Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
19. bře 2012

@lenajsek nj, tak maj to, jako když se učí cizí jazyk 😒 u nás právě nikdy nebyl problém s nabíráním slovní zásoby..teda jako s nabíráním od tý doby, co začal mluvit...ale právě s tou gramatikou (ta začla docela slušně naskakovat ted), ale hlavně v tom užití řeči jako takovém a té výslovnosti...

obecně by jako první měla přibývat slovní zásoba, potom se zlepšovat gramatika, pak to užití řeči a výslovnost se rovná spontánně jako poslední...a u nás to tak fakt je...on je Tygr celkově "typickej" dysfatik expresivní, sedí na něho všechny znaky téměř a i ten vývoj jde tak, jak je to popisovaný u dysfázie...

lenajsek
19. bře 2012

@tak hlavně, že fakt máte 100% jistotu, jaká je to porucha a podle toho se fakt může pracovat a zhruba víš, co bude následovat a jak to bude...
a byla u vás někdy fáze, že opakoval slova, co jste říkali?

Mně by zajímalo, co to bude u nás, i když se to asi hned nedozvíme...

sisstin
autor
19. bře 2012

@lenajsek tak opakovat začal asi ve 3,3...nejdřív jen slova...ted po tobě zopakuje cokoliv, klidně i šestislovnou větu...ale prostě sám od sebe to takhle neříká...že by jako za tebou přišel a řekl to...zopakuje, to jo...ale nepoužívá 😉

sisstin
autor
19. bře 2012

@lenajsek já už to tu někde psala...třeba jdeme ze školky a v šatně Tygr má takovouhle promluvu, ne plynulou, je to dialog, takže něco řekne on, pak já...a vypadá to asi takhle: sundat tepláky, Péta sám, ještě bačkůrky, mami podat mikinu (2. osobu ještě vůbec netvoří, bud to řekne celý ve třetí, nebo tu osobu osloví a za to dá sloveso v infinitivu), ještě zapnout, obout boty, ještě čepici...

prostě on tvoří takovýhle sdělení, jako občas už použije i delší větu....třeba nedávno "mám plný bříško, budu dělat bobky"..to řekl i správně gramaticky...ale ještě furt převládají takový ty chudý věty, do kterých je on schopnej zakomponovat celou svoji 1000slovnou zásobu 😝

sisstin
autor
19. bře 2012

jinak ve školce řádí neštovice, tak doufám, že se dneska nebo ráno neosype..zrovna jdu zejtra dopo na brazilskej keratin, a hlídání bych fakt neměla...ale známe zákon schválnosti že 😝

sissmiss
19. bře 2012

ahojte, hladam info kolko slov by malo cca ovladat 5-6rocne dieta...zdalo sa mi ze som to tu citala ale vobec to neviem najst. Robim zoznam malemu 🙂 Vdaka

sisstin
autor
19. bře 2012

@sissmiss to už se moc nehodnotí na slova, ale na úroven řeči 😉 jinak čtyřletý dítě má 1000-1500slov, do čehož už se zřejmě vejde Tygr....

Lexikálně - sémantická rovina
3 roky
- pojmenuje běžné věci na obrázku
- ukáže obrázek věci podle použití
- ukáže na obrázku činnost
- chápe pojmy "já, moje"
- správně používá slova "ano, ne"
- odpovídá na otázky "Co děláš?" "Kde?"
- má zájem o obrázkové příběhy, knížky
3 - 3,5 roku
- ukáže obrázek podle podstatného znaku
- klade otázky "Proč?" "Kdy?"
- řekne, co je na obrázku
- reprodukuje jednoduchou říkanku
3,5 roku
- chápe jednoduché protiklady
- identifikuje věci podle společných znaků
4 roky
- zařazuje různé obrázky pod nadřazené pojmy
- ukáže obrázek podle aktuální situace
- vysvětlí, na co máme oči, knihy, auta...
- poslouchá pohádky, chápe děj
- doplní protiklady s názorem
5 let
- definuje význam pojmů
- chápe jednoduché vtipy a hádanky
- sestaví dějovou posloupnost a popíše ji
- pojmenuje, co dělá určitá profese
- přiřadí, co k sobě patří a vysvětlí to
5 - 6 let
- umí zpaměti kratší texty
- tvoří nadřazené pojmy
- tvoří protiklady (antonyma)
5,5 - 6 let
- tvoří slova podobného významu (synonyma)
- pozná a vymyslí slova stejného zvuku, ale různého významu (homonyma)
- pozná a pojmenuje nesmysl na obrázku
- správně posoudí pravdivost či nepravdivost tvrzení
- interpretuje pohádky, příběhy bez obrázkového doprovodu
- chápe a ve správném pořadí realizuje i poměrně dlouhé a komplikovanější pokyny

Morfologicko - syntaktická rovina
3 roky
- mluví ve větách, k podstatným jménům a slovesům postupně přidává přídavná jména, zájmena atd.
- rozlišuje mezi jednotným a množným číslem
- skloňuje
- tvoří souvětí souřadná
3,5 - 4 roky
- tvoří souvětí podřadná
4 - 5 let
- užívá čas minulý, přítomný, budoucí
- užívá všechny druhy slov
- mluví gramaticky správně
5 - 6 let
- pozná nesprávně utvořenou větu
- do příběhu doplní slovo ve správném tvaru

Pragmatická rovina
3 roky
- upřednostňuje verbální formu komunikace, pomocí řeči dosahuje cíle
3 - 3,5 roku
- řekne svoje jméno, jména sourozenců, kamarádů
3,5 - 4 roky
- mluví nenuceně, pokouší se o krátkou konverzaci
4 roky
- spontánně informuje o zážitcích, pocitech, přáních
- předá krátký vzkaz
5 - 6 let
- řečový projev po obsahové i formální stránce odpovídá kritériím běžné konverzace
- aktivně a spontánně navazuje řečový kontakt s dětmi i s dospělými
- dodržuje pravidla konverzace a společenského tlaku
- dokáže zformulovat otázku, adekvátně odpovědět na otázku (samostatně a smysluplně)
- smysluplně vyjádří myšlenku, nápad, mínění, popíše situaci, událost, vyjádří svoje pocity, prožitky...
- řekne svoje jméno a příjmení, jména rodičů, sourozenců, kamarádů, učitelek, svoji adresu

sissmiss
19. bře 2012

@sisstin 😖 no...zatial mam v tabulke 500....ale tie parametre okrem vyslovnosti a sklonovania, gramatiky dosahuje....

sisstin
autor
19. bře 2012

@sissmiss no u nás je zas problém v tom tvoření vět a tak...on má zásobu slovní normální, spíš větší...ale silně to pokulhává po té lmorfologicko - syntaktické rovině 😒

sisstin
autor
19. bře 2012

@sissmiss ale právě u té expresivní dysfázie jsou pak další poddruhy, jak jsem zjistila...někdo má třeba oro-motorickou, někdo dyspraktickou atd. Záleží, jaký problémy a v jaký oblasti se mimo té řeči k ní pojí 😉

sisstin
autor
19. bře 2012

@sissmiss ono ve výsledku, pokud má 500slov a umí s nima pracovat, tak z toho vytvoří víc, než Tygr se svými 1000slovy, ze kterých ale neumí vytvořit žádný vyprávění atd. 😉 jinak 500slov je úrověn tak 2,5-3,5let 😉 u průměrnýho děcka samozřejmě...je to průměr...

sisstin
autor
19. bře 2012

@sissmiss Tygr měl ve 3,5 250slov, což mi říkala Kr., že je spodní hranici normy pro věk 😉

sissmiss
19. bře 2012

@sisstin ja som zacala pisat len dnes a take co viem ze pouziva bezne, denne. Ale idem sa ho aj pytat na predmety a tak, lebo take co nepouziva stale som neratala a on ich urcite vie, len nie casto ma dovod ich pouzit. Takze nakoniec toho bude isto viac, len teraz vecer pri hrani pouzil 12dalsich ktore som nemala v tabulke lebo som si ja na ne nespomenula, takze si zajtra pomozem s knizkou a s otazkami. Co sa tyka viet, tvori take ze mama ty das rozpravku bielucky havko superman? Alebo ked mi rozprava nejaky pribeh, dnes vymyslel ze jedna hracka bola carodej a uniesla princeznu, co bola taka vacsia relaxacna cinska gula....druha gula bol princ a ja som mala malu druzinu kocurov v cizmach a mala som zachranit princeznu. A jeho carodej si uvaril kuzelny lektvar-nasledok pozerania cz rozpravok- a premenil sa na mys a postupne na vselico co prave vyhovovalo. Modre kocky boli voda a napadali ma rozne zvierata ktorym prisudzoval vselijake vlastnosti...tigra som mohla zabit pomocou kocura co mal mec, dalsie zviera len pastami,lebo vymyslel ze ten je tvrdy a mec by ho nepichol...a takto fantaziruje. Museli sme to hrat asi 5krat ja a 3krat muz, a zakazdym si to trosku pomenil, ale princip bol ten isty, len si to prisposoboval lepsie a lepsie aby vyhral. Fakt ho neviem porovnat s inymi...je detskejsi a citlivejsi, ale je pomerne vnimavy. V skolke medzi podobnymi patri medzi sikovnejsich, ale s beznymi rovesnikmi urcite pozadu

sisstin
autor
20. bře 2012

@sissmiss no já si taky myslím, že jich bude mít víc jak 500...ono se to už pak moc nedá počítat 😉

sissmiss
20. bře 2012

@sisstin 😅 mám na to tabulku v exceli, aby som nepísala slová duplicitne...takže teraz to mám stále otvorené a keď niečo povie nové, skontrolujem či to mám zapísané 🙂 Ak by to bolo okolo 500 tak pre mňa je to znamenie, že v tom treba niečo vymyslieť

sisstin
autor
21. bře 2012

Brý den,

přidala jsem na blog videa o komunikační knize, základní struktuře, kartičkách na denní režim a porozumění řeči 😉 😉

sicinka
21. bře 2012

Ahojky, včera jsme se byli poprvé podívat ve školce (domě dětí a mládeže) kam se snad od září dostaneme. Bylo to tam super, Dáda se hned zapojil do hry po půl hodině si vzpoměl, kde že je máma. Jsou tam krásně velké prostory, 2 mladé paní učitelky zatím mi to připadá jako sen, teď jen aby nás vzali 🙂 Jinak moje nežravé dítě když vidělo ostatní jak jsou svačit tak se vrhlo ke stolku, tak jsme radši šli protože svačinu jsem mu sebou fakt nevzala. Jinak my nějak mluvíme někdy víc někdy mín, ale pořád je to ohromný posun. Co je zajímavé co se rozmluvil baví ho různé výtvarné a skládací aktivity co dřív prostě nechtěl. Sice jsem o tom četla že to tam má být, ale je zajímavé to vidět v praxi. Jinak co se týká kakání tak pořád nic bud do kalhot nebo vubec, pořád nějak doufam ze se to zlomi jako to mluveni.

nicole_1
21. bře 2012

@sisstin ahoj, tak dneska jsem byla u logopedky a říkala jí o té zprávě od Jahnové, samozřejmě mi řekla, že se ještě 100% ta disfázka nedá vyloučit, že to až tak v 5 letech a že ona ještě žádný zavěry nedělá, prostě budeme dál pracovat a uvidí se, ale je ráda, že jako celkově to vyšetření dopadlo dobře a žádný problém není, ale tedík nechtěl vůbec spolupracovat, říkala jsem jí že u jahnové byl sám a chválila si ho a ona mi řekla, že příště si ho vezme taky sama, že většina dětí v přitomnosti rodičů nespolupracují, a že možná trochu zvolníme v návštěvách, a počkáme až si obhatí slov.zásobu a pak se budou pilovat hlásky, že je vidět že se víc rozmlouvá....a jinak tentokrát si zase všimla že trochu uhýbá pravým okem, takže máme zajít na oční, no snad to nebude nic hroznýho, prý to je vidět nepatrně 😒

sisstin
autor
21. bře 2012

@sicinka to zní skvěle, tak ať vám to vyjde 🙂 s tím kakáním to nehrot, kámošky naprosto zdravý kluk byl bez plen od dvou let, ale na kadění ji měl skoro do 4 😉 a pak to prostě přešlo samo..

@nicole_1 tak záleží, co máte v té zprávě...jestli třeba nějak těžce opožděný vývoj řeči, tak tam se ta dysfázie asi fakt jako 100% ještě vyloučit nedá...ale jinak myslim, že už jo 😉 jako záleží, Hanička od @hanistepa měla OVR od Krejčířové skoro nebo možná do 6let, tu dysfázii ji dala až opravdu v první třídě, ale do té doby byla porád hraniční...takže velmi lehká forma dysfázie. Jinak my jdem na oční příští čtvrtek 😒

sicinka
21. bře 2012

@sisstin no kdyby mu bylo možné nasadit plínu tak to neřeším, jenže on se nedá. Jinak chodí na záchod sám sundá si kalhoty, vyčůrá se, spláchne, umeje si ruce a oblíkne se. Takže v tomto směru již zvládá sám vše co má, až na ty incidenty. Aspon už nemá tu hroznou zácpu, ale stejně mě to štve. Jo a logico je asi fakt věc vývoje - sice pořád nechce tahat ty čudlíky, ale už ukazue správné odpovědi (předtím ho po mě házel) ješte tak měsíc dva a upotřebíme ho 🙂

dukie
21. bře 2012

Po delším čase vás tu opět všechny zdravím - nemám moc prostoru sem psát, ale pravidelně vás pročtám. 🙂

Chtěla bych se zeptat, jaké triky a rady jste dostaly od logopedů či psychologů pro motivaci dítěte k řeči. My totiž byli u logopedky včera poprvé a její rady se mi zdají sice logické, ale u nás - s ohledem na charakter dítěte - tak trošku nepoužitelné - samozřejmě to zkoušet budu, je odborník, asi ví, co dělá... a budu se snažit k tomu nemít předsudky, těžko tomu bude věřit dítě, když já ne, že ano... ale zatím tedy o správnosti těchto metod vnitřně přesvědčená nejsem... příklad:

Nemám vůbec pokládat otázky, na které může odpovídat jen ano-ne. Otázky smí být jen takové, na které musí odpovědět nějakým slovem. To je sice hezké, chápu smysl tohoto "cvičení", ale já tohle pochopitelně zkoušela už milionkrát... a vždycky je výsledek naprosto stejný - znechucené a uplakané dítě. 😒 On to prostě říct nedokáže, já dělám, že ho nechápu, protože to je jediná cesta, jak ho donutit něco říct... jenže jemu z pusy prostě nic nejde, tak se snaží všemožně mi dát najevo, co chce, o co mu jde... já stále dělám, že nechápu... výsledkem je, že se začne vztekat, přejde to v pláč... a přestane úplně spolupracovat.

Prostě jak říkám... rozumím téhle metodě, věřím, že může dětem pomáhat... ale u nás v ni důvěru fakt nemám. ☹ Logopedce jsem to říkala - doufala jsem, že přijde s nějakým lepším nápadem, jiným způsobem nebo tak... a nic, no. Za týden máme psycholožku, tak se s ní o tom taky zkusím poradit... třeba ona bude mít nějaký nápad. Já zatím nic nevymyslela.

Jo a logopedka nám doporučila dvě knížky:
Horňáková, Kapalková, Mikulajová: Jak mluvit s dětmi od narození do tří let
Linch, Kidd: Cvičení pro rozvoj řeči

Tak jsem je objednala a jsem na ně fakt zvědavá...

sisstin
autor
21. bře 2012

@dukie tak tuto "motivaci" bych nikdy a nikomu nedoporučila 😉 to je akorát cesta k tomu, jak dítěti verbální a někdy bohužel i neverbální komunikaci naprosto znechutit 😉 dělat blbou, že jako nerozumíš, nutit ho něco říct, nutit ho odpovídat na otázky, na které prostě odpovědět neumí atd.

Ono se "motivovat" k mluvení moc nedá, děti prostě nemluví, protože jim to nejde, brání jim v tom diagnoza. Největší motivace pro mluvení je alternativní komunikace, tudíž znakování a u větších dětí hlavně obrázková komunikace přes komunikační knihu 😉 Alternativní komunikace rozvíjí i tu řeč, jakmile se dítě naučí slovo říct, okamžitě od znaku nebo od obrázku upouští 😉

Cvičení pro rozvoj řeči mám doma, knížka je super, ale pro malá miminka a batolata. Pro děti nad tři roky je už dle mého dost nepoužitelná 😉 první knihu neznám, ale Hornáková je špičková logopedka slovenská 😉

sisstin
autor
21. bře 2012

@dukie komunikační kniha a kartičky 😉 dneska jsem to natáčela 😉

https://www.youtube.com/watch?v=kNFo_6qQSl8
aknelam
21. bře 2012

@sisstin Ahoj,dostala jsem doporučení na tuto diskuzi.Mohu se tě,prosím,zeptat,jakou dg má tvé dítě?
procházela jsem tvá videa na you tube,proto mě to zajímá.
Celou diskuzi zpětně pročítat nebudu,věřím že bych se to někde dočetla.
Já mám dítě s PAS.Děkuji

sisstin
autor
21. bře 2012

@aknelam ahojky, má expresivní dysfázii...vada řeči 😉 rozumí normálně jako vrstevníci, vývoj má jako vrstevníci, ale zaostává ta aktivní řeč 😉 On už mluví hodně, slovní zásobu má k věku, ale problémy jsou prostě s tím užitím řeči..mluví jako 2,5letý dítě, i když slovní zásobu má obrovskou...neumí souvisle vyprávět, tvořit dlouhá souvětí atd. Gramatika ted začla naskakovat od 4let, to se lepší hodně...takže momentálně nejhorší je ta výslovnost 😉

laicky při týhle diagnoze se dítě učí rodný jazyk jako cizí 😉 pak jsou ještě smíšené nebo receptivní formy, a tam má to dítě i problém s porozuměním mluvené řeči 😉

sisstin
autor
21. bře 2012

@aknelam jinak "autíkovský" téma je vedle ve volné diskuzi 😉 některý holky z ní nakukujou i sem, a já obráceně nakukuju na autíky 😉

sisstin
autor
21. bře 2012

@dukie ježiš, teď koukám, že jsem v tom videu použila asi 50x slovo "prostě"... 😅 😅 😅 😅 jinak ty kartičky mám na ukázku, my komunikační knihu nepotřebujeme, takže mám základ...ted budu pracovat s jedním chlapečkem..buď to je to autík nebo má těžkou poruchu porozumění, takže tam budeme začínat opravdu s tím základem..počítám, že i nejdřív s fotkama...já zatím nevím, jak on na tom přesně je...to zjistim až v pondělí..

ale u vás ta dysfázie vypadá být těžší vzhledem k tomu, že mluví minimálně a tam jako ta komunikační kniha bude už potřeba hodně, jinak by se nedomluvil..a přesně jak píšeš, ono to pak vede jenom k pláči a totální rezignaci na komunikaci..ono to dítě se ze začátku snaží, ale pokud mu není umožněno se vyjádřit jinak než slovně..a ještě je třeba do té verbality tlačeno, tak se sekne a začne vzdávat i tu komunikaci neverbální, a to je pak průser jako hrom 😒

filmuska_01
21. bře 2012

@dukie ahoj,
poradit ti neviem len napisem nasu skusenost ako predtym, u nas som to skusala len par krat tvarit sa ze nerozumiem a dcerka inak kludne a usmievave dievcatko sa od zufalstva az rozplakala...Ved si predstav, akoby si sa ty citila na jeho mieste.
U nas nam vsetkym v rodine pomohlo znakovanie, dcerka sa naucila asi 20znakov na najdolezitejsie pojmy a vzdy som je k nim hovorila aj zvuk, casom ked sa naucila zvuk/slovo tak prestala znak pouzivat..
Deti su motivovane k reci bude urcite aj samotnym hovorenim inych, ci uz v rodine, ale aj v kolektive deti.

a ku kniham- tu prvu mam, nasla osm tam neikolko tipov, zaujmavych ako hovorit s detmi, su tam popisane aj tie jednotlive obdobia vyvoja reci.

filmuska_01
21. bře 2012

@sisstin drzim palce v novej praci. Je fajn ze uplatnis svoej nabodnute vedomosti a skusenosti. AJ to videjko je fajn. 🙂

filmuska_01
21. bře 2012

@dukie
tu je odkaz na video, ako hovorit s dietatom, je to z centra kde autorky tej spominanej knihy pracuju
http://laboratorium.detskarec.sk/ukazka.php

@sisstin co si myslis o tom videjku? zaujma ma tvoj nazor.