Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

giraafje
1. lis 2013

@sisstin: moc děkuji za názor. Myslím, že logo bude asi potřeba. Můj brácha řekl v roce akorát ano a ne, nic víc. Vystřídali několik logopedů, trvalo to docela dlouho, než se naučil mluvit. Ale naučil a dobře, vystudoval VŠ a teď je špička v oboru.

sisstin
autor
1. lis 2013

@giraafje jako VD to určitě nebude, žádnej dysfatik ti před třetím rokem neřekne tříslovnou větu 😉

sicinka
2. lis 2013

@giraafje jen k tomu zapojování můj syn se začal zapojovat sám od sebe až letos, loni vždy čekal a koukal i když se jednalo o aktivitu kterou doma dělal moc rád. Tohle je hodně i o učitelkách měli by prijít na to, jak ho zapojit. U nás to byla vizuální podpora takže počkali až uvidí ostatní děti co dělají a teprve poté ho oslovili a pak se normálně zapojoval. I teď potřebuje často výzvu, není jako ostatní že se na aktivitu vrhá s nadšením a myslím že to je povaha nic jiného.

krystalka
2. lis 2013

@sicinka - Jiřík to má taky tak, vždycky chtěl nejdřív koukat, jak a co dělají ostatní a pak se teprve rozhodnout, jestli to zkusí, nebo ne 😉 ....a u něj je to myslím fakt povahou, nikdy se nevrhá bezhlavě do činností, které třeba jinak všechny děti milujou, nebo třeba nikdy nechtěl nějakou věc proto, že jí má kamarád taky, prostě se nenechává ovlivnit okolím, pokud se to jemu nelíbí, nebo ho ta činnost neláká, tak je mu úplně jedno, že všichni ostatní to dělají...svým způsobem je to moc fajn, že nejde bezhlavě se "stádem", ale na druhou stranu je o to těžší, ho k některým činnostem přilákat, protože třeba argument, že Pepíček už umí jezdit na kole a on ještě ne, pro něj nikdy nebyl dostatečný důvod, dokud se prostě nerozhodl on sám, tak to kolo odmítal, i kdyby byl úplně poslední, kdo to ještě neumí...a tak je to u něj se vším....právě se toho docela bojím, co to udělá, až přijde do školy, protože mezi těmi většími dětmi se dneska hodně řeší co kdo má, nebo co kdo už umí, kde byl apod. a nejsem si jistá, jestli si se svou neprůbojností dokáže ten jeho názor udržet, děti dneska dokážou být hodně zlé, když se někdo něčím liší.... Vím z doslechu, že někde už se to objevuje už ve mateřských školkách, naštěstí v té naší tohle děti zase tolik neřeší, asi je to tím, že v podstatě každé tam má určitý hendikep a jsou proto na odlišnosti zvyklé....těžko říct...

cairka
3. lis 2013

Baby, mne šla malá po tejto chorobe do regresu. 😖 Mala aj nejaké záchvaty a vôbec z toho nemám dobrý pocit ☹ Ona nepovie už zasa jednu vetu správne...gramatiku má oveľa horšiu ako pred necelými 2 týždňami, zamieňanie slov, respektíve neporozumeniu slovu, ešte častejšie... dúfam, že je to len dočasné zhoršenie, ale už je niekoľko dní bez horúčok a zlepšenie nikde...občas mám pocit, že ona sama je z toho zmetená, že začne niečo hovoriť a sama počuje, že to nehovorí správne, snaží sa vetu zopakovať, väčšinou zas nesprávne, nerozumiem tomu 😕

ivular
3. lis 2013

@cairka Nemám s tím zkušenost, ale moc držím pěsti, aby se co nejdříve malá vrátila na dřívější úroveň!!
Jen co se týče toho, že sama slyší, že nemluví správně - já na našem Jeníkovi taky jasně vidím, že si moc dobře uvědomuje, jak obtížně se mu mluví 😖

anetkaberuska
3. lis 2013

@sisstin 😉 Je to úžasně napsané.

mvmk
3. lis 2013

@cairka urcite to bude jen prechodne 😉 , mala se mi po nekterych infekcich take nekdy zhorsi 😝 , tim ze nektere viry drazdi nervovou soustavu 😝 Moje je ted taky na Tom zase hur nez byla 😝

cairka
4. lis 2013

Baby vďaka.
Dnes som sa musela smiať, teda taký trpký smiech 😝, keď som čítala správu z neurológie. Rok ma neurologička presviedča, že čo ja spomeniem ako problém, to ona zamietne, že problém nie je...(chodíme tam každé 2 mesiace) . Už naposledy jej dala do diagnóz Disharmonický vývoj s motor. instabilitou a hyperaktivitou, a dnes doplnila insuficientná jemná motorika a pomalšie reflexy.... Takže moje zdravé dieťa sa zrejme za 2 mesiace zmenilo a už to je hodné dopísať ku diagnózam... Ako ja som rada, že to konečne uznala, len mi je smiešne to, že pred 2 mesiacmi, keď mala 3 roky, to bolo v norme, dnes už má 4 roky a už to v norme nie je 😝 Takisto reč jej písala pred 2 mesiacmi ešte len jemne dyslalická reč...a teraz dyslalická reč s nutnosťou návštevy logopéda (pritom práve výslovnosť je stále lepšia 😝 )

heldou
4. lis 2013

Ahoj,akorát jsem objevila tuhle skupinu(opět děkuju Terezce,stáváš se naším patronem),mám dvě děti,staršího Jirku 4,3,který trpí smíšenou VD a mladšího Kubu 2,4,který momentálně řekne všechno za kohokoli..občas mám pocit,že nestíhám Jirkovi věnovat tolik pozornosti,kolik potřebuje,protože pořád odpovídám a reaguju na Kubovi komentáře..bydlíme kousek od Rakovníka a nedaří se mi najít někoho s obdobnými zkušenostmi.Na vsi se tyhle nemluvící děti nijak neřešej,takže jsme taková rarita,což je smutný.Nejste někdo z okolí?

lenuskin
4. lis 2013

@heldou Já mám ten samý problém, vzhledem k tomu, že mám ještě další dvě děti, které samozřejmě vyžadují moji pozornost, nemám tolik času se věnovat třetímu synovi, který ještě žádnou dg. nemá , ale má velmi narušenou komunikaci, podle mého ,na jeho věk žádnou. Taky mám pocit, že to nezvládám. Ale to je asi normální, když je víc dětí, tak je nemůžeš někam zavřít a řešit to, co právě hoří.

giraafje
4. lis 2013

Ahoj holky, já jsem se nakonec rozhodla k prvnímu kroku - zítra jdu k praktické zkonzultovat situaci. Přece jenom jednak ta zaostalá řeč a jednak i to chování. Přečetla jsem si něco o autismu a ty znaky na něm prostě vidím, nemůžu si po pomoct. Počítám, že nás teda pošle asi někam k psychologovi. Dívala jsem se na APLA, ale tam mají objednací lhůtu 3/4 roku, to je teda fakt masakr.

lenuskin
4. lis 2013

@giraafje A tak zkus tu doktorku Junkovou, já jsem u ní byla a je fajn. Doporučily mi jí tady holky na diskuzi. A vzala nás hned.

giraafje
4. lis 2013

@lenuskin: díky moc, tak pokud mi to praktická doporučí, tak určo k ní. Hlavně je teda supr, že vás vzala hned.

lenuskin
4. lis 2013

@giraafje Je to na tobě, ale já bych moc na pediatra nedala, oni jsou tak trochu mimo mísu, pokud se teda nejedná o nějakého osvíceného pediatra. Když máš pochybnosti tak si to vydupej, ale myslím si, že by tě Junková vzala i z ulice.. Mě to taky říkala, že pokud mi doktorka nedá doporučení, tak se nic neděje.

giraafje
4. lis 2013

@lenuskin: ahaaa, tak to jsem nevěděla. Já myslela, že musíš mít doporučení. No, uvidím, co mi zítra řekne dětská. Každopádně bych prostě chtěla slyšet ještě názor někoho jinýho nebo už mi z toho hrábne. A dr. Junkovou bych využila, už jsem tady o ní četla, že je fakt dobrá. Takže ještě jednou moc díky za tip.

sisstin
autor
4. lis 2013

tak já dnes celý odpoledne dělala toto, ale bylo to super 🙂 akorát je mi opět blbě, mám rýmu atd, fakt tento školní rok se z toho asi nevyhrabu 😝

lenuskin
4. lis 2013

@sisstin Gratuluju.

mvmk
4. lis 2013

@cairka je ja ani nejak nezahledla, ze uz jsou male 4 😅 tak to asi dodatecna gratulace 😅

mvmk
4. lis 2013

@sisstin hele, kdybys nahodou v dohledne dobe otevrela nejake soukrome terapeuticke Centrum, tak na me mysli, budeme prvni klienti 🙂 🙂

krystalka
4. lis 2013

Ahoj holky, našla jsem super tip na akci v Praze pro malé i velké fandy autobusů a MHD 🙂 - www.czechbus.eu - nevím teď už kdo to byl, ale určitě tu nějací kromě nás ještě jsou 😉

giraafje
5. lis 2013

Ahoj holky, tak od praktické máme doporučení k psychologovi, jak jsem čekala. Jinak jsem se nic moc nedověděla, ale něco to bude, jak jsem tušila. Chtěla jsem poprosit, nemáte prosím kontakt na tu Dr. Junkovou? Hledala jsem na netu, ale nikde jsem to nenašla. Klidně napište do IP. Předem moc děkuji.

heldou
5. lis 2013

Lenuskin:souhlasím,někdy je to blázinec,někdy je to super,někdy jsem zoufalá,že to prostě nestíhám.Jak staré máš děti?

lenuskin
5. lis 2013

@heldou Mám téměř 2,5 letá dvojčata kluky a skoro pětiletého, taky kluka.
Nebylo by to tak těžké, kdyby byl Kuba OK.

lenuskin
5. lis 2013

@giraafje Máš to v IP.

lenuskin
5. lis 2013

@giraafje Ještě tam máš adresu, sorry

christianac
6. lis 2013

Ahoj holky, dnes jsme s malou byli u psychiatričky (je výborná, pokud některá chcete kontakt, ráda se podělím 😉 ) a doporučila nám, že bychom malou měli pomalu začleňovat do nějaké školky. Neznáte náhodou nějakou specializovanou v Praze?

krystalka
6. lis 2013

@christianac - ahoj, nevím přesně, co myslíš tím "specializovanou" a nevím, ze které části Prahy jste, ale my chodili od 3,5 let do takové soukromé miniškoličky www.mcstodulka.cz a pak další rok začal chodit do speciální školky sem www.mssslunicko.cz - v té miniškoličce se skvěle zadaptoval na děti byly tam 3-4 děti ve skupince, rodinná atmosféra, chodil jednou týdně na dopoledne, on by v těch 3,5 letech normální školku nedal....a za rok začal chodit do té speciálky, tam jich je ve třídě letos 10, loni jich bylo 12...dvě paní učitelky, které se klasicky překrývají v poledne a asistentka pedagoga. Je tam moc spokojený 🙂

ottic
6. lis 2013

Ahoj holky, už jsem psala - jsem z brna a právě mě Jahnová - psycholog sdělila, že nás už nemůže mít (malej má 3,5 rok, má smíšenou VD, umí cca 30 slov, používá tak 10 slov aktivně), tak hledám někoho jiného. zatím pořád odolávám Praze, moc se mi tam nechce jet.... Vojta je typické nespolupracující, velmi vzteklé dítě, takže bych vám mohla vykládat. Ale vše pramení z toho, že se nemůže vyjádřit - nerozumí. Taky se chci zeptat, zda nemáte někdo zkušenost ze stacionáře v Brně Líšni, neb to co jsem tam zažila já, to bych nepřála nikomu (před Vojtou vykládali, že je nezvladatelný , nevychovaný atd..... a že bych ho měla švihat bičíkem. Nekecám.). Neustále zvažují, že by tam měl nastoupit, ale mně se do toho pořád nechce....