Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
25. lis 2013

@cairka no to je dobra otazka 😀

abbie
25. lis 2013

maly ma teraz druhu vlnu "ja chcem" a z toho mna teda dost poraza 😝 Najhorsie je, ze vystupime z vytahu a uz aj vyjdeme von z brany a on si vtedy zmysli, ze on chcel dvere od vytahu zavriet 😀 a ked mu poviem, ze uz sa vracat nebudeme, tak sa slahne o zem 😀

mvmk
25. lis 2013

@cairka tehotenstvi 10 mes. takze Silvestr jeden 😉 😉 nebo jsem asi blbe pochopila otazku 😀 😀 😀

mvmk
25. lis 2013

@abbie tuto vlnu zname. Mala ale na te vlne jede uz skoro rok 😝 😝

abbie
25. lis 2013

@mvmk 10? 😀

margareta76
25. lis 2013

@mvmk: Mam na teba prosbu. Ak mas prosim iPad vies mi prosim poradit nejake hry v nemeckom jazyku pre deti? Aby dostali nemcinu do usi. Alebo existuje aj u vas nieco take ako v Cechach http://www.i-sen.cz/home ?

zuzka84
25. lis 2013

@abbie , to dělá i Daneček 😀 , ale podobně i náš nejmenší, tak asi normálka 😀

jolinka
25. lis 2013

@abbie 😀 😀 😀 jak ja tieto situacie poznaaaaaam

alebo chce naspet zabalit rozbaleny cukrik, splachnut co uz bolo splachnute, urobit sama s cim jej niekto pomohol,

Naucila som sa na vsetko dopredu pytat, na kazdu blbost...bez opytania som jej nevlozila ani lyzicu do jedla 😝 😝 😝

abbie
25. lis 2013

@jolinka tak take huste to zas u nas neni 😀

mvmk
25. lis 2013

@abbie tak pro presnost mala se narodila na konci 41 tydne 😉

mvmk
25. lis 2013

@jolinka asi tak i u nas. 😉

mvmk
25. lis 2013

Mala ma poradnou chripajznu, takze breci kazdych 20 min. Tak supajdim do postele abych dnes v noci naspala alespon hodinu 😝

mvmk
25. lis 2013

@abbie tady se meri tehotenstvi na 10 lunarnich mesicu, vidis uz jsem tady odsud totalne zdegenerovana 😀 😀

abbie
25. lis 2013

@mvmk aj u nas je fajnove vykasliavanie 😒 traktor krajsie znie 😝

nipeal
25. lis 2013

ahoj všem, jdu k vám 🙂 syn 🙂 24. měs. nemluví vůbec, jen vydává zvuky a ukazuje 😕

sisstin
autor
25. lis 2013

@nipeal no jestli ukazuje, tak jste zatim v cajku jeste a sance, ze bude normos mluvit je stale velka 😉

ivular
26. lis 2013

@nipeal Tak přesně takhle jsme na tom byli s naším synem taky. "Lékaři" nás ujišťovali, že pouhý OVŘ z toho už nevykřesáme, že to bude expresivní dysfázka. Teď má syn 33 měs., má zhruba 200 slov, říká trojslovné věty, neustále po nás vše opakuje - bez problému i pětislovné věty 😉
U nás je ale problém s ústy jiného rázu - nedokáže kousat, ani se napít z nějakého pítka - vše jen po lžičkách. Taky hrubou motoriku má dle mě o rok pozadu ☹

@sisstin Teri prosím tě, jak dlouho mám počítat, kolik slov Jeník řekne? On v podstatě všechno zopakuje a něco vzápětí říká už sám, něco ne - ale už v tom mám docela binec co počítat a co ne - vzlášť když mu ty slova naskakují fakt rychle 😕
A ještě jsem se chtěla zeptat, kdy zhruba naskakují ukazovací zájména? Zatím mluví jen ve třetí osobě (Jeníček udělá, maminka udělá).

ottic
26. lis 2013

@giraafje Víš co bych já dala za takovou větu ? vojta říká pouze slova a ty poznam jen ja .-(

ottic
26. lis 2013

@sisstin Jak jsi mi říkala, že mám udělat ten test porozumění - položit nůžky, tužku a zeptat se, čím se jí atd..... no tak včera jsem to opět zkusila. Poprvé odešel, tak jsem ho přitáhla znova, nakonec mi to ukázal dobře. Min,. týden udělal najednou pokrok, ukazuje děckám ve školce, že má na čepice Bleska .....ale co já bych dala větu 🙂.
Jinak Vojta - ve 2 letech nevydával zvuky a neukazoval ☹.
A teď má super úchylku, furt si myje ruce . Neodejde ze školky, dokud si je neumyje. To by mě zajímalo, kdy ho to přejde, teď skončilo vybírání špíny mezi prstama u noh a teď zase toto .-(.

abbie
26. lis 2013

@nipeal u nas nastal zlom, ked mal maly 2,5 r. , ked ukazuje a zdiela pozornost, tak rec v 2r. je zbytocne riesit
@ivular mne Kormanova pri 250 slov povedala, ze uz nemam pocitat pocet slov, ale zamerat sa na to, ako hovori a popripade si zapisovat najdlhsie vety, zapisovat si, ako pouziva predlozky, spojky atd. 😉
ja som uz ani nemala sancu zapisovat si pocet slov, ked uz skoro vsetko zopakoval

cairka
26. lis 2013

Tak jedna výhoda oneskoreného sociálneho vývoja je tá, že takéto situácie chcem/nechcem zatiaľ nepoznáme 😀 Ako mala plače, ba až vrieska hodne 😅 Je dosť úzkostná, všetkého sa bojí ... Také obliekanie a odchod z domu je lahôdka, došli sme k tomu, že už ju ani neprezliekam z pyžama, kým reálne sa nechystáme z domu von 😅 😅 😅 A aký je kľud 😅 Prišla som na to že asi má strach odísť a spojila si, že obliekanie = odchod, tak každé prezliekanie vymýšľa a reve. Pritom potom vonku je už OK. A toto sa opakuje pred príchodom domov, hoci to musím napísať, že sa za posledné obdbie zlepšilo. Ešte v lete sme chodili tak, že, kým sme sa vychystali na výlet vresk, na výlete aj niekoľko hodín pohoda a keď sme zazreli náš dom pri ceste domov zasa začla vymýšľať a vrieskať....Občas čakám sociálku, že na nás susedia pošlú 😅 😅 😅
Ale v takých situáciách, že chcem/nechcem , to väčšinou nereve, ale sa naučila si zaliezť pod stôl do ich izby, ešte si dá spredu stoličku, aby sme ju akože nevideli a tam dokáže potichúčky sedieť aj pol hodiny 😅 😝 Ona často aj vonku používa túto metódu "ja tu nie som" , keď nevie reagovať na situáciu.

mvmk
26. lis 2013

Tak moje beruska dnes v noci 40° ☹ ted dostala brufika a kouka na krtecka. Pristi tyden musime jeste na IQ Test. Jsem bohuzel ani nevedela, ze to je u tak malych deti mozne 😝 Tak doufam, ze uz bude zdrava. Vcera pan dr. byl super, vytvoril prijemnou atmosferu, mala nemela pocit, ze je nejak vyslichana nebo zkousena, Bylo to spis jako kdyby jste byly u mileho strycka na navsteve a popijely kafe 😀 Hrali si s piskem, bylo to spis o Tom jak vyhodnocuje socialni situace, vejme nekoho do sve hry ci reaguje optimalne na urcite podnety. Skladali 24 dilkove puzzle, to zvladla s pomoci 😝 Potom klasika kominky s kosticek, ale byly tam ruzne velikosti a tvary, tak docela mile prekvapila, ze uz dokaze kombinovat a postavit sama docela hezkou stavbu. Doma totiz kosticky moc nechce 😝 Malovali , takze pan dr. rekl treba, budu malovat slunicko podas mi pastelku. Tak mu dala zlutou a tak 😉 Potom ukazovat a pojmenovavat tam uz to bylo horsi, u ovoce jsem videla,ze by hrozne Rada rekla co to je. Ale ty slova chybi ☹ Pan dr. vyloucil jednoznacne PAS, videl ze jsem tim doslova uz posedla. Zatim smisena dysfazka, ale o te receptivni slozce neni jednoznacne presvedcen 😝 Pokud je pry oslabena tak jen velmi lehce.

abbie
26. lis 2013

@mvmk a preco zmiesana, ked nema narusenu expresiu?

mvmk
26. lis 2013

@abbie Ma expresivni dysfazii, plus pravdepodobne i oslabenou receptivni slozku, ale nelze pry jeste jednoznacne usoudit zda je to porucha ci to ovlivnuje dvojjazycne prostredi. 😉 Ale mame hafo dalsich veci k tomu, plus narusena jemna i hruba motorika, dyslalie, dysgramatismus atd. atd. atd.................. 😠 😠

mvmk
26. lis 2013

@abbie ona mluvi Rada a hlavne mluvi porad, ale ta rec je fakt hrozna, rozumim tomu skoro vyhradne jen ja, pred kazde slova dava takove to eeeh hemm, ja to tu nedokazu popsat musela bys to slyset. 😝 Sice se ji Sem tam podari nejake to Slovo vyslovit docela ciste, ale suma sumarum, velka bida 😝

abbie
26. lis 2013

@mvmk ja som to napisala len preto, ze sa mi zdalo, ze ona spajala slova uz pred tretim rokom, ci? tu by jej uz len kvoli tomu VD nedali ... ale v Nemecku sa mi zda, ze to dost prisne beru

mariposa2003
26. lis 2013

Ahoj holky,
jsem tu nova, ale uz nejaky cas nakukuju do tehle diskuze, mohla bych se pridat?
Mam chlapecka, 2,9 roku a uz dlouho mi prijde, ze ma proste problem s porozumenim. Je bilingvni, takze jsme si dlouho rikali, ze je to proste tim a ze se to casem srovna, ale tri roky uz mu budou za chvili a prijde mi, ze proste rozumi spatne:( Zakladni veci typu dej neco nekam vetsinou da - i kdyz ne vzdycky, protoze dost casto proste nespolupracuje, to je dalsi vec, ze donutit ho k nejake spolecne cinnosti je docela umeni.
Ale slozitejsi veci proste nerozumi. Zkousela jsem taky ten test s predmety - cim se ji apod., to nedava.
Jinak teda mluvi,i ctyr, petislovny vety (nejsou spravne gramaticky), coz mi prijde super, na to, ze je bilingvni. Ale jak tu psala nedavno @jolinka, rika vetsinou jenom to, co chce, nebo kdyz vidi nekoho neco delat, tak popisuje situaci, na otazky neodpovida, jenom pokud se zeptame jestli neco chce, to obcas rekne jo nebo ne. Ma asi hodne dobrou pamet, prijde mi, ze proste opakuje, co jsem mu kdy rekla v nejaky situaci, ale ne vzdycky to sedi v ten okamzik...priklad: minule jsme jeli ven autem do kramu, zapomnela jsem si vzit bundu, tak mu rikam zapomnela jsem bundu, bude mi zima...dneska jedem zase autem ven, tentokrat uz bundu mam a on rika mama zapomnela bundu...
Jinak pozornost sdili, ukazujem si v knizkach, to ho taky dlouho nebavilo, ale tak od tech dvou let uz je to ok...taky se hodne vzteka, uz se to teda ted trochu lepsi, ale porad jsou zachvaty vzteku na dennim poradku.
Tak moc nevim, co s tim, mam ho vzit nekam na vysetreni, nebo jeste pockat do tech tri let? Pediatr to zatim neresi...mate nekdo zkusenost s bilingvnim ditetem?

krystalka
26. lis 2013

@mvmk - jak píšeš, že máte hafo dalších věcí k tomu - tak to nejsou "další věci" k té dysfázii, to jsou přímo projevy té dysfázie - my máme expresívní a měli jsme nebo máme taky agramatismy, dyslálii (patlavost), mírně oslabenou jemnou motoriku, špatnou grafomotoriku, špatné sluchové rozlišování a paměť a ve zprávě máme i dyspraxii a špatnou motoriku mluvidel.... to je prostě všechno tou dysfázií.... Jiříkovi v tomhle věku nerozuměl absolutně nikdo nic, jenom já a občas tatínek 😉

mvmk
26. lis 2013

@abbie pan dr. take inklinoval k OVR jeste na zacatku srpna, ale protoze ten projev se az na par drobnosti moc nezmenil, uznal ted dysfazii, tez jsem se ho ptala na to spojovani, a on rekl, ze pausalne se neda tvrdit ze zadne dysfaticke dite nespojuje pred 3 rokem. Divenky jsou vetsinou na Tom lepe nez chlapci a ty projevy se samo individualne lisi 😉

mvmk
26. lis 2013

@abbie mimo to, ona uz tvorila dvouslovne spojeni pred 2 rokem, Mama Haji Mama bumbu ale na tom zustala zaseknuta skoro trictvrte roku 😉