Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

marrka
28. lis 2012

@sisstin do té speciálky chodí 14dní takže uvidíme jak bude dál postupovat jinak cvičíme hodně obrázky a pojmenování na to jsme se měli hodně zaměřit a na skládání puzzle podle předlohy

marrka
28. lis 2012

tak peníze nehrajou žádnou roli spíše zdraví mého dítěte je pro mě důležitější takže pokud máte kontakt tak o něj poprosím ju a doufám že nemusím mít doporučení

sisstin
autor
28. lis 2012

@marrka nene, to je právě soukromá psycholožka, takže žádanka není třeba. http://www.detsky-klinicky-psycholog.cz/objednani tady máš email i číslo, bere celkem brzy 😉

smardik
28. lis 2012

@marrka já mám syna ve speciální školce, ale bylo to naše rozhodnutí, ne že by mi ho přeřadili. Rok chodil do jeslí-od 2 let a 10 měsíců a ted od září začal chodit do speciální školky a jsem fakt hodně spokojená, normální školka by mu tolik nedala, v logopedické třídě mi ho u nás nevzali. Malý má expresivní vývojovou dysfázie a nerovnoměrný vývoj, ale ted před 4 rokem se hodně zlepšil

marrka
28. lis 2012

@sisstin díky moc

marrka
28. lis 2012

@smardik taky mi tam přijde malej dost spokojenej a docela příchází domu a dělá jak se učily dělat čápa a jak cvičí no uvidíme až tam bude dýl třeba topak mbude lepší díky

marrka
28. lis 2012

musím běžet tak zatím ahoj

sicinka
28. lis 2012

@mvmk hele a není to u ní také tím že jste v cizině, přeci jen ji to tu komunikaci znesnadnuje. Ona k tomu má nějakou indispozici a přeci jen ji tohle navíc nepomáhá. Jinak s tím bystrým výrazem to měl Dáda taky, moje domenka je že jak moc nerozuměl, tak se musel mnohem víc soustředit na všechno kolem (řeč těla ton). aby odvodil co vlastně chci). Jinak u nás se to porozumění zlepšilo defacto kolem 2,5 roku, když jsme šli k psycholožce tak už bylo dle ní v nějaké širší normě.

sicinka
28. lis 2012

No jinak ke story se školkou, Dáda dneska přišel domů s boulí na hlavě a šrámem, prý ho holčička praštila autem. Manžel říkal, že se mu to učitelka skoro bála říct, tak snad už ted Dáda nebude jen za agresora. On předtím dostal doma fakt vynadáno a asi se ted moc nebrání. Jen na obranu učitelek oni nečekají že to vyřeším já jen mi to říkali kdyby si Dáda doma stěžoval že jsou na něj zlý, tak abych věděla co se dělo. Mimo jiné ted si dvě hodimy hrál se sousedovic chlapečkem a o nic se neprali, nádherně si hráli spolu, poprvé jsem viděla že si spolu povídají a měla jsem z toho fakt dobrý pocit.Já jsem na ten kolektiv dost citlivá, on Dáda je nestandardní spiše směrem k VFA než k čemu jinému, takže problémy v kolektivu mě netěší. Jo a sociálnímu tlaku podléhá jen když se na něj hooodně tlačí.

sicinka
28. lis 2012

@dadlenka já pořád tak nějak doufám že v pěti vám řeknou že sice jste pořád lehce nestandardní, ale autismus to není. Jinak Dáda nekrmil nechoval panenku nikdy, jeho zajímají jen technické hračky. Za imaginární hru mu byla uznána hra na pejska a to že se mě snaží krmit plastovým jídlem a na výzvu chápe že je to hra a jí se jen jako 🙂

mvmk
28. lis 2012

@sicinka no ono to sice asi k jejimu vyvoji neprispiva, ale myslim ze problem je opravdu jinde. Ona opravdu hlavne nerozumi, treba nejaka pohadka v televizi to je ji absolutne fuk, rikanky basnicky nebo i zpivani uz zacala vylozene nesnaset, kdyz ji chci zpivat tak honem zacne kroutit hlavou jako, ze ne. Ted ji dela opravdu radost, kdyz se ji ptam na nazvy ruznych veci co mame v byte a ona je ukazuje. To bylo totiz jeste tak pred druhym rokem opravdu problem. Ona jakoby ted zbira jak se co nazyva 😝

sicinka
28. lis 2012

@mvmk hele to tady mají skoro všechny děti v diskuzi nezájem o básničky, knížky, atd Oni až k tomu dospějí, tak se to najednou objeví. Dáda nikdy nechtěl hrát žádnou dětskou hříčku (kolo kolo, spadla lžičkä),¨zájem začal po třetím roce, kdy k tomu prostě dospěl. Jinak pohádka u nás letěla krteček smála jsem se že mají podobnou slovní zásobu tak se mu to líbí. Hele já to nemyslím tak nic s ní nedělej, těch typů je tady v diskuzi i u sisstin na webu dost, jen bych se netrápila zbytečně dopředu.

lenulinka21
28. lis 2012

@marrka já byla s malým v PRAZE u Kamily Wawrozskové (žačka Krejčířové) a vyšetření nestojí 500kč ale pouhých 100kč. Zbytek prý někdo dotuje už si nepamatuji kdo :D Zkus k ní je super..;)

marrka
28. lis 2012

@lenulinka21 Je tak to je super děkuji moc příští rok jdeme ještě na genetiku do prahy tak bych se tam s malým objednala ikdyž se docela bojím co všechno se ještě nedozvím 🙂

marrka
28. lis 2012

@smardik můžu mít prosím dotaz jak se projevuje expresivní vývojovou dysfázie a nerovnoměrný vývoj,jsem zatím na vážkách a ohledně diagnozy malého no moc tomu zatím nevěřím nebo možná nechci věřit prostě vím že mu něco je ale jsem ztoho všeho dost zmatená.S manželem máme i dceru a ta má vše v pořádku

bocianka123
28. lis 2012

ahojte,
trošku vám sem vpadnem v túto nočnú hodinu, nemala som dlhšiu dobu prístup na net, boli sme odcestovaní, lebo štrajk učiteľov... a taj,
ale chcem sa spýtať - čo to znamená "prevazívny", nikde to nemôžem nájsť a ujo google tiež akosi štrajkuje... 😝 ak som to dobre napísala. 🤐
ostatné napíšem zajtra, som už unavená a dosť veľa nových informácií musím spracovať... 😉

tak zatiaľ dobrú noc. 😔

bocianka123
28. lis 2012

@abbie booože ja ani nedýchaaam - dožijem sa ja niekedy takéhoto niečoho??? 😉 gratulujem, tvoj malý je strašne šikovný 😉 a inak môžem povedať, že sa na teba podobá 😉

erzulik
28. lis 2012

@bocianka123 pervazivny- hlboko prenikajuci, tak som to nasla v googli

dadlenka
29. lis 2012

@sicinka to je od tebe milé🙂 no uvidíme. V podstatě je mi jedno, co mu bude, nebo nebude, ale pro mě je zásadní, aby prostě byl jednou schopen fungovat a vypadnout z baráku ať s autismem, nebo bez 😀

abbie
29. lis 2012

@dadlenka to sa mi paci, vypadnut z baraku 😀 rovnaky nazor mam aj ja

abbie
29. lis 2012

@bocianka123 ale dozijes neboj, ved tvoj maly s vami normalne komunikuje, Misu takto zacal makat tak od 1,5 roka a tie farby teraz ... co znakovanie? ide vam nieco? moj ukaze vsetky z toho DVD, ale nejako to este nepouziva v praxi ... hava urobi aj ked ho nevidi a knizku ukaze, ked mu poviem, ze ideme citat 😝 malo by to byt tak, ze ked uvidi hava, tak ukaze ten znak atd ...

bocianka123
29. lis 2012

@abbie hej, tiež aj môj to tak vie, že ked poviem- ukáž knihu - tak ukáže, ale sám od seba vôbec nie. a občas sa mu podarí že "ato" - to vtedy na auto aj ukazoval,
a to ukazovanie spontánne - to je vlastne ten záujem komunikovať, čo môjmu ešte asi chýba, alebo ešte to nemá v hlavičke dozreté, čojaviem. inak včera na logo už celkom slušne "komunikoval" myslím v zmysle, že ked niečo chcel, tak ukázal, povedal "mama" a letmo na mňa pozrel, ale to on vždy ked niečo chce povie "mama" a to ani neznamená vyslovené že ja ako mama, ale že niečo chce... no píšem jak tatáár 😀 .teda napr. ked povie že chce napr. čaj, tak mi prinesie pohár a povie "mama" alebo "ma am" - a ja mu mám povedať že "piť"? alebo "čaj"? a podobne namiesto toho "mama"...
ale že ho za to chválila, že to pekne vie aj so zvukom už. Len ten očný kontakt chýba, resp,. je slabší a toho sa dosť desím. lebo slabší očný kontakt môže neskôr nabaliť ďalšie problémy...mi bolo povedané 😝 😕 tak ho máme trénovať. ale akooo???? ked si dám hračku pred oči, tak pozerá na hračku a nie mne do očí. ale aj to ako kedy, niekedy - hlavne vonku - ukáže a pozrie na mňa, aby sa nepovedalo 😀 ale cudzím ľudom pozerá do očí normálne bez problémov. tak neviem, kde je chyba. asi vo mne 😝

a na to slovo "pervazívne" som sa tu spýtala, lebo logo povedala, že vlastne nič takéto u neho "zatiaľ"!!! (snád to aj zostane iba zatiaľ) , nevidí...@erzulik ďakujem za odpoved 😉 ja som sa to včera u dr. zabudla spýtať.

a vraj môj malý "preskočil" jeden z tých základných pilierov samotnej kkomunikácie - už neviem čo to bolo, ale 1. bolo očný kontakt - to má slabšie, 2. neviem čo a 3. také to praktické využitie - teda že sa pekne hral, aj sa zapojil, ked ona niečo začala.. -a toto má vraj veľmi dobré a to má nasledovať až po tých prvých bodoch, tak som z toho už jeleň 😀 . nabudúce si niektoré veci asi aj natočím, lebo zabudnem čo mi povie. je to ho straašne veľa.

bocianka123
29. lis 2012

@abbie ale ked ich vie už ukázať na výzvu, tak je otázka času, kedy ich začne používať aj spontánne, len to asi dlhšie potrvá si myslím, musí ich asi "spracovať" 😉 .

abbie
29. lis 2012

@bocianka123 a tvoj maly neukazuje spontanne? napr, ked vonku vidi psa, vtaka, nieco co ho zaujme, tak neukaze? alebo ked nieco vidi v tv co by ti chcel ukazat?
ja nie som az tak spokojna s Kormanovou ... vela pouciek, ale neukazala ako s malym doma pracovat, som si skor pripadala ako na prednaske, ale v praxi z toho nic nemam ... ani vam nepovedala, ze ako trenovat ten ocny kontakt? potom je fakt k nicomu 😕

karchinka
29. lis 2012

ahoj holky, byla jsem tu někdy na začátku listopadu a řešila jsem našeho chlapečka a tak jsem si říkala, že musím poreferovat, jak jsme dopadli... nakonec teda po dlouhém hovoru s paní psycholožkou, která nám rodičům hodně pomohla (a tím i asi našemu chlapečkovi 🙂) jsme zjistili, že náš A. má problém v sociálních vztazích ve třídě, ale že je ještě malý, do školky chodí chvilku a předtím v kontaktu s dětmi moc nebyl, takže dostávat ho teď hlavně do kolektivu, ale uklidnila nás, že v žádném případě nejsme autisti, pokud velmi teoreticky by u nás měl být zjištěn aspergerův syndrom, tak určitě né v této fázi, kdy se malý ještě učí zvládat různé situace a ještě nemá rozvinuty pořádně všechny oblasti, hlavně teda tu sociální interakci s ostatními dětmi. Postoj paní učitelky, která si ho už zaškatulkovala a chovala se k němu jinak i před dětmi, nepovažovala za vhodný, ale společně jsme se rozhodli dát jí ještě šanci. I nějaké řečové poruchy jsme nakonec zavrhli, jsou děti, které v tomto období už mluví daleko lépe, ale každý den se malý zlepšuje, každý den se učí nové a nové písničky a básničky, má nové hlášky, když jsme teď s babičkou úplně šílely, nakoupili nějaké ty knížky a pořád A. zkoumaly, tak jsme ho donutily se naučit 3 sloky Polámal se mraveneček a asi dvě vánoční koledy a musel namalovat asi milióny koleček a obličejů (byl z toho vyloženě otrávený) :D s paní učitelkou jsme měli celkem vážný pohovor, ale šlo vidět, že ona má jasno, srovnávala syna s chlapečkem, co mají v logo třídě a je autista, říkala, že je fajn, že A. na rozdíl od toho chlapečka není agresivní (p. ředitelka mi pak řekla, že ten chlapeček má 7 let!!!), to už ale na mě bylo příliš a i když jsme to nakonec ukončili s tím, že uděláme tlustou čáru a p. uč. se bude Adámka snažit více motivovat v kolektivu a zapomene na autistu, neměla jsem z toho dobrý pocit, člověk jenom tak na rozkaz názor nezmění, zvlášť když na ní bylo vidět, že o tom není přesvědčena. Úplně náhodou se nám teď naskytla příležitost dát syna do jiné školky, budeme sice šíleně dojíždět, ale vede to tam známá a já si ho tam můžu pohlídat a ona mi ho taky pohlídá. Hlavně bude v přátelském a milém prostředí 🙂 Paní ředitelka při odhlašování byla moc milá a hrozně ji to mrzelo, podepisovala zprávu p. uč. pro psychologa a prý ji varovala, že to dítě je ještě hodně malé a za necelé dva měsíce ho ani nemůže dobře poznat, ale p. uč. si stála za svým a ona nevěděla jiné věci, které tomu předcházely - vůbec netušila, že to bylo na popud p. uč. a její "diagnózy". Velmi hezky jsme si popovídaly (kdyby si s námi takto popovídala p. uč., tak by asi nebyl problém), říkala, že mě jako matku úplně chápe , že p. uč. docela přestřelila a že máme ve školce dveře otevřené, kdybychom se chtěli za rok nebo prostě jindy vrátit do jiné třídy. Ať to nevypadá, že p. uč. je úplně hrozná, já ji oceňuji jako pedagoga, s dětmi má velmi hezké výsledky, jde vidět, že s dětmi intenzivně pracuje a je velmi ambiciózní a pečlivá.
Takže poruchy komunikace můžou mít i tuto podobu, je mi to celé hrozně líto, syna neustále sledujeme, ať udělá cokoliv a to nás jenom tak nepřejde - asi je to i dobře, i když tady pořád zůstává ten pocit ublížení. Snad na to všichni brzo zapomeneme a v nové školce to půjde dobře - cítím se i provinile proto, že A. nedávám pryč proto, že by to tam neměl rád on, ale že to tam už nemám ráda já a nechodí se mi tam dobře a nemůžu už p. uč. věřit a bojím se, ať to na synovi nenechá nějaké následky. U té známé se snad bude mít fajn, moc ji má rád, tak si snad brzo zvykne na nové prostředí 🙂 a děkuju, že jste mě tady předtím tak podržely (hlavně @sisstin), hrozně mi to pomohlo

sicinka
29. lis 2012

@dadlenka hele jám máím v práci kolegů (programátořï) to jsou všichni napůl autisti někteří pořád ještě bydlí s rodiči a diagnózu nemá ani jeden 🙂 aspoň podlke toho co píšeš jste tak hraniční že by to povaha snad být mohla.

mvmk
29. lis 2012

Ahojky holky, chtela jsem se zeptat jestli nekdo z vas daval nejaky doping, jako treba EYE Q nebo Gunna Brain? 😝

nellygray
29. lis 2012

@mvmk Jak píše @sicinka, to odmítání her, říkanek, které normálně patří k tomu věku, je typické. Toník vyloženě křičel, když jsem začala zpívat, nebo mu říkat básničku. Dr. Krejčířová mi říkala, že je to prostě tím, že si uvědomuje, že to neumí, je to na něj těžké, a takhle se tomu brání. Výrazně se to zlepšilo po druhém roce věku. Stejně jak píšeš,dřív rád ukazoval, co kde je, z toho bylo vidět, že pasivní slovní zásobu má slušnou, ale mluvit nemluvil. Teď se to pozvolna zlepšuje, takže doufám, že brzy ho ani za nestandardní dítě nebudu muset považovat, ale vyhráno nemáme. 🙂
Hodně mě teď překvapuje, jak začíná mluvit, že v té hlavičce ty slova má, kolkrát mi sám nabídne nějaké synonymum, které bych vůebc netušila, že zná. Mám radost, že se ty měsíce, kdy jsem do něj bez odezvy hučela, snad konečně zúročují. 😵

marrka
29. lis 2012

Ahoj holky tak pročítám všechny zprávy od doktorů a malej má narušený vývoj řeči susp.vývojovou fysfázii máte stím někdo zkušenost díky

abbie
29. lis 2012

@sisstin dnes mi prisiel do schranky casopis Mama a ja ... citam, citam a zrazu velky clanok o Petkovi 😅 velmi som sa potesila, je to super clanok 🙂 je uzasne, aku osvetu robis 😉