Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
5. pro 2011

@dadlenka jako si ale fakt neumím představit, že by měl být co 14dní nemocnej...to je fakt šílený 🤐

dadlenka
5. pro 2011

@sisstin no bohužel vás to asi čeká.... třeba Kryštof ani Daneček tohle při nástupu do školky neměli, protože už je nakazil a otužil Matyáš, který chodil do školky a dotáhl domů, kde co. Zkus něco na posílení imunity, nám fakt pomohl preventan -chutná jako bonbon, třeba by ho sežvejkal, nebo nějaký sirup... tímhle si musí projít všechny děti, buď na druhou stranu ráda, že nemusíš do práce a může si to odmarodit doma...

sisstin
autor
5. pro 2011

@dadlenka už jsem nasadila Imunoglukan 😝

dadlenka
5. pro 2011

@sisstin tak třeba zabere......to přežijete, hlavně ať dáte tu Křejčířovou a potom to vyležíte🙂

modra1
5. pro 2011

@sisstin https://www.modrykonik.sk/fotoblog/strapco13/?p... dobré je prečítať všetky, lebo navzájom súvisia, ale pozri najmä 3. článok o toalete nosa. Aj keď máš pocit, že toto si nikdy nedá robiť, treba to skúšať v čase keď nie je chorý formou hry, zvykne si. Fakt to pomáha. Synovi do nosa striekame z DM Meerwaser Nasenspray, keď sa minie, naplníme nádobku vincentkou. Dcére kvapkáme Libenar alebo Otrivin.

sisstin
autor
6. pro 2011

@modra1 díkes, pročetla jsem to...zaujalo mě to s tou mandlí, ale Tygr má ORL vyšetření za sebou i foniatrický a všechno bylo v pořádku. On byl fakt neustále zdravej, dokud nenastoupil do školky...ještě první dva měsíce dobrý...ale od listopadu je to furt něco..na začátku listopadu blicí viroza ve školce, takže jsme ke Krejčířové nemohli, páč blil...a ve čtvrtek máme náhradní termín a zas rýma 🙄 no zatím to vypadá dobře, má jen malou vodovku...ze školky jsem ho odhlásila až do čtvrtka...tak snad se mu to nerozjede a bude tam moc jet..jinak mě fakt švihne 😔

sisstin
autor
6. pro 2011

teda ne, že bych to vyšetření já tak akutně potřebovala..diagnozu máme a myslim si, že vím, jak na tom je tak celkově....ale díky té eskapádě s SPC bych ráda měla novou aktuální zprávu od Kr., i když teda ve školce říkaly, že ta zpráva z SPC je nesmysl, že tam zhoršili diagnozu více dětem...ale stejnak, chápete mě 😝

modra1
6. pro 2011

@sisstin jasne, myslela som najmä tú toaletu nosa, keď sa robí, dá sa často vyhnúť aj nádche, skrátiť ju alebo len lepšie prežiť 😉. Zároveň je tam popísaný spôsob ošetrenia nosa pri chorobe, predtým som to nevedela, že kedy čo kvapkať kedy odsávať. Vitamín C je tiež dobré dávať hneď keď začína choroba. Hlavne nech je malý zdravý 🙂.

sisstin
autor
6. pro 2011

@modra1 o té toaletě nosu jsem už slyšela..ale jak jsi psala, nedokážu si představit, jak to Tygrovi dělám...jemu, kterej hysterčí i při nalepení náplasti 😝 😅 😅

modra1
6. pro 2011

@sisstin 😀 príkladom 😀. Syn je tiež hysterka a vekom sa to stupňuje 😝, učila som ho to asi od 4 rokov a prvé týždne som mala ukážkovo vyčistený nos, a on nič 😅

sisstin
autor
6. pro 2011

@modra1 😅 😅 😅 😅 😅 no asi to taky začnu zkoušet 😝 jinak úspěch, že si před chvílí nechal dobrovolně nastříkat kapky do nosu..zázrak... ale jednu výhodu to má, už umí docela obstojně smrkat...což ještě o prázdninách neuměl 😝 😅 😅

dadlenka
7. pro 2011

Tak dneska Beruška se slzičkama. Nejdřív se Kryštof těšil, běžel do třídy, bohužel tam byl zatím sám a už si to šmároval domů.... takže slzičky, doufám, že to teta zvládla a Kryštof taky...

nicole_1
7. pro 2011

Tak jsme byli zase na logopedii, zatím nás ještě nikam neposlala, jen na to ušní, a řekla, že tu vývoj.dysfázii bude moc určit nebo vyloučit až po několika sezeních, jak bude pracovat,atd..dala nám další cviky, tentokrát už na slabiky, ale bude to těžší než jsem si myslela, vydrží se učit tak 5 min. a to u toho dělá ještě blbosti, když se kouká na pohádky,tak to dokáže být v klidu i 2 hod.nebo když si s něčím hraje, ale tohle ho očividně nebere, v rychlosti mi to zopakuje abych mu dala pokoj a mohl si hrát s něčím jiným...u logopedky tentokrát byl o něco sdílnější, už i trochu víc komunikoval, většinou teda udělal něco až po 5 min. co to po něm chtěla a měl dělat něco jiného...jinak budeme k ní chodit asi 1x za 14 dní, je docela dost vytížená

sisstin
autor
7. pro 2011

@nicole_1 tak přímo ta logopedická cvičení jsou pro děti náročná...Tygr mi u toho taky vydrží max. 30minut, na logopedii ted dělá náročnější věci, tak jsme to na chvíli stáhli z 30minut na 15 😉 až se to ustálí, tak zas bude chodit na 30 😉

Jinak jednou za 14dní není zlý, to pořád docela jde 😉

zbranda
7. pro 2011

Ahojte holky, už delší dobu mám pocit,že můj čtyřletý syn je trochu jiný než ostatní děti.Nemám s kým bych si o svých pocitech popovídala,když se o něčem takovém zmíním manželovi,hned mě odbyde,že hledám problémy,kde nejsou.Nechce si prostě připustit,že by s naším chlapečkem mohlo být něco v nepořádku...Byla bych proto ráda,kdyby jste mi vy,co máte třeba podobné zkušenosti,mohly poradit,jestli jsou moje pochybnosti správné a kam se mám v tom případě obrátit.
Syn se z počátku vyvíjel normálně,jen měl problémy s mluvením.Věděli jsme,že nám všechno rozumí,ale mluvit ve větách začal až ve třech letech.Mluvil takovým stylem,že mu zpočátku nerozuměl nikdo kromě mě a manžela.Dnes ve čtyřech letech se to trochu zlepšilo,občas mu jde rozumět a někdy příliš ne.Co mě ale poslední dobou hodně znepokojuje je to,že špatně reaguje,když mu člověk něco říka.Je jakoby zamyšlený nebo jako by neslyšel,musím mu otazku několikrát zopakovat,aby začal vůbec reagovat a odpověděl mi.Někdy mu musím třeba poklepat na rameno,aby mě vnímal.Když mi něco říka opakuje větu několikrát,do doby než mu odpovím.Povahově je hrozně hodný a citlivý kluk.Rád se mazlí a oční kontakt je taky bez problému.Rád si povída a vyptává na různe věci,co ho zajímají.
Taky nechce moc jíst sám,tak do tří let jsem ho musela krmit,jinak by klidně nejedl celý den.Běžné věci,jako je stříhání nehtů,mytí vlasů...byly nedávno problém.Křičel že nechce,že mu to vadí.Dnes už si na to pomalu zvyknul,tak se to obejde bez křiku.Do dnes odmítá jíst ovoce (kromě banánu) a zeleninu.Když má radost,tak třepotá rukama,ani si to neuvědomuje,když ho na to upozorním.Pozdraví nebo rozloučí se většinou jen,když ho na to upozorním.
Nedávno začal chodit do školky,je tam velice spokojený,je hodně kamarádský a učitelka mi říkala,že ho děti mají rády.Někdy mi ale příjne,že je až moc jako by čestný a se všema se chce za každou cenu kamarádit,ale jde na to jakoby neobratně např. má nějakou hračku a za každou cenu ji chce kamarádovi ukázat a vnutit,i když to kamaráda očividně nezajímá.On je z toho potom smutný a nechápe to..Když nějaký kluk ubližuje druhému,hned se ho zastane a vysvětluje mu,že to nesmí dělat,že je to špatné...
Nevím jestli to vše mám přisuzovat jeho osobité povaze,nebo by to mohla být nějaká porucha.
Všude čtu o autismu a jeho příznacích,tak jsem z toho trochu rozhozená a nevím jestli syna nemám objednat na nějaké vyšetření..
Předem moc děkuju za jakoukoliv reakci.

sisstin
autor
7. pro 2011

@zbranda ahojky, no mně to moc na autismus nepřijde 😉 to max. nějaký hodně lehký VFA nebo slabý AS... 😕 těžko říct...při těch hraničních formách je dost blbě poznat, co je ještě specifičtější povahový rys a co už je třeba nějaký hraniční autismus 😉

já bych to asi ještě nechala být (pokud ho to nějak neomezuje v běžném životě) a kdyby za rok se to moc nezlepšilo, tak se můžeš objednat ke Krejčířové nebo do Aply 😉

zbranda
7. pro 2011

Moc děkuju za tvoji odpověď.
Mohla bys mi prosím vysvětlit,co znamenají ty zkratky.V téhle problematice se vůbec nevyznám..

sisstin
autor
7. pro 2011

@zbranda VFA je vysokofunkční autismus, ale to si myslím, že i tak asi ne..páč tyhle děti sice postupem času fungují už dobře, ale v tom nižším věku (okolo 2-3let) by to porozumění řeči neměl úplně 100% a i to chování by bylo takový zvláštnější..

AS je Asperger syndrom, tam je největší problém asi s tím, že ty lidi moc nechápou sociální vztahy, konvence chování a tak..ale pokud je to slabší forma a IQ je v pořádku, tak jsou dost schopní se to naučit.... jsou dva typy, jeden samotářský (to bývá častěji), kdy ty ostatní děti moc nevyhledává....a nebo právě naopak extrovert, který po těch vztazích touží, ale úplně neví jak na to 😉 ale aspíci většinou právě mluví hodně dobře a brzo (až knižně), i když prý i nějaký procento může mít ze začátku s řečí problém 😕

zbranda
7. pro 2011

Aha...Tak to mi na našeho kluka pasuje spíš to AS slabší formy,protoře IQ má průměrné,řekla bych.
Ještě mě naky napadlo,jestli by to nemohla být lehká mozková dysfunkce,manželovi ji v dětství diagnostikovali,tak to mohl zdědit..
Kde prosím sídlí Apla a co to konkrétně je?
Děkuju.

sisstin
autor
7. pro 2011

@zbranda Apla je v Praze, je to asociace pomáhající lidem s autismem, dělají tam diagnostiku....nejlepší je tam Dr. Kateřina Thorová, to je největší odbornice na autismus v CR...ale objednací lhůty jsou tak rok a vyšetření stojí 4tis.

Takže si myslím, že pokud to chlapečka fakt nějak neomezuje v běžným životě nebo nějak extra nevybočuje, tak bych se třeba do té Aply objednala a kdyby se to zlepšilo, než by jste šli na řadu, tak se to dá zrušit...když už řešit, tak fakt jít někam, kde tomu rozumí...než někam k psychologovi z Horní Dolní, kteří fakt většinou vědí kulový o těhlech problémech 😉

zbranda
7. pro 2011

Určitě ho to nijak neomezuje.To spíš mě,musím na to pořád myslet,srovnávám ho s ostatními dětmi,studuju články o autismu a jen se tím trápím.Nechám tomu ještě čas...
Moc ti děkuju za tvoje rady.Potřebovala jsem slyšet názor někoho,kdo tomu rozumí.

sisstin
autor
7. pro 2011

@zbranda nebo do té Aply můžeš napsat jenom dotaz, popsat to tak nějak a zeptat se, jestli se jim to zdá už jako problém nebo ne 😉

zbranda
7. pro 2011

To bych mohla zkusit,snad mi bude někdo ochotný odpovědět.Jsme ze severní moravy,takže Prahu máme trochu z ruky,kdybych věděla určitě,že máme problém,neváhala bych ho tam objednat,ale takhle...
Na tu dysfunkci se ti to nezdá?

sisstin
autor
7. pro 2011

@zbranda http://www.apla-jm.cz/

mozková dysfunkce už se nediagnostikuje, ted je to ADHD..a to mi teda moc nepřijde, max. ADD - porucha pozornosti bez hyperaktivity 😉

nicole_1
7. pro 2011

@zbranda no můj 3-letý syn taky nejí sám, musím ho krmit, protože on jídlo nepotřebuje k životu podle něho, takže když chci aby něco pořádného snědl, musím to do něj dostat sama, ale jíst jako umí příborem, ale jen to co chce, ale toho moc není, a zase nejí maso, děláme si srandu, že je vegetarián 🙂 ...co se týká umývání vlasů a stříhání nehtů, tak to u nás probíhá jak kdybychom vraždili nevinátka, ted se to zlepšilo, co jsme přišli na nějaký fígle, ale vím, že spousta dětí to nemá ráda....jak říká sistin asi bych počkala nebo se objednala k odborníkovi, možná zkusit vyšetřit sluch, třeba je nedoslýchavý a proto nereaguje, můj manžel měl problémy se sluchem a přišli nato až v 5 letech

zbranda
7. pro 2011

Tak jsem holky zrovna nějak sesmolila dopis zminované paní doktorce Thorové z Aply,tak budu čekat na nějakou odpověď,snad se dočkám...Jinak s tím sluchem, mě to taky napadlo.Poslední dobou byl hodně nemocný a má zvětšenou nosní mandli a to má prý na sluch někdy vliv.
Ještě je tu ale to zvláštní chování v kolektivu...Taky jsem si ještě vzpomněla na jeho záchvaty vzteku,když není po jeho,to je ale spíš výjmečně.Je nutné se předem domluvit na pravidlech a pak se to obejde bez hysteráku.
Ahoj nicole 1,tvuj chlapeček má nějakou diagnozu?S tím masem je to u nás podobně,jí jen maso z grilu,nebo ryby. 😕

nicole_1
7. pro 2011

@zbranda no zatím žádná diagnoza, má problém s řečí, ještě moc nemluví, takže bud má vývoj.dysfázi jako chlapeček od sistin, nebo jen opožděný vývoj řeči, ale to se zjístí až časem, a zítra jdeme na vyšetření sluchu, jestli není nedoslýchavý po tátovi anebo má vadu řeči po mně, jako musím říct, že co jsi popisovala u svého chlapečka, tak mi to sedí na každý 3.dítě až na nějaký maličkosti...o manželovi učitelky ve školce říkali, že nespolupracuje, neposlouchá, musí mu všechno zopakovat 10x než něco udělá a nakonec zjistili, že za to mohl sluch...

nicole_1
7. pro 2011

@zbranda a co se týká jídla, tak je to úplně normální bud děti jí anebo nejí vůbec jako naše děti, v pubertě se to zpraví a já už to neřeším, u nás je to rodové, mého tatku chtěli poslat do ozdravovny, moje sestra v ní byla,měla ve 2.třídě 19kg a já taky moc nejedla, a ted jsou z nás velcí jedlíci 🙂

sisstin
autor
7. pro 2011

tak Tygr je relativně O.K., sice má rýmu..ale jinak dobrý..tak doufám, že se zejtra probudí v pohodě a k té Krejčířové dorazíme 😝 by mě švihlo to zas po druhý rušit 😝

@nicole_1 já měla v první třídě 15kg 😝

zbranda
7. pro 2011

No uvidíme,co se z toho vyklube...Ono je toho asi víc,než co jsem v prvním příspěvku popsala.Až ten moment nastane si uvědomím,že je to další dílek do skládačky.Třeba teď si měl obléct pyžamo a trvalo mu to asi 15min.neustále mu to musím opakovat a on má stále něco jiného na práci.Předtím jsem mu chtěla dát kapky do nosu a to byla zase hrůza.Ze vzteku se dokonce pozvracel.To se mu občas stává.Nakonec jsem mu stejně nekapla,to by se asi zbláznil.Nevím,kde dělám chybu..
Tak snad vám to vyšetření sluchu dopadne dobře.Taky toho našeho objednám.