 2012

@nellygray ahojky, podle mě je dobře, že ses objednala znovu 😉 ono v tom věku, co jste byli, se dysfázie fakt diagnostikovat nedá, může vám třeba vyloučit autismus nebo nějaký celkový opožděný, ale dysfázii expresivní ne 😉 ale jinak těžko říct, on ten závažnější OVR má ze začátku znaky jako dysfázie (děti špatně vyslovují, motají slabiky, neopakují atd), ale u toho OVR se to pak rozběhne. Co mám tak zkušenosti z týhle diskuze, tak se děti hodně rozjíždějí pak v 2,9roku 😉 takže ta šance podle mě, že se ještě rozmluví (pokud jinak je v pohodě) fakt je 🙂 no a samo se mu věnovat, což určitě děláte, logoped by asi taky nebyl od věci 🙂

sisstin
autor
18. črc 2012

@abbie jenže v tomhle věku je prostě takový chování normální. Děti si hrajou mechanicky - otvírají, zavírají, šroubují, montují. Taková ta nápodobová hra, nebo hra "smysluplnější" přichází až okolo dvou let. Samo jsou děti, co si tak umí hrát i dřív (hlavně holčičky), ale zas norma to není 😉

abbie
18. črc 2012

@sisstin lenze ja fakt nepoznam dieta v mojom okoli, ktore by si este v 1,5 r. obzeralo ruky a milovalo otvaranie a zatvaranie dveri a suflikov ☹ a zabudla som napisat, ze nerobi papa, najblizsim ide dat pusu, ale inych ma akoze na haku, ked mu poviem, ze urob papa, tak normalne urobi take gesto ze "nedam" .. takze vie, co od neho chcem, ale proste to neurobi ...

nellygray
18. črc 2012

@sisstin Ahoj díky moc za názor. 🙂 Kr. mi už odpověděla, je prostě dokonalá. 🙂 že mám být ještě trpělivá, že často je ta hranice, kdy se děti rozmluví, 50 slov, a k té se blížíme. Pokud by se po létě nic nezměnilo, tak v říjnu se máme objednat, abychom se viděli kolem jeho 3. narozenin. Přesně co píšeš i Ty-že dřív lze OVŘ od dysfázie jen těžko poznat, pže ty projevy jsou stejné. A i způsoby práce s dítětem jsou stejné, takže nemém dělat nic speciálního-hodně na něj mluvit a pojmenovávat a za správné mám považovat jakékoliv jeho vyjádření, ať už slovní nebo rukama nohama.
Takže budu doufat, že tu řeč ještě přepere. 😉

nellygray
18. črc 2012

@abbie je ještě maličký... taky jsem měla jisté pochybnosti o vývoji Toníka, taky jsem měla strach z autismu. A projevy měl podobné jako píšeš. Pokud Ti to vyloučilo několik psychologů, tak bych se vážně nebála. Prostě je uzavřený a nepotřebuje kolektiv, to je povahou. Zapátrej, jaká jsi byla Ty nebo manžel jako děti (nebo některý z prarodičů), ono to hodně napoví, tyhle povahové rysy se dědí. U nás to platí jednoznačně. Jo a zavírání a otvírání dveří v domečku Tondu baví doteď. A pak ještě rád vaří. 😀 Ale nesmí mu k tomu sporáčku vlézt žádné jiné dítě, to se rozčiluje.

krystalka
18. črc 2012

@nellygray - vidíš, ohledně toho vyjadřování rukama nohama - to jsem ti úplně zapomněla napsat, že Jiřík byl tenkrát doslova mistr pantomimy 😉 , dokázal si s námi vykomunikovat prakticky všechno, akorát s jinými lidmi ne, protože ty gesta měly většinou nějaké souvislosti, které jsme znali jen my 😉 . Jinak, já jsem Krejčířové taky tenkrát psala, někdy okolo 3 let a odpověděla mi podobně jako tobě, tak jsem vyčkávala a mezitím jsme začali chodit na tu logopedii a tam už mi říkali, že je to spíš dysfázie a na foniatrii mi to potom víceméně potvrdili...K psycholožce ho teď budu objednávat, ale spíš abychom to měli úplné a abych se ujistila, že jsme něco v tom vývoji nepřehlédli...

krystalka
18. črc 2012

@abbie - náš Jiřík v tomhle věku dokázal taky nekonečně dlouho otvírat a zavírat dveře kuchyňské linky a když někde v koutku měli ten hrací domeček, tak tam zalezl a pořád otvíral a zavíral okna 😉, nedejbože, když měli někde šoupací nebo shrnovací dveře 😉 a autista není, taky myslím, že v tomhle věku to ještě dělá hodně dětí... Pá pá Jiřík tedy nedělal hodně dlouho, ani s cizími lidmi nechtěl komunikovat, maximálně se na ně z bezpečné vzdálenosti koukal, ale když přišli blíž nebo se na něj usmáli, tak se zamračil a otočil hlavu pryč...

hrusti
18. črc 2012

@sicinka Kr. má podezření na ADHD. Našla jsem právě na netu tuhle poradnu a říkala si, že to zkusím, že za to nic nedám. Mají na netu psané, že je možnost poradit i s jídelníčkem a nějaké vhodné rehabilitační cviky. Kvůli tomu jsem tam šla, ale nijak mi nic moc nenabídli. Dle dr. to není nijak patologické, prý tam měla mnohem horší případy a je dost velká šance, že se to postupně "vytratí". Honzík ted už vydrží, soustředění se pomalu, ale jistě zlepšuje, ale musím mu měnit max. po 10 min. aktivitu, prostřídat "intelektuální" cvičení s nějakým cvičením tělesným nebo alespon něco, u čeho je pohyb. Od malička je hodně živý, zbrklý, hodně snad ho něco rozptýlí. Doted nevydrží třeba jíst v klidu, musí u toho min. kopat nohama u stolu nebo bouchat lžící/vidličkou do stolu atd. Všechno mu musím říkat několikrát atd. Je to takový malý rarášek neposeda 😉

hrusti
18. črc 2012

@nellygray S jídlem taky bojujeme. Do roka jedl úplně všechno, byl to takový malý otesánek. Pak se to začalo zhoršovat, ale pořád jedl relativně dobře. Zlom nastal ve 2 letech, kdy byl hospitalizován v nemocnici kvůli rotavirům a od té doby je to hrůza!

sisstin
autor
18. črc 2012

no tak jídlo já snad ani nekomentuju 😝 😅

sicinka
18. črc 2012

Hele jestli se podle nežraní pozná ADHD, tak jsme hyperaktivní až na půdu 🙂 Dneska snědl jeden rohlík, jeden tenoulinký plátek masa a misku třešní. Na tříleté kontrole měl 15 kg podviživený tedy není a že nejí je jeho problém 😨) Jinak dáda pokud ho úkol neba tak nevydrží ani tu minutu, podobné je to s jídlem. Pokud mu však náhodou chutná nebo ho něco baví tak vydrží dlouho a s věkem se zlepšuje. @hrusti s tím jídlem to je u nás to samé jako kojenec byl docela tlustej na první příkrmy se vrhnul stylem že snědl celou lahvičku, celý jogurt atd. Pak začal tak v tom roce chodit a od té doby nežere a nežere a v létě je živ asi z ovoce a vody. Dokonce jsem byla asi do roku a půl poměrně opatrná na jídlo (vlastně měl všechno bio). Poté co jsem vyhazovla tak jsem to vzdala a jí bud s náma nebo vůběc 🙂

sicinka
18. črc 2012

@hrusti u nás tedy psycholožka taky říkala že to může být porucha pozodnosti, on tam byl hodně rozjívenej a předváděl se, ale pak když ho ukecala k práci tak říkala že uvidíme s věkem, že to u něj jednoznačné nebude. Jinak co jsem byla u ségry ve školce tak aktivity musejí střídat dětem co 10 minut a mají je zcela zdravé a většina byla starší 4 let. Takže bych řekla že jste fakt šikovný 🙂 U Dády byl ve školce problém v tom že něco buď nedělal nebo ho to chytlo a něchtěl danou aktivitu opustit asi nebude stádní typ.

hrusti
18. črc 2012

@sicinka Něco podobného byl i Honzík. Do roka fakt jen otvíral pusu a já mu tam dávala. Byl docela baculatý, ale jak začal chodit, tak to vyběhal. Včera mi říkala ta psycholožka, že jak ted nejí, může být spojené i s tím, jak prodělal ty rotaviry. Pro něj to byl negativní zážite spojený s jídlem. Jinak třeba z ovoce jí jen jablko a banán a ze zeleniny okurku, takže kdyby byl živ z ovoce, tak to asi pomře hlady. Já ho hodně hlídala v jídle do 2 let, pak jsem trošku povolila, má atop. ekzém , takže kvůli tomu. Navíc dneska jsme byli u alergoložky pro výsledky krve a má intoleranci kravského mléka, může jen zakysané jogurty a sýry, takže se opět nám trošku zužuje sortiment jídla 😒

sicinka
18. črc 2012

@hrusti no já jinak vařím docela zdravě, ale zase eozhodně pro mě a pro manžela neřeším tak co je bio a co není. Jinak nám zakázat ovoce a mlíko tak je živ ze vzduchu a byl by klid. No a rotaviry měl v roce a půl i když byl proti nim očkovanej a pak téměř nějedl celý měsíc je to pěkný sajrajt. Příští týden až se mi trochu uvolní zkusím zkontaktovat tu vaši logopedu, u nás ve školce nic nebude tak zkusím naplánovat nějakou práci 🙂

lenajsek
18. črc 2012

Holky ahoj, zítra vás dočtu a budu víc reagovat, teď už valím do betle... ale vidím, že jsou tady nové příspěvky, ke kterým bych taky měla co napsat, po druhém roce úplně nulová slovní zásoba s minimem slov, nespojování do vět a pak taky otevírání a zavírání skříněk a šuplíků, o tom bych mohla napsat román...
Tak zítra po obědě snad bude víc času, dobrou noc!

hrusti
19. črc 2012

@sicinka Zkus jí zavolat.Já se přiznám, že ani nevím, jak funguje o prázdninách. Ona mi říkala, že budou taky nějak mimo Prahu a že až bude v Praze, že se ozve, jestli bysme měli zájem přijít na sezení.
Ale my ted nic neděláme. Máme to hodně rozcestované a návštěvy, takže není absolutně čas něco pořádně udělat. Jen když je chvilka, tak něco vyndáme, s čím si chce hrát a chvilku si hrajeme, ale že bych měli pravidelné dopolední sezení a práci jako před prázdninami, tak to určitě neee 😉 Takže to vidím, že k logopedce půjdeme až v září 🙂

@sisstin Už začal Tygr docházet denně k logopedce? Jak to zvládá?

sisstin
autor
19. črc 2012

@hrusti jj,už chodíme od pondělí,zvládá to v poho,jeho to tam baví. Včera třeba vytáhla morce,co mají doma,tak si povídali o něm,dával mu listy,hladil si ho a u toho procvičoval výslovnost.

abbie
19. črc 2012

@sisstin
@nellygray
@krystalka dakujem za vase odpovede 😉 viete, este tu mechanicku cinnost by som zniesla pretoze inak sa hra s hrackami funkcne, naklada si do kamionu a akoze to odvaza, uz zacal krmit plysaky, uklada plysaka na nocnik, polieva stromy na zahrade, uklada si puzzle, ALE to obzeranie si ruk ma proste desi ☹ ☹ ☹

sisstin
autor
19. črc 2012

@abbie no ty jsi zrovna ten případ, kdy moc čtení, moc škodí 😉 věř, že kdyby byl autistickej, tak by jste ty problémy měly mnohem mnohem závažnější, a vůbec by neuměl to, co umí 😉 děti prostě dělají různé divnosti, Tygr ještě někdy ve 4letech seděl před pračkou a sledoval, jak se tam mele prádlo např. 😉 😝

krystalka
19. črc 2012

@sisstin - zrovna jsem chtěla napsat to samé, ale byla jsi rychlejší 🙂

lenajsek
19. črc 2012

Ahoj holky, pěkný den...
@nellygray Ahoj, to je dobře, že jste už byli u Kr. a že to vypadá docela dobře ta prognóza, já bych se k ní taky ještě objednala, aby ho viděla po nějakých dalších pár měsících... 😉 Zvlášť, když vyšetření u ní zvládl v pohodě...
Ale mluvila jsem s ní, taky se k ní chceme objednávat, že bude objednávat až začátkem listopadu a termíny bude dávat po novém roce... 😝 Bohužel má dlouhý čekačky, ale je možný, že když jste u ní už byli a jste jejími pacienty, že vás vezme dřív...
Jinak můj syn má už přes dva a půl roku a má cca 15 slov, některé používá častěji, některé zas tak často ne, takže o nějaké řeči a mluvě taky nemůže být řeč, je to bída... 😝 S porozuměním si nejsem úplně 100% jistá, jestli opravdu všemu rozumí, to je asi na posouzení psychologa, i když když se ho zeptám podle obrázku, tak to docela ovládá... ale je to otázka, jestli to už nemá "nacvičený", i když se snažím obrázky obměňovat.
Ale u nás bude problém asi i se svalama v obličeji, budem chodit na orofaciální masáže, tak třeba pak časem, jak se to zlepší, bude vyslovovat víc a víc hlásek...
Držím palce, aby se malý rozmluvil... 😉

lenajsek
19. črc 2012

@abbie Ahoj, já bych řekla, že je to fakt v tomhle věku úplně normální... Jak vidíš, holky tady píšou, že jejich děti dělaly to stejné, náš Lukin taky, doteď miluje otevírání a zavírání dvířek, šuplíky moc ne, ale ty dvířka jo a jak tady psala @krystalka s tím domečkem, tak to jak kdybych četla o našem Lukinovi... 😀 😝 Já se taky divila, že v okolí to žádné dítě v takové intenzitě nedělá, ale jak to tak pak čtu na diskuzích, tak je to prostě asi fakt normální.
Navíc Tvůj syn má krásnou nápodobu, v jeho věku náš malej ani ťuk, doteď že by sám někoho jakože nakrmil, ani omylem, s tou nápodobou jsme na tom pořád nic moc... takže v tomhle jste daleko před námi, Lukin v jeho věku ani moc nerozuměl mluvené řeči, ukazovat začal až v 19měs. Pusu strašně dlouho nedával ani mně, natož někomu jinému, ani babičce a cizím už vůbec, nehledě na to, že to bych snad ani po něm nechtěla, myslím, že si to tak nějak samo rozhodne to dítě, jestli se k někomu víc přitulí, nebo ne, přece ho nebudu nutit do něčeho, co mu není vlastní a přirozené... to by podle mě mělo ještě opačnej efekt.
Navíc, ani mně syn nedává pusy sám od sebe doteď, ale máme rituály, že si dáme pusu po probuzení, před usnutím a sem tam přes den, ale to mu vždycky musím říct, sám se přijde přitulit, ale na to líbání zatím teda moc není... 😉 Ale neřeším to, asi ne všechny děti takhle dávají najevo svou náklonnost. 😉 Takže já bych to nechala být a všeobecně bych ho rozvíjela, tak jak normální batolátko a uvidíš, že Tě překvapí... 😉

Jinak holky, jsme byli včera na klinice v Logu a Lukin tam u té paní, co dělá orofaciálku, poplakával a nechtěl tam být (ale tohle jsme měli i na minulé návštěvě logopedky taky na klinice), tak jsme zatím žádnou masáž nedělali, ani nám nic neukazovala zatím, příště zkusíme něco víc...
Ale doporučila nám týdenní terapeutický pobyt u nich na klinice, kde bychom měli komplet jak vyšetření, tak logopedii, rehabilitaci, míčkování, orofaciálku, foukání atd... tak do toho půjdem, termíny mají od 10/9, tak doufám, že si tam zvykne a pak tam bude docházení v pohodě, nebo aspoň lepší, jak teď. S tím nám to vlastně ona nabídla, že vidí, že než se malej rozkouká, tak to chvilku trvá a ten čas pro nás vyměřený není nafukovací, tak že by mu to třeba pomohlo i tak, nehledě na to, že bychom měli teda i foniatrii hotovou, znovu neurologii, i psycholog se na Lukina mrkne...
Jsu zvědavá, co se dozvíme, všichni, kdo s ním přijdou do styku si myslí, že to DA není, sama jsu fakt zvědavá.
Už jsu téměř rozhodnutá, že po tom týdnu v Logu zruším naši říjnovou návštěvu u Jahnové, to nemá smysl tam znovu chodit, když jí nevěřím, Lukin by tam podle mě znova řval, bo si to určitě bude pamatovat, nebo ji si bude pamatovat a to fakt nemá smysl. A rozhodně chci v listopadu objednat vyšetření u Kr, o tom jsu už přesvědčená. A už asi jinam nepůjdem, budem mít pak tím pádem vyšetření od tří psychologů, Jahnovou teda ani moc neberu, bo Lukin tam vlastně ani vyšetřenej nebyl...

Takže tolik o nás, teď o víkendu jedeme na dovolenou jen k nám na chalupu, ale zase to bude změna prostředí, navíc se tam za náma budou stavovat známí s dětma, tak to bude takový i trénování sociálna, zas tam bude mít jinou zábavu a činnost než doma, budem malovat na chodník, budem hodně foukat, na chalupě je spousta možností jak se zapojit do nějaké "práce" třeba s nošemím dřeva, něco někam nakládat, jakože tátovi pomáhat a tak... Jen doufám, že vyjde počasí...

Tak se mějte krásně!

nellygray
19. črc 2012

@lenajsek Díky za Tvůj názor.
Když jsem dřív pročítala diskuzi, tak jsem koukala, že Tvůj Lukášek je Tondovi věkově nejblíž.
Užijte si dovolenou na chalupě. 😉 My taky trávíme skoro celé léto venku, teď jsem tu výjimečně. Ale bohužel manžela si neužiju, nastoupil do nové práce, takže nemá dovolenou.

sicinka
19. črc 2012

@lenajsek nevěřila bych tomu co si všechno pomatují, takže pokud má něco spojené s špatným zážitkem je to aspon u nás zabitý. Byla u nás kamarádka na návštěvě po dvou měsících a ptala se Dády, kde má autíčko od ní. A poprvé mi spadla čelist, když se obul a došel pro něj na terasu. Co mě ale dostalo uplně tak ho přinesl a říká mi kde mám piano. A já říkám jaký piano. Piano dala teta. Tak to jsem byla uplně mimo dostal ho totiž před vánocema bylo zabordelený pod postelí 🙂 musím říct že to mě Dáda po dlouhé době něcím překvapil, vůbec nechápu že si to pomatoval

abbie
20. črc 2012

Tak snad bude mat pravdu baby a je to este vsetko v norme 😅 moj maly tabulkovy rozhodne nie je a aj to vnimanie ako take mu naskocilo neskor a co sa tyka reci, tak je uz asi pozadu. V utorok ideme na logo do centra Dialog, tak som zvedava, co nam povedia, mali by tam byt top odbornici na logo ...

Inak este som sa vas chcela opat, ci neexistuju dake hracky na podporu pozornosti ...

lenajsek
20. črc 2012

Ahoj holky, loučím se na pár dní, jedem na tu chalupu, tak se ozvu začátkem srpna...

Mějte se fajn!