Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
21. zář 2015

@gabbucha - aha, tak to by mě taky překvapilo....možná by bylo dobré nechat pak někde v PPP zkontrolovat jestli nemá zkříženou lateralitu nebo tak něco....aby to pak nedělalo problémy ve škole....

gabbucha
21. zář 2015

@krystalka No, a to je na tom "vtipné", na dvou vyšetřeních se potvrdilo, že je vyhraněný pravák a ještě v tom týdnu si začal tužku přehazovat.

anlek
21. zář 2015

@gabbucha Náš právě bral také tužku jen do pravé, ale je levák ... Od té doby, co dostal tužku do levé, tak se neskutečně mění a jde dopředu. Vřele doporučuju vyšetření laterality.

Aha, mě se nezobraly poslední dva příspěvky. Vyšetření máte za sebou. Syn byl vyšetřen speciální pedagožkou, která přišla na nevyhraněnou lateralitu, nepovedlo se jí ani určit vedoucí oko. To určili až na ortoptice - levé. Takže doporučení bylo, zkusit mu nabídnout levou ruku a pokud to půjde, převést ho na kreslení levou. Ačkoliv jsem měla zprávu z ortoptiky a od speciální pedagožky, tak psycholožka se rozhodla, že lateralitu bude vyšetřovat znovu a vyšel ji jako jasný pravák. Ale dle mého názoru, psycholožka z něj praváka chtěla udělat, navíc jsem ji popudila, že jsem ji přinesla zprávy, proč pak prý jdeme k ní??? Protože nás tam poslala neuroložka. :( No jinými slovy záleží na odborníkovi. i test laterality jde zvrzat. :(

Syn teda nekreslí. :( Ale můžu ti poslat, co v sobotu napsal, podle mě docela slušná grafomotorika, na to, že levou kreslí od června. ;)

anlek
21. zář 2015

@gabbucha Speciální pedagožka mi ještě říkala, že u dětí s VD, je nevyhraněnost dost častá. Prý se dá brát dysfázie jako určitý způsob nedozrání nervové soustavy a často se nejen k problémům s řečí pojí nevyzrálost v jiných oblastech.

anlek
21. zář 2015

On můj syn s lateralitou je docela oříšek, já ho považovala za praváka, klasicky vzal věci do ruky jako pravák, šroubek do levé, matku do pravé, ale místo aby točil matkou, tak točil šroubkem. Prostě vypadá to stejně jako u praváka, jen pohyb vychází z levé ruky. Navíc většinu věcí dělá, že ruce střídá ... Psycholožka to hodnotila jako zbrklost. 😠 Místo toho, aby to brala jako nevyhraněnost. 😔

U mladšího stopro nechám vyšetřit vedoucí oko a pak i lateralitu, až bude na to vhodný věk, zpětně je mi líto, že jsem to u staršího neřešila o pár měsíců dřív. Trénovali jsme špatnou ruku, zhoršovala se mu neplynost řeči (teď se skoro nezadrhává), chování bylo čím dál horší ... První speciální pedagožku vůbec nenapadlo, že by vyšetření laterality měla udělat. 😠

gabbucha
21. zář 2015

@anlek no to já vím, že u VD je ta nevyhraněnost častá, také jsem malého pořád pozorovala a opravdu vždy vše bral do pravé ruky, kopal pravou nohou...a pak bum, začal si přehazovat tužku do levé ruky. V říjnu jdeme na další vyšetření, tak uvidíme.

krystalka
21. zář 2015

@anlek - syn zrovna v tomhle byl vyhraněný brzy, teď už má jen zbytkovou expresívní VD, ale sociálně je nevyzrálý ještě pořád...ostatní oblasti už jsou v pohodě, ale to sociálno jde dopředu hrozně pomalinku, navíc je hodně úzkostný, takže to mu taky nepřidá....

nikar
21. zář 2015

Ahoj, nakoukla jsem sem, protože hledám něco o dysfázii....nevadí, když se vypovídám? Máme kromě půlroční dcerky syna, 3,4 roku. Je zlatý. Hodný. Ale....postavil se v roce, sám bez ruky chodil ve 20. měsících, nyní mluví asi 11 slov, rozumí ale všemu, ví, kdo co je, na pokyny opravdu reaguje, je bez plenek, na záchod si řekne (ukazováním, nebo boucháním prkénka), začíná střídat nohy, u jídla lžičku pořád střídá, nechce malovat, kreslit, rád se mazlí (což je fajn)....ale je od malá rozvážný (člověk by řekl línější), opatrný, do ničeho se neřítí po hlavně....ale nemluví. Začal chodit do školky, tam ho učitelky berou, jaký je, zatím se moc nezapojuje, hraje si sám, minulý týden to šlo konečně ve čvtrtek a v pátek bez slz, je tam jen na dvě hoďky......máme za sebou první logopedii, první psych.pedagogickou poradnu, neurologa, foniatra.....slyší dobře, ale půjdeme na doporučení k jinému, objednala jsem ho k psychologovi....závěr zatím dle zprávy od neurologa vývojová dysfázie a na další zprávě opožděný vývoj řeči. Nevím, co dělat, je mi z toho fakt smutno. Těhotenství bylo bez problémů, porod také, marodil pouze dvakrát - lehce. Kde se stala chyba? Fakt nevím a nevím co dál. Od mala mu čtu, máme hromadu knížek, CD, hraček....ale prostě mě to trápí...omlouvám se, musela jsem se někomu svěřit.

peggy722
21. zář 2015

@gabbucha Uvidíme, ale na kontrolu jdeme ve čtvrtek. Takže spíš počítám s tím týdnem a ten příští bude zase jenom na dopoledne.

anlek
21. zář 2015

@krystalka Syna viděla teď logopedka ve školce a VD by u něj netipla. 😀 Neměla papíry z neurologie a foniatrie. Jo, chybí mu sykavky, ř nepoužije 100 procentně a vyprávění je prý slabší. Ale vyprávění prý mají i takové děti, které mají málo podnětů. 😀 Gramatika mu sice sem tam chybí, ale zřejmě nic z toho, co neumí logopedce nepředvedl, teď asi největší problém je množně číslo u slov jako kluk-kluci (on říka kluky). A to se v řeči nevyskytuje tak často, aby se to dalo odchytit, když ještě na jaře říkal pes dělala a kočka dělal, tak to se odchytávalo snadno. Takže nic hrozného. A co jsem dneska koukala na fb, tak tam celkově většina dětí začala chodit pozdě na nočník, syn ne. Prostě u každého je to jinak, jen si myslím, že u dětí s VD by se ta lateralita měla hlídat/otestovat, protože je důležitá a o tom jsem donedávna nevěděla, nikde nečetla ...

peggy722
21. zář 2015

@nikar Netrap se, nemá to smysl. Nic si nevyčítej, stejně s tím nic nezměníš. Spousta doktorů dává VD až od 4 let. Do těch čtyř se to bere jako OVŘ. Co logopedka, vyjadřila se nějak ? Určitě jděte k psychologovi.
Nemá problémy s jídlem, žvýkáním ? Určitě zkuste procvičovat orofacionální svaly. My jsme od logopedky měly půjčené takové kartičky, ale teď je nemůžu nikde najít.

anlek
21. zář 2015

@nikar Za VD nemůžeš špatnou péčí. Pokud ji dítko má, tak ji má ... Můj soukromý názor je, že je za tím hlavně genetika, možná někdy problémy v těhotenství, při porodu, možná i po porodu nebo je to sázka do loterie, jak to vznikne. Je to ale stejně jedno. 😉 Nejdůležotější je najít odborníky, kteří vám pomohou s nasměrováním, jak o syna pečovat, co cvičit, s volbou školky, školy ...

nikar
21. zář 2015

@peggy722 s jídlem není problém, co nechce, je pít hrnečku...logopedka (první návštěva zatím) doporučila lízat ...třeba nugetu ze rtů a pod. ale to on nechce, a už vůbec neolízne talíř. Mrknu na ty svaly, co to je.

nikar
21. zář 2015

@anlek Zatím jsme v normální školce a jsou fakt hodní, oni sami doporučili tu psycho-pedag.poradnua ty dnes psychologa a lepšího foniatra, tak jsem malého objednala, ale čekací lhůty děs. Jen mi to je strašně líto, když třeba vidím v okolí, jak krásně mluví, apod....ale co nadělám, že? Stalo se stalo a musím se s tím smířit.

krystalka
21. zář 2015

@nikar - netrap se tím, nemůžeš za to...přesně jak psala @peggy722 ....i kdyby to byla dysfázie.....prostě se to tak někdy stane a často se na příčinu ani nepřijde - dysfázie se dává do souvislosti s dědičností, s problémy v těhotenství, nebo i po porodu, se silnou novorozeneckou žloutenkou (to nejspíš asi bylo u nás), možná je i souvislost s očkováním - ne že by ji přímo způsobilo, ale u někoho kdo měl trošku k dysfázii dispozice, tak to může být spouštěcí moment - syn se takhle zasekl ve 2 letech po očkování MMR vakcínou....nejspíš k tomu asi dispozice měl a to očkování to nastartovalo - najednou přestal přidávat slova, přestal jíst to, co do té doby jedl.....člověk to nemůže nijak ovlivnit - výchovou, péčí apod...důležité je, že jste s tím začali něco dělat....syn měl ve 3 letech tak okolo 30 slov, hlavně zvuky zvířátek, citoslovce, pár slovíček typu ham, tam, bum.....od 3,5 jsme chodili na logopedii, ve 4,5 nastoupil do speciální školky, kde se jim úžasně věnovali.....dneska je mu 7,5, mluví prakticky normálně, naopak....ještě používá různé "knižní" výrazy, chodí do druhé třídy, nosí samé jedničky a nedávno mi večer oznámil: "jdu dát dobrou noc taťkovi, bude nadmíru potěšen" 🙂...letos v létě zvládl příměstský tábor, kde byla většina dětí kolem 10 let a i starší, nikdo tam o jeho problému nevěděl a nikdo nic nepoznal....kromě toho, že je takový bojácnější, nesmělý apod., ale to u něj bude zčásti i povahou, to není všechno jen tou dysfázií.....

josefina79
21. zář 2015

@krystalka "bude nadmíru potěšen" .... ty jo, ten je fakt dobrej!!!
Tesat do kamene 🙂

nikar
21. zář 2015

@krystalka ani nevíš, jak mě tvá slova těší, hlavně když vidím, jaké jdou udělat pokroky. Právě si s manželem myslím, že ho zaseklo i to očkování. Uměl základy, máma, táta, baba, ham a pak na půl roku přestal úplně mluvit a ani hlásek nevydal. ☹ no, musíme zabojovat a dopřát mu vše, co půjde - nemyslím materiálně, ale zdravotní, psychologickou, logopedickou pomoc.....

peggy722
21. zář 2015

@nikar Jestli nedokáže ani tohle, tak to má s těma obličejovýma svalama problém. Hypotonickou pusu. Ela jí měla taky. Chce to cvičit, ze začátku bych začala s foukáním bublifuku, foukat do větrníku. To Elu moc bavilo. Pití brčkem, dělání bublin do vody. Vyplazování jazyka, špulit rty. Je toho mnohem víc, snad najdu ty karty.

peggy722
21. zář 2015

@krystalka ten má boží slovní obraty. 😀 Z naší Ely jdem občas taky do kolen. Lucko počkej na mně, jsme přece kamarádky a taky jsme sestry 😀 . To je její oblíbený.

nikar
21. zář 2015

@peggy722 Jé, děkuji za tipy, brčkem pije rád, ale bublifuk je třeba problém - vždy musím foukat já, nemluvě o tom, že neumí foukat vůbec, jazyk vypláznout umí....tak koukám, že něco mu jde a něco ne, ale aspoň vidím, co musíme nacvičovat 🙂

peggy722
21. zář 2015

@nikar Tak jsem to konečně našla http://www.logopedickepomucky.eu/products/procv.... Jinak děti hodně baví tahle sranda http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=51524853&tab=3. Pokud nechce foukat do bublifuku, tak třeba by zabralo tohle.

krystalka
21. zář 2015

@josefina79 - to jo, on má pořád nějaký takovýhle průpovídky 🙂 , jinak to, co jsem psala, pak vzápětí dorazil ještě dalším - když jsme šli nahoru číst pohádku, tak mi dole u schodů povídá - běž první, dámy mají přednost.... my se s ním fakt nenudíme 😀 ....jinak on běžně používá takové výrazy jako skutečně, jakmile, kéž by.....kolikrát ani nevím, kam na to chodí 🙂

nikar
21. zář 2015

@peggy722 děkuji, ty kuličky vypadají dobře. K těm kartičkám, já už i kupovala logopedické kartičky, ale obličeje nemáme. Tak děkuji za tip a budeme cvičit.

krystalka
21. zář 2015

@nikar - hlavně nesrovnávej s okolím, to je cesta do pekla, sleduj jenom jeho pokroky oproti dřívějšku, jinak z toho budeš pořád špatná.... a neohlížej se na to, jak se na něj dívají ostatní....kolikrát prostě maminky běžných dětí vůbec nechápou, proč jsme z různých maličkostí tak nadšené, pro ně to jsou běžné věci, nad kterými se ani nepozastaví, zatímco pro naše děti to vždycky znamená zdolání další mety......jinak jestli zvládá normální školku, tak je dobrej, syna jsem do normální ani nezkoušela dát, respektive byl tam přihlášený, ale v létě jsem to zrušila a dala jsem ho na jeden školní rok jednou týdně dopoledne do miniškoličky, kde bylo jen pár dětí....kolektiv 25 a víc dětí by fakt nedal....o rok později nám přišla do cesty ta speciální školka, chodili jsme tam už rok do SPC na logopedii, tak mi ho tam vzali i do školky, bylo to tam úžasný, jak s nimi pracovali a ty dva roky mu daly hrozně moc.....teď chodí do druhé třídy, chodí do logopedické, je tam 8 dětí ve třídě a super.....on už sice tu logopedii ani moc nepotřebuje, ale špatně zvládá velký kolektiv, tak spíš proto....tady je to takové rodinné, mají i víc času při hodině učivo procvičit a celkově je to tam moc fajn 🙂

gabbucha
21. zář 2015

@peggy722 Tak to škoda, že zítra nebudete na té školkové pouti ☹ . Myšák teď "řeší" jakou masku si vezme, už to 3x změnil 😀

krystalka
21. zář 2015

@peggy722 - k foukání přidám ještě třeba foukání pingpongového míčku po stole do branky, nebo skrz tunel od dřevěných vláčků - já na jedné straně, on na druhé....nebo v miniškoličce s nimi paní foukala víčka od pet lahví po hladině vody v misce - jako lodičky, foukat do malých peříček.....a nebo pomazat okolí pusy čokoládou a pak jazýčkem olizovat 🙂

krystalka
21. zář 2015

Oprava - ne pingpongového, ale polystyrenového 🙂 a nebo taková ta věc jako Kouzelný míček - jak se do toho fouká a na konci je takový košíček a v tom sedí právě ten polystyrenový míček a foukáním se nadnáší 🙂

nikar
21. zář 2015

@krystalka malý právě chce tu čokoládu jen ze lžičky 🙂

silviu
22. zář 2015

@gabbucha ahoj, co znamena vysetrenie laterality? nas tiez niekedy chyti lyzicu do pravej, niekedy do lavej. nema v tom uplne jasno

mame zasebou dva dni v skolke. tak asi na hodinu. potom je velky plac

nikar
22. zář 2015

@silviu to nevím, ale včera mi řekla paní v pedagogicko - psychologické poradně, že nemáme nutit do žádné ze strany - syn to také střídá a když se jde třeba jíst, tak nemáme lžíci dávat na pravou nebo levou stranu, ale do talíře doprostřed, aby si sám vybral, jakou rukou bude jíst....hrnek s ouškem má mít obrázek po celém obvodu a dát ho opět doprostřed před talíř ouškem s sobě...tím, že ho třeba dáme napravo, tak ho automaticky nutíme do pravé strany....