Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
14. lis 2011

@paolin mu vadí nové věci, nejhorší jsou boty - kupování nových botů je horor pro mě, pro TOma i pro prodavače. ☹. já jsem ted celá zpocená než se ráno vypravíme do jeslí, zlaté léto fakt

sisstin
autor
14. lis 2011

holky, tak s oblíkáním u nás problém není...hurááá 😅 😅 😅 😅 aspoň něco 😅 😅 😅

smardik
14. lis 2011

@jolinka no on si zvykne,doufám. to chudák neví že má ještě jednu novou bundu a že v zimě budou i rukavice - ale ty až tak při -5 dřív to nehrozí a i to bude s velkým řevem

chci teplooooooooooo

smardik
14. lis 2011

ale začli mu ted vadit rifle,kalhoty - ty co nosil v pohodě mu vadí a pořád min nosí tepláky. on se fakt zblázní chudák až bude mít zimní kahoty s kšandama-to nesnáší, rukavice. a moje nervy chudáci

vevercaci
14. lis 2011

@paolin Díky, v dětské by to bylo super, hned naproti chodíme k Sedlinskýmu na pediatrii 🙂

jolinka
14. lis 2011

@sisstin ja myslela ze Tygr ma skor tu strednu hm, ... ale ako potom vyzera stredna expresivna ked on ma lahsiu?

vevercaci
14. lis 2011

@sisstin jj, to jsem já 🙂 to Logo zkusím, klidně to zaplatím, to je mi jedno naštěstí..

paolin
14. lis 2011

@smardik já kupuju botky přes net a hovoto. Peddy..ty vím, že mu sedí. jinak by chodil bosky 😠
@vevercaci zkus si tam zavolat. časem vás asi pošlou na neurologii, tak to bude taky tam 🙂

sisstin
autor
14. lis 2011

@jolinka no ta děcka mají horší zrakový rozlišování, špatnou sluchovou percepci - třeba neumí moc přiřadit ke zvuku obrázek atd., prostě tam ty složky jsou narušené už fakt znatelně a hodně těch složek je narušených...samo, že když dítě začne mluvit v pěti, tak to už je těžká dysfázka...ale okolo těch 3-4let, to furt může být slabší forma.... jak jsem psala, ten chlapeček od známý do pěti let říkal jen "ano" "ne", a pak do školy už mluvil normoš....ty ostatní složky narušený neměl nebo minimálně, a má jen slabší dyslexii 😉

smardik
14. lis 2011

@paolin já zatím boty chci zkoušet, třeba mu seděli santé sandály ale celoroční santé už ne takže ze zkoušením jen zatím a fakt moje nervy, doufám že nás to čeká až na jaře

paolin
14. lis 2011

@smardik my vůbec neriflujeme. jen sportovní kalhoty a hotovec. nemá to rád ani jeden chlapečky. Adam letos rukavky jo. "tudí" "tudí" 😉 aspoň něco.

sisstin
autor
14. lis 2011

@jolinka právě Tygr na dysfatika začal mluvit i jako docela brzo, i tu aktivní slovní zásobu má fakt velkou...už jsme někde na 600slovech 😉 to jiný děcka s expresivní maj třeba 50-100slov v jeho věku 😉

jolinka
14. lis 2011

@sisstin no uz chapem

paolin
14. lis 2011

@sisstin teda to je fakt dobrej! já už to nějak nezvládám počítat. Adam něco zopakuje, ale pak už nepoužije a já to třeba zapomenu.. bude jich mít 150 - 200.

smardik
14. lis 2011

@paolin mu to nevadilo, ted nechce rifle, nechce kalhoty ale jen tepláky, šustáky nesnáší od začátku

jolinka
14. lis 2011

@sisstin jj, a spomenula som si , ze detom sa pacila ta hra, kde Tygr priradoval zvuk k obrazkom, kde to mozem najst?

sisstin
autor
14. lis 2011

@jolinka no uvidíme, co ted řekne Kr., třeba už se Tygr posune do tý středně těžký formy..fakt nevim 😉 ale zas když to takhle porovnávám s děckama, co maj expresivní..tak na tom Tygr není nějak špatně 😉 ono asi to taky mate tm, že Kati fakt vždycky mluvila dobře (s ohledem na porozumění)...jsem ti psala, jak jsi dávala ta videa, že mluví na děcko s dysfázkou nadstandartně dobře...vás to narušení exprese jen tak zlehka cinklo 😀 😅

sisstin
autor
14. lis 2011

@jolinka tady si to sosni http://www.ulozto.cz/4370302/chytre-dite-naslou... pak to otevři v Zipu, je tam složka text a tam máš napsaný jméno a heslo, to tam pak zadáš, když to spustíš..tam je složka hrej si.exe 😉

sisstin
autor
14. lis 2011

@paolin on jako fakt už mluví hodně, má velkou slovní zásobu...no ale ta výslovnost a celkově gramatika, to je peklo 😝

jolinka
14. lis 2011

@sisstin nas to "cinklo" hlavne v tej gramatike nez vyslovnosti... chcem najblizsie ked budem s nou sama doma {to je jedine v den ked ideme na logo} natocit, ako rozprava teraz, velmi sa zlepsila.
Inak sa mi do natacania miesa privela malych statistov 😉 😉 😀 😀

sisstin
autor
14. lis 2011

@vevercaci no a hlavně se nenech odbýt tím, že je malej a má do tří (4,5 😝 ) let čas 😉 Jinak se ti zdá chlapeček, že je tak nějak v normě, v těch ostatních věcech? 😉

sisstin
autor
14. lis 2011

@jolinka si říkám, jestli nemá Kati spíš receptivní, než smíšenou? 😕

jolinka
14. lis 2011

@sisstin no ale to by s naskocenim porozumenia uz hovorila ako rovesnici ci nie?? a to teda nehovori. Tu lahsiu gramatiku zvlada dobre, ale tie narocnejsie veci nechape, stale tie nestastne rody, to nie je len ten, ta, to... ale aj odvodene zamena, s nim, s nou, jeho, jej, dett pridavne mena. plus agramatizmy, skoro kazde sloveso kde sa prechyluju hlasky, povie nespravne { a to su v slovencine skoro vsetky} ... ja ti povedam, poviela som ti, on spa, ty mi budes kupit, ja tancovam, , atd... to v kuse. Dalej vcera, dnes, zajtra... misung... ale to asi suvisi s porozumenim.
Misko hovori lepsie, on s tym nema problem, tak vyzera rec normalneho dietata.

vevercaci
14. lis 2011

@sisstin no já moc nevím, nebo raději nečtu co je norma, pokud mám porovnat proti stejně starým jiným dětem, tak je proti nim pozadu, sebeobsluha žádná, sám nejí, žádné oblíkání nebo tak něco, nočník, no to vůbec, sám teda nejí, pak třeba neumí jezdit ani na té plastové motorce, nesedne si na to, takže nějaký odrážedlo u nás nehrozí, on tak to položit a točit kolem, pak má třeba problém s pískovištěm, tam nevleze, stojí mimo a já mu musim podávat na lopatce písek z prostředka, to mi teda přišlo vždycky legrační 😀 když mu čtu pohádku, tak lítá, skáče, jakoby to vůbec nevnímá, knížky ho baví, ale musí sám "režírovat", jaká stránka a kdy..ale to je třeba všechno normální, podle nějakých tabulek se raději neřídím, to byl pozadu vždycky 🙂

jolinka
14. lis 2011

@sisstin rychlejsie sa zlepsuje vo vyslovnosti ako v gramatke, v poslednej dobe sa fonematickt velmi zlepsila, uz dobre pocuje ako co vyslovi, skoda za tak nepocuje aj tu gramatiku

sisstin
autor
14. lis 2011

@vevercaci no myslím, že tam ty dysfatický znaky (popř. znaky jiné kom. poruchy jsou) 😉 Děti s dysfázkou maj dost často problémy s motorikou, a právě sebeobsluhou. Syn se naučil svlíkat ve třech letech, oblíkat úplně se neumí doted (má čerstvě 4roky), sám jedl jenom rukou, lžící a vidličkou začal až ted ve školce...doma se stejně radši nechá nakrmit....štítí se každýho bordýlku, neexistuje, že by se zašpinil...hned ječí "bordel" a musí se bud převlíknout, nebo to uklidit atd. 😉 Odplenoval se až ve 3letech a 2 měsících, za to teda okamžitě a i na noc....

Porozumění se ti zdá v pořádku? V tomhle věku by měl mít už velkou pasivní slovní zásobu, tj. znát názvy spousty předmětů, zvířátek, lidí atd. A plnit běžné dvojsložkové příkazy - dones si botičky, přines mi utěrku, dej kostku na stůl atd. A o dvou let už by mělo nabíhat to "hlubší" porozumění, tj. že dítě chápe otázky typu: z čeho se pije, čím se jezdí, co se kutálí atd. U nemluvících (málo mluvících) dětí se to ověřuje tak, že se před ně postaví ty reálné předměty, popř. jejich obrázky a dítě na ně ukazuje 😉

@jolinka no to nevím přesně, ale zas mám pocit, že i u té receptivní má dítě problém s gramatikou...tam spíš není problém s výslovností a aktivní slovní zásobou pak už, když doženou porozumění 😉

jolinka
14. lis 2011

@vevercaci ono tie tabulky maju obcas vyznam 😉 😉 hm
pomozu upresnit ako na tom dieta stoji a co treba rozvijat

jolinka
14. lis 2011

@sisstin no ja som si myslela, ze gramaika patri viac ku tej expresii... i ked aj tak sa da brat, ze dieta nerozumie gramatike

sisstin
autor
14. lis 2011

@vevercaci jak píše Joli, ty tabulky mají fakt význam...což teda neznamená, že dvouleták, co má plínu je nějak zaostalej 😉 ale ty tabulky vývojové jsou fakt dost široké - je tam i širší norma (tj. dítě, které zaostává o 6m je stále v normě), ale pokud je tam to zaostávání větší...tak tam fakt nějakej problém je....ty tabulky nejsou proto, aby se matky předháněly, která má "chytřejší" dítě...ale aby se poznalo zavčas, že má dítě nějakej problém 😉

jolinka
14. lis 2011

@sisstin no tak dobre, mame receptivnu 😉 ...ono to je na striedacku...raz sa jej posunie rec, raz porozumenie

musim bezat do skoly